Потребителски кредит от банка

xainov

Well-Known Member
Колеги, препоръчайте ми за в бъдеще, ако ми трябва потребителски кредит, кои да търся.
Случката е, че сега ми трябваше такъв. Кандидатствах при Първа Инвестиционна. 4 дни ме мотаха с отговор и сега май 2 дни ще ме мотаят, докато сумата постъпи по сметката ми. При тях май само правата и сроковете на кредитополучателя за ясни ...
Та за в бъдеще ме интересува, ако недай си Боже ми трябва кредит, към коя банка да се обърна в БГ??
 
Ако ти трябват пари за в бъдеще пробвай тук klearlending. Става за ден и ако те удобрят парите са при теб най-късно на следвашия ден.
 
В това отношение останах много доволен от ПроКредит. Случката е от преди 3 години. Трябваха ми 5000 лв, всичко се случи в рамките на деня, след един-два дни вече ми бяха в сметката. Оказа се че сумата няма да ми е нужна ( сделката се разпадна ) и върнах парите. Всичко беше безпроблемно и плавно. Имат и паркинг за клиенти в центъра. А лихвата за тези 5000 ми беше 250 лв ( за 1 година ).

пс: Това е в случай, че заплатата ми се превеждаше там.
 
За ква сума говорим. До 10 000 лв се раздават като семки.

По-изгодно ти е кредитна карта...
 
Българските банки през 2018 г. сериозно са увеличили обема лоши кредити, чието събиране възлагат на колекторските агенции. Това, наред с рекордна в исторически план сделка с небанкова кредитираща институция, е направила миналата година рекордна за колекторските агенции по обем изкупени лоши дългове. Данните са от доклад на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБГ).

„Тази година се наблюдава сериозно увеличение на частта „банкови продукти“. Причините за това са няколко – от една страна е добрата икономическа среда и фактът, че хората са по-спокойни за своето финансово бъдеще и имат по-добри доходи, а от друга страна банките след успешно преминатите стрес тестове вече обръщат по-сериозно внимание на просрочените задължения и съответно се обръщат към нас по-бързо, между 30 и 60 дни след установяването на просрочването на плащанията“, обясни Лилия Димитрова, член на Управителния съвет на АКБГ.

59f20aaf0f3057c7399bf94e1660e8ab

Тя посочи още, че сериозно раздвижване се наблюдава при сделките за просрочени вземания при фирмите за бързи кредити. Въпреки че през 2018 г. спрямо 2017 г. при тях се наблюдава спад на възложените обеми дългове на колекторските агенции, това се дължи не на по-малко задлъжняване или желание за събиране на вземания, а на факта, че фирмите за бързи кредити вече се обръщат към колекторите много по-бързо.

„Обемът изкупен дълг през 2018 г. е 1.9 млрд. лв. в сравнение с 1.2 млрд. лв. през 2017 г. Трябва да кажем, че цифрата за обема изкупени дългове през миналата година отразява 85% от пазара, тъй като не всички колекторски агенции членуват в АКАБГ. Именно затова обемът изкупени лоши вземания би трябвало да е малко над 2 млрд. лв.“, каза Димитър Бончев от Асоциацията.

„През почти всяко тримесечие на миналата година имахме по една рекордна сделка. Освен това популярност набират рамковите договори с ежемесечни прехвърляния на лоши дългове. Тези ежеседмични прехвърляния са малки по обем, но на годишна база може да достигнат 15-20 млн. лв. за отделен кредитор“, добави той.

АКАБГ отчита спад във възложените на агенциите от Асоциацията междуфирмени задължения – от 71.5 млн. лв. през 2017 г. на 60 млн. лв. през 2018 г., обяви председателят на АКАБГ Райна Миткова. Тя обаче подчерта, че на вид добрата тенденция не се дължи на реален спад на междуфирмената задлъжнялост и на по-коректни отношения между компаниите, а на по-голяма незаинтересованост на фирмите да съберат дължимите към тях вземания.

16ee7148f306874057cf4a78b2cb05fc

„Българският бизнес е в изключително добра форма, времето, за което събира парите си, е намаляло, но все пак в години на икономически растеж фокусът винаги е повече върху това да произвеждаме и продаваме повече и по-малко върху това да събираме. Притесненията ни са, че при следващия икономически цикъл (на спад – б.р.), който е неизбежен, българският бизнес пак ще се окаже безкрайно неподготвен по отношение на своята ликвидност“, за тя.

