Колко трафик харчи сайт за видео клипове

Petko Voivoda

Well-Known Member
Здравейте мисля да пускам сайт за видео клипове и ми е чудно колко трафик харчи на ден/месец подобен тип сайт.Клиповете ще се хостват на сървъра на сайта
Ще ми стигнат ли 500ГБ трафик за 1 месец ?
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

отговор: Много

Как да ти каже някой колко трафик ще разходваш, след като не се знае колко големи са тези клипове, колко посещения имаш, дали това, което те интересува е http трафика или общо, което включва и ftp..... ако тепърва ще почваш да правиш такъв сайт и никой още не знае за него, дори и 50 GB са ти много, но това ти е най-малкия проблем.
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

Ами да речем, че посещенията ще са между 1500-2000, а големината на 1 клипче ще е между 5 и 15 МБ колко трафик ще изразходва?
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

еми бакалската сметка сочи 1500-2000*5-15*30 и адни още 20-50% и ще получиш точна цифра

най-добре питай хостерите щот сякви глупости са видели
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

Здравейте мисля да пускам сайт за видео клипове и ми е чудно колко трафик харчи на ден/месец подобен тип сайт.Клиповете ще се хостват на сървъра на сайта
Ще ми стигнат ли 500ГБ трафик за 1 месец ?

Много ресурс ще ти трябва!

Например, ако имаш 1 клип, който е 10 MB и този клип се изгледа днес 50 пъти, това означава, че трафика за клипа ти ще е 500 MB (само за самото зареждане!)...

Ако днес имаш 10 клипа, гледани по 50 пъти, с големина около 10 MB, това означава 5 GB. САМО от гледанията.

Направи си сметката... :)
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

Може да заключвате :)
Благодаря на всички
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

дайте пример за фирма която предлага такава услуга :shock:

примерно 1 милион гледания по 15 мб всяко = 15 000 GB трафик дневно
е те такова животно, някой предлага ли?
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

А какво точно ти трябва? Само трафика да е неограничен ли? Ако е само трафика - средния и най-високия план на споделен хостинг предлагат неограничен трафик.
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

Здравейте мисля да пускам сайт за видео клипове и ми е чудно колко трафик харчи на ден/месец подобен тип сайт.Клиповете ще се хостват на сървъра на сайта
Ще ми стигнат ли 500ГБ трафик за 1 месец ?

Зависи от това колко хора ще ти гледат клиповете, ако си ги гледаш сам с най-малкия на суперите си пушка. :D
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

То затова си има отделни сървъри, пък и се продават такива. Вбокса и тубата да не ползват случайно споделен хост? :D
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

То затова си има отделни сървъри, пък и се продават такива. Вбокса и тубата да не ползват случайно споделен хост? :D

това по никакъв начин не отговаря на запитването ми
и не - не мисля, че вбокс и ютуб са на споделен хостинг (нещо друго?)
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

това по никакъв начин не отговаря на запитването ми
и не - не мисля, че вбокс и ютуб са на споделен хостинг (нещо друго?)

НЕ! .
 
Re: От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

дайте пример за фирма която предлага такава услуга :shock:

примерно 1 милион гледания по 15 мб всяко = 15 000 GB трафик дневно
е те такова животно, някой предлага ли?

ще ти го предложат като пакет от мулти сървъри :) то затова се казва че видео споделянето не е лъжица за всеки бизнесмен..

iweb предлагат 100 мегабита unmetered сървъри от 150 долара нагоре и тези 100 мегабита може да си ги вдигнеш обаче* 60х60х24х100/8 = 1080000 мегабайта на ден теоритичен макс сървърите са всъшност с 33 000 гб трафик на месец ама по грандоманско звучи ънеметерд освен това са вързани с ъметеред гигабитов лан помежду си за да правиш лоад балансинг техните админи взимат по 75 долара на час за труд на човек но ще ти го сетъпна това за няколко хилки предплащане и после всеки месец една 4-5 по скоро 5 цифрена сума на месец за хостинг...

