Какво им се случи на Български пощи?

"Тези файлове не мога да се използват, докато жертвата не получи специален ключ, който се закупува с криптовалута. Твърди се, че заразяването е станало чрез получен фишинг имейл от мним частен съдебен изпълнител. Служител на пощите го е отворил на служебния си компютър, който е с операционна система XP, а тя не се поддържа от "Майкрософт" от 2014 година", поясни Тулев.

 
Голям тарикат ще излезе Странджата.
 
Взети са вече мерки:


Доста красноречиво. Винаги съм се чудил, явно не съм бил в подобни структури, какво точно прави един борд на директори в държавно предприятие, което от години се знае, че не върви грам добре, сравнявайки се с други техни конкуренти? Как може един екип от директори в продължение на години да седи един и същ като резултатите всяка година не са положителни? Или аз нещо се бъркам или системата нещо не е много логична.
 
Взети са вече мерки:


Доста красноречиво. Винаги съм се чудил, явно не съм бил в подобни структури, какво точно прави един борд на директори в държавно предприятие, което от години се знае, че не върви грам добре, сравнявайки се с други техни конкуренти? Как може един екип от директори в продължение на години да седи един и същ като резултатите всяка година не са положителни? Или аз нещо се бъркам или системата нещо не е много логична.
Много отдавна трябваше да стане... тази пословична некадърност и тотално нежелание за каквато и да е промяна доведоха до това положение. Как може да се ползва Windows XP, служителите да не преминават елементарно обучение какво да отварят и как изобщо антивирусната не блокира съмнителни файлове (няма да се изненадам ако хич няма такава, нищо че държавата плаща милиони за лицензи).
Надявам се, че БГ пощи ще започне да прилича поне малко на истинска куриерска фирма.
 
Между другото, онзи ден пращах на FedEx документи за митническо освобождаване на моя пратка. Тъй като ПДФ-ите бяха големи реших да ги кача в облак. Оказа се, че на служителите са им блокирани всякакви сайтове за сваляне на файлове като Dox.bg, Drive и pCloud. Като не може да мине през антивирусната в мейла просто е забранено и това е... клиента си компресира файловете така, че да се съберат в мейла и няма опция да се пращат неясни линкове.
 
Няма да започне да прилича на каквото и да е от частния сектор, защото там има правила, бизнес логика и за разлика от тях, те зависят от доброто обслужване и това клиента да се върне при тях или загиват прави. Още преди няколко години първите с крипто вируса бяха именно хора с тази операционна система и бяха пример, че вече не е безопасно да си с нея, особено ако нямаш и елементарна компютърна култура. Няколко години по-късно същия сценарии се разиграва отново. Тъкмо мислех, че това е отживелица и държавата ни върна отново стария тренд. Няма съвременна антивирусна, която да не засича този тип вирус, от много време насам е вкаран в листите им, въпреки че се правят нови версии, модификации, но като цяло читава антивирусна би я засякла и съответно вкарала в карантината си.

Колкото до достъпа, работех на място, на което с UTM (мисля, че беше cyberoam) бяха блокирани не само тези сайтове, които споменаваш @cross , но и всичко социални медии - от Facebook до Youtube. Причините бяха не само по секюръти причини, но и служителите да не си пилеят времето в излишно цъкане из интернет. Нищо, че имаха телефони с мобилен интернет.
 
Дай сега да видим кои връзкари с познания по дълбока бюрократщина и лизане на шефски задници ще замени сегащния, вече бивш борд. Много съм скептичен когато някой ми обяснява, че бил в борда на някакво държавно предприятие. Като тия бастуни дето още си седят със сайта правен от миналия век: fsc.bg
 
Последно редактирано:
Вече са избрали топ отбора, който ще замести старите капацитети. :)


Не знам нито едно от имената там, но им пожелавам успехи. Малко ситуацията ми напомня на един филм:

Hell_to_pay_dvd.jpg
 
Статията говори много и какво очаква новите.