Миткова отбеляза, че според данните на АКАБГ най-застрашени от загуба на ликвидност са компаниите в сектора на недвижимите имоти. „Въпреки бума в строителството, който виждаме, очевидно, както във всеки модерен сектор, в него има компании без необходимото „Ноу-хау“, при които нещата не се получават добре.

Председателят на АКАБГ коментира, че българските фирми все повече трябва да се обръщат към колекторските агенции при просрочия или несъбрани дългове, тъй като колекторите ще върнат липсващите средства по-бързо, отколкото биха се справили сами засегнатите компании. Миткова изрази съжаление, че дейността на колекторските агенции не е законово регламентирана и че те търпят обвинения, че работят извън закона. Именно затова Асоциацията в момента е в диалог със законодателите за регламентиране на дейността на колекторските агенции.
 
За ква сума говорим. До 10 000 лв се раздават като семки.

По-изгодно ти е кредитна карта...

Под 10к. И съм клиент с преференции. 4 дни чаках само за одобрение. И като ме одобриха и отидох да подписвам договора, ги попитах кога ще дойдат парите. И те ми викат: "До ден-два". :D
Изглежда, че само моите права и най-вече задължения са важни ...
 
По-изгодно ти е кредитна карта...

Сигурно се шегуваш - ако цялата сума ти трябва веднага и няма да я върнеш в рамките на гратисния период, кредитна карта е най-тъпото възможно решение.
 
Та за в бъдеще ме интересува, ако недай си Боже ми трябва кредит, към коя банка да се обърна в БГ??

Обърни се към себе си още сега o_O Винаги трябва да имаш заделена някоя и друга хилядарка, за зор заман. Това да стигнеш до банков кредит си го представи като най-ниското стъпало. За да се докараш до там, значи финансите не ти вървят добре. Сам трябва да си си банка :cool:
 
Сигурно се шегуваш - ако цялата сума ти трябва веднага и няма да я върнеш в рамките на гратисния период, кредитна карта е най-тъпото възможно решение.

Не ми се спори...

Едно единствено нещо е важно главницата и лихвата... на годишен план.

Кредитната карта е по-свободна за по-финансово умни, независими хора.

Може да видиш кредитните лимити - достигат дори до 30 000 лв при определени условия.

Жилищен кредит - четете неустойки дали има и пак и още куп неща (без адвокат) е рисковано.

Пример:

  • Размер на кредита: 20 000 лв.
  • Срок на кредита: 84 месеца
  • Фиксиран годишен лихвен процент: 6,90%
  • Годишен процент на разходите: 8.31% при 30 дни до първа вноска
  • Месечна вноска: 300.88 лв.
  • Плащаш общо: 25 273.92 лв.
  • Такса ангажимент 3,5% от размера на кредитa
 
Сигурно се шегуваш - ако цялата сума ти трябва веднага и няма да я върнеш в рамките на гратисния период, кредитна карта е най-тъпото възможно решение.

При всички кредити ДАТА е важна. Никой не пита при колко нарушения на срока - датата - ти начисляват наказателна лихва или други санкции. Губиш промо % и нисък % в рамките на 3 г ако си изряден на 1000% на ниво дата.

99% от преебушките в кредитите са нарушаване на дата...

Особенно ако датата е в Неделя - ти трябва да осигуриш парите в ПЕТЪК

Тоест натоварването и риска са огромни.

Вече 2 пъти ме наказват един път с 1% другия път бяха 3%...
 
Сигурно се шегуваш - ако цялата сума ти трябва веднага и няма да я върнеш в рамките на гратисния период, кредитна карта е най-тъпото възможно решение.

Кредитната карта излиза на червено на 15-то число. Но вноската ми зависи от предходния месец. Тоест един месец съм назад...

И нямам никакви наказания или такси. Внасяш на 14-ти... те си усвояват и пак си взимаш парите обратно... пак внасяш и т н....

Ако нарушиш ДАТАТА си прецакан с МЕСЕЧНА ТАКСА не ти пипат % от годишната лихва. 1 000 капани.

Кредитна карта 1 капан и не пипат % лихви и т н...

Но с картите - не са за хора дето не могат да си контролират парите.
 
Обърни се към себе си още сега o_O Винаги трябва да имаш заделена някоя и друга хилядарка, за зор заман. Това да стигнеш до банков кредит си го представи като най-ниското стъпало. За да се докараш до там, значи финансите не ти вървят добре. Сам трябва да си си банка :cool:

И като затвориш своите - лични пари :) да ти мухлясват и прашясват в бурканбанк... ползи никакви...

