Как намирате клиенти

cremabox

Active Member
Здравейте колеги мисля, че подобна тема не съществува в форума и предполагам ще е полезна за новите потребители.
Всеки да сподели как намира клиенти или как клиентите намират вас.

Моля ви не спамете темата, а пишете само по темата. Можеби ще бъде полезна за начинаещите.
 
От: Как намирате клиенти

аз не мога се отърва ти шми говориш как да ги намираме

в резюме първо работиш за име после то работи за тебе. мног овървежен вариант:

пусни читави оферти по форуми
- хем имаш жив трафик
- хем тестимониълите са абсолютно проверими и достоверни
- хем имаш куп опции за стимулиране на продажбите заради неформалната оферта

след време вече клиентите ще те търсят сами
 
От: Как намирате клиенти

Темата която си пуснал обхваща доста голям диапазон от неща:

- SEO Оптимизация
- Рекламна стратегия
- Активност в социалки...

Аз лично използвам всички налични познати методи за привличане на клиенти по които има бая изписан материал в форума.
 
От: Как намирате клиенти

Аз намирам клиенти и те ме намират. Колективна работа. :D
 
От: Как намирате клиенти

Колегите fifi не е обяснил точно как. Това е тема която някой начинаещ влезе да научи нещо, а не да научи, че примерно fifi ги намирал и те него намирали. Малко по сериозно
Мисля, че това може да се добави и в "Успей с нас"
 
От: Как намирате клиенти

Колегите fifi не е обяснил точно как. Това е тема която някой начинаещ влезе да научи нещо, а не да научи, че примерно fifi ги намирал и те него намирали. Малко по сериозно
Мисля, че това може да се добави и в "Успей с нас"

Ти какво очакваш да ти отговорят?

Така формулиран въпроса е много общ и ми звучи като "Какво приготвяте за вечеря?". Най-адекватният отговор в случая е "Търсиш" и точка. По-конкретно от това няма накъде.

Но все пак ще ти дам един пример. Фирма, която притежава онлайн каталог за оферти, изработва сайтове и предлага интернет реклама. Търговският отдел на тази фирма се занимава с търсене на клиенти като основно използва базата данни на каталога. Работата на търговците е да договарят сделка, било то за изработка на сайт, реклама в каталога и какво ли още не. Неслучайно те са най-важното перо в подобна фирма. Иначе казано от тях зависи колко пари ще вземат те и всички останали. И друг подобен пример. Същата тази фирма решава да се занимава с нова дейност - счетоводни услуги. Гореспоменатите търговци започват да търсят клиенти и за счетоводните услуги. Всеки потенциален клиент се зарибява много ловко и се прозвънява периодично. Не всеки става за търговец, но добрият може да продава, без значение какво.

Сега ако става дума за форум, ситуацията е друга. Пускаш оферта с услугите, които предлагаш, влагаш малко повече креативност и постоянство и си търсиш клиенти по този начин. Освен това следиш за нови оферти, които се пускат от време на време.

Ако става дума за онлайн магазин, отново ситуацията е друга. Тук става дума за добра онлайн репутация, добро класиране, яко маркетинг, ако се налага и платена реклама. Не съм имала близки срещи с онлайн магазин, така че това последното си е чиста хрумка на момента.
 
От: Как намирате клиенти

Vape, само ти май не си разбрал, че съм woman.

А по въпроса, първо не си го формулирал, както трябва! Питаш "Клиентите ли те намират или ти ги намираш" и ти отговарям.

Второ да забелязваш ей тоя моя подпис, в който пише "КОПИРАЙТИНГ и др. услуги"?

Трето, както каза pisara 1-я вариант е ти да търсиш клиента, другия вариант е той да те търси, а третия да се самотърсите.

Четвърто: Ти като задаваш въпрос, що първо ти не отговориш? Как си намираш клиентите?
 
