Има ли смисъл да започна да уча програмиране

Аз съм на 37 и продължавам да търся варианти да се махна от счетоводството, така че изобщо няма смисъл да го буташ,скучно за малко пари и много нерви. Учи си английския и много добре помисли с какво точно ти се занимава, дали искаш да си в движение или да общуваш с клиенти, или програмиране, дизайн... Пред теб е живота
 
  • Like
Реакции: OSH
Ами аз винаги когато съм мислел над това какъв искам да стана, винаги съм стигал до две решения програмист или военен.
Военен също много ме влече, но си мисля, че военните не са "ценени" в България. А и все пак до колкото ме информираха, че военните са вземали горе/долу минималната работна заплата също ме демотивираха за това. Не че заплатата е най-важното, но все пак не искам да работя за 800лева на месец. Иначе смятам, че да си военен в някоя друга държава е доста интересна професия. Например аз живях 1 година в Турция и там забелязах, че точно военните са абсолютно много ценни хора за тях и много ги уважават!

Все пак темата не е за военни служби!
 
Пич, аз на 25 смятам да уча програмиране и английски… бил закъснял
Има хора, които го правят на 40+, така че.... :)

Сори, но ще ти трябва английски. Всяко ровене ще ти е на този език, да не говорим за купчината документации и най-вече всичко като проекти към чуждестранни компании. Абе записвай ги успоредно. И що за училище си записал като един базов английски не са предложили. :) Няма да се плашиш, млад си имаш време за всичко. За няколко години ще си пушка, само да си упорит и да имаш желание. ;)
 
  • Like
Реакции: OSH
Аз съм на 37 и продължавам да търся варианти да се махна от счетоводството, така че изобщо няма смисъл да го буташ,скучно за малко пари и много нерви. Учи си английския и много добре помисли с какво точно ти се занимава, дали искаш да си в движение или да общуваш с клиенти, или програмиране, дизайн... Пред теб е живота
И ти като мен
 
Добър ден! На 17 години съм и искам да се развивам като програмист. В момента съм записан на "Училищната Телерик Академия". Учи се уеб програмиране с езика JavaScript, също така и HTML и CSS. След 2 години ще съм завършил гимназия и следователно трябва да се ориентирам къде да продължа. Аз съм решил да уча в СофтУни искам да се занимавам с уеб приложения, може би с езика Java.

Единственото нещо, което ме притеснява е английският ми език. Имам леки затруднения с него поради простата причина, че в моето училище английски почти не се учеше, а от следващата година изобщо няма да се учи. Видях, че в СофтУни почти всичко е на английски и това някак ме притесни, че ще провали развитието ми и следователно няма да успея да се реализирам.

Та въпроса ми е дали можете по някакъв начин да ме насочите какво да правя, дали си струва да се запиша на частни уроци по английски за следващите 2 години и да се опитам да наваксам? Имам огромно желание да се развивам и да имам хубаво бъдеще!

Опитах да говоря с родителите ми, обаче тях въобще не ги вълнува какво правя и какво искам да правя. Просто не ме слушат, когато говоря за образоването си. Те единствено ми казват "учи и ще се справяш в бъдеще". Даже не ме слушат какво искам да уча, къде, как.

Те не могат по никакъв начин да ме ориентират към това какво да уча, с кое да започна, с какво да започна. Заради това моля за някакви съвети. Дали не съм закъснял вече? То кога ще се учи английски, кога програмиране...

Кажете мнението си и ако имате въпроса към мен питайте ще ви отговоря веднага когато съм онлайн!
Ами аз винаги когато съм мислел над това какъв искам да стана, винаги съм стигал до две решения програмист или военен.
Военен също много ме влече, но си мисля, че военните не са "ценени" в България. А и все пак до колкото ме информираха, че военните са вземали горе/долу минималната работна заплата също ме демотивираха за това. Не че заплатата е най-важното, но все пак не искам да работя за 800лева на месец. Иначе смятам, че да си военен в някоя друга държава е доста интересна професия. Например аз живях 1 година в Турция и там забелязах, че точно военните са абсолютно много ценни хора за тях и много ги уважават!

Все пак темата не е за военни служби!

На 17 не е късно за нищо още.

Моя съвет е дай приоритет на английския.
Независимо какво ще правиш ще го ползваш доста през живота си, тъйкато е международен език, още повече ако решиш да се занимаваш с програмиране професионално.
Най-бързо ще прогресираш, ако го учиш на курсове и/или в училище, упражняваш се вкъщи и гледаш всякаква медия на английски език. За нула време ще го проговориш.

Относно ученето на програмиране или ходенето като военен или друго не може да ти дадем съвети тук.
Това е нещо, което се говори с баща ти, ако не с него с дядо ти, ако не с него с друг по-възрастен мъж, който те познава, с опит и мъдрост, който може да ти даде различни гледни точки, предимства и недостатъци на двата пътя спрямо теб.
Ние не те познаваме, не може да те съветваме за такова нещо.

Има много неща, които не знаеш, които идват с всеки избор и е добре да се допиташ до по-възрастен мъж.
 

Горе