Te нe ca paзвили дocтaвĸa дo вpaтa, нe ca ce зaĸaчили дa yчacтвaт в oнлaйн тъpгoвия, имa тoлĸoвa мнoгo пpoпycнaти пoлзи. Texният дял e в paмĸитe нa cтaтиcтичecĸaтa гpeшĸa.

Лoшият мeниджмънт oбaчe cи личи пpи тъpгoвcĸитe ycлyги, ĸъдeтo ca взeти oчeвиднo гpeшни peшeния, вoдeщи дo зaгyби. Koнcтaнтинoвa oбъpнa внимaниe и нa нищoжния дял oт пoд 2% нa „Бългapcĸи пoщи“ нa ĸypиepcĸия пaзap, ĸoйтo минaлaтa гoдинa ycпя дa нapacнe c нaд 30%.

Чак се чудя старите дали имат самочувствието да го работят отново това? Става ясно, че са издънки, седящи марионетки, прибиращи си тлъстата заплата в края на месеца. По такива държавни предприятия в бордовете седят такива. Няма и какво да се учудваме, че всичко е леш и все на загуба. Да не говорим, че 80-90% са политически назначения, и една остналата част имат идея за какво става дума.
 
Събев не би разработил български пощи като куриерска фирма, поне не и за българския пазар. Това означава буквално да си сложи таралеж в гащите и то съвсем сам. Не съм си правил илюзии, че ще направи бог знае какво за пощите, но със сигурност поне очаквам да започнат да работят прилично... с нормални компютри, софтуер, да си проследяващ и подготвящ пратки за чужбина от сайта или дори само да ти доставят писмата до врата наистина, а не само да лепят бележки "бяхте посетен от куриер, вземете си писмото от клона".

Мисля, че дори с наличния ресурс могат да се оптимизират нещата така, че да бъде един приличен държавен пощенски оператор, а не просто да лапат пари разни чиновници.

ПП: А министър Божанов не знам кога ще започва с неговия мащабен план за дигитализация, но вече са на власт от няколко месеца и няма никакво помръдване. Толкова ли е трудно поне да се ползват порталите за електронно връчване от институциите, а не всяко писмо и уведомление да се праща по пощите?!!
 
На бг пощите от години е отредена съдбата на мъртвец на командно дишане. Тия пожелания, дето ги пишете са само мечти и то в някоя паралелна вселена.
Това е черногледство. :D :D :D

Шегата на страна. Тия има да изплуват от тинята, в която са се забили с години. Далеч са от дори дъното на нишата си за жалост.
 
Бълграски пощи са бутани към фалит, заради апетитните имоти. Натам няма какво да си говорим. :)
А не бе, яребици. Тъкмо се чудех що за заленчуци седят в тия директорски бордове, че за толкова години още ги подиграват с тези тетратки и кламери, а то умишлено било. За тяхно успокоение това не им е било много трудно имайки предвид наличните системи и екипи, които държавния сектор имат. ;)
 
Една от темите, които следя. Но не се обаждам, щото съм раздвоен. Не мислите ли, че трябва да има хартиени носители?
 
Една от темите, които следя. Но не се обаждам, щото съм раздвоен. Не мислите ли, че трябва да има хартиени носители?
Да, трябва, за тоалетната е задължително да има хартиени преносители, всичко друго в дигиталния свят е простотия.
 
Да, трябва, за тоалетната е задължително да има хартиени преносители, всичко друго в дигиталния свят е простотия.
Визирам предимно пощенските писма с истинска марка, каквито са били. Пощенските кутии. Леките може би затова са объркани, защото май вече няма такива.

Ако им вземат по-нов софтуер какво точно ще се промени. Дигиталните предприемачи от форума, ще се юрнат да работят в пощите. Може пък това да е целта :)
 
Бълграски пощи са бутани към фалит, заради апетитните имоти. Натам няма какво да си говорим. :)
Няма как да фалират. Като държавно предприярие тя(държавата) винаги ще ги издържа/дотира. Сегашното им състояние, е единствения вариант да не пречат на останалите с интереси в сектора.
Един евентуален нов опит за продажба няма да мине тихо.
 
И сега се започва с гениалните идеи...


 

Горе