Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Леля ми е хигиенистка и получава 450 лв заплата на 6 часов работен ден (реално работи 2-3 часа, почиства офисите на една малка фирма). Добър автор не би се съгласил да работи за 500 лв, трябва да е някой отчаян човек, който при първата по-добра оферта ще напусне (аз така бих направил (разбира се след като си приключа ангажиментите към човека), сори, 500 лв са смешна заплата). Имай предвид, че това е умствена работа, изисква се определено творчество, умение да се подбира и оформя добре непозната информация, компютърна грамотност, познаване на различни похвати и други (говорим за добър автор, не за аматьор).

За тези пари можеш да наемеш някой автор и да се разберете за твърда бройка статии на месец (например между 80-100 статии или по-малко, зависи от това колко време ще отдели автора за направа на статиите. Имай предвид, че статиите се четат от хора, не само от роботи, така че ако те са добри хората сами ще почнат да ги линкват).

Нека да споделя моя метод на писане. Пример: някой ми поръчва 20 статии на непозната за мен тема като например "Производство и поддръжка на багери". Първото нещо, което правя е да намеря надеждни източници на информация (готиното е, че знам няколко езика и това ми позволява да прегледам информация от няколко държави) и да почета около 2 часа по темата. След това в Word документ си записвам най-важните акценти и ги оформям като 20 заглавия. Когато това стане започвам да пиша по всяка тема като се старая качеството на текста да е възможно най-високо. След като съм готов с текстовете остава да ги прегледам за грешки - правя го и пращам крайния резултат на поръчителя с молба да ги прегледа и да изпрати препоръка за редакция, ако някъде е необходима. Целият процес отнема сумарно между 45-60 минути (понякога, когато наистина не съм запознат с темата и я срещам за първи път отнема повече време) за статия с около 500 думи. Ето защо цените, на които работя при писане на материали почти винаги са по-високи от средните, но за сметка на това никога не съм получавал оплаквания за работата си като за това свидетелстват почти непрекъснатите поръчки на вас, колеги, които само за този месец са за близо 90 статии.

Написах това, за да може авторът на темата (и хора, които не са запознати) да добият представа колко време отнема този труд.

Един отговор в стихове и от мен:

Късно бе, а аз на стола бях седнал
и както пишех своя текст неусетно съм заспал.
Сънувах букви, даже думи,
редуващи се ред по ред,
те танцуваха във рими, образувайки куплет.

Нова тема бял подхванал,
за дограма от поливинилхлорид,
а дъха ми беше свеж, щото хапнал бях кромид.

Изведнъж се стреснах от съня си,
думите ги намразих,
тетрадката си хванах и я запалих.



Айде лека от мен, че имам да довършвам статии ;)
 
Няма как да се изчисли точно колко ще струва един месец писателство! Никакъв смисъл няма тая тема! Всичко е до възможности ....., до договорка, до опит и т.н.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

За под четирийсе-пеесе евро за истински добра и качествена статия на Ingreesh ( ебавам се и се забавлявам сега, затова нарочно пиша "завалено" а пък и съм на 1-2 салати :) ) около кило думи с доволен risursh по темата си е извън въпрос и не се коментира.

Истински качествените материали, не статии-еднодневки, изсмукани от пръстите и изчоплено-изчовъркани изпод ноктите струват дори повече.

