Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

redlemon

Member
Здравейте,

Малко след като се регистрирах, и точно преди да пусна тази тема, попаднах на друга в която един предприемач се оплаква от друг. Причината е проста - предплатил за услуга, която все още не е получил, а предвид сезонността на бизнеса му, скоро дори няма да му трябва.

Познато…

Форумите са пълни с подобен род обсъждания. Всеки, който някога е работил като или с фрилансър е минал по този път - ще си получа ли парите/услугата и кога?

Няма да крия, че аз самият дълги години съм бил фрилансър и съм бил и “от двете страни на барикадата”. Случвало ми се е да не ми платят, случвало ми се е да се забавя повече отколкото е трябвало и да си понеса последствията. Точно поради това бих искал да ви помоля, за вашето откровено мнение за проекта, по който работим.

Разработваме идея за онлайн платформа, където фрилансърите могат да предлагат своите услуги, да се срещат с клиентите си, да получат базисна и специализирана консултация в областта на счетоводството, данъчното право както и редица специализирани финансови услуги. Допълнителната услуга за гарантиране на плащанията улеснява процеса на сделките между фрилансърите и техните клиенти.

До момента нито една организация на българския пазар не е предложила подобен род комбинация между класическа ескроу сметка и специализирани финансови услуги за фрилансъри. Проучването по проекта се финансира и направлява от голяма международна финансова институция с трайно присъствие на българския пазар.

Какво ще излезе от всичко това?

Не знам. Ще ми се да вярвам, че след три месеца ще получим още един кредит на доверие и ще ни бъде предоставено време и бюджет за да реализираме идеята си. Дали ще се случи зависи само от това, доколко успеем да избистрим концепцията и да дадем отговор на редица въпроси.

Именно за това се обръщам към всички вас с молба да се включите в проучването. Всяко мнение и обратна връзка са изключително важни. Проучването използва Lean Startup методологията и в момента се опитваме да валидираме редица хипотези преди да преминем към следващия етап на проекта.

Как бихте могли да се включите?
  • първо моля, всеки желаещ да попълни кратка анкета тук https://www.surveymonkey.com/r/RQ6RNT7
  • тест на ескроу услугата - хората, които предоставят координати за контакт в анкетата по-горе ще получат покана за тест на ескроу сметка. Ще се използва реална банкова сметка открита на ваше име и естествено услугата ще е безплатна за тестващите.
  • и най-накрая - всяко мнение в темата или на лични е добре дошло.

Преди да пусна темата си позволих да се свържа по телефона с един от администраторите на форума. Той има “реалните” ми данни, както и данни за институцията в която работя и която стои зад проекта. Не очаквам протекции или “почистване” на темата от неудобни мнения и въпроси - просто исках уверя домакините ни в сериозността на проучването. Искрено се надявам, че сме нацелили вярната посока сме прави в хипотезата си, че българските фрилансъри имат нужда от специално внимание.
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Жалко, очаквах поредната тема за продажба на хипер гига ултра и със страшен потенциал сайт след толкова спам.

сори... нямам гига-ултра-мега проект, който ще изкърти фейса и гугъла от лицето на земята и сега да ми трябват само няколко доброволци, които да бачкат без пари пък после да делим милиардите...

и за спама съжалявам - постарах се да има някакъв смисъл в отговорите и даже, поне част от тях, да бъдат полезни. Явно не съм се справил толкова успешно, колкото ми се искаше, но пък в събота следобед активността във форума е доста далеч от обичайната и моите отговори просто бият на очи в стрийма
 
От: От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Преди време колега от форума предложи нещо подобно, но май нямаше голям интерес.


https://www.predpriemach.com/showthread.php?t=51361

Да, запознат съм с темата. Благодаря за линка - така, всеки който не е в течение ще може да погледне една вече действаща услуга.

Доколкото в темата си колегата предлага ръчно администрирана услуга, идеята на проекта е да предложи автоматизиран процес. Отделно от това - в проекта, ескроу услугата е само в основата на платформата и далеч не изчерпва "специализирани финансови услуги за фрилансъри".

Още веднъж - благодаря за полезното мнение и ви каня да попълните анкетата в линка по-горе.
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Прекрасна идея, според мен би била много полезна, но аз лично не успях да я разгледам, защото не открих на езика който разбирам най-много и на него съм учил в училище.
Става въпрос за "Български език" някак си ми е по разбираемо да говоря, чета и пиша на него.
Попълних анкетата и ме прехвърли на англоезичен сайт. Потърсих любимият си роден език и...ударих на камък.
Вероятно сте съсредоточили сили в световен мащаб, но пък гледам споделили сте темата в българската секция на форума.
Малко странно, но ако има български вариант, бих разгледала предложението.
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Здравейте,

благодаря Ви за позитивното мнение. За анкетата използваме безплатната услуга на SurveyMonkey, за това след попълването й Ви препраща към сайта на SurveyMonkey.

