Изчисляване на извънреден труд

Здравейте,
Тъй като ми предстои да направя 28 извънредни часове за м. Декември, как мога да си сметна колко допълнителни пари ще получа за тези часове ? Има ли някаква формула за смятане ? По договор се водя на 560лв., а получавам общо 1100 т.е до 560лв ми плащат по банкова сметка, а останалите на ръка.
 
Не е хубаво тва на ръка
Благодаря за линка доста полезно. А какво ще стане, ако им кажа да прехвърлят цялата заплата в банковата сметка и да ме осигурят на 1100 и те ми откажат ? Уволнение от работа или няма да се съгласят, защото всички колеги, с които работя са на този принцип.
 
При 1100 бруто, в банковата ти сметка ще получаваш към 850 лева. Мисля, че работодателя няма да има нищо против стига теб да те устройва.
 
При 1100 бруто, в банковата ти сметка ще получаваш към 850 лева. Мисля, че работодателя няма да има нищо против стига теб да те устройва.
Аз нето получавам 1100. Както и да е че се отклонихме от въпроса. Как мога да ги сметна тези часове, че да знам колко ще получа?
 
Трябва да си говориш с работодателя. По спомен, по закон е 2.75xнормалната часова ставка.

А иначе, в момента за първите 560 лева които получаваш по банка работодателят ти плаща 560 + 161 (осигуровки) = 721 лева + 560 лв (в плик) = 1281 лв. Реално заплатата ти е 1281 лв.

Ако искаш да получаваш чисти 1100 лева по банков път, това на работодателят ти ще му струва 1417 лв. Някой трябва да покрие разликата между 2-те суми.

Аз не мисля, че има работодател който да не иска да плаща пълната заплата (или поне повечето нямат проблем с пълните осигуровки), по-скоро работниците не биха искали да им се плащат всички осигуровки.
 
Ако искаш да получаваш чисти 1100 лева по банков път, това на работодателят ти ще му струва 1417 лв. Някой трябва да покрие разликата между 2-те суми.

Доста повече е цифрата и за това мисля, че няма да се получи
 
Половин България работи на този принцип, осигурява се на доста по-малко от реалната заплата.
Аз пък незнам кой е тоя работодател, който ако попринцип не си назначава хората на пълна заплата, ще се съгласи да плаща двойно или тройно осигуровки.
Кой е този дето иска да плаща повече на държавата?
По въпроса с часове извънреден труд - това няма как да питаш тука, трябва да си говориш с работодателя.
Ако практиката при Вас е да се плащат допълнителните часове, би следвало да ти се плащат на реалната заплата.
При положение, че при работодателя ти има пари под масата нищо не е сигурно, и само той може да ти каже как и дали ще ти ги плаща.
Иначе сметката е много лесна : 1100 ги делиш на работните часове, в ормален месец - получаваш сумата на час.
Тази сума я умножаваш по часовете, които ще са ти допълнително за декември и разбираш колко ще взимаш.
Пак ти казвам, при положение, че заплащането не е по тр договор, няма кой да ти каже колко ще вземеш освен шефа ти.
 
Значи попитах шефа и като сметна 1100/152 = 7,23лв. на час ми идва надника, и допълнително имам 26 часа, които ще се заплащат по 6лв на час. Така излиза, че аз ще получа по - малко пари за извънреден труд вместо повече. Според чл. 262 КТ положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:
  • 50 на сто - за работа през работните дни;
  • 75 на сто - за работа през почивните дни;
  • 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;
  • 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.
Тоест 6лв ли се пада извънредния труд или ме лъже ? И другото което е на 24,25,26 ще работя не трябва ли да се плаща двойно на час тоест 14,46 ?
 
Значи попитах шефа и като сметна 1100/152 = 7,23лв. на час ми идва надника, и допълнително имам 26 часа, които ще се заплащат по 6лв на час. Така излиза, че аз ще получа по - малко пари за извънреден труд вместо повече. Според чл. 262 КТ положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:
  • 50 на сто - за работа през работните дни;
  • 75 на сто - за работа през почивните дни;
  • 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;
  • 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.
Тоест 6лв ли се пада извънредния труд или ме лъже ? И другото което е на 24,25,26 ще работя не трябва ли да се плаща двойно на час тоест 14,46 ?

Нали имаш Шеф, не мога да разбера защо питаш такива въпроси тук, тук могат само да те ориентират и да ти дадът съвети, но ако някой ти каже - не ходи на работа утре- ще го послушаш ли? И шефа ти ако официално плаща 560 лева, защо смята другите :) ? Парите, на които може да се надяваш са на база на това, на което си на договор, ако не се лъжа, всичко друго са договорки.
 
Нали имаш Шеф, не мога да разбера защо питаш такива въпроси тук, тук могат само да те ориентират и да ти дадът съвети, но ако някой ти каже - не ходи на работа утре- ще го послушаш ли? И шефа ти ако официално плаща 560 лева, защо смята другите :) ? Парите, на които може да се надяваш са на база на това, на което си на договор, ако не се лъжа, всичко друго са договорки.
Редовните ми ги смята от 1100, а другите като допълнителни часове и по празници незнам как, защото сметките не съвпадат.
 
Според чл. 262 КТ положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:
- 50 на сто - за работа през работните дни;
- 75 на сто - за работа през почивните дни;
- 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;
- 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.
Осигуряват те на 560 лв за 168 работни часа, което е 3.33 лв/час. Т.е.:
- за инвънреден труд в работни дни ще ти се полагат 4.995 лв/час;
- за извънреден труд в почивни дни ще ти се полагат 5.827 лв/час;
- за извънреден труд през дните на официалните празници ще ти се полагат 6.66 лв/час;
- за инвънреден труд при сумирано изчисляване на работното време ще ти се полагат 4.995 лв/час;

P.S.: И това, че ти дава още толкова пари на ръка, на колкото те осигурява не означава нищо за него и счетоводителката му, повярвай ми. ;)
 
Последно редактирано:

Горе