как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

1. Изтегляш файловете от стария хост.
2. Изтегляш базите данни, които сайтът ползва, от стария хост.
3. Ако има някаква динамична акитновст от страна на потребителите (форуми, торент тракери, социални мрежи), трябва да бъде спряна временно и да се остави някакво съобщение за това.
4. Качваш файловете на новия хост.
5. Внедряваш базите данни в MySQL акаунта си на новия хост.
6. Пренасочваш домейна от IP-то на стария хост към това на новия.
7. Освобождаваш временната неактивност на динамичната активност от страна на потребителите, но не на стария, а само на новия хост.
8. Чакаш да се опреснят DNS-ите на интернет доставчиците на потребителите на сайта ти. След това всичко си продължава от там, от където е било замразено.
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

търся метод при който това чакане на днс-ите да се избегне :)

иначе то това ясно :) ама дали има начин да се избегне чакането на опресняване на днс-ите
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

Пиши на провайдъра, те ще ти дадат информацията - линк към хостинг сървърите, от който ще можеш да се логнеш преди пренасочването и съответно качиш файловете си. Ще ти се наложи да промениш файла hosts в C:/WINDOWS/system32/drivers/etc, за да можеш да разгледаш сайта преди днс ъпдейта.
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

Така.
Имам един много ефективен и изпитан начин.

1. Купуваш нов хост.
2. Местиш файловете на новия хост. Така на практика ще имаш два сайта: един на стария и един на новия хост.
3. Тука има много елегантен финт. Настройваш файловете на НОВИЯ хост да се връзват към базата данни на СТАРИЯ хост (по IP – вместо за mysql host да ползваш localhost, ползваш IP-то на стария сайт, юзърите и паролите остават същите). В CPanel има опция да разрешиш Remote Database Connections (в търсенето на CPanel напиши remote и ще ти излезе).
4. Настройваш DNS-ите да са към новия хост. Потребителите с рефрешнат DNS кеш и с не-рефрешнат DNS кеш ще виждат един и същи сайт, защото:
- Файловете са еднакви
- Старият и новият сайт ползват една и съща база данни и това не зависи от никакъв client-side фактор
5. Чакаш примерно седмица и местиш базата данни на новия сървър. Няма как, тук ще имаш няколко минути downtime. После редактираш данните така, че новият сайт да си ползва новата база данни, която вече е на localhost.

Надявам се да съм ти помогнал или поне да съм ти дал идея.
Единственият ти проблем е ако потребителите качват и файлове. Там вече не знам как да се оправиш, освен с временно пренасочване към новосъздаден поддомейн. Там е малко сложно, казвай дали има смисъл да обяснявам.
 
Последно редактирано:
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

благодаря това мисля че ще ми свърши работа само че няма ли да е същия ефекта ако базата е на новия хост ?

и друго ако имам мой днс съвър примено имам 30 сайта и всичките ползват нс1 и нс2 на мой домейн ако сменя ип-тата на нс1 и нс2 с тези на новия ми сървър няма ли да стане по бързо опресняването или ефекта ще е същия като при ползването примерно на нс3 и нс4 ?
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

Ефектът е същият ако базата е на новия хост, само че няма логика да го правиш така. Цялата идея на моя вариант е да има пренасочване на DNS-ите, което да е безпроблемно. И преместване на сайтовете, което да е невидимо.

А по първия ти въпрос: напълно безсмислено е, защото при твоя вариант:
- базата данни ще е преместена
- ти ще пренасочиш DNS-ите, обаче там няма да има файлове и потребителите с по-бърз рефреш няма да виждат сайта
- потребителите с по-бавен рефреш ще го виждат

или пък:
- ще преместиш базата
- ще кажеш на стария сайт да я ползва
- няма да преместиш файловете и няма да пренасочиш DNS-ите
Целият ефект е, че сайтът ти ще зарежда малко по-бавно, защото ще ползва отдалечена база данни. И така не вършиш никаква работа, освен да си играеш на местене.

Иначе ако ползваш свой DNS сървър мисля, че няма да стане по-бързо, защото според мен при кеширането би трябвало да се resolve-ват IP-тата им. Може и да не е така, де. Мисля, че отдавна съм пробвал този номер, но предполагам, че не е станало, щом не съм запомнил ефекта.
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

не бре ти не ме разбра имам файловете на двете места имам и базите на двете места :) сега ще ползвам варианта който ми предложи ще ползвам базата данни на единия хост да се ползва и от двата хоста така няма да има загуба на информация
качването на файлове имам само на един сайт но там не е фатално

въпроса беше как най безболезнено да мине рефреша дали има смисъл от сменянето на днс-ите на всички сайтове или просто да си сменя ип-тата който съм задал за нс1 и нс2
иначе съвета ти за базите го схванах и е полезен не се бях замислил преди това :)

въпроса сега е да измисля какво да правя с днс-ите но най добре ще е да ползвам нови наме съвъри тъй като старите ми са на домейн който съм го купувал с сегашния хостинг и не знам дали няма да ми направят някви шмекерии като спра да им ползвам хостинга
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

Абе базата данни ти трябва първо да е само на старото място.
Защото някои потребители ще виждат стария сайт, тоест ще се отваря сайта от старото IP – сайтът, който използва старата база данни.

