За референдума на Слави

Тука се хващат и се изкарват някакви смешни статистики, че ГЕРБ и БСП и ДПС щяли братче да се бетонират с мажоритарния вот, а бе вие пияни ли сте? Че последните години, не са ли беторните бе?

Баце, виж какво съм писал и тогава коментирай. Не може да вземеш на 5 човека думите и да направиш едно изречение. Не знам кой е пияния?!
Отбелязах, че партиите в момента с най-висока избираемост - дали ще взимат по 1 лв. или по 11 лв. за тях не е от толкова голяма важност, тъй като взимат В ПЪТИ повече от обръчи, странични фирми и черни каси. Могат и с тия 11 лева, могат и без тях.
Утре ти основаваш партия, какъв ще ти е стимула да застрашиш статуквото на "големите"? Как според теб ще се появяват нови партии, с ново мислене, освен тия които ни крадат вече десетилетия?!

А с тия "бе-кания", "брат" ,,,
 
Баце, виж какво съм писал и тогава коментирай. Не може да вземеш на 5 човека думите и да направиш едно изречение. Не знам кой е пияния?!
Отбелязах, че партиите в момента с най-висока избираемост - дали ще взимат по 1 лв. или по 11 лв. за тях не е от толкова голяма важност, тъй като взимат В ПЪТИ повече от обръчи, странични фирми и черни каси. Могат и с тия 11 лева, могат и без тях.
Утре ти основаваш партия, какъв ще ти е стимула да застрашиш статуквото на "големите"? Как според теб ще се появяват нови партии, с ново мислене, освен тия които ни крадат вече десетилетия?!

А с тия "бе-кания", "брат" ,,,
Промених тона, моя грешка, писах го прекалено афектиран, човек не бива да изпуска нервите си под каквито и да е условия, това е ценен урок за мен. Благодаря за корекцията.

Ще пробва този ,който основава партия да ги застрашава с морал и ценности, 11 лева са прекалено много за един действителен глас. Разгледайте как е в чужбина, със сигурност не е 11 лева на глас.
Ще има мажоритарни кандидати, които ще са финансово независими и ще се пробват.
 
Утре ти основаваш партия, какъв ще ти е стимула да застрашиш статуквото на "големите"? Как според теб ще се появяват нови партии, с ново мислене, освен тия които ни крадат вече десетилетия?!
Според мен тази хранилка със субсидиите трябва да се премахне напълно. Така ще спрат да се кандидатират всякакви идиоти с идеята да приберат някакви пари. Понеже не следих кампанията по медиите се втрещих, като зачетох бюлетината с кандидатите за президент - сульо, пульо, Атанас и аз, както казваше Жорж Ганчев.
Същото е и за кметските избори. В моето село се кандидатират по двама човека от семейство, разбира се с пълното съзнание, че няма да спечелят. Това, че субсидиите дават възможност да се роди нов Робин Худ, който ще раздава берекет на бедните е глупост неземна. Ако нямаш пари да си организираш кампанията, как ще управляваш държава? Или намираш спонсор или налягаш парцалите.
 
къде видяхте квота 30 000 хиляди за мандат, гласували в изборите преди ден са 3 825 000(валидни гласа), което делено на 240 прави 16 000, т.е. трябват 8001 гласа или малко по-малко на втори тур, ако пак има квадратче.
 
@monefff Нещо не разбирам, сега уж е по-лесно да влезеш в парламента с по-малко гласове но кандидатите с "морал и ценности" не се пробват, а ако стане мажоритарно и се влиза по-трудно с 16к тогава ще се пробват ? Субсидията трябва да бъде намалена на 6-7лв, колкото е средната в Европа.
 
Субсидията ще е средната за Европа, когато доходите станат като средните за Европа. Дотогава и един лев на глас им е много. А старото положение беше абсолютна безподобна наглост. ГЕРБ събраха толкова пари, че доколкото знам имат много милиони по банкови сметки и ползват само лихвите, защото нямат за какво да харчат основната субсидия.
 
Тоест, по твоята логика в Германия трябва да е най-високата субсидия, а не е така. Това че ГЕРБ не я ползват, само потвърждава, че за големите партии субсидията е без значение но за малките е жизненоважна и без нея ще останат тези с парите и фирмите. Явно никой не си дава сметка, колко струва създаване на партия, структури, щабове и тн. из цяла БГ, а да не говорим за предизборна кампания. Отделно, като махаш субсидията трябва първо да имаш закон за лобизма.
 
За какво броене на бюлетини в мазета и тъмни стаички?
Броенето се следи от наблюдателите (което е разлучно от платените застъпници).
 
Това че ГЕРБ не я ползват, само потвърждава, че за големите партии субсидията е без значение но за малките е жизненоважна и без нея ще останат тези с парите и фирмите.

Аз и горе го казах, но никой не попива.

Отбелязах, че партиите в момента с най-висока избираемост - дали ще взимат по 1 лв. или по 11 лв. за тях не е от толкова голяма важност, тъй като взимат В ПЪТИ повече от обръчи, странични фирми и черни каси. Могат и с тия 11 лева, могат и без тях.
 
къде видяхте квота 30 000 хиляди за мандат, гласували в изборите преди ден са 3 825 000(валидни гласа), което делено на 240 прави 16 000, т.е. трябват 8001 гласа или малко по-малко на втори тур, ако пак има квадратче.
Хората с право на глас в България са: 6 834 278, това прави малко над 24 хил човека, които ще се представляват от 1 мандат. Вече с колко гласа ще се избират зависи от активността. Но в процентно отношение, кандидата, който ще бъде избран трябва да събере над 50% от гласовете. Ако се запази сегашната активност, си прав, че ще трябват малко над 8000 гласа за 1 депутат да бъде избран. Обаче тук за 1 място ще се борят само хора от тази област. И няма с твоя глас, да легитимираш листата на цялата партия, както е до сега. Ти ще избереш кандидата, който най-много ти харесва и представя твоята област, без значение от коя партия е. Тогава партиите ще се принудят да издигат добри кандидати. А относно купени гласове, не мисля, че хората, които си продават гласовете, са повече от хората, които гласуват по собствени убеждения. Не можеш да купиш 50% от хората според мен.
 
Дайите един пример с държава, която е на мажоритарен принцип и в парламента преобладават личностите, а не партийно издигнатите кандидати и то на двете основни партии?

Пряката демокрация и мажоритарния вот в БГ е като да дадеш на маймуна калашник. :)
 
Ами партийно издигнатите кандидати също са личности :D :D Щом е имало хора, които да ги изберат, значи има защо да са там.
 
Те и сега управляват те ако не виждаш? Въпросът е, че хората ще подреждат листите, а не партийте, това не го ли разбираш?

И да обърна внимание, че тук в тази статия се говори за мажоритарен елемент, което е съвсем различно от цялостна система!!! Пак искат да го извъртят в тяхна полза.
 
къде видяхте квота 30 000 хиляди за мандат, гласували в изборите преди ден са 3 825 000(валидни гласа), което делено на 240 прави 16 000, т.е. трябват 8001 гласа или малко по-малко на втори тур, ако пак има квадратче.

Не се смята така. Прави се на области и според големината се определя брой депутати от всяка.
 
Това не е мажоритарна система. Хората не гласуват за кандидатите, а за делегати, които после гласуват кой ще е президент. Тоест, изборът за президент не е пряк.
 

Горе