Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Преди няколко месеца правиха сео на един от моите сайтове за 4 месеца резултата беше почти равен на нула. Нещо google не бил се наспал ли знам ли какво му било но не харесвал сайта ми. Сумата за мен не беше малка по 400 лева на месец. Парите ги няма резултатите също ги няма.

Аз също изпатих от СЕО специалист. 5 месеца един ме лъга и накрая ми каза: ми не съм сметнал правилно. Резултати няма, и пари няма.
Всички знаем че хубавите неща стават с пари. Истината обаче е че многото пари, дадени за СЕО не са гаранция за добра оптимизация.
Знам че ми трябва СЕО, знам че с трици маймуни не се ловят, но веднъж излъган, много трудно ще дам пари на доверие.

По-възрастните потребители сигурно си спомнят бума на кредитите преди 10-на години. Тогава всеки който можеше да държи кофа, беше майстор-строител. :)
Сега мисля че положението е почти същото и със компютърните специалисти. Ако можеш да инсталираш Windows си сисадмин, можеш ли да пуснеш Photoshop - си дизайнер.
Пък недай си боже да знаеш какво е <title>, вече си СЕО експерт.

Сигурен съм че има много знаещи и можещи хора, но аз лично не познавам такъв СЕО специалист и явно ще ми трябва доста време преди да направя избора, на кого отново да доверя СЕО оптимизацията.

И със сигурност ще искам някаква гаранция за парите, вложени в СЕО.
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Сега ще ти кажат такива СЕО специалисти си наел. И аз такива съм наел и другия такива не сме попаднали на правилните. :)
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Мисля че е уместно да има тема във форума, където да може човек да погледне дали конкретен СЕО специалист /фирма/ става или не. Както има тема за нелоялни потребители.
Така ще има все по-малко измамени хора.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Това е една доста добра идея, обръщам се към админите да направят подобен списък в който да са изброени проверени и наистина коректни работодатели.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Аз не съм наемал СЕО специалист до момента, ама тия хора нямат ли портфолио нещо? Няма ли как да покажат преди какво са ранквали?
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Същото е положението и при рекламните агенции. Плащаш някакви пари, ама никой няма да ти ги върне ако след рекламната кампания нямаш повече продажби. Почнете да приемате СЕО-то като маркетинг. При положение че една хубава статия струва 50 лева, а публикуването и в dnes.bg още 800, няма как със такси от по 300 лева да очаквате нещо значително. Един вид, вие лъжете оптимизатора че му плащате, той ви лъже че върши някаква значителна работа. Пак се почват блог мрежи, директории, социалки, обяви etc. После - наказания. Еми за толкова пари - толкова. После и двете страни негодуват и са недоволни. Собственика на бизнеса решава да инвестира в адуордс, ама някой от конкурентите му го забелязва, решава да му секне мераците и плаща Х пари на фирма Х (да има няколко сериозни фирми които се занимават с такива услуги) която има една кола в която се качеат 3-ма човека с по 2 телефона, взимат 5-6 лаптопа и 2-3 таблета и започват да обикалят София и да кликат по рекламите на новоизюпилия се адуордс рекламодател (Гугъл нищо не прави, можете да си направите експеримент). За да е още по-фън дават още малко кинти на фирмата Х и се почват едни фалшиви поръчки по 2-3 (зависи от бизнеса и таксата) на ден и разкарване на стока по еконт и плащане само на такси за транспорта. В един момент новия предпроемач казва - е**л съм му мама*а, зарязвам всичко, стария е похарчил доста сериозна сума, ама пак си е монополист.

Та, в такава среда какво очаквате да се случи?
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Защо тогава да плащаме като не трябва да очакваме нищо. При рекламата поне виждаш какво е направено докато при СЕО оптимизацията не виждаш нищо. Не съм съгласен с тая практика. Според теб какви трябва да са таксите и защо да го лъжем че му плащаме като ние наистина си плащаме. При условие че нишата е със слаба конкуренция 400 лева малко пари ли са. За мен не са малко ако за някого са малко може.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

chokoev, да разбирам ли, че ако не плащаш от 50лв за статия и нагоре + 800лв за публикуване И нагоре, то по-добре да няма никакви постове?! Много интересна хипотеза. А да попитам обратното: Ако ги плащам, ще се гарантират ли по-добри резултати? Ако да, на кака база би било обосновано едно такова положително твърдение?

