Какво изгубихме с края на социализма

Maverick

Well-Known Member
Какво изгубихме с края на социализма

Бих искал да коментирате статията. Но МОЛЯ да се включат хора който имат опит от първо лице! Защото всички хора който познавам и са живели по времето на соца са ми разказвали само хубави неща. Всички който имат информация от 3те лица обаче го плюят (те плюят и сегашните ни управници). И другата ми молба е да не задълбавате в конкретни неща, а да направите обобщено сравнение. Защото както и в статията се казва и преди и сега има както минуси така и плюсове, но нека погледнем нещата по-отгоре и да видим кога българина е живял по-добре и кога е бил по-свободен.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Абе кво става, идва 9 Май или 6 Септември и некво активизиране с теми за цоца ...
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Без да отричам постиженията на соц-а е важно да се отбележни следното.

Българският народ беше ограбен с национализацията. Собствеността му премина в ръцете на държавата, която бе управлявана от червена олигархия. Индустриализацията не бе извършена по най-добрия начин. Червеният елит предаде собствеността на държавата в ръцете на децата и внуците си. Така че, България изгубихме след 44-та, просто след това илюзорно е била "наша".

За статията:

Това право за което говори авторът е най-големият проблем. Човек трябва да се бори, за да получава, не може да има някакви права по рождение, които да му гарантират каквото и да било, освен правото му на живот. В противен случай, човекът се изражда.

Има тук там по нещо вярно в статията, но като цяло е пълен смях, дори ме мързи да я коментирам точка по точка.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Това е тотално промивка на мозъци. В статията няма и грам истина.

Социализмът в оня вид, в който беше, не можеше да съществува.

Безспорен факт е, че социализмът фалира - чисто сам, без никой да му помага. Безспорен факт е, че там където остана - Северна Корея, Куба, Венецуела - положението е с пъти по-зле отколкото в момента в България.


В момента в кината въртят един филм Дете 44 (Child 44). Препоръчвам да отидете да го гледате.


Филмът е по действителен случай, но доста разкрасен и преместен в епохата на Сталин след войната, за да се засили ефекта, а реалния случай е бил през 70 - началото на 80-те години.

В Русия го забраниха и започнаха тотална пропаганда срещу него - щото те го смятат за западна пропаганда и че искали да очернят Сталин, който все още в Русия го смятат за светец.

Както и да е. Това не е важно. Всеки с две+ мозъчни клетки ще разбере що социализмът в оня му вид не можеше да съществува. Във филмът го загатват само, но добре са уловили духа.


Има си откровени реплики - "Направи каквото е нужно, за да оцелееш" - иначе ще те депортират или ще те убият, барабар със семейството ти. Хората доста бързо са се адаптирали и са започнали да правят, не това което смятат за редно, не това, което ще им даде прогрес, а са почнали да правят това дето ще оцелеят. При което партията майка (в случая Сталин), ако е взела грешно решение, надолу по веригата работите са се осирали тотално, просто щото никой не е смеел да каже "Това са глупости". Вместо това са изпълнявали заповедите с цел да оцелеят. Тези, които са имали проблеми със съвестта и са виждали, че това е грешно - обикновено са се пропивали (така че не се чудете що в Русия има толкова алкохолици).

В социализма не е можело да има убийства, не е трябвало да има убийства. Не може тези така щастливи хора, живеещи в социализма да убиват други хора. Затова всичко се е слагало в графа инциденти. Ако някога е трябвало да признаят, че е някои е убиец - то той е бил вражески агент и неговата цел е била да дестабилизира системата.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

@uni-web къде си да защитиш майка русия?>??
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Това е тотално промивка на мозъци. В статията няма и грам истина.

Социализмът в оня вид, в който беше, не можеше да съществува.
Най-идиотския псевдоним на член във форума. Математик да твърди, че това, което е, не е!
Да коментира социализма човек, дето не е бил роден тогава, и се образовал от CNN, е нелепо.


