Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

valsirob

New Member
Здравейте,

Фирмата ми е базирана в Белгия и съм изключителен дистрибутор за България на Белгийски производител. Въпроса ми е как трябва да фактурирам евентуални продажби директно на частни лица в България?

Ако нещата са ясни когато извършвам продажби на Български фирми, то не е ясно какво точно трябва да се прави когато има директна продажба.
Фактурата в лева или евро трябва да бъде?
Трябва ли задължително да се регистрира фирма или представителство в България, за да се извърши този вид услуга?
Може ли да си отворя банкова сметка на името на фирмата в Белгия - предполагам в евро и лева - възможно ли е свободното прехвърляне към основната сметка в Белгия?

- Стоката е в Белгия и се доставя с куриер т.е. ДДС-то което трябва да начислявам е това в Белгия
- Стикерите които трябва да се залепят на опаковката - Белгийската ми фирма ли трябва да е записана като вносител или е задължително това да е Българска фирма?

Може би имам още въпроси, но ако получа някакви отговори на някои от горните въпроси ще съм Ви много благодарен.

Поздрави
 
От: Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

Здравейте,

Фирмата ми е базирана в Белгия и съм изключителен дистрибутор за България на Белгийски производител. Въпроса ми е как трябва да фактурирам евентуални продажби директно на частни лица в България?

Ако нещата са ясни когато извършвам продажби на Български фирми, то не е ясно какво точно трябва да се прави когато има директна продажба.
Фактурата в лева или евро трябва да бъде?
Трябва ли задължително да се регистрира фирма или представителство в България, за да се извърши този вид услуга?
Може ли да си отворя банкова сметка на името на фирмата в Белгия - предполагам в евро и лева - възможно ли е свободното прехвърляне към основната сметка в Белгия?

- Стоката е в Белгия и се доставя с куриер т.е. ДДС-то което трябва да начислявам е това в Белгия
- Стикерите които трябва да се залепят на опаковката - Белгийската ми фирма ли трябва да е записана като вносител или е задължително това да е Българска фирма?

Може би имам още въпроси, но ако получа някакви отговори на някои от горните въпроси ще съм Ви много благодарен.

Поздрави

А може би ще е по-добре да питаш в някой счетоводен форум и от там да те насочат да дадеш 50 лева за консултация
 
  • Like
Реакции: Alf
От: Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

Здрасти, по въпросите, на които знам отговорите:
- ако продаваш чрез белгийската фирма - евро
- мисля, но не съм сигурна, че не е необходимо да регистрираш фирма в бг
- за сметката - нищо не мога да кажа
- ДДСто е в Белгия, ако там си рег-ран
- стикерите - зависи от стоката, при някои има специфични изисквания за етикетите - напр. ако е храна, трябва да си рег-ран в агенция по храните. Ако е друго - в съответната агенция, която отговаря за това. Освен това при внос на различните стоки има разни специфични изисквания за тестове, изследвания и др. - зависи каква е стоката. И да, според БГ законодателството, всичко, което се продава тук, трябва да е с етикет на БГ. Напоследък много проверки правят за това.
НООО, има няколко големи НОООта - аз като поръчвам от големите междунар. сайтове - никога не получавам стоката с етикет на БГ.
Когато разпитвах за етикетирането, отвсякъде получавах различни и странни отговори, понякога противоречащи един на друг. В крайна сметка, установих, че всичко е въпрос на тълкуване на закона. Разгледай подобни на твоята стока как са етикетирани и сам ще прецениш как да слагаш етикетите и ти.

И тук пак да си кажа за необходимостта от организация, която трябва да защитава интересите на онлайн търговците. Защото ако ти и аз, и останалите такива в БГ сме длъжни да спазваме законите, не е ли това дискриминация спрямо големите чужди сайтове, които правят доставка до БГ? Без етикети на БГ, без регистрирана фирма тук и прочие.

Но, както ти е казал snux - намери си счетоводител, но по-важното - добър адвокат, на когото можеш да разчиташ :)))
 
От: Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

Благодаря ти за отговорите,

ОК фактуране евро с ДДС от Белгия, но едва ли някой ще иска да плати в евро т.е. ще ми е нужна банкова сметка.

Става въпрос за кухненски съдове (тигани, тенджери и т.н.). Според производителя няма нижда от никакви допълнителни тестове или документи. Някой знае ли коя може да е агенциятанкоято отговаря за такъв вид стоки?

