Защо не трябва да си добър с хората.

testkiwi

Well-Known Member
Вие помагате ли на хората? Аз лично повече няма да го правя. Преди седмица един ми се примоли за 2-3 лв, бил му свършил бензина и изглеждаше ок, не наркоман или някакъв клошар или циганин и му дадох 2 кинта - може пък верно да е така. Оня ден пак го гледам същия на същото място и една жена пак посегна да му дава, ама я спрях и го нахраних яко. Много се издразних, реших да помогна, а се оказа някакъв скапаняк. Същия номер, както ми каза после жената..

И днес една женица ме спира и наистина изглеждаше, че има нужда от 1-2 лв., съжалих я ама казах само "съжалявам", защото тоя пе*ал ми създаде кофти впечатление и едва ли ще дам на някого нещо някога в скоро време.

Какво мислите, вие давате ли на непознати, бихте ли помогнали просто така?
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Аз повечето пъти давам... щом се е стигнало до там да иска, определено няма, а аз с 1-2лв., няма да обеднея... Макар, че си има и такива, които направо си го превръщат в бизнес това с просенето
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Давам винаги, но пари кеш никога! Клошарите ги водя в магазина и им купувам каквото искат -водка, цигари, мезе и храна, ако иска, което рядко се случва. Също често ми се случва пенсионери дето си броят стотинките, че да си платят сиренето и киселото мляко, да им платя сметката в магазина. Също на дечица да им платя сладоледа или сокчето голям кеф ми прави.... Като ги вида и едните и другите да броят стотинки и смятат ли смятат до 1 ст. къса ми се сърцето.

Жена ми често ме обвинява, че се държа с откачалките, като с нормални хора, не като другите. Един път бях замъкнал един бивш доктор, по настоящем клошар, в кварталното заведение и се напихме мъжката :beer: Е. с толкова интересен човек не бях разговарял, ама съдба, това си избрал, това си живее.... После, милия, разбрах че умрял, тъжна история....

Това с даването си има своя смисъл, аз лично се чувствам много добре, след като съм помогнал на някой, бил той и най пропадналия мизерник. Всичко се връща, имайте го предвид :)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

И аз като колегата по-горе давам, но почти никога в кеш. Когато живях в Свищов в кварталното магазинче ми се случи баба да не може да си плати сметката за един хляб , сирене и оцет и аз я платих. Горката направо се разплака. Мина седмица и същата тази жена ме видяла да влизам в магазина и дойде и ми даде 10 яйца от кокошките си. Трогнат бях. Понякога трябва да направиш добро , за да видиш , че света не е толкова лошо място.

За жалост има много хора, които си играят с нещастието на хората. Било то уж клошари и инвалиди, та дори и тези, които звъннят по телефоните. Да звъннят на старите хора дето събират пари цял живот, за да може да оставят нещо за децата си. А тези глупаци да ги лъжат , че детето им пострадало в катастрофа и трябва да платят пари. Плаче ми се като слушам такива истории, за жалост трябваше да слушам подобна история дори и от мои роднини.

Трудно е да разбереш кой е добър и кой не. Възпитанието ми не ми "позволява" да подмина човек в беда, така са ме учили.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Давам на хора, които вършат нещо като например - да свирят. На хора, които само подават ръчичка - не, поради същия случай на автора.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

На черни бродници не давам - житейско правило.

Скоро дойде един на вратата ми, разреван, майка му умряла, нямал пари за билет. Дадох му 20 кинта с ясното съзнание, че има 99% вероятност да си измисля. Е, минаха няколко месеца, 20-те ми лева ги няма :)

Нашият народ е казал следните две приказки:

- Ръка която дава, празна не остава.
- Направи добро, па го хвърли в морето.

Така че, понякога просто помагам, без да чакам благодарност или нещо друго.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Много от уличните просещи си имат тартор и работят за него, на такива не давам пари, миячите на стъкла по светофарите спадат към тях или пък са наркомани.

Други нарочно се нараняват и постоянно поддържат раните си разранени, виждал съм също сакат просяк уж не може да ходи целия ден проси легнал на тротоара и вечерта го засичам в една кръчма здрав и прав накъркан до козирката.

Та аз по принцип не давам пари на улицата, защото не съм обеден, че с това помагам на някого или по-скоро не желая да помагам на когото и да било да се напие, надруса или да спонсорирам тартора му, разбира се има и малки изключения, когато нещо от вътре ми подсказва, че този човек действително е закъсал.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Това с бензина е класическа измама позната по целия свят. Целта е точно да ти играе по тънката струна, че човека е добре облечен и наистина изглежда попаднал в неприятна ситуация. Да влезна малко в тематиката на форума - обикновени просяци всеки вижда всеки ден и за това в повечето случаи ги игнорира - те имат доста нисък CTR така да го кажем. Докато тоя пич с бензина е нещо ново, добре заучено и отработено и може лесно да ти влезе под кожата ако си неопитен, да речем аналог с ония fuel shark saver-и :)

Просто напиши в гугъл gas scam и ще видиш колко резултата ще излезнат:
http://www.scambusters.org/distressscam.html
http://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?f=23&t=35611
http://www.snopes.com/fraud/distress/stranded.asp