И сценариите са два:
- Ти виждаш новия сайт
- Добавяш новина в новия сайт
- Иванчо вижда стария сайт
- Съответно не ти вижда новината

Другият сценарий:
- Иванчо вижда стария сайт
- Регистрира се – регистрацията ще му е в стария сайт
- Рефрешват му се DNS-ите
- Иванчо си губи регистрацията, щото вече вижда новия сайт, а се е регистрирал в стария

Идеята на отдалечената база данни е това да се избегне. Затова е добре да изчакаш един известен период от време преди да преместиш старата база на новия хостинг, за да изчакаш ререша при всички потребители.
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

Има си и трикове с redirect, но надали лесно ще можеш да го приложиш на споделен хостинг.
А относно връзването за външни бази данни: Често хостинг доставчиците режат опитите за връзка от не 127.0.0.1. Ето защо ти препоръчвам да си изчакаш опресняването.
Иначе има и един друг вариант (пак каскадьорски).
1. Правиш си субдомейн, който насочваш към новото място.
2. Изчакваш да се опреснят DNS-ите и правиш redirect от главния домейн към subdomein-а (с .htaccess или от самия CMS ако го може).
3. Насочваш главния домейн към новия хост и чакаш.
4. Махаш redirect-а към субдомейна и правиш обратен към домейна.
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

@Unwise – режат до 127.0.0.1 само по подразбиране.
Ако е с CPanel хостингът си има опция за разрешаване на определени адреси. За Plesk е същата работа.

gshopov предполагам, че иска без пренасочвания и такива лайна – да е невидимо и елегантно :)
 

Прикачени файлове

  • remote_sql.png
    remote_sql.png
    25.1 KB · Преглеждания: 39
Последно редактирано:
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

ох не се изказах правилно :) прехвърлянето става от впс с plesk към нает съвър на който съм шибнал впс за сайтовете с инсталиран цпанел

благодаря за инфото като цяло :) врътката е ясна ще ползвам 1 база данни за сайтовете докато мине рефреша и работата е решана :)
надявах се да науча някой трик за днс рефрешите :) ама няма го бъде :)
явно принципа е един и същи за всички чакаш рефрешите :) и тогава местиш дб-то

благодаря на всички писали :)
колко и да съм тъп :) не се бях сетил за това с 1-дб на за 2-та хоста :) докато мине рефреша :) мерси много
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

Друг вариант - freedns.afraid.org
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

Не ти и трябва, няма да ти свърши работа.
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

Ами помисли си, че IP-то ти е проблемът, а на теб ти е местенето.
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

Схемата на DR_GIGGULS е полезна в случай че ще има промени в базата докато се рефрешнат днс-ите навсякъде. Иначе и варианта с двете бази става.
Може да се направи и обратен трик с базите. Вместо да се ползва от двата хоста базата от стария хост, може да се ползва базата от новия хост. То не че има кой знае какво значение де.
 
От: От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

Може да се направи и обратен трик с базите. Вместо да се ползва от двата хоста базата от стария хост, може да се ползва базата от новия хост. То не че има кой знае какво значение де.
Това го обясних на миналата страница защо има огромно значение и защо не върши работа.
 
От: как да прехвърля сайт от хост на хост без да губи свързаност

местенето мина отдавна :) без загуба на инфо :)
мерси на DR_GIGGULS за напътствията :)
иначе какво направих
2 хоста работят едновременно
от стария хост копирам всичко на новия + дб-тата
след това на новия хост добавям ремоте ип (ип-то на стария хост)
на стария хост сменям ип-то на mysql сървъра
така на 2-та сървъра ползват едно и също дб което се намира на новия сървър след 2 месеца :) ( това време трябва да е 72 часа обикновенно) делнах стария хост и остана само новия
аз бях платил хоста за по-дълго време и имах достатъчно такова да съм сигурен :) че и бтк е успяла да рефрешне днс-и
с новата Виваком такива проблеми съм имал че ако имах адвокати под-ръка щях се мъча ги съдя за изгубени ползи :)
 

Горе