От: Как намирате клиенти

Домързя ме тогава :D
Аз се занимавам основно със ресторантьорство в Турция и отделно държа 3 сайта агрегатори на оферти и при 2та случая нещата са прости
Яко Яко Реклама и после береш плода.
За Платена Реклама говоря.
Без пари и идея си нямам как ще стане.
 
От: Как намирате клиенти

Както казваше AMOUN (който си спомня за него) най-важния и единствен клиент, който трябва да те хареса е google.
Другият вариант е намираш един клиент, скъсваш си гъза да остане доволен, той казва на още 2ма, пак си скъсваш гъза от бачкане и така, като историята с ябълките и Рокфелер, докато не откриеш нефта.

Четвърто: Ти като задаваш въпрос, що първо ти не отговориш? Как си намираш клиентите?

Аз да попитам след промоцията за сайт за 50 лева, имаше ли клиенти и спечелили от оборот или само размъти водата?
 
От: Как намирате клиенти

Всичко е според зависи, методите за търсене на клиенти са много и разнообразни, всичко което се сетиш действа.
И все пак обобщено, аз го бях написал преди няколко дни в друга тема, kreten сега пак го каза: "Първо работиш за името си, после то работи за теб.".

И разбира се, тук важи правилото, да можеш да казваш "НЕ". Аз не работя с хора на всяка цена, не приемам поръчки от хора, които действат некоректно, не работя с хора, които не харесвам. Независимо от парите им. Примери в това отношение всеки има.

Клиенти се намират и когато твои познати, приятели, колеги те препоръчат!

Друг начин е като те намерят сами. И то без да пускаш никаква реклама. Просто качеството на твоята работа говори само.

pisara ти подсказа други начини - пускаш реклама навсякъде и ако предложиш добри показатели, ще те забележат.
 
От: Как намирате клиенти

Както казваше AMOUN (който си спомня за него) най-важния и единствен клиент, който трябва да те хареса е google.
Другият вариант е намираш един клиент, скъсваш си гъза да остане доволен, той казва на още 2ма, пак си скъсваш гъза от бачкане и така, като историята с ябълките и Рокфелер, докато не откриеш нефта.

Бе не е баш тъй. Човек трябва винаги да се старае да предлага най-доброто, но има някои клиенти, които са отвратителни и си мислят, че щом ти плащат, могат да се държат, както си искат!!! (За щастие, не съм имала такива клиенти. Попадала съм на такива, организиращи разни конкурси и т.н.). :)



Аз да попитам след промоцията за сайт за 50 лева, имаше ли клиенти и спечелили от оборот или само размъти водата?

Какъв сайт за 50лв?
 
От: Как намирате клиенти

Най-лошото е, че и най-важният клиент (според AMOUN и не само) може да се държи отвратително, и го прави от време на време.
 
  • Like
Реакции: bizz
От: Как намирате клиенти

Бе не е баш тъй. Човек трябва винаги да се старае да предлага най-доброто, но има някои клиенти, които са отвратителни и си мислят, че щом ти плащат, могат да се държат, както си искат!!! (За щастие, не съм имала такива клиенти. Попадала съм на такива, организиращи разни конкурси и т.н.). :)
Добре, че са тези клиенти да се научим да ценим и оценяваме реално работата си. ( и оформяме офертите си, а и както каза Странникът научаваме се да казваме НЕ).
Какъв сайт за 50лв?
ВАПдизайн бяха пуснали промо сайт за 50 лева с цел да обогатят портфолиото си...
 
От: Как намирате клиенти

Казвате 'НЕ', когато от вас не зависи квартира, жена, деца, когато кризата не се отразява и спокойно можеш да си позволиш кутия цигари и 2-5 бири в края на работния ден. Ако осигуриш споменатите по-горе неща, тогава да - подбираш си клиентите, иначе не може. Клиента винаги е прав, дори когато не е!