Вместо да въртиш чуждите пари (на банката)... ако си търговец де. Спестяването е майка на мизерията...
 
Сигурно се шегуваш - ако цялата сума ти трябва веднага и няма да я върнеш в рамките на гратисния период, кредитна карта е най-тъпото възможно решение.

Банката гледа от 1-во до 31-во число колко си усвоил... от картата и ти внасяш същата сума на 14-то число.

Няма лихва нищо... само да имаш воля и да не си лакомо дупе...

Внасяш на 14-ти пари - на 16-ти си ги теглиш обратно... ако ти потрябват.

Това е като да ми пуснеш фактура по банка - заради ддс - да ми дадеш парите в кеш. Аз да ти ги преведа - схема :)

Банката печели - но не винаги.
 
Какво значи да въртиш парите на банката? Да живееш постоянно на кредит ли? Това ли предлагаш на автора, да се вкара в постоянни заеми?
 
Какво значи да въртиш парите на банката? Да живееш постоянно на кредит ли? Това ли предлагаш на автора, да се вкара в постоянни заеми?

Оххх боже :) тук има ли търговци. Или поне предприемачи...

1. Ако ти поискам 1000 лв заем и е без лихва и ти го върна след 6 месеца - ще използвам твоите пари за да препродам колкото се може повече стока - услуги и т н... до месец 6 и ти ги връщам. Ти си радостен, че съм честен с теб и пак ще ми дадеш примерно след 4 месеца. А ако те почерпя с жена ти вечеря (по семейно му) ще ми дадеш дори 2 000 лв. Даваш защото аз вдигам доверието в теб към мен. На честна дума и без гаранции. Утре умирам и гориш с парите...

2. Така работят БАНКИТЕ до определени суми. Примерно 3-5-10 или повече хиляди левове...

3. Те от това ЖИВЕЯТ.

Взимаш 500 лв кредитна карта с 1 г... без такса... - таксата е 15 лв.... колко % са тези 15 лв от тези 500 лв сметни сам. Моля те.

За 1 година имаш 0% разход - лихва - такса. Ай завърти ги тези пари. После прекрати договора... ако прецениш. Но да въртя 500 лв месечно за 15 лв за банката ми е без пари.... аз печеля винаги повече отколкото банката. Тя печели от друго (количество клиенти).

Зацепваш ли?

Кредит.
Кредиитна карта.
И т н.....

Различни неща са. Бъдете математици - не спестовници...
 
1. Безлихвени заеми съм давал само на приятели. Няколко пъти обаче се стигна до един и същи проблем - не ми върнаха парите. Това означаваше и край на приятелството ми с няколко човека. Така че аз няма как да съм радостен при такива обстоятелства. Освен това когато някой ми иска пари на заем, това ми говори едно, че човека е във финансови проблеми. Това също не ми харесва, тъй като предпочитам приятелите ми да са възможно по-богати. Ама със собствени средства, не с пари взети на заем.

2. 3-5-10 хиляди левове са няколко заплати, събират се за няколко месеца. Ако някой няма дори тия пари и тръгне да се прави на бизнесмен с пари от банка, то шанса да изпадне в дългове е доста голям. Точно това е проблема, че са чужди пари. Означава, че някой ще си ги иска независимо от това как ги разиграеш. Означава, че не можеш да си позволиш лукса да ги загубиш. А загубата е почти гарантирана за всеки бизнес новобранец.

3. За банките ли трябва да сме загрижени, да ги мислим те как живеят?

За спестяване не съм говорил. Аз предложих на автора да си направи финансов буфер, който да служи за покриване на извънредни разходи, а и за самочувствие. Ако реши да си развива бизнес, също е най-гот със собствени средства. Даже идеално е да започне от най-ниско стъпало, като така съвсем натурално ще си натрупва опит и капитал с времето. Най-сигурно е и с най-нисък риск. А ти му предлагаш спокойно да си тегли заеми от банката точно когато няма пари, па после да му мисли. Ти така ли си започнал? Сигурно като си станал на 18 си си казал "Нямам пукната стотинка, затова още утре отивам в банката да изтегля 10 бона и така с чужди средства по най-бързия начин ще стана милионер!". И какво, получи ли ти се от първия опит?
 