Българският народ беше ограбен с национализацията. Собствеността му премина в ръцете на държавата,

Това право за което говори авторът е най-големият проблем. Човек трябва да се бори, за да получава, не може да има някакви права по рождение, които да му гарантират каквото и да било, освен правото му на живот. В противен случай, човекът се изражда.
От национализацията бяха ограбени средните и едри собственици. Ограбването - на практика на всички!, настъпи след 1989 година.
В онова време всеки българин - както аз, така и съседите цигани, а също и партийния секретар на комбината (по сегашному - холдинг), получавахме дивидентите (много добър термин!) по равно, за които пише в статията.
Тогава никой не можеше и да си помисли, че може да мами на ниво хиляди или милиони. Сега измама за милиарди е нещо незначително.
След като плащаме данъци, ние имаме права. Право на ненакърним личен живот и частна собственост, право на улици без дупки, право на чисти паркове и сечене на горите според природните обсотятелства. Право на добри условия за нормална работа и съответните доходи, респективно пенсии. Право на личен бизнес, без да ме принуждават да го "продавам". etc

Днес България се е върнала във феодалната система. По същия начин единственото ти право е да избягаш на майната си.

Темата е с обхват на многотомна енциклопедия.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

@mathematician, тъй като аз не си спомням нищо от социализма ще ти повярвам и ще приема това което си написал за истина. Обаче не виждам как всичко написано от теб да не отговаря и на действителността днес. Други хора, други правила, но нима българина не прави каквото трябва за да оцелее? Казваш, че е имало убийства. Сега няма ли? Разликата е, че сега разбираш за тях по новините и после какво се случва? Едно голямо нищо. Днешно време на кафе в центъра да си седнал и могат да те застрелят, че дори и по погрешка.

Знам, че за повечето от форума соца е бил черен (незнам обаче колко от вас са живеели съзнателен живот тогава и колко само са слушали за него), но исках да разбера с какво е по-черен от сега! Към момента не прочитам за нищо лошо което да не се случва и в момента.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Само да отбележа че през социализма са правени толкова много безумия, един светъл пример на безумие е Кремиковци.
Инвестирани много средства в губещ проект. И това не е единствения завод дето там не му е мястото.

Другото - липсата на стоки, като дете помня как портокали и банани имаше само по коледа/нова година.

Хората се възхищават единствено на по-спокойният живот и ниските цени . В момента проблема са ниските приходи, но за това сме виновни ние си, че се продаваме за без пари и робуваме за жълти стотинки. И че си избираме едни и същи политици и им богопочитаме някои мутри
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

10405252_651338238297601_5929814024891259299_n.jpg


935865_449711361793624_253519286_n.jpg
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Другото - липсата на стоки, като дете помня как портокали и банани имаше само по коледа/нова година.

Така е, заради социализма спряха бананите. Прабаба ми е разказвала как преди социализма хипермаркетите са били пълни с банани и портокали, но през соца ги спират. Има си причина за това - искали са да спрат обратната еволюция и да не се превърнем отново в маймуни.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

От национализацията бяха ограбени средните и едри собственици.
Дефинирай дребен собственик и среден собственик. Аз казвам, че всички са били ограбени, всички които са имали нещо за вземане. На практика, 80% от населението на България, което е било селско.

Другото - липсата на стоки, като дете помня как портокали и банани имаше само по коледа/нова година.
Това е доста смешен аргумент. Банани и портокали нямало, ами нормално да няма, след като не са характерни за нашите географски ширини.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Абе добър, лош, факт е че ни преебаха след 89-та. Преебаха ни, както не преебаха никоя друга държава от бившия соц. лагер. Да се каже преебахме се, също няма да е грешно! Прехода можеше да протече различно, факт!
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Абе добър, лош, факт е че ни преебаха след 89-та. Преебаха ни, както не преебаха никоя друга държава от бившия соц. лагер. Да се каже преебахме се, също няма да е грешно! Прехода можеше да протече различно, факт!
Демокрацията в България винаги е била една и съща. Припомням.

“Българи!

Досегашната партийна политическа система окончателно се провали. Пълното разложение на партиите дълбоко засегна обществото, държавата и народното стопанство.

Последвалата от това морално-политическа криза рискуваше да се обърне в държавна. Последният изход от това състояние е днешната гавра на партийните хора с народ и държава. Това състояние не позволява да се създаде една стабилна и творческа власт. Партийните и лични власти не дадоха възможност не само да се разрешат, но и да се поставят държавните и стопански въпроси. Всичко това наложи партийната власт да бъде заменена с непартийна - национална власт.”

"Да живее България!"
Обръщението на превратаджиите през 1934 г.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Тя историята има свойството да се повтаря:) Като гледам на къде сме тръгнали, нищо чудно....


Демокрацията в България винаги е била една и съща. Припомням.


Обръщението на превратаджиите през 1934 г.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Най-идиотския псевдоним на член във форума. Математик да твърди, че това, което е, не е!
Да коментира социализма човек, дето не е бил роден тогава, и се образовал от CNN, е нелепо.