Това е положениyeahто, но пък занимателното е, че когато отивате да си купувате каквото и да е било друго не рИвете, че било скъпо, но когато става дума за усърден и задълбочен интелектуален труд гледате да минете със заплащане колкото за нЕколко фафли...Яее се fuck-айте off and then on, and on ( depicts repeatative, cyclic action, namean ! :D )
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Затова се плаща не на час, а на брой думи или символи ....... Още от учредяване на преводаческите бюра няма почасово заплащане. Един автор/преводач/редактор може да перефразира/преведе и напише 1 изречение за 1 мин. друг са му необходими 2 мин. Това е реалното заплащане, а не на часове. За 500 лв. 100 броя статии при средна големина минимум 500 брой думи /текст: разпъни локуми/ може и да се получи, но при по специализиран текст това е подигравка с трудът на човека.
Леля ми е хигиенистка и получава 450 лв заплата на 6 часов работен ден (реално работи 2-3 часа, почиства офисите на една малка фирма). Добър автор не би се съгласил да работи за 500 лв, трябва да е някой отчаян човек, който при първата по-добра оферта ще напусне (аз така бих направил (разбира се след като си приключа ангажиментите към човека), сори, 500 лв са смешна заплата). Имай предвид, че това е умствена работа, изисква се определено творчество, умение да се подбира и оформя добре непозната информация, компютърна грамотност, познаване на различни похвати и други (говорим за добър автор, не за аматьор).

За тези пари можеш да наемеш някой автор и да се разберете за твърда бройка статии на месец (например между 80-100 статии или по-малко, зависи от това колко време ще отдели автора за направа на статиите. Имай предвид, че статиите се четат от хора, не само от роботи, така че ако те са добри хората сами ще почнат да ги линкват).

Нека да споделя моя метод на писане. Пример: някой ми поръчва 20 статии на непозната за мен тема като например "Производство и поддръжка на багери". Първото нещо, което правя е да намеря надеждни източници на информация (готиното е, че знам няколко езика и това ми позволява да прегледам информация от няколко държави) и да почета около 2 часа по темата. След това в Word документ си записвам най-важните акценти и ги оформям като 20 заглавия. Когато това стане започвам да пиша по всяка тема като се старая качеството на текста да е възможно най-високо. След като съм готов с текстовете остава да ги прегледам за грешки - правя го и пращам крайния резултат на поръчителя с молба да ги прегледа и да изпрати препоръка за редакция, ако някъде е необходима. Целият процес отнема сумарно между 45-60 минути (понякога, когато наистина не съм запознат с темата и я срещам за първи път отнема повече време) за статия с около 500 думи. Ето защо цените, на които работя при писане на материали почти винаги са по-високи от средните, но за сметка на това никога не съм получавал оплаквания за работата си като за това свидетелстват почти непрекъснатите поръчки на вас, колеги, които само за този месец са за близо 90 статии.

Написах това, за да може авторът на темата (и хора, които не са запознати) да добият представа колко време отнема този труд.

Един отговор в стихове и от мен:

Късно бе, а аз на стола бях седнал
и както пишех своя текст неусетно съм заспал.
Сънувах букви, даже думи,
редуващи се ред по ред,
те танцуваха във рими, образувайки куплет.

Нова тема бял подхванал,
за дограма от поливинилхлорид,
а дъха ми беше свеж, щото хапнал бях кромид.

Изведнъж се стреснах от съня си,
думите ги намразих,
тетрадката си хванах и я запалих.



Айде лека от мен, че имам да довършвам статии ;)
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Този бизнес ще има развитие в бъдеще. Засега не може да се разчита на постоявен доход.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Аз мисля, че трябва да се плаща минимална работна заплата за минимален труд ( 500 думи на ден). Другото вече е като бонус и по - малко от 1000 лв няма да ти дойде за мене.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

За какво говорим тук? Пари не се изкарват с подобна дейност в България. За какви петстотин или хиляда лева се споменават по-нагоре? По-добре вижте обявите за писане на статии и за какви смешни пари става дума. Тук в сайта се разменят статии или статия за някаква услуга. Вярно е пари няма, криза е но написването на една статия отнема доста време а за един или за два лева за една статия е смешно да говорим. Като за написването и може цял ден да отиде. Ключови думи, уникалност и така нататък. Попадал съм в различни ситуации като напиши ми две статии а аз ще ти дам положителен рейтинг. Все едно аз не мога от други мои акаунти да си ги давам. Аз пиша статии защото знам английски език но съм на път да се откажа. След подобна критика очаквам рейтинга да ми се удвои с две три червени точки. Но вече няма значение.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Пари не се изкарват с подобна дейност в България. За какви петстотин или хиляда лева се споменават по-нагоре? По-добре вижте обявите за писане на статии и за какви смешни пари става дума. Тук в сайта се разменят статии или статия за някаква услуга. Вярно е пари няма, криза е но написването на една статия отнема доста време а за един или за два лева за една статия е смешно да говорим. Като за написването и може цял ден да отиде. Ключови думи, уникалност и така нататък. Попадал съм в различни ситуации като напиши ми две статии а аз ще ти дам положителен рейтинг. Все едно аз не мога от други мои акаунти да си ги давам. Аз пиша статии защото знам английски език но съм на път да се откажа. След подобна критика очаквам рейтинга да ми се удвои с две три червени точки. Но вече няма значение.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Finbar, трупаш мнения ли?