по груба сметка 15 сървъра ще ти стигнат дотук с бандуаита... ама това е бакалска сметка реално трафика не е равномерен през денонощието че ти трябва четворен бандуеит през 19-23 вечерта (демек ги напиши 45 сървърчета щото потребителите трябва да са ти доволни а не да си известен като видео споделянето което не работи) нищо чедва 25% ти трябват през ноща и двоен в пиковите моменти за работно време... 10000 долара на месец ще стигнат да се справиш с пиковете при един милион гледания на ден ама трябва и 30% резерв поне ама това е минимум.... само да не ти трябва 8морен баднуит в 19 23 часа че тогава отиваме на 20 000 и ще си храниш потребителите че заради това че са активни тогава но от друга страна това ще ти помага с дисковото пространсво и ще работи по гладко :)




после идва момента ама то това е в канада в сащ се отваря бързо на тези който имат бърз международен нет до там също ами останалите...

ама ми трябват мулти локации за останалите това ако е световен проект следва че ти трябва нещо като на амазон клауда ама там бандуаита си е цифра (може да си го сметнеш с техния калулатор без да претентидам че съм много ги задал правилно щото в азия австралия е по скъп трафика идваме на Estimate of your Monthly Bill ($ 39667.67) за 450 ТБ това ако иксаш качествена световна услуга за видео споделяне а не само от юс и сащ и тук въобще не броим процесорното време което е нужно за да работят тези сайтове и дисковите операции сложи ги поне 50к на месец за сайт за видео споделяне направен световен като хората


накрая си идваме в бг и ще конкурираме вбокса бг пииръинга е безплатен само че някой трябва да ни закачи на дедикейтед гигабитов порт който си е само за нас 6 ще стигнат там където погледнах са по 350 евро + парите за колокация на сървърите ама отново е добре да имаш поне 30% резерв

следва хардуера да може отговори на скороста на мрежата - дано има достатъчно цпу рам и райд масиви за да можем да отговорим на скороста на мрежата и да върви гладко :) и сме готови,,, а за чужбина ще пуснем по 10 мегабита ъметерд на сървърите колкото за гугъл бота да ни има класирани ама пак са си няколко хилки, в евро на месец и това е без персонал който да поддържа системата и трябва да се издъжаме от бг адсенса ако не ни го спрат който е 10 пъти по евтин...

и накрая се идва на вариянта що не си купя някой скрипт, за клипчета от ютюб например :)...
 
Последно редактирано от модератор:
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

бах майка му
само това ще кажа :D
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

Най-евтиния вариант е чрез споделен хост с неограничен трафик + embed клипове от тубата и вбокса и т.н. Особено пък от тубата... гугъл се влюбва във всички, ползващи услугите му яко. :D

Предимства - малко ресурси
Недостатъци - делийтват се разни клипове на който когато му кефне и нямаш контрол. Варианта е да се качват в личен профил, от който да се вграждат във въпросния сайт, само че не е сигурно дали пак няма да се отнесе един тлъст делийт.

А иначе, с подобен сайт, с вградени клипове достигнах 5000 посещения още през първия месец може да се каже без свястно сео - само с няколко събмита и продължаваха да се покачват... но го делийтнах заради авторски права - с глупости не си струва човек да се занимава. :)

Иначе, вграждането е добра опция по принцип и така значително се спестяват пари - но само като за начало.
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

Да не забравяме само,че трябва да има и кой да добавя клипове,така,че за начало е добре да се почне с ембдед клипове
Най-евтиния вариант е чрез споделен хост с неограничен трафик + embed клипове от тубата и вбокса и т.н. Особено пък от тубата... гугъл се влюбва във всички, ползващи услугите му яко. :D

Предимства - малко ресурси
Недостатъци - делийтват се разни клипове на който когато му кефне и нямаш контрол. Варианта е да се качват в личен профил, от който да се вграждат във въпросния сайт, само че не е сигурно дали пак няма да се отнесе един тлъст делийт.

