Какво изгубихме с края на социализма

От: Какво изгубихме с края на социализма

Любомир е малък още:
лази той едва-едва,
"тате" проговори снощи
и засмя се след това.
Аз посочих към стената:
"На портрета кой личи?"
Вместо "Сталин" - каза "тате".
Греят детските очи.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Сякаш знаят кой закриля
на дечицата съня;
кой за тях не жали сили
през нощта и през деня.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .
На децата Сталин даде
слънчицето, радостта.
И на стари, и на млади
Сталин е велик баща.
Любомир е малък още:
лази той едва-едва,
ала много право снощи
Сталин "тате" назова.

("Баща" - Цв. Ангелов, 1954)
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Татко е работник,
ударник е пръв.
Няма като татко,
ударник такъв 8)
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Кръст-паметник на Христо Ботев и четата му, издигнат през 1939 г. на връх Околчица. През 1947 г. комунистическата власт заменя кръста с петолъчка. Оригиналният вид на паметника е възстановен през 1991 г.

13307398_1677385022525597_8973146106011576992_n.png
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

И как бе, Ботев е команиз, не знаеш ли? :lol:
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

На мен ми се вижда странно да издигнат кръст на Ботев.



Моята молитва от Христо Ботев

О, мой боже, правий боже!
Не ти, що си в небесата,
а ти, що си в мене, боже -
мен в сърцето и в душата...

Не ти, комуто се кланят
калугери и попове
и комуто свещи палят
православните скотове;

не ти, който си направил
от кал мъжът и жената,
а човекът си оставил
роб да бъде на земята;

не ти, който си помазал
царе, папи, патриарси,
а в неволя си зарязал
мойте братя сиромаси;

не ти, който учиш робът
да търпи и да се моли
и храниш го дор до гробът
само със надежди голи;

не ти, боже на лъжците,
на безчестните тирани,
не ти, идол на глупците,
на човешките душмани!

А ти, боже, на разумът,
защитниче на робите,
на когото щат празнуват
денят скоро народите!

Вдъхни секиму, о, боже!
любов жива за свобода -
да се бори кой как може
с душманите на народа.

Подкрепи и мен ръката,
та кога въстане робът,
в редовете на борбата
да си найда и аз гробът!

Не оставяй да изстине
буйно сърце на чужбина,
и гласът ми да премине
тихо като през пустиня!...
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

ДО КАПИТАНА И ПЪТНИЦИТЕ НА ПАРАХОДА "РАДЕЦКИ"

Превод на български език

Христо Ботев


Господин капитан!
Господа пътници!
Имам чест да ви обявя, че в тоя параход се намират български въстаници, на които имам чест да бъда войвода.
С цената на нашия добитък и на нашите земеделски сечива, с цената на големи усилия и с пожертвуване на нашите блага, най-после с цената на всичко, що е най-скъпо на тоя свят (без знанието и въпреки преследванията на властите в страната, чийто неутралитет ние уважихме), ние си доставихме това, което ни беше необходимо, за да се притечем на помощ на нашите въстанали братя, които се сражават тъй храбро под българския лъв за свободата и независимостта на нашето скъпо Отечество - България.
Ние молим Господа пасажерите никак да не се безпокоят и да останат спокойни. Колкото за вас, Господин Капитане, аз имам тежката длъжност да ви поканя да поставите парахода на мое разположение до самото ни слизане, като в същото време ви заявявам, че и най-малкото ваше съпротивление ще ме постави в печалната необходимост да употребя сила и въпреки волята ми да си отмъстя за отвратителната случка върху парахода "Германия" в Русчук през 1867.
И в единия, и в другия случай нашият глас за бой е следния:
Да живее България!
Да живее Франц Йосиф!
Да живее граф Андраши!
Да живее християнска Европа!