Който смята, че писането му струва повече (пише качествени неща, обаче не му плащат достатъчно) има избор - може да си направи собствен сайт (да плати на някой да му направи) и да си пише статиите сам - т.е. да работи за себе си.

Проблемът е, че трябва да имаш начален капитал - т.е. да имаш пари да си купуваш храна и да си плащаш тока и достъпа до Интернет, докато изграждаш сайта (те приходите няма да дойдат веднага и не се знае дали ще дойдат).

Обикновено когато рискът е малък и доходите са малко.

А когато пишеш статии на някой "работодател" (който действително ти е клиент, а не работодател) получаваш заплащането веднага.

(За да е печеливш един сайт не е достатъчно да съдържа качествено написани статии.)
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Happy, това което искаш от 1 човек е невъзможно. Занимавам се от много време с писане и мога да ти кажа, че е най-добре да наемеш няколко човека и то не на твърдо заплащане, а на свършена работа. Когато заплащането е твърдо, човека ще почне да ти се скатава, да се оправдава, че има други поръчки, че баба му е болна и други такива :) Един нормален копирайтър може да напише и 20 статии днес, но качеството след първите 5 пада драстично, почва да не си проверява правописа, допускат се грешки, почва да се повтаря, да си изсмуква от пръстите и накрая става шит. Повече хора, повече разнообразие, различни стилове, идеи и може би ще се получи по-добре. Това е моя съвет, ако искаш го приемай и успех!
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Здравейте, работата опира до там, че колкото авторът е по-добър, толкова повече трябва да му плащаш. Е важен фактор са и печалбите от материалите на автора. Един приятел разправяше, че с около 150 статии на месец, негов приятел изкарвал 2 бона долара. Но! Имал дългогодишен опит, в които се е доказал като кадърен автор, владеел перфектен английски и работел за една фирма в САЩ.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Интересна тема, близка ми е, понеже имам повече от 20 години стаж във вестници, и прочетох всички мнения.
Ясно ми е, че писането на текстове за хартиени и електронни издания е доста различно, че във вторите няма дописка от събитие, репортаж, интервю, обзор и т н, макар че в повечето сайтове, които се четат - например Offnews или Glasove съществуват. Тук се говори за статии и думи - желателно грамотно сътворени от автора, редактирани - чужд текст, преписан с елементи на разсъждения и преводи. Трудна работа - особено първото. За обем въобще не мога да говоря. Смяташе се, че репортер си оправдава заплатата с десетина дописки и 2-3 по-обемни журналистически материала на седмица. Някои ги пишеха по-добре, други - по-лошо, но всички получаваха почти еднакви заплати. След няколко години работа първите започнаха на добри позиции в големите вестници, а на вторите се наложи да се преквалифицират.
Извод - пробвайте с повече хора с по няколко текста. Първо ще получите авторско многообразие, второ - лесно ще разберете кого четат и кого не.
Ако продавате - търсете копирайтър, ако искате да ви четат - търсете добър блогър. И двамата пишат, но единият не може като другия по принцип.
100 т н статии за мен е стряскащо число. Аз не мога да ги напиша за една година, което не значи, че друг не може.
А и защо са Ви 100 статии, които може да бъдат прочетени общо от 1000 души, освен ако продавате 100 артикула. Или за статистика, че сайтът има n x 100 "уникални статии".
Един текст на добър автор се чете от n x 1000 души, справка Тони Филипов, д-р /Стойко Тонев/. Като него са единици, но за пример става.
Специализацията в области и специфични жанрове също има значение, знам колко е трудно на авторите пенкилер, за мен те не са особено ефективни, но няма как.
Та колко струва: отговорът е в темата "Колко струва изработката на един сайт".
Сигурно досадих, извинявам се.
Поздрави
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

