"НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сайт..)

hristu

Member
Ето какво дойде преди малко по Twitter:

"Физическите лица, развиващи собствени Интернет сайтове, извършват трудова дейност за свой риск и за своя сметка и подлежат на осигуряване. Това съобщава изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов в писмо с изходящ номер Изх. № 24-34-35 от 06.04.2009 г., което е достъпно на сайта на НАП в системата „Въпроси и отговори“.

„В случай, че няма сключени договори, за целите на осигуряването работата по Интернет сайт представлява трудова дейност, която лицата извършват за свой риск и за своя сметка. Такива лица по смисъла на КСО са самоосигуряващите се лица. В това си качество са лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност; лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични тьрговци,собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители."

http://newbusiness.bg/?pid=vewnews&code_no=40

Както каза Бого, изкараха блогърите занаятчии ;) Вие какво мислите ?
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Добре че пише осигуряване, защото ако пишеше данъци, тогава щеше да е кофти.
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

еми честито ни осигуровки ....... +данък 10 %
 
Последно редактирано:
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Само дето няма механизъм за събиране на тези приходи. Нека си говорят какво ТРЯБВА да се направи. :)
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Малко ги поразбирам тези работи, както си личи от ника ми.
Със същия успех за стопанска дейност може да бъде обявено и списването на личен дневник на хартия.
Друг е въпроса, че ако има приходи от този сайт, то върху тях действително трябва да се плащат данъци.

Но поради самия факт, че имаш сайт да се приема, че извършваш стопанска дейност си е доста несериозно.

А от НАП за напред очаквайте и по-сериоззни изненади. Тъкмо слушам по новините, че за първите шест месеца приходите им били с 2 милиарда и 100 милиона по-малко от миналата година. Та сега трескаво се мисли от къде да се наваксат и блогърите явно им се струват много подходящи за целта.
 
От: От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със

А от НАП за напред очаквайте и по-сериоззни изненади. Тъкмо слушам по новините, че за първите шест месеца приходите им били с 2 милиарда и 100 милиона по-малко от миналата година. Та сега трескаво се мисли от къде да се наваксат и блогърите явно им се струват много подходящи за целта.

От днес всеки който пише в блог поражда данъчно събитие и е длъжен да се отчита ежемесечно пред НАП. Внасянето на сумите става задължително с превод от Сибанк и струва 1 лв. :)
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

не е нещо ново .....ама изглежда догодина ще трябва да плащаме по големи осигуровки щом ни третират като самоосигуряващи се лица и свободна професия

http://www.webmasterbg.org/showthread.php?t=5338
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Осигуровки със сигурност не се дължат. Поне за приходите от гугъл идр. подобни програми.
Ще обясня защо - защото тези доходи са доходи от отдване под наем на имущество. Доходите от наем на имущество не се считат за трудови доходи и съответно за тях не се дължат осигуровки. Данъци обаче се дължат, след приспадане на признатите разходи.
Със здравните осигуровки въпроса е малко по-особен.
Здравни осигуровки за тези доходи се дължат само от лицата, които не са здравно осигурени на друго основание, т.е. не работят по трудов договор, не са песионери и т.н. Ако човек работи някъде по трудов договор и е здравно осигурен съответно не дължи здравни осигуровки за доходите си от наем. Малко е несправедливо за безработните, но такъв е закона или по-точно кодекса за социално осигуряване.

Относно самоосигуряващите се лица - когато регистрират баба-реститутка, която дава имоти под наем като самоосигуряващо се лице, тогава ще регистрират и някой, който си има сайт и отдава част от него на трета страна - например гугъл.

Относно данъците - насреща съм - питайте, ще помагам.
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Когато се подава данъчна декларация, трябва да се декларират приходи и разходи, а ние имаме документи да си декларираме разходите, но никой не може да докаже откъде са ни приходите и ако не ги декларираме просто не може да се хванат. А за осигуровките - как ще накарат един 14-годишен младеж, да плаща осигуровки.
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Когато се подава данъчна декларация, трябва да се декларират приходи и разходи, а ние имаме документи да си декларираме разходите, но никой не може да докаже откъде са ни приходите и ако не ги декларираме просто не може да се хванат. А за осигуровките - как ще накарат един 14-годишен младеж, да плаща осигуровки.

Той 14 годишния младеж няма как да си вземе и парите. Поне не и в България. А и съгласно ЗДДФЛ за данъците на непълнолетните отговарят родителите или настойниците.

Относно приходите и как те се хващат - това е за гугъл, защото с него съм се занимавал - за другите платци не мога да кажа.

Всяко предприятие на територията на ЕС е длъжно да подаде в неговото си НАП списък на всички физически лица на които е изплатило някакви суми, неговата НАП съответно ги разпраща до другите национални НАП-ове и там може да се провери дали този човек е декларирал тези доходи. Друг е въпроса дали в нашия НАП има толкова хора и желание да се проверят нещата, но винаги има възможност.

