Мрежова връзка на Virtualbox върху линукс

primecode

Active Member
Изгубих два дни в какви ли не опити да подкарам интернета във Virtualbox на:
Хост: Linux Mint 19.1 разположен на лаптоп в домашна безжична среда
Гост: Ubuntu Server 18.04
Идеята: Лаптопа е работна машина (документация най-вече) а сървъра на Virtualbox-a е за експерименти. Когато работи през DHCP (сървъра де) си има нет. Когато му задам статичен IP за директна връзка с него (в случая се опитвам да му дам NAT и Host only) нет-а от виртуалката изчезва.
Искам да мога да се свързвам със сървъра директно (не чрез локалната мрежа, т.е. ако няма мрежа пак да мога да си работя с него) и в същото време ако имам мрежа да мога да съм свързан, т.е. не да е видим а да има достъп до нет-а.
Не знам дали обясних добре. Вече ми е нервно и не съм спал.
Директно имам достъп чрез SSH но нямам нет.
 

Прикачени файлове

  • Снимка от 2019-01-18 15-57-26.png
    Снимка от 2019-01-18 15-57-26.png
    52.4 KB · Преглеждания: 11
Да каже правиш следното. Имаш домашно рутерче което ти раздава мрежа 192.1668.0.100-130/24 Хост машината си взима от DHCP -то да кажем 10-то ип. Когато си пуснеш virtualbox-а може да си поставиш интерфейса на bridge след което си избираш интерфейса и на виртуалката би трябвало да си вземе някое ип от горния рейндж. Пусни един пинг до GW 192.168.0.1 и виж дали има пинг ако има пинг а няма нет си виж рутинга, route -n, ако всичко е наред виж в cat /etc/resolv.conf дали има "nameserver 8.8.8.8" ако няма го добави echo "nameserver 8.8.8.8" > /etc/resolv.conf. Сега има и друга възможност за virtualbox да си зададеш интерфейса "NAT - Network" но ако ти е празно трябва да си направиш мрежа, става лесно. Отиваш в File>Preferences>Network и там от "+" си добавяш мрежа след което отиваш в настроките на самата виртуалка и си сетваш мрежата. Аз полавам virtualbox от години на Linux и няма как да не става нещо от опит го знам. Успех.
 
Въпроса е, че не искам да ползвам IP от мрежата на домашния рутер защото искам да достъпвам сървъра по всяко време без значение в коя мрежа съм. В случая ползвам 192.168.56.10/24
Създал съм си НАТ мрежа, задал съм и "само хост". Не съм сигурен дали трябва да добавям нещо в /etc/resolv.conf защото мрежовите настройки съм ги задал във /etc/netplan/01-netcfg.yaml
Всъщност допреди да направя промените в 01-netcfg.yaml и адаптерите си има интернет. Някъде греша, но не виждам къде ...
 

Прикачени файлове

  • nat.png
    nat.png
    200.6 KB · Преглеждания: 0
  • adapter1.png
    adapter1.png
    59.9 KB · Преглеждания: 0
  • adapter2.png
    adapter2.png
    59.5 KB · Преглеждания: 0
  • netplan.png
    netplan.png
    17.3 KB · Преглеждания: 0
Сложи 2 интерфейса на госта.

1. NAT - за gateway IP адреса на лаптопа.
2. Host Only - за връзка между госта и хоста. може с DHCP, може и static.

До колкото прегледах в Google е бъг в някои версии на Virtualbox.
 
Точно това съм направил но нет ... "нет" :)
И аз четох, че има такъв бъг но май не е това в случая.
 
Сблъсквал съм се с това преди време, но не си спомням какво се правеше.

Ако не се оправиш до утре ще видя как ставаше номера и ще ти пратя инструкции. Лаптопа на жената е с Ubuntu 14.04 LTS. Хем да взема да го ъпдейтна :D
 
Все си мисля, че пропускам нещо дребно ....
Ако намеря грешката ще пиша от какво е било ;)
 
Та значи ....
Във файла /etc/netplan/01-netcfg.yaml направих малка промяна само за тест. Нет-а тръгна. T.e. пинга тръгна :)
Мрежа на виртуалната машина са NAT и само-хост.
Когато поставя това нет-а спира но пък SSH към IP-то ме свързва:
Код:
enp0s8:
dhcp4: no
dhcp6: no
addresses: [192.168.56.10/24]
gateway4: 192.168.56.1
nameservers:
addresses: [8.8.8.8,8.8.4.4]
 
РЕШЕНИЕТО:

Оказа се доста просто. Може би не е съвсем правилно, но пък работи.
Премахнах реда (т.е. сложих го в коментар):
# gateway4: 192.168.56.1

След това:
sudo netplan generate
sudo netplan apply


И готово. Имам си вътрешния IP за сървъра с достъп до нет.
Адаптерите са NAT и Само-хост
 
Забавно... При мен пък на 14.04 LTS (мързи ме да ъпдейтвам) работи без да правя нищо допълнително. Само NAT.

Бъгава работа. Сложи си Xen или LXC, остави го тоя Virtualbox :)
 
То ако е само NAT и при мен тръгва. Конфликта беше с двете мрежи.
С линукс не се бях занимавал с години. Помня, че тогава експериментирах с XEN a XLC не съм го чувал.
В моя случай си сложих един линукс на лаптоп който ще ползвам предимно за офис документации и интернет, но пуснах и Virtualbox-a с един уеб сървър за лични цели. Така ще мога да си правя копие на сървъра (евентуално да го местя). Не е нужно да се достъпва отвън и затова реших, че виртуалката ще ми свърши работа. Но определено ако ще е за други цели бих ползвал отново XEN.
 

Горе