Линк към анкетата: https://www.surveymonkey.com/r/RQ6RNT7

Благодаря, че участвахте в анкетата. Ако желаете да се включите в тестовете на услугата за гарантиране на плащанията моля, изпратете ми Ваши координати като лично съобщение!

Проектът върху, който работим на този етап се предвижда да бъде изцяло на български език и е предназначен за българските фрилансъри.

Накратко се предвиждат следните функционалности:
  • Сигурни плащания между фрилансърите и техните клиенти и ескроу услуга
  • Счетоводна и данъчна информация и услуги автоматизиращи счетоводството на фрилансърите (автоматично плащане на данъци и осигуровки например)
  • Специализирани финансови услуги за фрилансъри, включително кредити
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Хубаво звучи като идея но опита ми подсказва ,че е неудачно като цяло . На фрилансърите ще им кажа откажете се тая "професия" и не си губете времето а почнете редовна работа поради една проста причина - никой няма да ви даде сериозна работа без договор ,помислете кой ще ви предостави сорс кода си ей така да си ровите ,сериозна фирма или предприемач няма да го направи . Та да се върна на идеята "специализирани финансови услуги за фрилансъри" , мисля че първо трябва да се добави и законови договори за конфиденциалност между страните и може да се получи нещо .
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Хубаво звучи като идея но опита ми подсказва ,че е неудачно като цяло . На фрилансърите ще им кажа откажете се тая "професия" и не си губете времето а почнете редовна работа поради една проста причина - никой няма да ви даде сериозна работа без договор ,помислете кой ще ви предостави сорс кода си ей така да си ровите ,сериозна фирма или предприемач няма да го направи . Та да се върна на идеята "специализирани финансови услуги за фрилансъри" , мисля че първо трябва да се добави и законови договори за конфиденциалност между страните и може да се получи нещо .

Здравейте и благодаря за мнението.

Под законови договори за конфиденциалност визирате взаимоотношенията между фрилансъра и клиента му?
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Хубаво звучи като идея но опита ми подсказва ,че е неудачно като цяло . На фрилансърите ще им кажа откажете се тая "професия" и не си губете времето а почнете редовна работа поради една проста причина - никой няма да ви даде сериозна работа без договор ,помислете кой ще ви предостави сорс кода си ей така да си ровите ,сериозна фирма или предприемач няма да го направи . Та да се върна на идеята "специализирани финансови услуги за фрилансъри" , мисля че първо трябва да се добави и законови договори за конфиденциалност между страните и може да се получи нещо .

Аз давам работа на хора от форума като фрийленсъри и дори ще направя цяла рекламна агенция с различни услуги, работейки с хора от тук основно. Така че не си много прав :)
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

С какво вашата система е по-добра от UpWork?
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

С какво вашата система е по-добра от UpWork?

Благодаря за хубавия въпрос!

Първо искам да поясня - нашия проект е насочен към българските фрилансъри, а не към фрилансърите в глобален мащаб изобщо.

Идеята на нашия проект е да съчетае три неща:
  • сигурност на плащанията т.е. ескроу услугата
  • опция за автоматично плащане на данъци и осигуровки и базисна счетоводна информация
  • кредити и специализирани финансови услуги за фрилансъри

Първото практически се покрива от почти всяка платформа предлагаща услуги от фрилансъри (upwork.com, freelancer.com дори ако щете fiverr.com). Разликата в нашия проект е, че фрилансърът има обикновена разплащателна сметка в българска банка, където получава плащанията си

Втората опция цели да спести време и средства на фрилансърите за отчитане на дължимите данъци и осигуровки. Естествено това е само опция - всеки фрилансър сам решава как да води счетоводството си и да си плаща данъците. Не всеки обаче може да си позволи да поддържа счетоводител, а и имайки предвид относително простото счетоводство тази дейност може да се извършва автоматично от платформата, на цена в пъти под месечния абонамент за счетоводни услуги.

Третото е нещо, което поне до момента нито една българска финансова институция не предлага, а именно - специална тарифа за обслужване на фрилансъри и специални кредити създадени само за тях.
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Не бих ползвал подобна услуга, една среща с адвокат и изготвяне на базов договор, който да допълваш според задачата и това е.
Кви са тия глупости, че и да ти плащам за това. Сигурно, с това ще мъчите да привлечете абда.. клиенти:
сигурност на плащанията т.е. ескроу услугата
това върви ако е нещо за 5-6 лева, за по-голяма сума е напълно излишно и неудобно.
 