А гугъл адсенс има регистрация в ЕС като място на стопанска дейност и съответен номер адекватен на нашия ДДС номер, нищо че е регистриран някъде в САЩ.
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Те утре ще кажат Фирми да регистрираме. Защото например ако си частен земеделски стопанин и продаваш зеле, няма фирма, но ако извадиш и банани на масата - следва да имаш фирма понеже не си ги произвел а си ги закупил. Така и тук - купуваш си ЦМС или Темплейт, или банер и др. - и айде Фирма. Да ама не.
Блогърите утре като се регистрират пък следва друго. Фотошопа дето си дръпнал от торента, го използваш за темплейт, банер, лого и др. и айде ПраС - Нелецензиран софтуер.....Те данък на кладенците сложиха по селата...ние се чудим кво става братя предприемачи.
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

С букмейкърските афф програми как стои въпроса ... ?
 
Последно редактирано:
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Въпросът за момента не стои. Никой не плаща данък за тези печалби. Изключвам милионите от тотото дето все отиват в Тутракан, най вече Русе, Каспичан, Сунгурларе....Това е за сега, но очаквай и там изненади.
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Аз имам фирма и осигуровките така или иначе си ги плащам всеки месец.
 
От: От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със

Ще обясня защо - защото тези доходи са доходи от отдване под наем на имущество. Доходите от наем на имущество не се считат за трудови доходи и съответно за тях не се дължат осигуровки.

Тук не си прав, колега. Тезата ти е много добра, ама за съжаление не е предвидена в нашето законодателство. Накратко какво пропускаш. Накратко казваш "наем на имущество". За съжаление не знам легална дефиниция на "имущество", но може би имаш предвид "вещи". Те наистина могат да се дават под наем - това е ясно къде го пише - ЗЗД - чл.228 и надолу.
Сега остава да уточним какво са "вещи". Това е описано в чл.110 от Закона за собствеността - недвижими вещи и движими вещи. Недвижимите са ясни - трайно прикрепени и тинтири минтири. По интересното е с движимите - всички, които могат да се пипнат, като към тях е прибавена енергията.
Ако можеш да приравниш сайта с енергия, ще се съглася с теб. За съжаление, от миналата година се тормозя с този въпрос. Че и с данъчните си кореспондирам.

Та, чисто правно не става номера с наема. Между другото. Следиш ми сайта. Март месец ме отрязаха данъчните по тази идея, независимо, че чак със запитването ми им бях посочил и "вероятната" кутийка, в която да се попълни сумичката от чековете
 
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Та, чисто правно не става номера с наема.
освен това за "имуществото" - недвижими имоти и коли се плаща данък :) по скоро сайтовете биха могли да се смятат интелектуална собственост ..но не съм се ровила подробно да видя там как стоят нещата

и според мен няма да пропуснем осигуровките с номера за наема ........друго трябва да се измисли щото с данъчните не може да се спори...ако ги признават за доходи от чужбина хубаво ..ама в писмото на НАП не ми изглежда да пише това ..
 
Последно редактирано:
От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със сай

Без фирма на практика няма как да стане изплащането на осигуровките, защото в агенцията по вписванията отказват да те регистрират, ако не им представиш документи, които „удостоверяват извършването на определена дейност“ - договор и диплома. Мисля, че тези изисквания са незаконни, въпреки, че лелката, която приема документите упорито твърди, че няма да ме регистрират, ако не предоставя диплома и договор (на хартия, подписан и от двете страни - това е неизпълнимо условие).
 
От: От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички със

Всяко предприятие на територията на ЕС е длъжно да подаде в неговото си НАП списък на всички физически лица на които е изплатило някакви суми, неговата НАП съответно ги разпраща до другите национални НАП-ове и там може да се провери дали този човек е декларирал тези доходи. Друг е въпроса дали в нашия НАП има толкова хора и желание да се проверят нещата, но винаги има възможност.

А гугъл адсенс има регистрация в ЕС като място на стопанска дейност и съответен номер адекватен на нашия ДДС номер, нищо че е регистриран някъде в САЩ.

Фирмата Google Inc., която праща парите на издателите, се намира в САЩ, а не в ЕС. Google Ireland, която е от ЕС, се ползва за приемане на плащанията в AdWords.

Ако отчетите Ви са в щатски долари, плащанията Ви се извършват от Google Inc. (фирма в САЩ) в съответствие със споразумението Ви с Google.
https://www.google.com/adsense/support/bin/answer.py?hl=bg&answer=64176
 
От: От: От: "НАП: Блогърите трябва да се осигуряват" (и не само блогърите, ами всички

Фирмата Google Inc., която праща парите на издателите, се намира в САЩ, а не в ЕС. Google Ireland, която е от ЕС, се ползва за приемане на плащанията в AdWords

То е вярно че се намира в САЩ но има регистрация в ЕС за данъчното облагане.
 

Горе