Защо не трябва да си добър с хората.

От: Защо не трябва да си добър с хората.

Давам но не на всеки.Лошото е , че когато човек се опари от такива случки , после трудно може да се оттърси от мисълта че са го направили на глупак.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Давам но не на всеки.Лошото е , че когато човек се опари от такива случки , после трудно може да се оттърси от мисълта че са го направили на глупак.

Между добър и наивен има разлика.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Ма не мога да разбера защо се чувствате излъгани? Кой ви кара да имате каквито и да е очаквания и кой ви е виновен, че сте си изградили някаква представа за човека, на когото помагате?

Или помагаш без да се интересуваш дали си дал на реално нуждаещ се човек, или правиш кастинг за просяци и оставаш удовлетворен от това, че си дал подаяние. Просто, та знае ли се... :)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Единствената смислена концепция на този свят, която ме кара да чувствам искрено желание за промяна и изобщо придвижване напред, е концепцията "Робин Худ". Едва ли има нещо по-завършено, изчерпателно и самообосноваващо се, от простичкия импулс да помагаш на другите, особено ако това става за сметка на оялото се малцинство. Жалко, че не мога да изстискам достатъчно интелект, сила и въображение, за да мога да го практикувам активно към днешна дата. :)

П. С. Да помагаш на другите е привилегия, не преразход на енергия. За да го осмислиш обаче, е нужна мисъл, която достига поне отвъд върха на носа ти... :)
 
От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

Единствената смислена концепция на този свят, която ме кара да чувствам искрено желание за промяна и изобщо придвижване напред, е концепцията "Робин Худ". Едва ли има нещо по-завършено, изчерпателно и самообосноваващо се, от простичкия импулс да помагаш на другите, особено ако това става за сметка на оялото се малцинство. Жалко, че не мога да изстискам достатъчно интелект, сила и въображение, за да мога да го практикувам активно към днешна дата. :)

Внимавай, че ще те обвинят в комунизъм :)... Тук са много чувствителни на тема парите на богатите да отиват за бедните... безните са бедни щот са мързеливи, а богатите богати шото са работливи :)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Това ли било комунизма?
Справедливо би било, "излишните" кинти на богатите да отиват при бедните, които обаче няма как да знаем дали ще ги изхарчат за хляб или за наркотици.
По-възпитателно е наистина да се пробваш да поработиш и да изкарваш някакви пари вместо по подразбиране един Робин Худ да ти раздава на 15-то число някой друг лев от богатите. Нали се сещаш колко по-щастливи, здрави и засмени ще са братята роми, и колко по-немотивирани богатите, които като ги "оберат" няколко пъти и накрая ще теглят една майна и на държавата и на всичкото и ще си бият камшика някъде където ще има смисъл от усилията им да създават нещо и да получават заслужено възнаграждение.
Доброто в чист вид не съществува. Няма безусловно добро. Така че реално не е нужно да се прави добро. Никой на никого не е длъжен. Ако повечето успяват да не вредят ще е оптималният вариант :)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Така е безусловно добро няма. Дори детето, което подарява цветя на майка си го прави с користна цел. Дори най - големите филантропи дават пари, за да успокоят гузната си съвест и да се почувстват по - добре :) (лично пред себе си и съвестта си, а понякога и за пред другите). Правенето на добро не е даването на пари, а даването на лично отношение и време за даден човек, или кауза. Тъй като това е доста, доста трудно и ангажиращо най- добре е да си пием коктейла на плажа и да не се напъваме... с абстрактни дейности, които най - често няма дори кой да оцени :)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Никой на никого не е длъжен.

Категорично против! За мен по-вярно е обратното. Всеки на всекиго е длъжен. Длъжни сме да се съобразяваме и да взимаме под внимание всеки и всичко около себе си, защото харесва ли ни или не, сме в симбиоза със заобикалящия ни свят. Илюзията за яркия индивидуализъм е прекрасен мит, но факт е, че не можем едни без други и сме свързани по много повече начини, отколкото сетивата ни отчитат.

Колкото до "заслужено възнаграждение" на някои от свръхбогатите, намирам за ненормално, болно, гротескно един човек/компания/икономическа единица да притежава и борави с брутния оборот на малка държава. Това няма как да бъде разумно, от която и да е гледна точка и плаче за преразглеждане. Трябва да има горна граница на личното благосъстояние и пропорционално увеличаване на данъците (дори въвеждане на нови такива) за свръхбогатите и преразпределение на "излишъка" между социално слабите.

В много отношения прогресираме, а класовото (както и расовото) неравенство се задълбочава. Това не е благодатна почва за устойчив социален ред. По-скоро пирамида от карти, на която предстои неминуемо да се срути. Човекът на близкото бъдеще трябва да се стреми по-малко "да има" и повече "да бъде". Това според мен е правилната посока на мислене.
Мир. :)
 
От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

"да има" и повече "да бъде". Това според мен е правилната посока на мислене.
Мир. :)

Преди 10 мин. препоръчах на жената, книгата на Ерих Фром - "Да имаш или да бъдеш (Дилемата на човешкия избор)" ... СЛОЧАЕНОСТ? Сега гледам и твоя коментар :)
 
От: От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

Преди 10 мин. препоръчах на жената, книгата на Ерих Фром - "Да имаш или да бъдеш (Дилемата на човешкия избор)" ... СЛОЧАЕНОСТ? Сега гледам и твоя коментар :)

не мисла.........
 
От: От: Защо не трябва да си добър с хората.

