Агенция за недвижими имоти!

BGlanselot

New Member
Реших да си закупя жилище. В последствие се срещнах с агенция която предлага имоти сключихме договор както си е реда. Показаха ми различни апартаменти и накрая си харесах, сключих ме договор за конкретния имот и аз оставих капаро в размер на 1000лв. за да не го предлагат на други.
Уговаря ми среща за след два дни за да им занеса 10% от сумата, казаха че такава била процедурата.През тези два дни родителите ни кандидастват за кредит, одобряват ги аз имам необходимата сума. Отивам в агенцията в уговореното време и те ми казват че прекратяват сделката, защото при проверка имотът се оказал ипотекиран и собствениците на дадения имот искат вече друга сума за него. При разговора ми с тях още в началото те казаха че си проверяват имотите който предлагат. При положение че аз съм оставил капаро, договорили сме се за цена за която сме подписали договор и за която се тегли кредит те развалят сделката и сега аз оставам с едни пари който реално не мога да използвам и за които плащам лихви.
Въпросът ми е мога ли да ги съдя и дали си заслужава, защото честно аз се чувствам "леко" прекаран.

Благодаря на тези които ще се отзоват и ми отговорят.
 
От: Агенция за недвижими имоти!

В договора не пише ли какво се случва, ако се развали сделката (параметрите по сделката) по тяхна вина/твоя?
Просто си харесваш друг имот и действаш.
 
Първото, което можеш да направиш е да си прегледаш добре договора, за да не е завъртяно там нещо, защото някои агенции имат навика да се измъкват в някои точни, анекси (но такова май не си подписвал към договора, защото е много в началото). Целта им е една - като омажат нещо, да не можеш да проявиш каквито и да е претенции.

Лошото е, че при банката няма връщане назад. Там си подписал, няма начин, играеш. Ако в договора ти с тази агенция има точка, в която се казва, че преди някакво събитие, в случая с капарото, имат практика да проверяват имотите за тежести, ипотеки и други такива. Ако го няма и е казано само, без документ, няма начин да направиш нещо. Реално можеше да направиш нещо, само ако и нотариуса беше направил тази грешка - там вече той си има застраховки и е подсъдим. Но пък и има защо - подписал се е на сделка, която уж е прегледал обстойно. Изключвам казуса с прехвърлянето на колата на президента. :) Това е някаква много идиотска история.

Има два варианта, ако са читава агенция - веднага да намерят нещо подходящо, за да се осъществи друга сделка. Или просто да покрият част от тези лихви, които ще дължиш, като втория вариант е много по-сложен за изпълнение. Не съм експерт, за това не взимай мнението ми на 100% достоверно, консултирай се с експерт, който ги разбира. Надявам се и друг да се включи.

Добре дошъл при нас и сори, че по такъв повод се включваш тук във форума. Надявам се да има добро за теб решение. ;) .....
 
Така надъхано пиша, защото и аз проучвам въпроса и яз смятам след кратко време да взема нещо. Но дано не стигна до банка. Там вече стават сложни нещата. До моя офис има една агенция за недвижими и ще се изконсултирам сега с брокера каква е практиката тук. Ще драсна, ако има решение някакво. Или поне да попиташ, ако нещо ми изскочи.
 
От: Агенция за недвижими имоти!

Натисни ги да ти намерят друг имот, който да те удовлетворява, ако тръгнете да се съдите- ти пак ще трябва да си плащаш на банката, а лихвите ще си текат и в крайна сметка не се знае резултата какъв ще е.
 
Така, с малка консултация ми казаха да провериш, дали може да се откажеш от кредита. Било по закон до две седмици си имал правото да се откажеш. сега кажи какъв е - потребителски или ипотечен. като казвам ипотечен, имам предвид да си ипотекирал друг имот. Банката няма как да ти даде ипотечен за този апартамент, преди да е видяла какви документи има и не е влязла да го оцени.

Няма как да съдиш агенцията, според брокера, но го провери това все пак, тъй като така само си говорим. Причината е, че не може да се докаже за какво е теглен кредита, дали цел №1 е била покупката на това жилище.