Пак си повтарям въпроса, но как да си запиша Белгийската фирма на етикетите, които аз ще си правя, като дистрибутор или вносител или нито едно от двете защото трябва да е БГ фирма?

Мерси предварително за отговорите...
 
От: Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

Това, което бих те посъветла, ако си в БГ и имаш време.
Свържи се с куриерите, които мислиш да ползваш - питай ги дали работят така - при фактура в евро да се плаща в лв.
Ако ще е главно банка - свържи се с 2-3 от големите банки - разпитай ги, но по-добре на място, де, ако си тук :)

Пак ти казвам за етикетите :) Ако искаш всичко да е изрядно - адвокат си трябва, да ти тълкува законите. Аз бих написала Произведено от(белгийския производител) и бих си сложила отдолу моето лого или име примерно. Но не съм адвокат, все пак...Иначе, мисля, че трябва да имаш този CE сертификат, но ако е произведено в ЕС, вероятно със сигурност го има.

Не е лошо да звъннеш и в агенция по храните, т. като уредите влизат в контакт с храна. Току-виж успеят да ти отговорят, но не разчитай много на това :) Но ако говориш с тях, задължително си запиши името на човека и инфото, което ти е дал - това от личен опит.
 
Аз бих действал по тази презюмция .... Евро директиви за свободен достъп до стоки и услуги... Бегииската фирма може свободно да оперира и на българския пазар и да продава на локални клиенти ... всичко се изпълнява и осчетоводява по белгииското законодателство... слага се ддс задължително (белгииското)... като продажбата не е в страната... никаква друга... това ако продаваш онлайн и нямаш персонал в БГ

ако някой е недоволен от тиганите и не му зачиташ гранции ала бала и ще се оплаче от теб на тукашния филиал на Европейски потребителски център http://www.ecc.bg/ това го постнах за да покажа че има замислен да си глобален в ЕС...



Съвета ми НЕ Е професионален учил съм менижмънт и съответните предмети съм ги минал по един семестър на бързо ... Намери си белгииски адвокат и го питай за търговия между страни членки... там като стара страна члена 50 години опит в този казус :)
 
От: Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

ВЪпросите ти въобще не са за Български форум - нито счетовден, нито друг. Въпросите ти са свързани с белгийското законодателство и в Белгия трябва да търсиш решения.
 
От: Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

Белгийският Ви счетоводител трябва да знае най-добре!

Фактурата задължително трябва да издадете в евро за Вашите си цели, а по Ваше желание и такова на клиента, можете да издадете фактура със същия номер и дата на български език в български лева, като ползвате официалния обменен курс на Белгийската централна банка;

Не е нужно да имате регистриран клон, представителство или фирма в България, за да осъществявате търговия с България;

Можете да си откриете колкото и каквито искате сметки в Белгия, България и в останалия свят. Какво имате предвид под "Възможно ли е свободното прехвърляне към основната сметка в Белгия?" Коя "основна" сметка визирате? Ако става въпрос за различни банкови сметки на едно и също дружество, можете съвсем спокойно да прехвърляте средства между тях;

Ако клиентите Ви са физически лица (ако трябва да сме по-точни, данъчно незадължени лица, съгласно ЗДДС), в общия случай начислявате белгийската ставка ДДС;

На етикетите на стоката трябва да са вписани производителя и вносителя за България на български език. Но това не би следвало да е Ваше задължение, ако разбирам правилно вида дейност, която (ще) извършвате.

Съветвам Ви да наемете белгийски счетоводител преди да започнете да правите каквото и да е.
 
От: От: Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

Благодаря на всички за отговорите,

Моя белгийски счетоводител ми потвърди всичко написано, но това което той не знае как да се направи е когато плащането се извързва в лева и по отношение на етикетите, зашото такова нещо тук в Белгия няма.
За банкова сметка е ясно, ще се отвори левова и евро.

За етикетите е наистина объркващо, но може би се опитвам да смесвам 2 неща. Стоката няма да скалдира в България, а доставката ще бъде директно от Белгия (завода) до частното лице или фирма. Нормално от Белгийска гледна точка не трябва да се залепя на опаковката никакъв етикет на Български а само вътре да има упътване на Български...
Ако стоката е внесена в България от Бългрска фирма, която след това ще извършва продажби в България то би трябвало тази фирма да си слага стикерите на Български...
Така поне аз мисля...

