Износ в UK след BREXIT - транспорт,ДДС и мито

Helix

New Member
Здравейте на всички от форума,
оказах се в много объркана ситуация и моля за Вашите мнения относно износ на стоки от България до Великобритания след БРЕКЗИТ. Става въпрос за собствен онлайн магазин,а не за платформа. Износът е на многобройни /надявам се/, но леки и нескъпи в по-голямата си част стоки.
Моля знаещите да дадат идеи какъв транспорт би бил най-удачен за износа на стоки.
Изборът влияе и на другите два въпроса - кой и как ще плати ДДС-то,а и митото, ако се дължи?
Интересува ме от моя гледна точка,като износител, аз какви ангажименти ще имам?
Ще Ви кажа моята ситуация каква е: Оказа се,че е по-добре да действам с българска фирма /по-евтино/. И да изращам чрез куриерска фирма до клиента в ЮК, който сам да си освобождава пратката и да плаща ДДС-то.
Е да, ама дали е възможно? Оказа се, че трябва да си направя EORI номер в България - а нали уж куриерската фирма щяла да обмитява? Да си направя и EORI номер в ЮК - а нали обмитяването уж трябваше да го прави клиента ...... И така аз съвсем се обърках.
Необходими ли са тези EORI номера,ако обмитяването в България се прави от куриерската фирма /аз поне така разбрах/ , а в ЮК - от крайния клиент?
Моля някой ако има опит с тези неща да помогне, оценявам всяка помощ!
Благодаря предварително!
 

Горе