За тези, които считат икономическият модел на страната ни за тотално сбъркан.

rujel

Well-Known Member
В статията трябва да се отбележат изрично следните неща:
- Говорим за икономически модел, а не за политика!!! Обсъждания свързани с последната не са на място. Идеята е да се променят нещата в рамките на настоящите закони. Ако не считате така - няма какво да обсъждам с вас.
- Идеята да следваме богатите страни е провалена - това правим вече 20 години и без успех. Да има някакви измишльотини защо се получава така, като корупция, лошо правосъдие, но реално просто икономическият модел не ни пасва и това си е! Ако не считате така - няма какво да обсъждам с вас.
- Следването модела на икономиките на страни като Русия или Индия също считам за наивно, дори доста глупаво. Техните модели не са решение за нашата ситуация. Ако не считате така - няма какво да обсъждам с вас.

Ако считате, че трябва да се направи нещо друго и то да се почне с нещо реалистично (по силите на много малка група от хора) по-конкретно - тогава ми пишете на лично съобщение.

Ще отговарям на всички лични съобщения, НО само за тези които са представили теза доста сходна с моята може да очакват да им кажа какво аз съм измислил конкретно. На съобщения само със съдържание от вида: "казвай какво си измислил" няма да отговарям. Всъщност това е причината и да не спомена каква ми е идеята тук в темата. Така просто избягвам излишно тролене, което може да компрометира представеното от мен.

Иначе темата си е типично петъчна, въпреки че е пусната в събота. Може да се дискутира и да се разтягат локуми, но поне от моя страна няма да кажа повече нищо по същество в темата. Може само да троля, а понякога защо не и да хейтя. При лично съобщения както споменах ще отговарям наистина сериозно.
 
Последно редактирано:
Това е тема за пускане във форума predpriemach.com, а целта е да се промотира стартирането на XiksLab. Но в съответната статия няма да е дори упоменато за този проект...

В статията трябва да се отбележат изрично следните неща:
- Говорим за икономически модел, а не за политика!!! Обсъждания свързани с последната не са на място. Идеята е да се променят нещата в рамките на настоящите закони. Ако не считате така - няма какво да обсъждам с вас.
- Идеята да следваме богатите страни е провалена - това правим вече 20 години и без успех. Да има някакви измишльотини защо се получава така, като корупция, лошо правосъдие, но реално просто икономическият модел не ни пасва и това си е! Ако не считате така - няма какво да обсъждам с вас.
- Следването модела на икономиките на страни като Русия или Индия също считам за наивно, дори доста глупаво. Техните модели не са решение за нашата ситуация. Ако не считате така - няма какво да обсъждам с вас.

Ако считате, че трябва да се направи нещо друго и то да се почне с нещо реалистично (по силите на много малка група от хора) по-конкретно - тогава ми пишете на лично съобщение.

Ще отговарям на всички лични съобщения, НО само за тези които са представили теза доста сходна с моята може да очакват да им кажа какво аз съм измислил конкретно. На съобщения само със съдържание от вида: "казвай какво си измислил" няма да отговарям. Всъщност това е причината и да не спомена каква ми е идеята тук в темата. Така просто избягвам излишно тролене, което може да компрометира представеното от мен.

Иначе темата си е типично петъчна, въпреки че е пусната в събота. Може да се дискутира и да се разтягат локуми, но поне от моя страна няма да кажа повече нищо по същество в темата. Може само да троля, а понякога защо не и да хейтя. При лично съобщения както споменах ще отговарям наистина сериозно.
Според теб какъв е текущия икономически модел в страната ни?
Втори въпрос, защо е нужна промяна?
 
Според теб какъв е текущия икономически модел в страната ни?
Втори въпрос, защо е нужна промяна?
На първият въпрос - както казах всеки сам си преценя какъв е.
По отношение на промяната - очевидно е, че сме на последно място в ЕС по развитие. Да последното трябваше да го спомена в началната тема.
 
