Арт център за деца-изисквания и регистрация?

lorryvell

New Member
Здравейте и от мен!
"Прясно регистрирана" и с много въпроси.
Първо не знам дали тук е мястото да ги задам,затова моля да ме извините предварително!
Имам идея да направя Арт център за деца-за изящно и приложно изкуство,но нямам идея как стоят нещата с регистрация и изисквания,точно тук ще помоля за Вашата помощ,ако някой има идея?! Живея в малък град ,но всяко ново нещо е приемано доста добре и мисля че ще имам успех. Средното ми образование е художествено,а в момента уча и Предучилищна и начална училищна педагогика(с което мисля,че се квалифицирам като човек който може да упражнява подобен тип дейност)
Моля дайте ми съвет към кого да се обърна за да започна този тип бизнес.
Благодаря,Ви за вниманието и се надявам на Вашата помощ!
 
Здравей и добре дошла при нас. Надявам се да намериш престоя си тук полезен. Идеята ти добра и доста полезна за хората в градчето. Може да се обърнеш или към местния бизнес или към общината. Но честно казано зависи и какъв модел за печалба, ако е заложен, ще имаш. Можеш ли да ни дадеш пример за нещо подобно тук? Да речем да си видяла нещо, което да се доближава или да е изцяло 1:1 с това, което искаш да правиш. ;)
 
От: Re: Арт център за деца-изисквания и регистрация?

Една идея - правиш сдружение с нестопанска цел /СНЦ/. По-добре да е за извършване на общественополезна дейност. Така ще можеш да кандидатстваш пред общината за подпомагане - помещение, субсидии и др. Задължително си вписваш с устава допълнителна стопанска дейност - това са услугите/ стоките, които сдружението ще продава. Изискванията за дейността са както при търговско дружество - счетоводство, трудови договори, касов апарат и т.н. Един минус, който трябва да знаеш - от допълнителната стопанска дейност не може да се разпределя печалба, тя отива само за дейността на сдружението. Можеш например да си Председател на Управителния съвет и едновременно да работиш по трудов договор в сдружението. Така ще получаваш заплата и ще ти върви трудов и осигурителен стаж. Другия ти вариант е чрез "фирма", най-добре ЕООД /ООД/. Ако имаш конкретни въпроси - питай, ще помагаме, колкото можем. Успех!
 
От: Re: Арт център за деца-изисквания и регистрация?

Здравейте и благодаря за бързия отговор!
Обмислях да говоря с общината (отначало идеята ми беше да преподавам извънкласна дейност в ДГ по рисуване) но сега точно,има промяна в структурата на Общината както и най-вероятно затваряне на една от детските градини с идея да се съберат там на едно място всички извън класни дейности (народни танци,латино танци -това са в града ни)
А аз искам да включа там и рисуване и приложни изкуства ,което мисля че ще им бъде много интересно и полезно за развитието им.
Пример не мога да дам с нещо подобно тук,защото честно казано нямам никакво време да чета (в момента съм в майчинство и гледам малко бебе)
Рових се из сайтове и виждам,че в големите градове предлагат такива услуги и има деца който посещават такива центрове. Но не знам как стои въпроса с регистрация на такова нещо,има ли изисквания да съм квалифицирана в някаква сфера,има ли изисквания за помещения и всичко друго?
Колкото и да ровя в нета не намирам никъде нищо :(
 
От: Re: Арт център за деца-изисквания и регистрация?

Една идея - правиш сдружение с нестопанска цел /СНЦ/. По-добре да е за извършване на общественополезна дейност. Така ще можеш да кандидатстваш пред общината за подпомагане - помещение, субсидии и др. Задължително си вписваш с устава допълнителна стопанска дейност - това са услугите/ стоките, които сдружението ще продава. Изискванията за дейността са както при търговско дружество - счетоводство, трудови договори, касов апарат и т.н. Един минус, който трябва да знаеш - от допълнителната стопанска дейност не може да се разпределя печалба, тя отива само за дейността на сдружението. Можеш например да си Председател на Управителния съвет и едновременно да работиш по трудов договор в сдружението. Така ще получаваш заплата и ще ти върви трудов и осигурителен стаж. Другия ти вариант е чрез "фирма", най-добре ЕООД /ООД/. Ако имаш конкретни въпроси - питай, ще помагаме, колкото можем. Успех!

Благодаря, бай Иван!
Според теб кое ще е по добре- сдружение или фирма? Аз никога не съм се занимавала с никакъв бизнес и нямам идея от нищо :(
И другото което е ,мисля да започвам работа като учител, а този Арт център да функционира по няколко часа в седмицата (според учебната ми програма), и започвам да се питам,има ли смисъл изобщо? Не е ли по добре да ходя в детските градини и на място да преподавам изкуство?
Фирма поне в периода до една година не мисля да правя (поне на мое име ,защото съм в майчинство,което не искам да бъде прекъснато) а и за 6-8 часа в седмицата има ли смисъл да разкривам фирма?...
Това за сдружението ми хареса много като идея,но може ли малко повече информация как се прави? При условие че съм в майчинство,това ще се отрази ли на него?
Извинявам се,но съм много зле в тази сфера-нямам си на идея от регистрации на фирми,счетоводства,касови апарати.... :shock:
 
От: Арт център за деца-изисквания и регистрация?

Можеш да си учредиш фондация в общественополезна дейност. Трябва да направиш дарение към въпросната фондация (примерно 10-20 лева). За целта трябва да подадеш заявление към съда, след като получиш разрешение отиваш към регистър БУЛСТАТ да си извадиш ЕИК, а след това се вписваш в Министерството на правосъдието към Регистъра за юридически лица. Като цена удоволствието ти излиза 200-300 лева (ако ползваш услугите на адвокат, цената ще скочи двойно).
 
От: Арт център за деца-изисквания и регистрация?

Каквото и да решиш да правиш свързано с работа с деца и образование трябва да изчетеш внимателно Закона за предучилищното и училищното образование - http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=97877 . Обърни вниманието на финансирането и на чл. 216, 217 както и чл. 257, 258, 259 ... Като цяло трябва да прочетш много внимателно всичко. След това напиши имената на родителите и децата, които ще агитираш и убедиш да се запишат. Помисли за сайт и реклама. Помисли за помещението (Имате ли читалище, училище, детска градана, Младежки дом, или друго общинско звено, което да ти даде рамо и съответно голямо помещение с по - нисък наем). Избистри си цялата идея - от бумащината до конкретната работа с деца. Ако ще искаш държавно финансиране бумащината ще ти е в пъти по - голяма. Така, че ти трябва първо идейна концепция и после яко бачкане.
 

Горе