А иначе, с подобен сайт, с вградени клипове достигнах 5000 посещения още през първия месец може да се каже без свястно сео - само с няколко събмита и продължаваха да се покачват... но го делийтнах заради авторски права - с глупости не си струва човек да се занимава. :)

Иначе, вграждането е добра опция по принцип и така значително се спестяват пари - но само като за начало.
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

Да не забравяме само,че трябва да има и кой да добавя клипове,така,че за начало е добре да се почне с ембдед клипове

Това е лесно. Едно PhpMelody и автоматично ти добавя от тубата, пък и от други сайтове вграждането става по-лесно. С леко дооправяне - идеално. Но най-добре да се качват в собствен профил, защото ще има все изтрити и двойна работа се получава. Тоест, тегли се с тул (има и онлайн) клипа, качва се в тубата или вбокса, или друг сайт, който се поддържа от съответния скрипт/цмс, след което се embed-ва. Обаче работата става тройна. И още по-тройна, ако ти прецакат профила и трябва наново да търсиш, теглиш и качваш клиповете.

Най-хубавото на тази cms--ка е, че по всяко време може да се проверява кои клипове работят и кои не, но трябва да е платена версията, защото "чопсаните" започват да издават багажа след някой-друг ъпдейт от създателите и функциите спират малко по малко.

Та мисълта ми е, че дори и клиповете да се вграждат от различни профили и различни сайтове, то тула за проверка на неработещи клипове, веднага ще ги изкара на показ и ще ги сортира, така че "баш админа" да може да ги редактира, а това става само с няколко клика.

Пример: влизаш в тубата, намираш същия клип, делийтваш неработещия, копи-пействаш новия линк, даваш сейв и реди. Чистичък и новичък. Пък другия вариант е просто да се замени линка или embed-кода с неработещия.

На принципа на публикация в уордпреса. При нея даваш "едит" сменяш текста "за кайсиите" с този "за прасковите" и линка се запазва (това от гледна точка на сео е по-добрия вариант). Та така и при клипа. И хубавото тук е, няма текст, а просто видео и евентуално текст (ако сте въвели), но той си се запазва.

Та ето един бърз, лесен и евтин начин, с който може да се направи голям видео портал.

Преди време май имах някакви теми дето ме питаха "какъв е смисала да вграждаш клипове, след като ми е по-лесно да вляза в тубата и да си потърся". Да, ама в тубата няма всичко. Във вбокса също и във вимеото, и в още 50 сайта. А ако въпросния видеосайт се превърне в един видео портал, обединяващ различни клипчета, от различни сайтове, тогава си струва. Кое е по-лесно? Да ровиш в 20 отделни сайта или в 1, където може да намериш всичко? - това беше малко отклонение от темата, но да се аргументирам все пак за въпросното "вграждане".

Естествено, най-добрия вариант си е собствени сървъри, но иска много "пара". :)

П.П.: Този ми пост ме вдъхнови да напиша тема "Как се прави евтин видео сайт". :D
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

ами кинтити отде идат при такоз жуотну? адсенс си е кат да влезеш с две туби вазелин в ръце в гей бар, сякъф афилиейт ще има трепашки ниска конверсия - от ко пичелиш? (ясно че пичелиш ама от ко?)
 
От: Колко трафик харчи сайт за видео клипове

ами кинтити отде идат при такоз жуотну? адсенс си е кат да влезеш с две туби вазелин в ръце в гей бар, сякъф афилиейт ще има трепашки ниска конверсия - от ко пичелиш? (ясно че пичелиш ама от ко?)

Мда, адсенса е проблем, но тези боклуци не са единствения вариант за печалби. Ако трафика е много добър и от директна продажба ще се печели. Та торент тракерите (изключвайки големаните като арена и замунда) от какво печелят? :)
 

Горе