100 статии изобщо не е стряскащо число, средно по 3 на ден :) Моят личен опит говори, че журналистите не могат да пишат материали за сайтове, пробвал съм да работя с 3-4 човека и резултата е меко казано потресаващ. Копирайтъра е професия, която всички смятат за лесна, но изобщо не е лесна и дори не може да се квалицира като професия. За да си добър копирайтър на първо място трябва да имаш богат речник, да разбираш темите, да пишеш увлекателно, а не да разтягаш локуми и да знаеш какво иска потребителя. Защо ли? Защото като си купиш вестник, искаш не искаш ще го прочетеш, но като влезеш в даден сайт и видиш кофти материал, директно удряш хикса и повече не се връщаш :)
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

100 статии изобщо не е стряскащо число, средно по 3 на ден :) Моят личен опит говори, че журналистите не могат да пишат материали за сайтове, пробвал съм да работя с 3-4 човека и резултата е меко казано потресаващ. Копирайтъра е професия, която всички смятат за лесна, но изобщо не е лесна и дори не може да се квалицира като професия. За да си добър копирайтър на първо място трябва да имаш богат речник, да разбираш темите, да пишеш увлекателно, а не да разтягаш локуми и да знаеш какво иска потребителя. Защо ли? Защото като си купиш вестник, искаш не искаш ще го прочетеш, но като влезеш в даден сайт и видиш кофти материал, директно удряш хикса и повече не се връщаш :)

Винаги съм си мислил, че сайтовете за новини и анализи, които се четат и преписват - като Дневник, Медияпул и др. се правят само от журналисти, но явно съм живял в заблуда. Човек греши.
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Изчетох темата и ми е интересно - за петте години, откакто е пусната, променило ли се е нещо в бранша - цени, изискван капацитет на писане... Не очаквам някакви фундаментални промени, като работодателите да предпочитат да предлагат тройни ставки за качество, вместо за количество, нито писателите да се съгласяват за жълти стотинки да пишат денонощно, но все пак, има ли някакво развитие или всичко е замръзнало във времето?
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Колкото копирайтъри, толкова различни тарифи и капацитет за работа. За да има все пак някаква основа за сравнение, нека да видим тарифите за превод - напр. защитните тарифи за заплащане на преводаческия труд (Съюз на преводачите в България, 2015 г.):
Превод от чужд на български език: 12 лв. на стандартна страница (1800 знака с интервалите). За по-слабо разпространените езици има завишение до 30%, а за древните и по-редки езици - от 50 до 100%.
Защитната тарифа важи за обем на превода от 6 стр./ден на отделен преводач. За обем на превода над 6 стр./ден се прави завишение от 50 до 100%.
Спешен превод (над 6 стандартни страници/ден): завишение до 100 %.

Има ли във форума копирайтър, който може да пише по 6 стандартни страници на ден!? Всеки ден или поне 5 дни в седмицата!?
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Аз мисля, че трябва да се плаща минимална работна заплата за минимален труд ( 500 думи на ден). Другото вече е като бонус и по - малко от 1000 лв няма да ти дойде за мене.

Уууу, цели 500 думи на ден!!! Намали малко - това е къртовски труд, та даже и за 1000лв на месец.
Ивайло, Ивайло... и тебе не те слуша главата, ама хич. :)
 
От: Въпрос към писателите: колко струва един месец писателство и какъв е капацитета

Така правят в Австралия - препоръчителни тарифи за копирайтинг услуги (http://www.copywritingschool.com.au/about/recommended-rates/)
 

Горе