Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Работил съм и по 2-та начина и с обясняване и с директно пипане по кода. При първият вариант много често човека сам си омазва нещата, просто защото не знае за какво иде реч и работата е доста бавна и неприятна. Нещо което мога да вляза и да го променя за 1 минутка, се налага да го обяснявам 10 минути и накрая пак да се омажат нещата и пак да се стигне до фазата в която да вляза и да го оправя аз.

Аз едно не разбирам... как можеш да възложиш нещо на някой на който нямаш доверие, още повече да му плащаш нещо. Факт е, че много хора са недоверчиви и явно има за какво, но това пречи на работа на хората на които може да се има доверие.

Все пак като ми се налага да пипам по Wordpress обикновено процедираме така - добавят ми администраторски акаунт. Пипам квото пипам и като си свърша работата го трият или сменят паролата. Не е много сигурно, но е по-сигурно отколкото FTP достъп и т.н.

Според мен добро допълнение към темата е да се създаде списък с хора с които сте работили и сте доволни от тях, да се знае на кой може да се има доверие.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Понеже работя с доста от пишещите в този форум, мнението ми е от страна на "човъркащия". Обикновено ме търсят след като нещата са омазани. Има и по-практични хора, които знаят, че не могат да се справят сами и не пипат. С вторите се работи по-лесно. Първите почти винаги имат свое мнение за всичко. Винаги работя с пълен достъп до администрацията, FTP и phpmyadmin. Не съм имал случай клиент да ми е отказал.
Първата ми работа е бекъп на сайта и базата. След това, според степента на риска от промените, работя или директно по сайта, или на огледален на мой сървър на поддомейн. Благодарение на бекъпите, които пазя докато ми се напълни диска, на доста хора съм възстановил сайтовете, след опити да правят нещо сами и са ги омазали. И като в хостинга има бекъп от преди 24 часа само и от там не могат да им помогнат...
Разбира се, че е много важно клиента да има доверие на човека, който му пипа сайта. Но в края на краищата след като има проблем за решаване, без достъп не става. Нямам нищо против някой да ми прави огледалните сайтове, да му направя промените и той да си ги качи обратно. Дори така по ме устройва, ще ми спести 3-4 часа работа. При големи магазини, само свалянето през FTP си е 1 час и отгоре.
Относно паролите и достъпа, зависи от човека, някой ги сменят, някой не. При вторите е достатъчно да ми се обади и да каже виж това, влизам било през администрацията, било през FTP и проблема се решава веднага на момента, ако съм свободен разбира се.
Според мен добро допълнение към темата е да се създаде списък с хора с които сте работили и сте доволни от тях, да се знае на кой може да се има доверие.
Добра идея, подкрепям!
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

И аз да споделя мнение...
Аз лично съм бил и от двете страни, но предимно от страна на човъркащия.
Винаги бих заложил на мирър и бакъп на основния сайт преди качване на промените.
Ползвал съм и вариант на частичен мирър за големи сайтове... такива, които имат много картинки и всякакви други физически файлове (извън базата данни).
Това което правя е да работя в тестова поддиректория, като в нея е само кода, а картинките и файловете ги ползвам от основния сайт (чрез съответно сменяне на пътищата).
Така не се налага сваляне и качване на целия сайт, а работата опира само до копиране на няколко PHP файла (в моя случай) от основната директория в поддиректория и после обратно.
Голямо предимство е и, че ъпдейта не се качва, а само се копира на самия сървър от папка в папка, което става за секунди... без да се спира сайта.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Ами човек на днешно време не може да се довери на никой за нищо
колкото пъти съм се доверявал все е имало някакъв проблем
последно време си правя всичко сам и няма проблем
проблема ми е че много се натоварих
Поздрави
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Един backup ще свърши работа според мен, но човека на когото се доверявате трябва да има някаква репутация или изградено мнения в интернет пространството, като тя трябва да е сигурно и надежна.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

И най-добре е дългосрочни и стабилни отношения с един човек, а не разхвърляна работа на парче...
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

И аз да споделя.
Бърникала съм безброй сайтове (правя Опенкарт модули). Само 2-3 пъти не са ме пускали директно в инсталацията. Такива свинщини съм виждала направени от "колеги", че губя повече време да оправя нещата отколкото да си свърша моята работа.
 