От: От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Втората опция цели да спести време и средства на фрилансърите за отчитане на дължимите данъци и осигуровки. Естествено това е само опция - всеки фрилансър сам решава как да води счетоводството си и да си плаща данъците. Не всеки обаче може да си позволи да поддържа счетоводител, а и имайки предвид относително простото счетоводство тази дейност може да се извършва автоматично от платформата, на цена в пъти под месечния абонамент за счетоводни услуги.само за тях.
фрилансърите обожават да плащат данъци :D
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Не бих ползвал подобна услуга, една среща с адвокат и изготвяне на базов договор, който да допълваш според задачата и това е.
Кви са тия глупости, че и да ти плащам за това. Сигурно, с това ще мъчите да привлечете абда.. клиенти:

това върви ако е нещо за 5-6 лева, за по-голяма сума е напълно излишно и неудобно.

Една среща с адвокат също не е безплатна, а и не е особено подходящо за малки и средно големи проекти човек да си губи времето в срещи особено ако страните са от различни градове.

Действително договорът между страните е идеалният вариант за големи сделки или за дългосрочни ангажименти. Не това е целта обаче на нашия проект, таргет аудиторията са именно малките и средно големи поръчки - такива с каквито болшинството от фрилансърите ежедневно се занимават.

Благодаря за мнението и активното участие.
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Под законови договори за конфиденциалност визирате взаимоотношенията между фрилансъра и клиента му? - да . В противен случай поръчаната работа и ползвателите ще са рамки на малки поръчки за малко пари и ще е нецелесъобразно като цяло плащане на данъци и подобни (ако този месец има 3-4 прочъки по 80 лв - бихтели ги декларирали) . Също бих наблегнал на обединяване на повече хора в някакви групи по специализирана насоченост (PHP ,Java ,Open... WP...)и обща работа върху дадена поръчка и общо плащане на данъка . Каквото и да правите не забравяйте „Съединението прави силата“ . Най големите печалби и успехи съм постигал с обща работа с колеги програмисти допълващи се взаимно .
 
От: От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Под законови договори за конфиденциалност визирате взаимоотношенията между фрилансъра и клиента му? - да . В противен случай поръчаната работа и ползвателите ще са рамки на малки поръчки за малко пари и ще е нецелесъобразно като цяло плащане на данъци и подобни (ако този месец има 3-4 прочъки по 80 лв - бихтели ги декларирали) . Също бих наблегнал на обединяване на повече хора в някакви групи по специализирана насоченост (PHP ,Java ,Open... WP...)и обща работа върху дадена поръчка и общо плащане на данъка . Каквото и да правите не забравяйте „Съединението прави силата“ . Най големите печалби и успехи съм постигал с обща работа с колеги програмисти допълващи се взаимно .

Идеята за обединяване на фрилансърите по проект и сфери е много интересна. Ще я включа за разглеждане от екипа ни. Много Ви благодаря за полезното мнение!

Интересно, но никой не коментира опциите за кредитиране на фрилансъри.
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Доколкото разбирам, става въпрос за нещо подобно: https://coolcompany.com/se/in-english/
Ако е така, подкрепям, би било хубаво да се пробва и за България, пък дали ще успее, ще се види :)
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

  • сигурност на плащанията - ескроу сметка в българска банка
  • помощ при данъци и счетоводство (опция)
  • преференциални кредити от българска банка (който иска естествено)
Доколкото разбирам, става въпрос за нещо подобно: https://coolcompany.com/se/in-english/
Ако е така, подкрепям, би било хубаво да се пробва и за България, пък дали ще успее, ще се види :)

Благодаря за интересния линк.

Нашата идея е простичка:

  • сигурност на плащанията - ескроу сметка в българска банка
  • помощ при данъци и счетоводство (опция)
  • преференциални кредити от българска банка (който иска естествено)

Всяко мнение е ценно, благодаря на всички, които вече се включиха в анкетата

https://www.surveymonkey.com/r/RQ6RNT7
 
От: Платформа за специализирани финансови услуги за фрилансъри

Скоро предстои следващото обсъждане на проекта. На обсъждането ще бъдат поканени и български онлайн предприемачи. След кратка презентация от нас ще можете да зададете своите въпроси.

Мястото е http://coworking.puzl.com/

София бул Черни връх 47А

Междувременно всяко мнение е ценно, включете се в проучването - проектът е уникален и е насочен към българските специалисти на свободна практика

https://www.surveymonkey.com/r/RQ6RNT7
 

Горе