Х. Б о т й о в 185
Долуподписаните потвърждаваме истинността на това писмо:
Д о й м и, помощник
Е н г л е н д е р, кап.
Х а д з е л, I-ви машинист
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Живота офлайн:

София. 22:30 часа. Централна жп гара. Обикновена делнична вечер, в която се налага да пътувам с нощен влак към родния град. Причината да направя този нечовешки избор е, че изпуснах всякакъв друг вид транспорт, защото бях на работа, но пък си обичам работата и това не ми пречи. Е, ето сега ще почивам четири дни и се прибирам във Видин.

Началото е традиционно – билет от касите. Очевидно късно вечер остават само две работещи каси, пред тях традиционно се вият опашки, а касиерките отвътре, сякаш затворени в аквариум след грандиозния ремонт на гарата, традиционно те посрещат с отношение и поглед, като че ли ти казват „и ти ли бе?!“.

Купих си билета с едва ли не чувство за вина, че съм се появил толкова късно пред „нейно величество“ Касиерката. Отивам към заветния коловоз 6-ти – запад, където е композиран влакът ми. Качвам се на ескалатора и показвайки се на перона, едва доловимо в далечината виждам нещо мръсно, ръждиво и приличащо не на влак, а на музеен експонат от преди векове. Така изглежда влакът за Видин, който да вметна, е международният влак за Будапеща, но все още известен като „мазния влак“. Е, съответно в ума ми минава пак онази мисъл „Яснооо… пак ще ходя пеша до Своге“. Влакът отново е в края на перона. Много пъти съм се чудил дали хората над 70 изобщо стигат до него, но това е друга тема.

Качвам се в последния вагон. Най-удобен след ходене почти километър със сак в едната ръка и чанта с лаптоп и техника в другата. Вътре моментално ме блъска атмосфера като от сауна, но с традиционния аромат на БДЖ. Мрак, жега и почти не е останал кислород. Пет минути в тази обстановка и човек може да колабира. Отварям всички прозорци на вагона, а отвън влиза звук от отдавна забравена ретро чалга, но акапела. Някой пее… или поне се опитва, но упорито. Така три перона на гарата получават озвучение.

И така… сядам на мястото до прозореца след стабилно проветрение, вадя слушалките и изчаквам определения по разписание 23 часа, за да замина за Видин. Не след дълго гласът на гарата надвиква музиката в ухото ми и чувам „Международният влак за Мездра, Бойчиновци, Брусарци, Видин и Будапеща ще замине с 5 минути закъснение!“. А от вагона глас отговаря „Добре, че не е с 5 часа!“.

23:07 часа влакът тръгна! Мимолетна радост и успокоение, че все пак ще се прибера до Видин. Накратко ще Ви кажа, че спирахме на още три следващи гари, където изчаквахме между 5 и 10 минути, но който пътува често с БДЖ, знае за какво говоря. Пътят до Мездра почти го проспах, но на престоя в железничарското градче пуших една цигара до влака и се разсъних. Да поясня, че там преместват машината и има около 20 минути престой. От Мездра до Видин, т.е. следващите 3 часа от нощното пътуване не спах, а гледах… и то какво ли не!
Пътувам често с влак, но през деня. Този път минах същия маршрут, но в тъмната част на денонощие и всичко изглеждаше сякаш пътуваш към Ада и не само защото е нощ.

Веднага след Враца се позиционирах на прозореца и започнах „детективско“ наблюдение. Излизайки от града под Вола, влакчето ни попадна в тунел на мрака. Почти никъде нямаше светлинка, камо ли светла част. Установих, че нощно време Северозападът е сякаш декор за филм на ужасите. Сградите на гарите, повечето от тях полуразрушени, са мрачни, тъмни, с падащи мазилки, изтрити букви на имената, обрасли с всевъзможна растителност. Тук-там една едва светеща крушка, вероятно от 50 вата, дава светлинен сигнал, че има живот тук. От сградата, сякаш от скривалище, излиза „началник-гара“ за да посрещне и изпрати влака и отново влиза в полусветлата стаичка.

