Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Що да не можеш на 8080? Трябва обаче и в камерата да си замениш 80 с 8080 и става.
Трябва ти NVR (Network Video Recorder), не DVR.
Да можеш да "удължиш" кабела. Ползва се UTP.
Ако ще имаш рекордер за какво ти е карта памет?
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

При покупка на NVR-a обърни внимание колко аудио канала може да записва (доста често записват примерно осем канала видео, но само четири аудио).
Картата памет - ако използваш автомобилен DVR добре, но за твоите цели ...
Погледни тези хард дискове - WD Purple .
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Набиват се портовете в камерите и в рутера, за да знае на къде да ти насочи заявките, и всичко трябва да заспи!

За лилавата серия на WD - да готини хардове, предназначени за наблюдение! Консумират една идея по-малко ток, съответно загряват една идея по-малко, малко по-безшумни са! Оптимизирани са за запис на данни, докато стандартните дискове са балансирани за записи и четене.

Смятам обаче, че за хард диск - 1 или 2 ТБ въобще не се усеща! Този избор е въпрос на лична преценка, но аз бих избрал хард диск с по-голяма гаранция, макар и не WD Purple.

Конкретен пример са VX серията на Seagate (предназначени за видеонаблюдение) с 36 месеца гаранция, а разликата в цената със стандартен диск е около 6-10$.

Поздрави.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Що да не можеш на 8080? Трябва обаче и в камерата да си замениш 80 с 8080 и става.
Трябва ти NVR (Network Video Recorder), не DVR.
Да можеш да "удължиш" кабела. Ползва се UTP.
Ако ще имаш рекордер за какво ти е карта памет?
Променям от настройките "Мрежа > Порт > htttp на 8080" си след това си работи на 192.168.0.ххх:8080, но не иска да захапе от домейна с порта. Може да се дължи и на време за опресняване на DNS, не знам - ще изчакам малко повече време. Ще пробвам тази вечер...
Тъй като съм актививал в настройките ползването на UPnP, като отида на в настройките на рутера Current UPnP Settings List и дава един ред само IPC_HTTP 80 TCP 80 Enabled. Предполагам, че са две камери и те не са на порт 80, трябва някакси там да се промени автоматично тая работа. Ще ги мъча, няма как да не стане, разбира се :)

Благодаря за насоката, че трябва да търся NVR, ще ги разгледам и тях като засега ще разчитам на алармата при необходимост. Като гледах преди имаше някакви безжични и мини модели, ама сигурно бързо ще ме откажете от този тип :)
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

При покупка на NVR-a обърни внимание колко аудио канала може да записва (доста често записват примерно осем канала видео, но само четири аудио).
Картата памет - ако използваш автомобилен DVR добре, но за твоите цели ...
Погледни тези хард дискове - WD Purple .
Принципно не смятам да ползвам повече от 4 камери, затова и този вариант ме устройва - да има 4 аудио потока. Но когато имат двупосочно т.е. и вграден микрофон - това друг поток ли е? Трябва ли да има 8 потока аудио за 4 видео камери, че не разбирам ич биля :)
 
От: От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Набиват се портовете в камерите и в рутера, за да знае на къде да ти насочи заявките, и всичко трябва да заспи!

За лилавата серия на WD - да готини хардове, предназначени за наблюдение! Консумират една идея по-малко ток, съответно загряват една идея по-малко, малко по-безшумни са! Оптимизирани са за запис на данни, докато стандартните дискове са балансирани за записи и четене.

Смятам обаче, че за хард диск - 1 или 2 ТБ въобще не се усеща! Този избор е въпрос на лична преценка, но аз бих избрал хард диск с по-голяма гаранция, макар и не WD Purple.

Конкретен пример са VX серията на Seagate (предназначени за видеонаблюдение) с 36 месеца гаранция, а разликата в цената със стандартен диск е около 6-10$.

Поздрави.
Предполагам, че ако настроя камерите да записват само при улавяне на движение, ще спестя от голям харддиск и така ще може да ми излезе и по-евтино като цяло системата. Не зная дали е по-удачно така откъм амортизация на хардуера на камерата да препраща за запис импулсно и разкъсано.
Забелязох в инфото на камерите като ги продават, че като се ползват SD карти примерно, камерата имала режим при прекъсване на интернет потока някакви заобиколко все пак да успее да препрати някъде записа чрез клауд система, за по-голяма сигурност, ако някой прекъсне връзката.. Ама как става точно и дали въобще става тоя номер, я не знаю (както се изразява Blaster-a). :)
 
От: От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Реално записите на "motion" се настройват директно от рекордера. В случая NVR. Така, че камерата в случая не играе роля. А за хардуера грижи няма, няма повече или по-малко амортизация. Все си е еднакво.