Като видя: лично съобщение за повече информация и ми се гади.
Аз пък като видя да ми се троли в сериозна тема и ми се повръща. Добре е, че точно тази тема не е такава и коментари като цитирания по-горе са си точно на мястото...
 
Аз пък като видя да ми се троли в сериозна тема и ми се повръща. Добре е, че точно тази тема не е такава и коментари като цитирания по-горе са си точно на мястото...

Аз пък ще ти кажа едно: това е форум и е място за дискусии.

Темите се индексират от търсачките и така можеш да достигнеш до повече хора, които ще ти обърнат внимание АКО казаното от теб има някакъв смисъл. В горните 1834 символа няма.

Или според теб си достатъчно специален, че някой трябва да ти обръща индивидуално внимание?
 
Аз пък ще ти кажа едно: това е форум и е място за дискусии.

Темите се индексират от търсачките и така можеш да достигнеш до повече хора, които ще ти обърнат внимание АКО казаното от теб има някакъв смисъл. В горните 1834 символа няма.

Или според теб си достатъчно специален, че някой трябва да ти обръща индивидуално внимание?
Аз продължавам да не схващам идеята... Мисли си, че има някаква гениална идея как да промени страната и да въведе нов икономически модел и търси още една шепа балами, с които да направят партия ли или какво :)
 
Аз продължавам да не схващам идеята... Мисли си, че има някаква гениална идея как да промени страната и да въведе нов икономически модел и търси още една шепа балами, с които да направят партия ли или какво :)

Нещо такова ще да е. И понеже е по-лесно да зарибяваш (aka манипулираш) 1 на 1 айде на лични.

Малко като - знам как да изкараш бързи 1,000лв. ама айде на DM, че да не занимавам останалите. ;)
 
Аз продължавам да не схващам идеята... Мисли си, че има някаква гениална идея как да промени страната и да въведе нов икономически модел и търси още една шепа балами, с които да направят партия ли или какво :)
Ако беше прочел текста от първото тире в началната тема, то щеше да разбереш, че забележката ти тук е напълно не на място! Ето заради това съм задал като смислен вариант да ми се пишат лични съобщения.

Ако се намерят както се казва хора със сходно мислене - чак тогава може да се публикува нещо (вероятно в специален сайт), за да се индексира от Google и евентуално да става по-популярно.
 
Ако беше прочел текста от първото тире в началната тема, то щеше да разбереш, че забележката ти тук е напълно не на място! Ето заради това съм задал като смислен вариант да ми се пишат лични съобщения.

Ако се намерят както се казва хора със сходно мислене - чак тогава може да се публикува нещо (вероятно в специален сайт), за да се индексира от Google и евентуално да става по-популярно.
Айде да не ми се караш само... Никой не ти е длъжен да ти разшифрова небивалиците. Аман от болни мозъци.
 
На първият въпрос - както казах всеки сам си преценя какъв е.
Не те разбрах. Не беше риторичен въпроса, питам те сериозно.
Какъв е текущия икономически модел в страната ни според теб?

По отношение на промяната - очевидно е, че сме на последно място в ЕС по развитие. Да последното трябваше да го спомена в началната тема.
С други думи смяташ, че това се дължи на икономическия ни модел и трябва да се промени, за да не сме на последно място по развитие?
 
Не те разбрах. Не беше риторичен въпроса, питам те сериозно.
Какъв е текущия икономически модел в страната ни според теб?


С други думи смяташ, че това се дължи на икономическия ни модел и трябва да се промени, за да не сме на последно място по развитие?
Какво значи според мен? Има си правила, закони, принципи по които се прави икономиката. Това не е нещо субективно, че един човек да го счита за едно, а друг за друго. Ето например ДДС-то е 20%. То не е 20% според мен, а според теб е 15%...

По отношение на втория въпрос - да точно това считам. Затова съм и пуснал темата.
 
