Проблем с чемере.

Здравейте , преди около 10 дена изпратихме пратка за Германия като съответно всичко си направихме както пише по книгите. Митническата агенция в нашия град ни издаде чемере , фактурата беше пратена електронна , дори платена преди заминаването на стоката.
Проблема който възникна днес е , че куриера на товарителницата като изпращач е писал да кажем Пенчо Пенчев , въпреки ,че му беше предоставено чемере , а не фирмата която е посочена във фактурата, съответно куриерската фирма си е направило свое чемере на което пише ,че.изпращач е г-н Пенчев. Получателя не получава нашето чемере на което е изписано името на фирмата , а това на куриерската фирма и подписва и подпечатва него , което за съжаление НАП не ги устроива след като фирмата няма документ удостоверяващ това , че стоката е пристигнала на конкретното място.
Въпроса ми е какво може да се направи в случая.
 
От: Проблем с чемере.

Къде е Вашето CMR в случая? Питайте куриера къде го е "наврял" и го изискайте! Сканирайте го и го пратете на получателя да Ви го подпечата, да го подпише и съответно да го сканира и изпрати на Вас (разбира се с датата на получаване на стоката).

Надявам се да съм разбрал правилно казуса, но мисля, че това е решението!

Поздрави!
 
От: Проблем с чемере.

Определено си разбрал вярно и да това е решението само , че коригираха чемерето от спедиторската фирма.
Благодаря Ви за отреагирването.
 
От: Проблем с чемере.

Както каза и колегата по-горе, сканира се CMR и се изпраща на получател. Той може да сложи имената си и подпис или печат на фирмата (ако е юридическо лице).
На самите CMR има по 2 графи за изпращач и получател... възможно е и да лавирате и по това направление.

От чисто любопитство: каква е тази стока, която се изпраща от страна в ЕС и се получава в страна от ЕС и се изисква митническо облагане - или аз нещо не съм разбрал правилно?!
 
От: Проблем с чемере.

Стоката е обувки. Чемерето не е за митническото облагане в случая , а за да имам документ ,че стоката е пристигнала при евентуална проверка от НАП.
 
От: Проблем с чемере.

На краен клиент физическо лице или защото е продадено на ЕУ фирма без ДДС от БГ фирма по ДДС?
Питам, защото данъчни биха се поинтересували само при варианта фирма от ЕУ по ДДС, купуваща без ДДС от фирма по ДДС в БГ.
Освен всичко по-горе, това с ЧМР-тата е само по нашите ширини. Масово ЕУ фирмите нямат много идея за какво иде реч. Много по-лесно е да изискаш Proof of delivery от куриера, да си приложиш товарителницата към него и толкова.
 
От: Проблем с чемере.

Фирмата ни е под ДДС и продаеаме на фирма която не е , транспортния документ както и товарителницат също е на физическо лице(куриерска или наша грешка няма значение вече много ,но създаде много главоболие) затова остана варианта с чемере-то.На всичкото отгоре и сме в ревизия.
 
От: Проблем с чемере.

Е? Като клиента не е по ДДС ти трябва да си му фактурирал с ДДС ставка България. Тогава по какво го отличава от редови БГ клиент? Разбира се по нищо. И в този ред на мисли за чий ти е чмр за да доказваш доставка?!? Издал си фактура, начислено е ДДС, което ще осчетоводиш. Кой, по дяволите, ти каза че държавата я брига ти доставил ли си или не стоката?!?
 
От: Проблем с чемере.

Тук за ДДС-то обръща доста нещата. Както колега по-горе спомена, ЧМР е само документ съпъстващ стоката - доказателство каква стока се доставя от куриерска/спедиторска/транспорта фирма от подател към получател. За ДДС се изисква фактурирана стойност и POD (proof of delivery). Поне ние така работим.
Ако си транспортна фирма ще ти се изисква и ЧМР, но ако не си въпросът е вече защо ви го изискват?

П.С. Когато международен клиент не е регистриран по ДДС, фирмата ви трябва да му начисли ДДС на закупуваната стока в противен случай ще трябва вие да го довнасяте...
 

Горе