От: От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

:-| съгласен съм с теб


Е да, ама може и само с мъченето да си останеш. За въпроса конкретно - предпочитам да се постарая да обясня максимално точно, отколкото да дам да ми ровичкат писанията.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Досега само веднъж съм давал да ми барат по мой сайт, но човека си свърши идеално работата. Не беше от тук дори. Иначе гледам сам да се справям, хем се учиш хем няма опасности. Ако проекта е сериозен тогава или утвърден фриленсър или фирма с договор.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Когато планирате "Баране по уеб сайт от външен човек" не забравяйте да направите benchmark и на данните в базата данни, не само на кода :).
Ако пък сте перфекционалист - винаги подържайте локално GIT копие на кода си + .sql експорт на данните си.

Ако редовно ви се налага гореспоменатата операция - то ползвайте mirror с mirror db и other db user.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Напълно съгласен съм с колегата "vspiridonov". Всичко което си описал е много вярно и много полезно.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Искам да попитам някои за съвет относно феисбук.Които иска да ми помогне моля да ми пише на лично!
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

И аз съм се доверявала и после съм имала проблем.. Но да, като при лекарите е, няма как да искаш услуга, от която самия не разбираш и да не се довериш.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

В никакъв случай не бих дал достъп до лайв проект.

За тези цели са измислени Version Control (Subversion, Git).

Караш човека да прави промените, проверяваш кода и ако всичко е ок си го качваш на твоя проект сам. Това е моят уоркфлоу.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Нека и аз вметна - много рядко ми се налага да правя диагностика на сайт и винаги работим с root на сървърите (в изключително редки случаи хората ми дават потребителски акаунт със sudo). Разликата вероятно е, че не работим с българи, което улеснява много нещата - всеки си има договор за услуги, където има и графа неустойки.

Аз лично (мое лично мнение) не бих се доверил на някой просто така от интернет от сайт да му дам достъп до нещата си (още по-малко на сайтове in production) без да имаме сключен договор за това. Защото ако се омаже нещо и загубя клиент и това навреди на бизнеса после ще трябва да пускам е-мейл до [email protected].
Вярно, с фирма ще заплатя повече, но пък ще искам да се впишат и клаузи за (едно нещо, което в UK му викат служебна небрежност) неволно/неправилно изпълнение на служебните задължения. Така ако нещо се обърка ще имам права да си търся обезщетение. Тук не целя да обидя някой на тема кой какъв специалист е и как нямало нищо да стане, това е вид застраховка.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Ако е даказан програмист, бих дал.
 
От: Как се доверявате да ви ровят по кода на сайтовете

Всичко си зависи от разработчика и това до колко си разбира от работата и дали наистина може да ти свърши работата или просто ти е казал "да да, това е лесно - ще го направя!" и после се моли на всички уеб-базирани богове да го направи макар и некачествено, но да работи.
Моите клиенти винаги досега са ми давали достъп до FTP и phpMyAdmin и дори не си и помислят, че нещо лошо ще се случи, защото преди и след края на работата винаги тествам сайта пред клиента и го оставям и той сам да пробва всичко. Пароли за хостинг акаунти никога не съм искал, защото нямам нужда от такава. Преди да започна да работя свалям целия сайт, заедно със базата му данни на работния си компютър, след което правя 2 папки - една backup в която се намира оригиналния код на сайта, както и .sql бекъп, и една папка на която работя и тествам сайта на localhost. Така винаги ще имам оригиналното копие в случай, че нещо се омаже Веднага щом свърша възложената ми задача тествам по всички възможни начини и опитвам нарочно да бъгна изработеното от мен, за да проверя доколко качествено е свършена работата. Освен моята доработка тествам и целия сайт, за да видя какво е общото му състояние и да дам съвет и оферта на клиента при нужда.

Не е кой знае какво, но според мен за разработчика най-важното нещо е добрия отзив и добрите и дългосрочни отношения с клиента.

Колкото до това как клиента да е сигурен в разработчика според мен няма как, но все пак е задължително клиента и разработчика да се видят на живо - не е трудно да намериш разработчик от града, в който живееш. Така поне ще го видиш на живо, поговорите и дори само от разговора човек може да добие някаква обща представа за самия човек. Цената също е определяща! Аз лично като клиент никога не бих поръчал дори малък модул от човек, който предлага цялостна изработка на уеб сайт за 50 лева...

Успех!
 

Горе