Взстановяване на Българските села

Аз също си мислех за Еленския балкан, уникално красиво място
Кое е уникалното? Дърветата, реките, дупките по пътищата?
Винаги със се чудил на "уникална природа". То и в Сахара е уникално... Със всичко се свиква и всичко омръзва - ще погледнал горите година две и после няма да ги забелязваш
 
Еми уникалното му е....не знам...просто го сравни с други места и ще видиш. Аз лично не бих живял в Сахара.... :)

Няма как да ти омръзне хубавото. Пробвай някой друг месец на такива места, виж как не се събира всеки ден прах по мебелите ти, как носа ти не се пълни всеки ден с лайната на големия град, как колата ти е нон стоп чиста дори след автомивка от преди седмица, как до теб не се строи всеки ден нещо ново и целия шум и мръсотия си я усещаш. И тогава ще видиш за тази уникалност. Живял съм в град не чак толкова голям, може би от ранга на Добрич и честно казано супер голяма разлика намирам и тук, ако трябва да го сравнявам със София, Варна, Бургас. ;)
 
На север не е зле никак даже. :)
Ех тоя север, все едно пъпа ти е хвърлен там из великотърносвско:)
 
Заскуча ми за Търново, че в тая София само воня и задръствания:). Пролетта слизам с велосипеда от Картала до центъра да пазарувам нещо и гледам заградили, питам единия полицай - абе какво да не идват някакви софийски превъзходни или нещо от запада, че сте затворили, не бе трабантите нали са напролет изложението. Е брат, яки
имаше и хубаво време тогава.
 
Това ми е Градът. :) Ако имаше възможност, бих живял там. Знам го наизуст. :) Трите града, най-яките евър. :)
Епа и аз го научих горе долу наизуст, два пъти за по година живях там. Ще има и трети:)
 
Абе, ако взема кардинално решение, да стана монах, ще ме финансирате ли да възобновя дадено селце, защото доста финанси ще глътне това?
Селото е вече мъртво ... От бая време.
 
Колко според вас ще струва къща в обезлюдено село и откъде може да се купи? Как може да се разбере дали има собственици или е вече общинска собственост?
 
  • Like
Реакции: CTAH
Колко според вас ще струва къща в обезлюдено село и откъде може да се купи? Как може да се разбере дали има собственици или е вече общинска собственост?

За напълно обезлюдено не знам, но аз наскоро инвестирах в обновяването на една къща в едно село с около 20-30 човека, в община Габрово. Самата къща струваше около 10к лв., като преди години беше закупена от родителите ми в много лошо състояние, но след като баща ми почина реших да я направя. В момента има изградени зид от камък, лятна кухня с голямо каменно барбекю, измазана и боядисана е, и напълно обзаведена. Снощи се върнахме от там и е е*ати кефа. Майка ми сега живее там и ядеме от нейните домати, лютеници, салати и какво ли не. За идното лято съм планирал едно басейнче от тези дето не се вграждат, за проба, и ако е ок си мисля за истинки басейн. Предстои и смяна на прозорците с хубава дограма. От известно време търся и вариант за захранване за безжичен нет до селото.

Истината е, че отиваш и почваш да разпитваш на място. В много от случаите наследниците са 1 или двама, и са готови да продадат на безценица, но въпроса е да си готов за инвестицията след това или поне да имаш някакъв план. Аз в това село, в момента в който успея да докарам качествен нет съм убеден, че ще започнат да се подвизават повече хора. Само за последните 3 години има вече 4-ма, които оправят новите си къщи + едни шантави англичани.
 
  • Like
Реакции: CTAH
То няма значение че селото е обезлюдено, то имотите си имат собственици или най малкото наследници...
Някой ако е виждал подобно село или знае за такова моля да сподели и аз мога да си взема една улица.
 
То няма значение че селото е обезлюдено, то имотите си имат собственици или най малкото наследници...
Идеята на обезлюдените села пред тези с малко жители е, че те вече не представляват активен интерес от страна на мургавите "туристи". Те вероятно вече отдавна са минали там и вече остатъкът не представлява интерес за тях. Ако не надушат, че има ново-използван имот, то последният може да си стои в добро състояние дълго време напред.
Иначе нали точно това питам. Как се намират въпросните наследници. Това не е ли някакъв вид конфиденциална информация, която да не може да се дава на всеки.
 
Абе, ако взема кардинално решение, да стана монах, ще ме финансирате ли да възобновя дадено селце, защото доста финанси ще глътне това?

Боже вие не знаете какво е селска раута.
 
Абе, ако взема кардинално решение, да стана монах, ще ме финансирате ли да възобновя дадено селце, защото доста финанси ще глътне това?
Ми айде де, аз ще те финансирам хах. Що не, ще живеем като хипита. Без wifi радиации, мир, любов и спокойствие. Ще си произвеждаме храна, ще си помагаме. То ако така живеем всички ще има мир. Тази телевизия и политика ни промива мозъка и ни превръща в нервни, депресирани зомбита.
 
И да питам, къде са най-хубавите места (села), в които е хубаво да се живее, да работи дистанционно. И разбира се да се гледат някакви основни неща: колко близо е до голям град, престъпност, цена на имотите в района, съседи (на никой не му се живее в села, пълни с кочини и кравефермички), природа, дадености на района. Спокойствието и безгрижието е ценно нещо. Има ли вече такива райони, пълчни с IT-та, и къде са? :)
 
Пълни с IT-та не знам да има, но всички села близо до северната тангентна се пълнят от няколко години вече. Сега започнаха и тези които за близо до магистралата София-Перник. Има няколко много приятни селца там, но в момента не се сещам имената. Неприятното е, че цените стават доста високи вече.
В провинцията е значително по-лесно, ако ти се пробва там, но не знам имена на села. В доста от тях има млади хора, които имат амбиция да направят нещо. В едно село там имам вила ("Млечево", близо до Севлиево и Габрово) и в момента се опитваме да го направим привлекателно - идеи за паркове, градинки, измрънкахме поправяне на улиците наскоро, по-чести маршрутки/автобуси. Опитваме се да изберем най-дейния за кмет, за да се случат още неща и по-бързо. Има 4-5 нови заселника за последните няколко години, което е супер. Ама само едно ИТ ако не броим мен. На такива места обаче няма да отидеш на готово и ще е хубаво, ако можеш да участваш активно във всичко. Но пък цените са много по-ниски, което е плюс.

За София аз съм се ориентирал към "Камбаните" над кв.Младост. Според мен това, заедно с остатъка от Бистрица, е топ мястото около София в момента и ще продължи да бъде много занапред. Цените обаче са високи, не е село, а вилна зона. Много от земите са идеални части на голям брой собственици и много трудно се преговаря, освен ако не си купуваш готова къща. Но Младост ти е на 5 минути, центъра е на 15 (при нормален сутрешен трафик), въздуха няма нищо общо с градския, шума и миризмите също.
 
Според мен се възстановяват. Бавно, трудно, но все пак. Тази ситуация с covid-19 също помага на малките населени места.
 

Горе