Има и гари, където никой не излиза. Една от тях е гара Макреш. Намираща се в дълбокия Северозапад, само на 35 километра от Видин, гарата прилича на селска вила на семейство Адамс. Там отдавна никой не слиза и никой не се качва. Влаковете спират като сираци пред паметна плоча на родителите си, за да отдадат едва ли не почит с минута престой в памет на някогашната красива, бодра и жива гара. Сега, посреднощ, само една бяла лампа виси над табелата, склонила крушка в знак на умиление.

Приближавайки Видин, установявам, че железният път на мотрисата ни е сякаш пътека към гробищницата на БДЖ. Свирещият началник, вдигащ зелената палка за пускане на влака, го няма и на гара Жеглица, не се показа и на гара Синаговци-Гурково, не излезе и на гара Слана бара. На тези места едва видях полусрутените сгради, които нямаха прозорци вече, камо ли стъкла, а на последната церемониално на вратата имаше израснало дърво, сякаш увековечило началника на пост.

Ясно е, че тези трагични картини не са от сега. Години вече е така. Но през нощта те изглеждат зловещо, но и носталгично. Карат пътника от влака да се замисли не само за живота преди, но и за живота сега и да си каже… „,Е, нема такава държава“.

Несъмнено много неща има да свърши БДЖ преди да стигне до гарите Макреш, Жеглица, Слана бара… и още много знайни и незнайни вече подобни гари в нашата малка, но красива родина. Тук възниква и въпросът има ли смисъл да се реставрират? Има ли кой да се качи от тях или да слезе по тези места? И така отваряме една нова тема за нас, българите, питаме се къде сме, защо избягахме, защо останахме…?

Извода го оставям на Вас! А аз слизам на видинската гара, защото е вече 4:20 часа сутринта. Пристигнахме по разписание. Прибирам се у дома. Умислен. До следващата среща с призрачните гари…!

Петър Антонов
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

1601246_652256081476251_1756245255_n.jpg


Хладилник Бирюса. Закупен през далечната 1972 година. При минимална работна заплата тогава от ..65 лева! Това се равнява на пет заплати минимални и отгоре. При днешна минимална раб. заплата от 340 лв, това се равнява на хладилник за 1802 лв!

1558421_652250908143435_2097568011_n.jpg


Велосипед Пони. Купен през 1979 година
Мин. заплата тогава от 100 лева, днес работещ за мин. раб.заплата трябва да плати ..289 лева!

1013262_652251721476687_1457293905_n.jpg



1508562_659732087395317_951357773_n.jpg


10268633_694519713916554_9156617520947035521_n.jpg
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Аз си спомням, че като бях на 10-12 години, първия ми комп със селерон на 300 мхз и 32 мегабайта рам (?!) струваше 1500 лв. Това нормално ли е?!
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Аз си спомням, че като бях на 10-12 години, първия ми комп със селерон на 300 мхз и 32 мегабайта рам (?!) струваше 1500 лв. Това нормално ли е?!

Много бърз компютър си имал, аз първоначално бях с Правес 8C, а след това с Pentium 75 мегахерца, 16 RAM и 1GB хард.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Много бърз компютър си имал, аз първоначално бях с Правес 8C, а след това с Pentium 75 мегахерца, 16 RAM и 1GB хард.
Да, добър беше. Нашите дадоха много пари за него. Че и заплатите бяха доста по-ниски от сега. Абе въобще, гаден капитализъм и мизерия :lol:

С тия неща показвам колко е слабоумно да се прави сравнение за техника, сега и преди деситилетия - за цена и достъпност.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Никой нищо не сравнява, а се разбива митът "всичко беше много по-евтино". Е явно не е било..

А примера ти е меко казано слабоумен. Сравняваш хладилник с компютър.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Нормално е тогава компютрите да са били много по-скъпи, все пак са били още в началото на развитието си, а за времето си вършеха работа. В момента също има много скъпи нови изобретения, които след време ще струват по-малко.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Никой нищо не сравнява, а се разбива митът "всичко беше много по-евтино". Е явно не е било..