За запис на клауд без връзка с интернет чувам за първи път... Може би е функция, която трябва да изтествам! Не съм се интересувал по въпроса! Имай в предвид обаче, че ако достъпваш NVR-а през облак, връзката е по-бавна, отколкото например ако се връзваш директно по IP адрес. При системи на Dahua съм чакал по над 10 мин. за да се свържа. Също при гледане на записи на по-висока скорост се наблюдава забавяне, особено при main stream.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

В "Конфигурация" > Basic Settigs > NAT - "Вътрешен порт" си отчита, че е 8080, но External Port не се променя и си е 80. Може би това е ключовия момент как да сменя и External Port-а, който явно отнякъде си го взима автоматично.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

HTB1.M94JpXXXXa7XpXXq6xXFXXXq.jpg

Това долу вдясно сега го вдянох. То ще си запише нещо, ама ще го прати кога се възстанови връзката, а това може и да не стане и през това време някой да си чопне направо картата барабар с камерата. :D
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Оправих работата с портовете :)
Вече ще мога да си ги гледам на други http портове на домейна, а 80 ще мога да си го ползвам за опити на xamp-а или някой друг сървър, както и този за shoutcast-a ще гледам да не го ползвам, та да си пускам на някой музичка.

Номера се получи, след като в рутера добавих настройки за Virtual Servers, където добавих на двете места - Service Port и Internal Port порта 8001 за едната камера и 8002 за другата, а на IP Address сложих вътрешните им адреси, TCP на protocol-a, захапа на секундата :)
 
Последно редактирано:
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Повдигам малко темичката, тъй като в посления пост съм писал, че вече всичко е ок и бачка на определен друг порт, а не 80. Дотук супер :)
Рекох днес да пробвам какво ще стане като мушна карта памет в камерката. Първоначално почна да пищи, защото беше вкарана отметка да издава аларма като има повредена sd картата. Супер, имаше опция за форматиране - оправи си я и си създаде необходимите % за запис върху нея на снимки и видео.

Отметнах си графиците за запис и остана една настройка, вероятно заради която нищо не записва - "NAS" или с други думи "Network-Attached Storage". Ето снимка:
o5rwcx.jpg

Вижда се, че се изисква IP за сървъра и /път някакъв да си създам, където да запаметява - нещо като папка. ОК. Име, пас.. и те така. Дали ще ползвам външното или вътрешното IP е все тая, но само то написано не прави връзка.

Защо ли? Защото на порт 80 няма камера, а е на друг порт. Като добавя пък IP-то с порта и натисна Test бутона, изписва "Грешка по домейн" - явно в това поле не може да има :порт
В официалния Tutorial на HikVision е показано, че се въвежда примерно външно IP и примерен път /dvr/test01/

Хм, и ко прайм сега? Не вярвам, че това е причината само да не може да прави запис, защото това си е метод на запис върху SD карта, вместо NVR, където записва на външен диск. Не съм пробвал дали ще стане, ако пусна камерата на порт 80, но от самото начало идеята бе той да е свободен за Xamp сървър или каквото и да е друго, да са скрити на пръв поглед обикновения потребител, а и да вървят няколко (засега 2) - не е възможно двете да се гледат на един и същ порт. Така, че и 16 да имам, нормално е да има начин да се направи връзка с тях.

Това засега ме спира да купувам NVR, защото връзката с него ще е същата - няма да се получи. Вероятно проблема е в нещо дребно, но засега ми убягва. :)
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Да речем, че NAS настройките наистина са само за NVR и нямам нужда от тях, щом ще записвам на SD карта.
Добавих там само домейн и път, нищо че няма връзка с такова нещо, но го изкара при HDD-тата.
ddnyq1.jpg

Оттук зацепвам, че картата реално е от "Локален" Тип. Нещо друго трябва да се активира, за да тръгне. Може би нещо друго трябва да се активира из допълнителните настройки за Събитие и/или Интелигентно събитие.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Виж в:
Разширени настройки - Дискове - Управление на дискове

Имаше някаква гадна отметка за карта памет. Беше май там забутана.

PS. Ако пак се окажа прав да знаеш, че ще ти пусна фактура за консултациите накрая :)
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

То си захапа да пълни картата, още като писах предния пост, даже си личи от скрийншота как е намалила 0,5 ГБ, и си я напълни с някакви неработещи файлове от рода на снимки и MP4 формат видео файлове, след което даде отново грешка, че е пълна.. Има отметка за презапис, т.е. ще трие тия и ще слага новите. Но проблема е, че на Плейбек няма никакви записи и ми се струва, че проблемът е в самата SD карта. Доскоро я държах на телефона си и галерията често ми се прецакваше, снимките се разваляха и не можеха да бъдат възпроизведени. Сега съм с нова карта на телефона и нямам проблем. Рекох да пробвам проблемната на камерата и вероятно това е и причината да не става както трябва.

Отделно в софтуера дава грешка в някакъв липсваш dll файл като се желае да се прегледат записи, който проблем е разискван и в чуждите форуми и мернах решение, което ще пробвам без фактуриране за услугата. Благодаря за включването отново по темата! :)

Който желае, може да дава предложения в темата и за по-нови и актуални модели wi-fi камери за видео наблюдение и охрана, като нека заложим на качеството, а и да си рекламирате магазините с директна връзка към продукта, в помощ на всеки търсещ джаджа като тази.
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Съжалявам да го кажа, но принципно избягвам wi-fi камерите. Преди години бяхме монтирали на един клиент безжични ip камери на Zavio, които дълго време работиха коректно. В един момент обаче и двете камери започнаха да се различат от мрежата... Иначе при тестове при нас в сервиза си работят нормално за по седмица, но при клиента на втория ден се разкачаха от самосебе си. Сменяли сме всичко възможно, което може да се смени - рутер и захранвания . И същото... Настройките, както трябва, че трябва да се внимава да не би някое друго устройство да краде ip адресите, но не би.