Говориш за връщане на пари. Не става дума за това. Може да не е 100%. Аз ли да давам идеи? Винаги може да е от типа: работа в рамките на 6 месеца по 1, 2, 3. Заложени прогнозни резултати: еди-какви си. В случай на непостигане след 6ти месец, то 1 или 2 месеца работата продължава про-боно. В случай, че тези 1-2 месеца резултатите са видими - опция за договаряне на нов период от 3-6 месеца и поставяне на нови задачи/цели и съответно прогнозно очаквани резултати.

Изобщо защо нещата продължават да се въртят около това кой на кого и колко плаща? Аз питам как да пресеем добрите от лошите? Защо няма равнопоставен ангажимент от двете страни?

Казвате портфолио...Ами имат. Вчера избрах случайно няколко такива, прегледах какво са работили, пробвах да пусна някакво търсене, по начин, по който бих търсил и резултата в общия случай не е много за хвалба. Та при тази пък ситуация освен каталог "Вижте кой ни е дал пари до сега" друго не върши това портфолио поне за мен като интересуващ се. Ако има други, които са отделили време да направят същата проба да си кажат мнението.

Защо тогава да плащаме като не трябва да очакваме нищо. При рекламата поне виждаш какво е направено докато при СЕО оптимизацията не виждаш нищо. Не съм съгласен с тая практика. Според теб какви трябва да са таксите и защо да го лъжем че му плащаме като ние наистина си плащаме. При условие че нишата е със слаба конкуренция 400 лева малко пари ли са. За мен не са малко ако за някого са малко може.

Много правилно! Не виждам как възложителя ще е излъгал, че плаща. Изпълнителят е поставил цена, възложителят е приел. Ако тук има проблем, то той е в изпълнителя. Макар, че това пък насочва към едно твърдение, че парите са малко, което не е така. Аз не съм много убеден, че месечните цени са много различни, тоест подлагам на съмнение, че се базират на конкурентност на нишата, работа, която трябва да се свърши и тн. Ако съм голям бранд ще ме ударят с повече пари като цена, но ако говорим за горе-долу равнопоставени средни по размер фирми не вярвам в това.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Защо тогава да плащаме като не трябва да очакваме нищо. При рекламата поне виждаш какво е направено докато при СЕО оптимизацията не виждаш нищо. Не съм съгласен с тая практика. Според теб какви трябва да са таксите и защо да го лъжем че му плащаме като ние наистина си плащаме. При условие че нишата е със слаба конкуренция 400 лева малко пари ли са. За мен не са малко ако за някого са малко може.

Защо да не виждаш какво е направено? Виждаш статии, линкове...
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Защо да не виждаш какво е направено? Виждаш статии, линкове...

Резултата е мерилото за свършена работа. Ако го няма, то работата не е свършена. Той може да е оспамил света на автомат, което не е целта на занятието. Дори би влошило, вместо да подобри ситуацията за възложителя.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Резултата е мерилото за свършена работа. Ако го няма, то работата не е свършена. Той може да е оспамил света на автомат, което не е целта на занятието. Дори би влошило, вместо да подобри ситуацията за възложителя.

Ама това че сте си избрали човек който вместо да направи нещо хубаво ви е налял Х линка от коментари си е ваш проблем. Аз като си купя лаптоп за 1000 лева и искам да играя последните игри но те не ми тръгват не се сърдя на производителя на лаптопи. Избора какво да купя си е бил мой. Същото е и при сео-то вие си избирате да плащате малки суми и съответно получавате нискокачествени линкове. Това е положението.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