Мисля, съм писал и друг път. По времето на социализма бях ученик. Като падна бях ученик последните класове - 17-18 год.

Имам спомени от празните магазини, купоните за храна и всички други простотии съпровождащи разпада на една подобна система.

Нямам спомени от производството, разбира се. Как е било в предприятията и пр.


Повечето от нещата ги пиша на база факти, официална статистика и др. подобни доколкото ги има за онова време. За съжаление, когато са течяли процесите не съм ги разбирал, както и повечето хора. Ако ги разбирах, щях да съм милионер. :)


Ети малко факти от последните години преди краха на социализма от потребителска гледна точка. Все пак последните години на социализма бях 15-17 год и нашите ме пращаха да пазаря на магазина, докато те ходеха на работа.


Нямаш право да избираш къде да живееш и къде да работиш. Партията майка те пращаше по разпределение първо 5-10 години и после може евентуално в там където си се родил. Имаше жителство - ако искаш да смениш града или от селото да отидеш в града - трябва партията майка да те одобри. Нямаше как да си вземеш багажа и да отидеш да работиш в София - не ставаше.

За да си купиш кола се чакаше 10-15 години. Правиш си вноска (внасяш едни пари) и чакаш. Като ти дойде реда - отиваш и я купуваш. Веднага след това ти предлагат 2 пъти повече да ти я купят. Понякога и 3 пъти повече.

За собствено жилище нещата бяха подобни. Въпреки че жилища имаше, но бяха на предприятията и те ти ги даваха под наем. Ако работиш достатъчно дълго в това предприятие, получаваш право да го закупиш жилището.


Да се върнем на храната.

Последните години на социализма положението не беше много розово - добре че беше българското село да изхранва града - кой кво правеше всеки мъкнеше бурканите от село.

Като цяло в Плод и Зеленчук магазините - плодове и зеленчуци се намираха криво ляво. Става въпрос разбира се за местно производство. Скапани, смотани - ама имаше там ябълки, круши, домати, зеле, краставици - намираха се. Разбира се, когато им е сезона. Зимата имаше зеле, праз, ряпа, моркови - криво ляво се намираха.

Обаче като отидеш в така наречените супермаркети и там нямаше нищо - един хляб и едно кисело мляко и едни кремвирши. Значи прясното мляко свършваше сравнително бързо след като го докарат. Да кажем до обяд и след обяд няма прясно мляко. Някои управители на супермаркети криеха и го пускаха по ритмично така че да има по малко през целия ден.

Киселото мляко понякога и то свършваше, макар че го имаше почти през целия ден. Хляб горе долу и той така.

Освен кремвиршите имаше едно дето му викаха кучешка радост - като сегашната македонска наденица. Тя се пускаше примерно във вторник и четвъртък и кой купил купил. Горе долу за ден свършваше.

Месо, шпек луканка - много рядко и главно с връзки. Магазинерите тогава луди кинти направиха. Криеха ги и ги даваха на познати и приятели срещу услуги. За ахмаците дето чакат по магазините - почти нямаше. Нямам спомени да съм виждал месо, шпек пък камо ли луканка тогава по магазините. Чат пат пускаха - за Нова година примерно и трябваше много чакане, за да си купиш.

В Пловдив имаше един магазин - наречен "представителен", който беше на центъра и уж по-зареден. Съответно там пускаха по-често такива неща. Съответно почти винаги имаше по около 5-10 метра опашка там пред него.

Освен това в магазините се намираше някакви варива - боб най-често, леща и ориз по-рядко. Олио и оцет имаше, сол, захар - беше кът и често с връзки. Някви бисквити, брашно, фиде, юфка и горе долу с това се изчерпваше асортимента в един супермаркет. Чат пат да има бира и лимонада. Бирата беше 2 вида - обикновена, дето имаше вкус на Веро (перилен препарат) и трайност 7 дена и вътре беше пълна с парцали, разни гъби и прочие мръсотия от недобре измити бутилки. Освен обикновената бира имаше и специално пиво - ама то само по празници и с връзки се намираше. Сирене също два дена в седмицата я пуснат, я не. За кашкавал да не говорим. Нямам спомени да съм ги виждал по магазините. Но явно е имало с връзки или с много чакане.

И тва е.

