Журналист ли е блогера?

Журналист ли е автора на материали в сайт? Независимо дали е блогер, влогер, или пише текстове за своя или чужд сайт?
По-нататък ще използвам обобщения термин "блогер".
Търся потвърждение или отричане, че блогера - във всичките му по-горе описани разновидности, е журналист.
Типа на сайта, смятам е без значение - една прогноза за мачовете в сайт за залагане доколко се различава от една прогноза за седмичните мачове в новинарски или спортен сайт? Дали е журналист един блогер-хлебар, описващ нещата в усвояването на нови технологии и рецепти в хлебарницата си и доколко се различава, като журналист, от автора на статии за събитията в Сирия, например?
Дали трудовия договор на автор на материали в сайт, с журналистическо образование, го прави по-различен журналист от един "обикновен" блогер?
Според Уикипедия "Журналистът е човек, който се занимава с журналистика, събирането и разпространението на информация за обществени явления, тенденции, важни теми и хора.
Терминът възниква в ранния XIX век, когато означава само хора, пишещи за периодични издания (или журнали). Много хора приемат журналиста и репортера за едно и също нещо. Но репортерът е само един от видовете журналисти, наред с фотографите, колумнистите, главните редактори и т.н. В днешното общество журналистът е придобил особено място в съзнанието на хората. От него се очакват професионализъм в предаването на събития, безусловно придържане към истината и журналистическа етика."
След като колумнистите са журналисти, то и блогера в сайтовете следва да бъдат такива.
Повод за темата ми даде един конкурс, със следните условия за участие:
"За участие в конкурса могат да кандидатстват:
журналисти от електронни, печатни и интернет медии;
журналисти на свободна практика."

Какво мислите - журналист ли е блогера?
 
От: Журналист ли е блогера?

Не всички са журналисти, но от добрия журнаист би станал добър блогър със сигурност! Както и обратното - този, който е станал добър блогър няма проблеми да се преквалифицира в добър журналист. Двете неща са тясно свързани според мен!
 
От: Журналист ли е блогера?

В 21 век мисля вече всички остарели термини еволюират с напредването на технологиите. Достъп до компютър/мобилен телефон/твуитър/фейсбук имат много хора и всеки от тях може да предостави интересна/актуална информация или да представи пред света свой анализ или данни от проучване. Всичко е семантика в днешно време :)

Пусни една анкета в темата направо с този въпрос. Аз гласувам с "ДА".
 
От: Журналист ли е блогера?

Мое лично мнение е, че блогъра не е журналист или поне зависи от някои фактори. За да си журналист според мен трябва да имаш най-малкото такова образование. Освен това, блогъра може да има блог за цветя, например, в който описва колко % трябва да е влажността на туята и кога да се полива, както и други съвети, свързани с цветя и като цяло растения. Това не го прави журналист, според мен.

Или пък да речем автомонтьор си има любим блог, в който описва видовете амортисьори и окачвания при автомобилите и какви са предимствата и недостатъците на дизела, газта и бензина... (примерно де...) и разни такива информативни статии. Това не го прави журналист, но би могло да се счете, че е журналист, ако например отразява събития по премиерата на нови автомобили, части за тях и т.н.

Така, че като обобщение от моя страна мога да кажа, че блогърите, които пишат информативни статии, чиято актуалност не е от днес за утре, ами се запазва във времето, не са журналисти, а хората, които отразяват актуални събитията "от днес за утре" за мен те са журналисти. Разбира се, винаги може да има изключения като например "разследващ журналист тръгнал по стъпките на еди-кой си"... и описва това в блога си...
 
От: Журналист ли е блогера?

http://www.imdb.com/title/tt3083008 виж какво правя журналистите и сам си прави сметките.
Този тип си е преливал цялата кръв, за да е чист на тестовете, взел е сума първи места докато някакъв журналист не е почнал да го разследва и е открил, че има много хора които седят зад него и много трудно може истината да излезе наяве.
Все едно някой журналист да осъди Бати ББ :D
"Луд умора няма, той само се поти
 
От: Журналист ли е блогера?

Да си журналист означава да си зависим. Блогърът няма шеф. Ако стане много популярен може и да си намери спонсор, но не е задължително.
 
От: Журналист ли е блогера?

Може да е, но може и да не е. Има силни блогъри, които пишат за кеф, а журналист да прави нещо с некомерсиална цел не съм чувал или попадал на такъв. Има разлика естествено и какъв е точно журналиста или по-точно каква е крайната му цел за дадено събитие - дали да го направи сензация, дали да го украси с преувеличения и други методи.
 
От: Журналист ли е блогера?

Агроном ли е зарзаватчията? и може ли зарзаватчия да е агроном?
На първия въпрос не, а на втория да
Кажи дедо тенкю
 
От: Журналист ли е блогера?

Не! Да си журналист е професия, да си блогър призвание. Журналисът е длъжен да отрази (безпристрастно) новината, блогърът може да изкаже мнението и личната си позиция за нея... Повечето блогъри знаят много повече в нишата (хобито си) за което пишат от всички останали. И както писаха по - горе има добри примери за журналисти, които блогват доста добре, за обратната зависимост не се сещам ...
 
От: Журналист ли е блогера?

Не! Да си журналист е професия, да си блогър призвание. Журналисът е длъжен да отрази (безпристрастно) новината, блогърът може да изкаже мнението и личната си позиция за нея... Повечето блогъри знаят много повече в нишата (хобито си) за което пишат от всички останали. И както писаха по - горе има добри примери за журналисти, които блогват доста добре, за обратната зависимост не се сещам ...
Стаси Кара по бтв синема. Не знам по образование каква е, но факт е, че има блог, а сега води предаване. Иначе за всичко съм съгласен с теб.
 
Последно редактирано:
От: Журналист ли е блогера?

То и Карбовски блогва и Иво Инджев, и Бареков блогваше едно време... но блогърите отразяват лично позиция, а журналистите новина.
 

Горе