И ги наюркай да търсят нещо друго, докато си с тези пари все още. Но що за агенция е това да ти иска стопираща такса, че и вече да носиш капарото. Имотът реално се проверя много преди това, и то става дори онлайн. И като си представя, че тия ще ти вземат 2-3% комисионна.
 
От: Агенция за недвижими имоти!

Как така ще носиш пари на агенцията и то преди да си минал на нотариус? И освен това след като стандартните комисионни са 3% защо са ти поискали 10% да им занесеш?
 
Re: От: Агенция за недвижими имоти!

Как така ще носиш пари на агенцията и то преди да си минал на нотариус? И освен това след като стандартните комисионни са 3% защо са ти поискали 10% да им занесеш?

То това е капаро, не е комисионна, тя се плаща в последствие, след изповядване на сделката при нотариуса. Иначе за какво да плащаш предварително, като нищо не е свършено. :)

Аз се чудя как така не са проверили документите преди да започнат каквото и да е носене на пари. Последният случай беше пак подобен, след като нотариуса каза, че една сделка е рискована - айде връщане на капарото. Но тогава не се мина през агенция, иначе агенциите (поне читавите) няма да си позволят да изповядват сдекла, дори да започнат такава, преди да проверят всичко като документи и история на имота. Чак се чудя какви са тия.
 
От: Агенция за недвижими имоти!

Ако не е тайна къде и как се казва фирмата? Ако е в София имам предположение коя е хаха :lol:
 
От: Агенция за недвижими имоти!

Ако си сключил предварителен договор с продавача и на него си дал капарото, в самия договор в графите права и задължения си пише какво сте се договорили, ако имаш такъв договор ще го купиш за цената която си подписал, независимо дали сега ти искат повече, а ипотеката да не те притеснява, в деня на сделката се маха ипотеката и се прави самата сделка, всичко опира да намериш свестен нотариус да ти оправи тези две неща в един ден
 
От: Агенция за недвижими имоти!

имотът се оказал ипотекиран и собствениците на дадения имот искат вече друга сума за него

Да не би да са искали повече пари като е ипотекиран?!?
Иначе щом имаш подписан договор, би трябвало всичко вътре да си е описано, едва ли някой в някакъв форум (бил той и предприемач) ще ти помогне.
 
От: Re: Агенция за недвижими имоти!

Кредита е потребителски и не знаех че може да се откажеш в срок от 2 седмици така че благодаря за информацията ще проверя как стоят нещата. Аз съм в Варна, и сега ще спомена прословутата фирмичка, тя е "Нов Дом 1". Имотът за който ставаше дума е под 20 000 евро и спрямо тяхната практика под такива суми те не взимат 3% комисионна а направо си взимат 600 евро.
 
Последно редактирано:
От: Re: Агенция за недвижими имоти!

Така, с малка консултация ми казаха да провериш, дали може да се откажеш от кредита. Било по закон до две седмици си имал правото да се откажеш. сега кажи какъв е - потребителски или ипотечен. като казвам ипотечен, имам предвид да си ипотекирал друг имот. Банката няма как да ти даде ипотечен за този апартамент, преди да е видяла какви документи има и не е влязла да го оцени.

Няма как да съдиш агенцията, според брокера, но го провери това все пак, тъй като така само си говорим. Причината е, че не може да се докаже за какво е теглен кредита, дали цел №1 е била покупката на това жилище.

И ги наюркай да търсят нещо друго, докато си с тези пари все още. Но що за агенция е това да ти иска стопираща такса, че и вече да носиш капарото. Имотът реално се проверя много преди това, и то става дори онлайн. И като си представя, че тия ще ти вземат 2-3% комисионна.



Кредита е потребителски и не знаех че може да се откажеш в срок от 2 седмици така че благодаря за информацията ще проверя как стоят нещата. Аз съм в Варна, и сега ще спомена прословутата фирмичка, тя е "Нов Дом 1". Имотът за който ставаше дума е под 20 000 евро и спрямо тяхната практика под такива суми те не взимат 3% комисионна а направо си взимат 600 евро.
 