Не съм против космическите изследвания, и ги следя с интерес, но ако тия пари биха подпомогнали глада в една държава.
Повечето случаи на глад са в следствие на мързел.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Сетих се за румънците, които спират коли на пътя и предлагат златни пръстени, защото им свършил бензина. Тия номера ги предлагаха преди повече от 10 години и пак имаше хора, които проявяват милосърдие и не само :) и след това започват да се тръшкат, че са ги измамили. Мошениците са много изобретателни и проявата на милосърдие към тях си е чиста загуба на средства. Също така не давам пари на гастролиращите доброволци, които обикалят магазини и офиси и искат пари като показват някаква епикриза на английски и ти дават някакъв билет като гаранция, че парите ще отидат при нуждаещите се. Предпочитам да дам на човек, който наистина има нужда, но да го видя. Плащал съм дребни сметки в магазини и наистина чувствам някакво удовлетворение, че съм помогнал. Трябва да проявяваме милосърдие, но трябва да се пазим от мошеници и измамници!
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

За номера с бензина имам интересна история която се развива в САЩ.
Значи преди време живях там и бях в първата или втората си година с приятел и две мадами на обяд в заведение.
Излизайки ни спира нормално облечен човек и пита за бензин,почти съм сигурен ,че питаше за бензин ,а не ,пари за бензин.
Викам добре,наблизо беше магистралата ,има зор,ще помогна,викам качвай се ,той леко се зачуди,но се качи.
Отиваме на бензиностанцията,спирам,имаше някаква торбичка с него,викам дай туба,той гледа леко тъпо -нямам,викам добре,вадя моя,викам дай пари :–)),той -нямам,
аз обаче продължавам хич да не зацепвам ,че съм в схема ,щото жените скоро бяхме забили и те ми са в главата,едно ми е доволно от живота,вадя карта ,пълня тубата с бензин и викам,ай качвай се да те карам до колата,той-не,не няма нужда сам ще ида,тук аз почвам да гледам тъпо и в момента в който му подавам тубата да си ходи се усещам по безумния му поглед какво се случва :lol: И мисля ,че повече пичагата никога няма да поиска бензин,току виж някой му го дал :–)
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

хахаххахахахахха Добър урок си му дал.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Добре, че не си лекар, че тия, дето обикалят с молба за пари за операция, ще се вдият в чудо, като извадиш скалпела. :lol:
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Има ги навсякъде такива. Като ходя да ям наблизо в МОЛ-а и един всеки ден минава по масите и иска 1 лев, че не му стигал да се прибере вкъщи. Там е работата, че ходя всеки ден и го гледам постоянно, а той даже не ме помни и всеки път ми иска :) Такива индивиди ги има и по гарите, автогарите, спирките. Лошото в случая е, че може някой наистина да закъса и никой няма да му даде нищо, защото ще го мислят за поредния измамник.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Има ги навсякъде такива. Като ходя да ям наблизо в МОЛ-а и един всеки ден минава по масите и иска 1 лев, че не му стигал да се прибере вкъщи. Там е работата, че ходя всеки ден и го гледам постоянно, а той даже не ме помни и всеки път ми иска :) Такива индивиди ги има и по гарите, автогарите, спирките. Лошото в случая е, че може някой наистина да закъса и никой няма да му даде нищо, защото ще го мислят за поредния измамник.


Ето това ми е интересно, как може да не запомниш лице, на което често му искаш пари?! На най-добрата ми приятелка приятелят ѝ, веднъж къде минал и някакъв му поискал пари за да иде в болница, че си наранил ръката. Въпросният бил окървавен с превързана ръка. Приятелят на приятелката му дава 50 лв. :-o да върви в болница. Минава се там известно време, мъжът на приятелката пак се сблъсква с този индивид, онзи пак същият театър разиграва. Този път обаче вместо 50 лв. ми дал един бой ( май го беше фраснал с юмрук). И така... И питам аз на мен ако някой ми даде 50 лв ей така от добро сърце, дали няма да запомня как изглежда човекът? Заради такива като този, да ти се отще да вярваш в доброто и да помагаш.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Йоанче, тоя с ръката жена ми му даде 5 лева. Казах й, че е наркоман. После пак го виждах няколко пъти със същия номер и като ми поиска отново пари му теглих една. Той изведнъж оздравя и почна да ме псува и заплашва...От тогава не давам на никого.
 
От: Защо не трябва да си добър с хората.

Ако се интересуваш повече и си по-наблюдателен веднага ще видиш познатите схеми - те са 3-4 схеми, даже не ги променят, като телефонните измами. После ходят и се отчитат на циганския барон, да си има пари да си кара Бентлито. Иначе както казаха колегите, бедния човек веднага се вижда, като не може да си купи хляб и оцет и си брои стотинките.
А ако някой иска кеш, питаш го за какво му е, като ти отговори отиваш и му купуваш, лекарство, хляб, дреха. Каквото има нужда, стига да можеш да му го купиш. Измамниците искат винаги кеш, защото трябва да се отчетат пред барона, имат си норма.
Ако отидеш на Витошка за 3-4 часа, първо ще мине 1 малко циганче да ти продава гривни, след 20 мин второ да проси, после трето да продава картички, четвърто да прави фокуси, накрая минава един със слепия му баща... Тия всичките ги праща един барон много ясно, после му се отчитат, а те най-вероятно спят в 1 стая всички, и им е осигурено ядене.
На Витошка съм попадал на абсурда, дебела циганка с дебел златен ланец да проси... и хората не обръщаха внимание на златния ланец и даваха по 5-10 лв...
Отделно повечето централни места с много туристи са район на циганските барони, ако не вярвате направете се на клошар, отидете да просите по Витошка, след 20 минути ще бъдете здраво набити и изгонени. Колкото по-хубаво е мястото, всичко се контролира от определени хора, случайни няма там.
 
да възродиме малко стари теми , че изглежда много хора са с променено мислене и новите теми си ги изсмукват от пръстите :)
 

Горе