Какво значи според мен? Има си правила, закони, принципи по които се прави икономиката. Това не е нещо субективно, че един човек да го счита за едно, а друг за друго. Ето например ДДС-то е 20%. То не е 20% според мен, а според теб е 15%...

По отношение на втория въпрос - да точно това считам. Затова съм и пуснал темата.
Чакай сега, първо каза:
На първият въпрос - както казах всеки сам си преценя какъв е.

Последно всеки сам си преценя или е обективно?
 
Получилият популярност неотдавна израз "всеки сам си преценя" го ползвам в смисъл на отговор, но за който не знаеш какво точно да кажеш. Защото така или иначе дума "прѐценя" в българския език няма (но има дума "преценя̀", която се ползва по друг начин).
 
Получилият популярност неотдавна израз "всеки сам си преценя" го ползвам в смисъл на отговор, но за който не знаеш какво точно да кажеш. Защото така или иначе дума "прѐценя" в българския език няма (но има дума "преценя̀", която се ползва по друг начин).
Обективно тогава какъв е икономическия модел на държавата ни?
 
Какво значи според мен? Има си правила, закони, принципи по които се прави икономиката. Това не е нещо субективно, че един човек да го счита за едно, а друг за друго. Ето например ДДС-то е 20%.
ДДС-то е просто рекет от страна на правителството, което е една мафиотска организация. Проблема е, че повечето хора не го виждат това, но още по-големия проблем е, че въобще хал хабер си нямат от пари. Знаят само как се заработват, как се взимат на заем и как се харчат. Когато нямат разбиране, нямат и власт да променят каквото и да било.

Ето например ДДС-то е 20%. То не е 20% според мен, а според теб е 15%...
Я пак? Е или Не е 20%?
 
Няма такъв, видимо.
Напълно съм съгласен. Модел няма, икономиката е напълно хаотична. Няма стимул и развитие в нито една сфера. И да не ми се хвалят управляващите, че като вкарат чуждестранни инвеститори са си свършили работата....първо комисионната (т.нар. рекет) се е прибрал, за да се подсигури чуждестранния бизнес да оперира на наша територия, второ - идват заради евтината работна ръка, особено при IT сферата, и може би при някои производства.

Да вземем например туризма ни - каквото и да си говорим заради кофтито обслужване, ниското качество на предлаганите продукти, грозните бетонени "оазиси", хората идват тук поради две причини евтин алкохол и жени. Моделът на Турция е успешен, там имат идея какво правят, тук никаква.

Моделите трябва да са изцяло за всеки сектор добре обмислени и да се прилагат, като се отчитат резултати, а след тяхното анализиране да се подобрят или да сменят, ако не работят правилно. За жалост не се случва и може да се види много добре във всяка една сфера. Почти не се сещам за сфера, която да е конкурентна на световно ниво.

Темата е със сбъркано заглавие, ние модели нямаме, копираме някакви неща с идеята, че заработят тук, но уви, резултата показва друго и което е по-тъжното не се прави нищо по въпроса да заработи нещо приложено. Разбира се минава се с номера, че работата е свършена, но явно бизнеса не успява. Глупости пълни, кой предприемач не иска да има успешен бизнес? За това темата трябва да е нещо от рода на "Има ли модел....?"

Един бизнес трябва да се стимулира максимално много, доколкото е възможно. Защото той ще пълни хазната, ще дава работна ръка. Като малко засято дръвче, за да ти даде плот, ще е нужно да го поливаш, да го пръскаш, да го ториш.....и след някоя друга година, вече да се насладиш на плодовете му.....Ако това не си го набият в главите няма да се случи нищо.....
 
Кирчо и кокорчо ще стимулират ИТ-ата, Баце ще резне 3-4 лентички, Везиря ще лапне няколко ТЕЦ -а и язовири, Курнито ще намаже някое заводче или комисионна, и всичко е точно. Икономика на макс, пък вие правете тънки сметки и схеми за пенсия :D :D :D
 

Горе