От: Агенция за недвижими имоти!

Да не би да са искали повече пари като е ипотекиран?!?
Иначе щом имаш подписан договор, би трябвало всичко вътре да си е описано, едва ли някой в някакъв форум (бил той и предприемач) ще ти помогне.

да искат повече пари, което ме навежда на въпроса агенцията след като е сключила договор с мен за определена сума защо не го прави и със собствениците на имота, а не 2 дни след това да се променят условия за които аз си имам договор?
 
От: Агенция за недвижими имоти!

Ако си сключил предварителен договор с продавача и на него си дал капарото, в самия договор в графите права и задължения си пише какво сте се договорили, ако имаш такъв договор ще го купиш за цената която си подписал, независимо дали сега ти искат повече, а ипотеката да не те притеснява, в деня на сделката се маха ипотеката и се прави самата сделка, всичко опира да намериш свестен нотариус да ти оправи тези две неща в един ден

предварителният ми договор е с агенцията, аз не съм се виждал със собственика на имота.
 
От: Агенция за недвижими имоти!

Как така ще носиш пари на агенцията и то преди да си минал на нотариус? И освен това след като стандартните комисионни са 3% защо са ти поискали 10% да им занесеш?

обясниха ми че няма да давам цялата сума на веднъж а на етапи като се започне с 10 % от сумата за апартамента а за комисионната им вече обясних .
 
От: Агенция за недвижими имоти!

И в София има ментаци. Искат ти 10% + изключителни права ( само те да ти продават имуществото) :D :lol:
 
От: Агенция за недвижими имоти!

От: Агенция за недвижими имоти!
Здравейте, накратко искам да ви разкажа как действат добрите агенции за имоти: Депозита, който сте оставили има за цел да спре и да гарантира продажбата на имота именно на вас. Сериозните агенции веднъж договорили цената задължително предават вашия депозит на Продавача, като сключва обвързващ договор с него, така, че той да не може да вдигне цената на имота или да се откаже от сделката, а в случай, че го направи се задължава да ви върне депозита в двоен размер. Естествено това е при чиста сделка. Понякога, обаче има обстоятелства, които усложняват сделката, като ипотеки, възбрани, искови молби и др., които биха могли да създадат проблем по време на сделката. Тук именно е и мястото на добрата агенция: дали да направи сделката на всяка цена или просто да провери обстоятелствата по сделката, да ги разисква и да прецени от профила на продавача дали съществува реална опасност за купувача. Това естествено е в случай, че има юристи в агенцията. Естествено всяка агенция има за цел да осъществи сделка и да получи възнаграждение за услугите си вместо да проваля сделката. Така, че ако са ви върнали депозита най-вероятно е било, защото са преценили, че има възможност за проблем по време на сделката, а вие навярно не бихте искали такава сделка. Все пак предполагам, затова сте се обърнали към такава. Друг е въпроса когато имота е доста атрактивен и някой клиент оставя депозит, но иска намаляне на цената, тогава продавачите просто са предпазливи и докато едната агенция се опитва да уговори условията на клиента оставил депозита то продавача се чуди, говори с други агенции, и е много вероятно в такъв момент имота да се продаде. При всички ситуации коректното отношение на избраната от вас агенция би следвало да е ви възстанови платения от вас депозит без каквито и да било удръжки. Ако не се лъжа те така са и направили. Вижте, обръщайки се към агенция би следвало да очаквате едно компетентно и професионално отношение от нея, като целта е да направите една хубава и сполучлива сделка, от която всички да са доволни, а не някой да ви прецака, само, за да ви вземе комисионната. Най накрая мога да кажа, че съм впечатлен от това, че във Варна се продават имоти под 20 000 евро.
 
Здравей и добре дошъл при нас. Много благодарско за компетентното мнение. :) Имаш репутация от мен. Приятен престой тук с нас и ще се радвам в бъдеще да продължаваш да ни радваш с подобна информация. Доста добре написано и оформено. ;)
 

Горе