Общо взето хванат ли ви да ви разказват сърцераздирателна история за жена, деца, пожар вкъщи, медицински проблеми и тази история се разказва като картечница почти наизуст, да знаете - измама е.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Закъде сме без милосърдие. И аз съм се парил от "боклуци", които злоупотребяват с това ти чувство, но това не ме е спирало да помагам след това отново. Някои биха го нарекли наивност... Плащал съм сметки в магазини на майки с деца, баби и т.н. Давал съм сандвичи на бездомни хора, пускал съм пари на хора, коитосвирят на някакъв инструмент по улиците (особено много ме радва това- създава една такава приятна атмосфера и с кеф им давам). Дори сега се сещам за един по-странен случай. Пътувам сутрин за работа с колата и на един светофар една жена отваря врата и ме моли да кача една баба и да я закарам до автогарата защото се била заблудила и хванала марщрутка,а тя я стоварила не където трябва. Качих я поговорихме си. Синът ѝ починал, тръгнала за село... ТЪжна история. Само като ми каза "Жив и здрав да си" и ѝ се насълзиха леко очите.. Още по-мъчно ми стана за жената. Закарах я, платих ѝ билета, качих я на автобуса, пожелах ѝ лек път и с кеф закъснях за работа :) Та...без добродушие и милосърдие сме за никъде.. Не бъдете лоши. Правенето на добро си заслужава изключително, като зарежда до безкрай.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

В повечето случай давам пари, отказвам на чернилките, но не винаги. Не се интересувам за какво ще ги харчат. Алкохол, цигари, храна - да купуват к'вото искат хората, то друго не им остава, след като са стигнали това положение...
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

По едно време си го бяха превърнали в бизнес да искат по 1-2 лева на гарата, че не им стигали за билет.
Не давам вече пари на никой просещ по улиците - докато има кой да дава, ще има и просия и подобни тарикати дет са се сетили, че така може да изкарват повече пари, отколкото ако работят.
 
От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

--->



:| Не в този форум, моля те! :)Д)
Тоя форум е за хора, които изкарват $. Като имаш, не е проблем да дадеш няколко лева на някой в нужда.

Между другото, като казахте за бензина, последно пак дадох 20 лв. на едно семейство, ама бяха син, майка и баща. На един вътрешноквартален паркинг, с несофийска регистрация, наистина изглеждаха отчаяни. Може да е било и номер, но ако е било, то заслужават 20-те лв. за представлението което ми изнесоха и че ме накараха да повярвам.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

[video=youtube;Ilxjo5RlzFc]https://www.youtube.com/watch?v=Ilxjo5RlzFc[/video]
 
От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

Тоя форум е за хора, които изкарват $.

Виж какво си писал.
Казваш, че не очакваш нищо - а цитираш нещо което опровергава останалото :mrgreen:
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Идеята на милосърдието е да се трогнеш (или пък не) и да помогнеш без да се интересуваш как са оползотворени парите ти. Винаги, когато мога давам, с ясното съзнание, че няма да променя света. С 2-3лв няма да обеднея, но пък усещането, че можеш да бъдеш полезен е безценно. Трогвам се предимно от малки деца и баби, но пък съм давала и цигари на клошари. Не кават мерси, но не ми пука. :)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Аз когато още давах стотинки по светофарите на миячите на стъкла, дадох на една циганка 1 лев обаче на стотинки по 1,2 и 5 защото бях насъбрал повечко, тя като ги видя, че са жълти ми ги хвърли обратно, дори не си направи труда да ги преброи при това ругаеше нещо на цигански, теглих и една и аз и си заминах.
По паркингите ме гонят винаги някакви гледачки, веднъж една ми каза "чекай бате да ти кажа нещо дай 5 лв, че ше се обърне колата" идеше ми да и фрасна една, но извадих 5 лв дадох и гои и си заминах без да я изслушам беше ме страх да не кълне нещо нали знаете суеверие:), тя сигурно и на това е разчитала де.
Та на такива не помагам, но когато видя стара баба утрудена с напукани ръце безмълвно да държи няколко здравеца няма как, то сърце не ти дава да не отделиш нещо.

Но по принцип да си добър с хората не означава непременно да се дават пари или храна, да си добър по някога е достатъчен един малък жест, за теб малък, но за отсрещната страна е голям и не трябва да се очаква нещо в замяна на добрината.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Абе няма формула за това, или си добър и си пич и като имаш-даваш, или си човек, който винаги ще намери оправдание да не помага/дава.
Важното е какво чувстваш от вътре.
Основното е никога да не правиш сметка, дали си изцакан или си на кяр, важно е да си добре, да се почустваш добре.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Не че няма бедни, но мафията с тарторите ги гони да просят. 99% са организирани, вече им знам всички номера. Напоследък са пуснали и едни малки момиченца по Витошка, даже има и бели/най-вероятно пак са циганчета/, за 3 часа минаха 3... Едното да продава гривни, другото картички, третото да проси... явно за цял ден ще минат 10, да има разнообразие.
Иначе ако видя някой квартален беден човек, му давам, но тези в центъра просто са организирани, другите ги бият и ги гонят, не ги оставят да просят така, да мият стъкла или да лъжат... ако не се отчитат.
 

Горе