Ти така ли си започнал? Сигурно като си станал на 18 си си казал "Нямам пукната стотинка, затова още утре отивам в банката да изтегля 10 бона и така с чужди средства по най-бързия начин ще стана милионер!". И какво, получи ли ти се от първия опит?

Да получи се. На по-късен етап фалирах и пак от началото. И станах устойчив и без проблеми.

На 19 г заложих гарсионера и стартирах търговия.

Намерих наематели - те изплатиха всичко.

С част от парите пратих сестра ми да работи в Париж - там по-късно създаде прекрасно семейство с друг българин.

Не казвам, че ти не си прав. Това е пътя на заплатата...

Аз заплата само на хартия иначе спестявания никога с цел (правило) всичко е оборотни средства... и капе или тече.

Със същата банка узаконих мястото на баба и дядо където е къщата им. Наемателите от гарсионерата изплатиха всичко.

Тоест работил съм с банки. Когато им спечелиш доверието са лардж... дават всичко за теб.

Последната грешка, която оправям (моя грешка) е да купувам на лизинг от Теленор Айфоните ни - набутвация за 2 г. Преминах към банка (в кеш) и месечно ми падна разхода с малко над 50%...

В общ план сега всичко си има “релси”...

Само другото е математика... кредит (с %) или кредитна карта с твърда такса и без %...

Иначе бая хора знам с 3-5 карти и плащат вече само такси. Но това иска банката... и няма излизане от тези лайна.

Но все пак личния ми опит и фалита ми и много чужд опит и книги и семинари... ме създадоха устойчив и стабилен и по сериозен математик.

Успех.
 
Това за кредитната карта с твърдата такса и без % не го казвай повече, че някой може и да ти повярва.
И в предишни теми сме разисквали + и - на кредитните карти, в общи линии, за човек с финансова култура са идеални, за такъв без - са голяма набутвация.
Да си градиш бизнеса върху капитал от кредитни карти е меко казано смешно. За целта си има други финансови инструменти.
 
Да получи се. На по-късен етап фалирах и пак от началото.

Ето, дори и ти си фалирал в началото, при все че си странна птица и може още тогава да си имал строги правила за много неща. Но говориш за търговия, което си е твоето нещо. Мен ако ме питат за търговия... не знам и не искам да знам. В темата се пита за потребителски кредит, което аз го смятам за голяма тесла, и за това говоря. Там обикновено намеренията са да вземеш парите, да ги профукаш веднага и после да ги връщаш от заплатата. Иначе нашия човек (автора) наскоро е написал в друга тема, че е на заплата и иска да си прави собствена фирма за нещо. Ако парите му трябват за фирмата, пак не ми се струва добра идея да експериментира с чужди пари. Шансовете са да не му се получи според плановете.

Аз кредитна карта не съм имал и не съм си играл с такова нещо, но ми изглежда че се ползват за това да можеш да си купиш нещо малко по-скъпо от предвиденото, без да се отказваш на момента от покупката поради липса на собствен капитал. Т.е. да можеш да си купиш най-яката бормашина от Бриколажа дори и преди заплата, по всяко време. Каква свобода на мисленето, какъв финансов рай! И каква смешка в същото време :D Вместо просто да си държиш 2-3 бона в дебитната карта и пак да можеш да си купиш най-яката бормашина по всяко време, без дори после да мислиш на коя дата колко трябва да си върнал и такива простотии.
 
Тука откъде тръгнахме, та докъде стигнахме. Ще цитирам няколко поговорки, та сами да се познаете в тях: "Ситият на гладния не вярва", "Да би мирно стояло не би чудо видяло", "Краката се простират според чергата", "Търкулнало се гърнето и си намерило похлупак". А исках само "Сговорна дружина планина повдига".
Кредитните карти са най-голямата набутвация след бързите кредити. Особено ако не връщаш сумата в гратисния период. Това са едни пари, дето уж ги имаш, ама всъщност ги нямаш. По-лошо от тях е единствено овърдрафта от банковите кредити.
#AseasRoa, ако ти нямаш никакви разходи на месец и заплатите ти си ги събираш и им се радваш, не разбирам к'во правиш тук. Живей си живота, когато ти поискат съвет, ако искаш го давай, ама недей да ни учиш на финансова култура. ;)
Има различни хора, но в този форум според мен сме се събрали такива, които не разчитат само на заплатата си. И тя въобще не беше тема на този разговор.
 

Горе