По принцип има достатъчно оферти, които са с минимално месечно плащане, останалото е за резултат (по Хлв на дума/фраза на Х място или подобни схеми) - така че просто не сте търсили достатъчно, ако не сте попадали на такива.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Ама това че сте си избрали човек който вместо да направи нещо хубаво ви е налял Х линка от коментари си е ваш проблем. Аз като си купя лаптоп за 1000 лева и искам да играя последните игри но те не ми тръгват не се сърдя на производителя на лаптопи. Избора какво да купя си е бил мой. Същото е и при сео-то вие си избирате да плащате малки суми и съответно получавате нискокачествени линкове. Това е положението.
Този отговор го предвидих. :beer:
Сега ще ти кажат такива СЕО специалисти си наел. И аз такива съм наел и другия такива не сме попаднали на правилните. :)
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Ама това че сте си избрали човек който вместо да направи нещо хубаво ви е налял Х линка от коментари си е ваш проблем. Аз като си купя лаптоп за 1000 лева и искам да играя последните игри но те не ми тръгват не се сърдя на производителя на лаптопи. Избора какво да купя си е бил мой. Същото е и при сео-то вие си избирате да плащате малки суми и съответно получавате нискокачествени линкове. Това е положението.
Е само това ли е работата на сео-то? Линкове и пр статии мога да си купя сам.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Е само това ли е работата на сео-то? Линкове и пр статии мога да си купя сам.

+1

Ама това че сте си избрали човек който вместо да направи нещо хубаво ви е налял Х линка от коментари си е ваш проблем. Аз като си купя лаптоп за 1000 лева и искам да играя последните игри но те не ми тръгват не се сърдя на производителя на лаптопи. Избора какво да купя си е бил мой. Същото е и при сео-то вие си избирате да плащате малки суми и съответно получавате нискокачествени линкове. Това е положението.

Аз не съм си избрал. Продължавам да питам как да го преценя за да не попадна на такъв, като твърдя, че по-високата сума не поставя равенство с по-добре свършена работа....
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

@lqllqlq - виж тези - http://netpeak.bg/
Стара компания са, наскоро ги закупи една доста голяма украинска
поне на сайт са го докарали, няма друг такъв в бг уеб пространство
изброени са всичките услуги които предлагат, както и цени

Защо тогава да плащаме като не трябва да очакваме нищо. При рекламата поне виждаш какво е направено докато при СЕО оптимизацията не виждаш нищо. Не съм съгласен с тая практика. Според теб какви трябва да са таксите и защо да го лъжем че му плащаме като ние наистина си плащаме. При условие че нишата е със слаба конкуренция 400 лева малко пари ли са. За мен не са малко ако за някого са малко може.

Е по тая логика може да се каже същото за частните уроци :D ходя няколко месеца на уроци, ако не взема изпита трябва да искам връщане на парите
така ли?
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

За частни уроци плащаш да се научиш ако не си способен си е за твоя сметка. При СЕО се предполага че човека на когото плащаш си е научил урока и трябва да знае какво прави. Аз от СЕО не разбирам и затова си плащами и би трябвало да получа нещо срещу заплащането.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

@pgplamen, а замислял ли си се върху това:
Заподозрян(клиент) плаща на Адвокат(SEOспециалист) за да го оправдае пред съда(Google).
Адвокатът(SEO специалитът) има знанията, практиката и уменията, но крайният изход зависи от Съда(Google).
Но адвокатът така или иначе си е прибрал хонорара.

Или както го е обяснил Иво Апостолов:

Един земеделец (страна 1) отглежда жито (страна 2).

Той знае какво да прави - засява, тори, но се надява на времето/природата (страна 3).

Дори и той да изпълни всичко, което зависи от него, няма гаранция за резултата му. Може да няма достътъчно валежи, или пък да има прекалено много валежи, или градушка да унищожи реколтата. В крайна сметка при него почти всичко зависи от третия фактор - природата, на която той не може да влияе.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

С една дума, наемаме някой да направи онпейдж сео-то и след това използваме парите, които бихме дали за оптимизация, за да си купим пр статии и линкове в авторитетни сайтове, да си напишем качествени статии, и за ppc реклама. Поне знаеш, че като даваш пари на гугъл, винаги ще си от първите.
 
От: Как отсяваме оферти за оптимизация ако сайта се класира добре?

Всички сме гледали филми за адвокати, който взимат пари само ако спечелят делото.:)
99% от фермерите се застраховат с/у природни бедствия. Аз с/у некъдърни СЕО оптимизатори мога ли да се застраховам? :)

Ако няма някаква гаранция, какво е разликата м/у добрия и измамния СЕО спец. На тази логика всеки (дори и аз) може да предлага СЕО услуги и после да каже - ми сори ама не зависи от мен.
 

Горе