После 1989 свалиха Тодор Живков. После дойде Луканов и по едно време след 4-5 месеца Луканов се изтъпанчи по ТВ-то да прави официално изявление и каза "Имаме голям външен дълг и не може да си го плащаме, затова обявявам мораториум върху външния дълг" (демек фалит).

При което квото имаше по магазините изчезна. Руснаците вече бяха спряли да ни дават нафта на ниски цени и той също изчезна от бензиностанциите.


После по магазините нямаше нищо и правителството реши да въведе купони за храна и бензин.

По 1 кило месо на член от семейството месечно. По 1 кило сирене и половин кашкавал. Мисля, че имаше купони и за захар - по 1 кило или нещо такова. Щото тогава много се ползваше за затваряне на компоти.

Имаше и за бензин - мисля по 20 литра месечно на автомобил.

Минава домуоправителя всеки месец и ти дава 4 купона за месо (или колбаси - зависи кво има), 4 купона за сирене, кашкавал, захар и бензин.

И пак ги нямаше по магазините. Пак ги пускаха и като ги пуснат се образуваха едни опашки и хората чакаха с часове да си купят нещо - макар, че имаше купони.

Спомням си за бензин сме чакали по 2 дена. Чакаш предния ден - оставяш колата вечерта да пази ред - баща ми спи в нея, да не я открадне някой и на другия ден вече му идва реда.

Зарежда един резервоар, после в туби в мазето и после пак. Бензина трябваше, че селото ни беше далеч и си ходехме с колата и я пълнехме с буркани и селски мръвки - квото гледат бабите и дядовците. Един резервоар горе долу стигаше за пътя - но носеше в туба още 10 литра в багажника за всеки случай.


Тоя целия цирк с купоните продължи 6-9 месеца - макс 1 година. После правителството каза - "освобождаваме цените". До тогава цените бяха фиксирани и сравнително прилични - квито всички си ги спомнят. Ама стока нямаше.

И като освободиха цените - те скочиха 3-4-5 пъти и всичко се появи в магазините - месо, мръвки, луканка, шпек, прясно мляко, сирене, кашкавал. Имаше на корем почти всичко - ама на петорни цени.


Е това беше фалита на социализма.

Демек свалиха бай Тошо ноември 1989, после Луканов март 1990 обяви фалита (след справка в Гугъла) и после бяха въведени купоните и до към началото - средата на 1991 година, може и 1992 - но не повече. И после цените скочиха 3-4-5 пъти, а заплатите останаха същите. И социализма дефакто фалира, а хората обедняха 2-3 пъти, щото с тези нови свободни цени (нерегулирани от никой) така се получи.


Правителството все пак си запази правото да регулира цените на хляба и на бензина. И то доста дълго време ги регулира, докато и те не паднаха и не станаха пазарни - но беше след 4-5-6 години нещо такова.


И за прехода съм писал, ама сега ме пързи да пиша пак.
 
Последно редактирано:
От: Какво изгубихме с края на социализма

Спомням си като бях 10-12 годишен или нещо такова ми купиха колело с връзки.

Е такова Балканче. Ама няма по магазините. Значи партията и правителството решават колко се произвеждат и кои магазини се снабдяват.

И на село дядо ми познавал магазинера на селския железарски магазин (явно на него караха колелета). И му казал като докарат колело Балканче да запази едно. Явно не са се харчели в селата толкова колелетата по това време, щото оня му свършил услугата. В града явно много бързо свършваха - пускат ги на магазина и след 2 часа няма нищо. Отделно магазинерите ги държат в склада отзад за приятели и познати.

Та така ми купиха колело от село. И го карах първо на село и после като се прибирах в града, за училище го таксуваха по влака като пратка. Тогава нямахме кола още и с влака пътувахме до село да седим там лятната ваканция.


Е такова - същото червено - още седи в мазето - ама доста части са скапани и не работи. ;)


vcyc2723.JPG
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Дядо ми, Бог да го прости, като всеки нормален човек искал да има дом. Да, ама във фабриката заплатата малка и парите не стигат да построи къщата с баба ми. Професиите им, пролетарски - дядо беше шивач, а баба баничарка. Та, дядо ми бил принуден от обстоятелствата да работи на частно и понеже бил добър шивач, имало доста търсене. Само че, работата на частно не била разрешена от партията, а на улицата имало една завистлива цоциалистка, която постоянно го топяла и пускала доноси срещу него. Викан в полиция, тормозен, заплашван, само защото си е позволил да извършва някаква частна дейност, за да си построи къщата.
 

Горе