До тук нищо конкретно не видях. Да не се цепя от колектива, и аз няма да бъде прекалено конкретен.
1. Започваш с изграждането на името. Пълноценно онлайн присъствие, всички социални мрежи, по-големите форуми от нишата, колеги, конкуренти и т.н. Опознаваш всичко отблизо. Започваш да работиш, за да се издигнеш като професионалист в сверата си и да се цени мнението ти.
2. Началото е най-трудно. Къде от познат, къде роднина с фирма, все някой близък ще се нуждае от твоята услуга. Намираш един-двама и започваш работа. Натрупва се опит за работа с клиенти, натрупва се портфолио, натрупват се впечатление и куп други неща.
3. След като вече имаш няколко проекта зад гърба си можеш да избереш много различни пътеки, а защо не и всички заедно. Оферти по форуми, платена реклама - банери, AdSene, линкове, платени каталози и т.н. Естествено, че в началото ти ще търсиш по въпросните места, все пак хората си нямат и идея кой си и за какво се бориш. В един форум, втори, трети, все ще има задача, която да е в сверата ти. А защо пък и да не помогнеш безвъзмездно? Всеки доволен човек, всяка тема, в която си се разписал и си помогнал остава в индекса на Google - рано или късно твоята помощ ще изиграе косвена роля в това нов клиент да те намери.
4. Паралелно с всичко това намираш човек от твоята област на граждански договор срещу процент. Един офлайн търговски представил, който да обикаля по-големи обекти, фирми и предприятия, за да намира клиенти. Както и един онлайн, който да се занимава с разпращането на мейли (spam). Има десетки каталози... Избира се ниша и се почва с оферти наред. После втора, после трета и т.н. Дето се вика - от 100 да си искам днеска, 10 да ми дадат - все аванта.
5. Ако сметнеш, че имаш нужните познания и капацитет за работа - намери още един онлайн търговски представител, който да се заеме с англоезичния пазар (примерно).

Към всичко това добави присъствието на името/фирмата ти в социалните мрежи. Събития, семинари, игри, конкурси, промоции, състезания дори... В даден момент всичко това ще окаже влияние и телефона ще почне да звъни по-често. Успех!

P.S. Един съвет 'от левия ръкав' - намираш някоя изгряваща или вече що-годе изгряла звезда, сближавате се по един или друг начин, предлагаш си услугите срещу скромно участие на името/фирмата ти в клипа и/или сайта... ;-)
 
От: Как намирате клиенти

Аа ааа вярно. Бях забравила тази оферта. :D :D
 
От: Как намирате клиенти

В началото винаги е трудно, но не е невъзможно. За да започнеш трябва да се насочиш към сайтове свързани с това, което предлагаш. Това най-често са сайтове на посредници за работа от типа freelance, но също могат да се ползват форуми. Главното предимство на посредниците (поне читавите) вече съм го споменавал по други теми подобна на тази - статистики по какви проекти си работил и колко са били доволни от теб. От друга страна във форумите ти участваш в различни дискусии (без значение доколкото свързани със занаята ти), които те представят като личност с твоята философия за живота (включително и за бизнеса). Когато си по-стар user с немалка доза уважение е голямо самопрецакване да решиш да не си свършиш работата и заради това да бъдеш оплют. Крайно неразумно е да се работи с напълно непознат без никакви данни за него. В такива случаи се работи с големи гаранции (най-често предплащане).
След като си намериш първите клиенти с това не свършват проблемите. Трябва да продължаваш да търсиш проекти и клиенти. Естествено, ако много са били доволни от теб някои пак ще те подирят. Това увеличава работата и парите.
Най-важната мъдрост вече беше казана в тази тема преди мен. Най-важно е доброто име, а то после почва да работи за теб. Издребняването за стотинки само създава проблеми и трябва да се избягва.
 
От: Как намирате клиенти

Ако знаеш, как да ги намираш имаш бизнес, ако не знаеш нямаш бизнес.
 
От: Как намирате клиенти

А така браво колеги и колежки някои от вас се изказаха много изчерпателно по темата макар, че някои пак ми вкараха по някой лаф продължавайте има хора които се нуждаят от една насока и можеби някой ще научи нещо от тук.
 

Горе