Друг е въпроса, че аз искам да изпълнявам и двете функции, Белгийски дитрибутор и продавач в България, което поставя проблема със стикерите...

Мерси на всички за отговорите и ако някой има опит с подобна ситуация за стикерите ще съм благодарен да пише...
 
От: Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

Не се притиснявай толкова. Нещата са съвсем прости и няма никакъв проблем да си продаваш тиганите в БГ. Ето какво казва действащото законодателство по въпроса. Горе-долу същите правила се отнасят и за белгийските фирми, само трябва да си провериш какъв е прага на максималната сума, под която можеш да си продаваш спокойно в БГ без усложнения.

Дистанционни продажби на стоки

Дистанционните продажби се осъществяват от регистрирано за целите на ДДС лице в държава членка на Европейския съюз към нерегистрирано за целите на ДДС лице в друга държава членка на ЕС.
При дистанционните продажби доставчик на стоки трябва да е регистрирано за целите на ДДС лице в държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва. Получателят е лице, което не е задължено да начислява данък за ВОП в държава членка, в която транспортът приключва (включително физическо лице). Стоките се транспортират от или за сметка на доставчика от територията на държава членка, различна от тази, в която транспортът приключва.
Дистанционните продажби се облагат в страната на отправяне на стоките. При прехвърляне на определен стойностен праг на продажбите за текущата или предходната година, всички последващи доставки (включително доставката, с която прагът се надвишава), се облагат в държавата на пристигане на стоките. Облагането може да се извърши в държавата на пристигане на стоките и ако доставчикът се регистрира за целите на ДДС в тази държава членка за дистанционните продажби по избор, преди да е достигнал задължителния стойностен праг за регистрация.
Прагът на продажбите, при надхвърлянето на който за доставчика възниква задължение за регистрация във връзка с дистанционни продажби в държавата членка по местоназначението на стоките (мястото на изпълнение става на територията на държавата членка, където транспортът приключва), се определя от законодателството на всяка държава поотделно и може да бъде 35 000 евро или 100 000 евро. Този праг се разглежда в рамките на календарната година и държава по държава поотделно.
За България този праг е 70 000 лева (около 35 000 евро).
Прехвърляне на прага:
За да възникне задължение доставка, извършена през годината Х, да бъде обложена в държавата на пристигане на стоките, е необходимо:

или продажбите в посока тази държава членка през годината Х-1 (годината, предхождаща годината Х) да са надхвърлили фиксирания в законодателството на тази държава праг;
или този праг да е надхвърлен през годината Х;
или този праг да се надхвърля с конкретната доставка в годината Х.
Ако не е налице някое от изброените основания или лицето не се е регистрирало по избор, доставката е с място на изпълнение държавата на отправяне на стоките и доставчикът следва да начисли данък по ставката, регламентирана в законодателството на тази държава.
Пример: Доставчикът е дружество, регистрирано по ЗДДС в България и извършва дистанционна продажба на нерегистрирани купувачи в Люксембург. Прагът на дистанционните продажби за Люксембург е 200 000 лв. Мястото на изпълнение на дистанционните продажби ще бъде на територията на страната - мястото, където стоките се намират при започване на транспорта или изпращане на пратката. В момента, в който българското дружество извърши и друга доставка към нерегистрирани по ЗДДС лица в Люксембург, с която надвиши прага от 200 000 лв., за него възниква задължение за подаване на заявление за регистрация в Люксембург.

Източник: http://www.forcom-bg.com/dds/1/1.13.htm#3
 
Последно редактирано:
От: Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

Наистина смесваш нещата. Или си имаш белгийска фирма, която просто доставя и до България, или в общия случай имаш българска фирма, която осъществява вътреобщностно придобиване, и която вече е длъжна да спазва българското законодателството, включително и това, свързано със защитата на потребителите и по-конкретно изискванията относно етикетите.

Като си купя Kindle от Великобритания, той не ми идва с етикет и инструкции на български език. Но ако този Kindle е внесен от българска фирма и аз го купя от нея, тогава инструкции и етикети на български език са задължителни.
 
От: Как ЕС фирма фактурира продадена стока директно на частно лице в България?

Благодаря на всички!!!
 

Горе