Оправихме проблема като свързахме камерите по кабел. Обаче този случай още ми е като обеца на ухото.

Оттогава насам, ако ми трябва безжичен монтаж, или казано по друг начин - пренос на сигнала по Wi-fi, ползвам 5Ghz антени.

Такива Wi-fi камери, иначе стават за домашна употреба, но пак не се знае кога ще се наложи окабеляване за мрежа.

Казвам го и защото, често берем ядове и със застаряващи системи за охрана на стоки, чиито антени от време на време хващат толкова фалшиви сигнали, че започват да пищят от самосебе си. Случаи много имам.

Поздрави.

Sent from my Lenovo Z90a40 using Tapatalk
 
От: Помощ при избора на Wi-Fi IP камера

Хм, веднага ми идва на ум, че може да са се разкачали, ако са сменили употребата на конкретното локално IP. По подразбиране се закачат последователно за следващото свободно. Аз съм си запазил за всяка отделна камера конкретно вътрешно IP спрямо mac-a им и така няма конфликт. Може би точно това сте имали предвид, че също е изпълнено като условие. Предпочитам wifi камера, заради плюса, че може без кабел, а като се наложи се слага такъв. При останалите няма как да стане, просто само кабел и човек няма избор, чувствам се ограничен.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 
Да съживя малко темата и да споделя малко опит.
По-миналата седмица тествах една безжична камера на Dahua IPC-KW100W. 1.3 мегапискелова с микрофон, широкообективна, pir датчик и много скъпа за единия си мегапиксел. (за сметка на това мяза малко на сапуниерка :) )

Тествах и точно Wi-Fi-то и останах много разочарован. Камерата не работи коректно! Настройваш я, закача се към софтуера, работи известно време около 3-4 часа, и изведнъж така както си работи се разкача... И излиза офлайн. Гледам го през Smart PSS. Такааа. И както камерата си я има в списъка с име и IP адрес, тя просто си стои офлайн. Пускам ping, обаче не връща.
Решавам да настроя нов IP адрес след което си добавям камерата в списъка нормално. И всичко е ОК и камерата работи коректно в следващите 3-4 часа, докато пак не се разкачи...

Направих няколко опита, но все едно и също. Накрая се отказах. А бях чувал от колеги за подобен бъг при някои модели на Dahua. Пък и клиента ми не хареса как се виждат 1.3 мегапиксела, така че лесно реших проблема.

Сега съм взел за тест HDBW-1320EP-W. Надявам се с нея да няма проблеми при Wi-Fi връзката. Като я изтествам ще пиша пак. :)
 
Поръчах една осакатена версия на NVR, дано да върши някаква работа, че отделно и хард диск ще трябва и бюджета бавно, но сигурно набъбва.
DS-7104N-SN е модела, а на диска засега съм се спрял на WD10PURX - 1 TB. Дискът ще го поръчам, едва когато ми дойде NVR-a, та имам едно питане.
28vulp2.jpg

Първо горе долу добре ли съм се насочил за двете ми безжични камери? Все пак взимам предвид и вашите мнения по-горе, които ме насочиха към това.

Второто е дали устройството може да се включи първоначално и да се направят настройките му, за да се вържат камерите без наличието на хард диска и да мога да гледам само картина на телевизора, без запис. Сега ползвам стандартно Андроид ТВ плейъра със стандартното приложение, което е за телефон.
 
Със сигурност ще ти свърши работа. Единствено не скролирах нагоре за да видя колко мегапиксела са ти камерите, но предполагам преди да го купиш си прочел, че този NVR поддържа резолюция на запис до 2 MPx (1080p) и визуализация: до 4x720p/2x1080p камери.

Конкретно на въпроса ти. Да ще можеш да настроиш и да гледаш камерите и без HDD. Единствено няма да имаш записи :)
 
Едната е 4, а другата 3 МРх, но съм ги оставил да стриймват на 1080р. За съжаление това го прочетох за броя им в последствие, а възнамерявам да добавя още една до две камери макс, което ще рече че тогава трябва да ги настроят на 720р. На този етап това ме устройва.
Значи дали ще се гледа или записва, няма значение. Когато са повече от 2, ще трябва да са на 720p.
Щеше ми се да записвам само 2 от тях на пълно HD, а останалите да са само онлайн и на без запис.
Затова май ще добавя само тях към NVR-а, а за следващите 2, които не съм купил още, а евентуално догодина, ще са само за известяване и преглед през десктоп приложението или браузър + мобилното проложение.
Чудесно е, че ще имам възможността първо да подкара това нещо и след това да поръчам и харда. Благодаря за включването. :)
 
Последно редактирано:

Горе