А примера ти е меко казано слабоумен. Сравняваш хладилник с компютър.
Ами доста неща бяха по-евтини, например храната, електричеството и въобще всички комунални услуги. Други неща са били по-скъпи, а сега са по-евтини благодарение на технологичното развитие. Баба ми ми е разправяла, че едно време като е била малка през 30-те години са носили обувки с дървени подметки, които били направени от отделни парченца дърво и съединени с кожа. Нямало е ток и са живели на свещи, на село. Нямало е хладилници и са съхранявали храната в зимници вкопани в земята, в които са слагали буци с лед и някакви такива. Сега тези неща, само след 60-70 години ни се струват супер далечни. Ти ми даваш някакви примери отпреди 30 години, които ми изглеждат по същия начин. Ебаси, аз си спомням колко скъпа беше някаква техника и колко е евтина сега, само след има няма 20 години.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Дам, много евтини стоки ама дефицитни (освен ако нямаш ВРЪЗКИ), толкова евтино, че всеки пълнеше бурканите от село. Толкова евтино електричество но пък за сметка на това режим на тока.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Честно да ти кажа, за храната, предпочитам 10000 пъти бурканите от село, отколкото пластмасите от супермаркетите. А ако си правил нещо в буркани, щеше да знаеш, че излиза доста по-скъпо да го направиш, отколкото да си купиш някакъв боклук за ядене. За много неща не харесвам и мразя комунизма, ама храната не е от тях :wink:
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Честно да ти кажа, за храната, предпочитам 10000 пъти бурканите от село, отколкото пластмасите от супермаркетите. А ако си правил нещо в буркани, щеше да знаеш, че излиза доста по-скъпо да го направиш, отколкото да си купиш някакъв боклук за ядене. За много неща не харесвам и мразя комунизма, ама храната не е от тях :wink:

Я кажи как домати в буркани или замразен печен пипер или неква комбинация между тези 2-те с нещо друго ... както плодовете в компоти, ще ти излязат по-скъпи от боклуците по магазините?
BTW Дерони правят мега яките лютеници, почти такъв вкус каквото като бях малък правихме с родата ... сега като го смятам излиза си почти на кантар дали да е дерони или се прави сам(+ времето) ... а ако набараш и примоция, то е ясно :)
И за доста други неща направени се сещам където излизат пак по евтино и 100 пъти по вкусно.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Честно да ти кажа, за храната, предпочитам 10000 пъти бурканите от село, отколкото пластмасите от супермаркетите. А ако си правил нещо в буркани, щеше да знаеш, че излиза доста по-скъпо да го направиш, отколкото да си купиш някакъв боклук за ядене. За много неща не харесвам и мразя комунизма, ама храната не е от тях :wink:

Чакай ся, значи снигнахме до извода, че не е било по-евтино щом се зимат буркани от село. И не.... не е по-скъпо. Кое ти е по-скъпо, бурканите ли ? И в буркани и шишета съм правил и не ми е излизало по-скъпо.

Че кое те спира и сега да си правиш буркани от село ? Желание ли няма.. или просто не е нужно. :)

Коя храна точно? Карантията, салам кучешка радост? Не се сещам...

Всичко натурално си си го произвеждал сам, а не ти го е произвеждал комунизма. Нищо не те спира да си го произвеждаш и сега...
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Бирата се разваляше за 2 дни, банани имаше само на нова година, дядо коледа не съществуаше, имаше само дядо мраз, сиренето беше от мляко, салама от месо, нямаше топломери, за кола се чакаше 10 години, на море се ходеше всяка година, билета за градския беше 6ст, за виц за Тодор Живков се влизаше в пандиза, шоколадови яйца имаше само в корекома, не можеше да прескочиш туко така до бяло море да си изкъпеш задника, нямаше интернет, но пък имаше повече врема да пориташ футбол с приятели, да поиграеш на фуниики, абе всяко време си има и хубавите и лошите страни
 

Горе