Патент как става?

EASYSURVIVOR

Well-Known Member
Примерно ако съм измислил игра с карти тип Покер, как мога да си патентовам да минава като спорт, а аз да печеля от авторски права. Не искам в България искам в цял свят да държа правата на играта.
 
От: Патент как става?

Ооо, това с патентите е много мъчна работа. Още повече за цял свят.

Плюс това критерия за патент е да бъде абсолютна световна новост, а ти си решил да развиеш нещо старо (покера), т.е. няма как да получиш патент за подобно нещо.
 
От: Патент как става?

Аз не мога да разбера за какво хората правят сайтове и за какво няколко компании влагат огромен ресурс за направата на търсачки.
В мрежата има пълна, ама пълна!, информация как да си патентоваш нещо, включително цени и срокове и всякакви изисквания.
Въпроса ми прилича на А бе, хора, какво пишеше във вестник XYZ онзи ден?

Можеш да си патентоваш извивката на носа, ако отговаря на изискванията и имаш парите за таксите.
 
От: Патент как става?

Аз не мога да разбера за какво хората правят сайтове и за какво няколко компании влагат огромен ресурс за направата на търсачки.
В мрежата има пълна, ама пълна!, информация как да си патентоваш нещо, включително цени и срокове и всякакви изисквания.
Въпроса ми прилича на А бе, хора, какво пишеше във вестник XYZ онзи ден?

Можеш да си патентоваш извивката на носа, ако отговаря на изискванията и имаш парите за таксите.

Верно си станал хейтър :D Мернах Noke да го подмята онези дни, че не повярвах първоначално. :beer:
 
От: Патент как става?

Отиваш в патентното и ти обясняват всичко. За България патента се взима сравнително лесно и не е много скъп, но за цял свят е доста сериозна сума и доста сложно. Най-добре отиди да ти обяснят на място, защото всичко е специфично и надали някой може да ти даде точен отговор. Аз съм се интересувал за нещо в сферата на рекламата и патента за България беше 250 лв. на година. Така и не го патентовах, защото след това ми се видя глупаво:)
 
От: Патент как става?

Бизнес идеите на девликса еволюират от "Дайте някой лев да си купя мерцедес", "Някой да има нещо за подаряване", към "Продавам велика бизнес идея, първо - плащайте си", до "Ще ставам аграр и искам субсидии" и сега "Открих топлата вода, ще я патентовам да ставам пачка".
 
От: Патент как става?

Игрите не подлежат на защита нито по закона за авторското право, нито чрез патент. Патент се дава само за изобретение и то при няколко условия - нещото да е ново и да е полезно (това второто е добавено с цел да те принудят да поясниш какво точно патентоваш). Не се сещам дали имаше още изисквания, но мисля, че тези са основните.
Не бъркайте нормалните патенти с американските, при които могат и въздуха да решат да патентоват. Бизнесът на патентните тролове е най-характерен за САЩ. Тук в Европа това е по-рядко явление.
 
От: Патент как става?

Има си методи за злоупотреба със системата и можеш да патентоваш всякакви глупости. Царе на това са Apple. Един от вариантите, изобретен от тях е постоянно да се вкарва и изтегля предложението от патентната комисия. Така се предизвиква огромно натоварване за нея и накрая на хората им писва, и патентоват поредната глупост. Пример за това е дизайнът на iPad. Правоъгълник със заоблени краища и екран в средата, а има патент, въпреки че нито е новост, нито има нещо полезно в това.
 
От: Патент как става?

Както казах, нашите патенти и тези е Европа нямат нищо общо с комичните патенти в САЩ. Тук не случайно изискват да се докаже полезност. На пръв поглед това звучи смешно, но реалната цел е да се накара изобретателят да дефинира и демонстрира по-конкретно какво точно патентова. Това представлява защита от патентоване на неясно описани неща, които служат за захранване на патентните тролове.
 

Горе