Безплатни снимки

ivo.apostolov

Well-Known Member
Пуснах темата и на други места, но ето я и тук.
От много време исках да го направя, но се мотах поради няколко причини:
1. Не можех да му харесам домейн
2. Исках да изглежда супер готино, но не ми оставаше време да го изработя

От няколко дни, стигнах до извода, че никога няма да се случи ако чакам да намеря време за второто особено и за това реших да пусна сайта в "работен" вариант и когато имам време да пипвам това онова по него.

Ето обаче и самия проект
Какво?
Сайт за снимки, които могат да се ползват безплатно в интернет страници. Не в брошури и каквото и да е друго, а в сайтове и толкова. Безплатното идва с две условия разбира се, като е нужно да спазите поне едното (не е нужно и двете). Условията според мен са достатъчно честни за безплатно ползване.
Аз или мои близки приятели са автори на снимките (правени са с мой фотоапарат).

Защо?
Най-големият ми проблем при генерирането на качествено съдържание винаги е бил добри и безплатни снимки. Поради тази причина, аз реших да споделя тези върху които имам авторски права с останалите. Надявам се да е полезно, а и да послужи за пример и на други.

Как?
Качил съм 200 снимки за момента. През следващите дни, когато имам свободно време ще качвам и още. Повечето ще са на туристическа тематика, защото в свободното си време основно пътувам.

Къде?
Сайтът е http://mob.bg - домейна е работен и вероятно за в бъдеще ще бъде променен, но за сега е той. Всички снимки са налични за сваляне в максималния размер, в който разполагам с тях.

Преди да започнете да теглите и да ползвате. Прочетете общите условия.

Предложения и коментари - в темата.

P.S. В момента снимам с ето това (от съвсем скоро), преди това ползвах доста сапунерка на Sony, но и с него има добри попадения. Не претендирам снимките да са професионални, аз не съм професионален фотограф.
 
От: Безплатни снимки

Не искам да се обиждаш, но идеята е гола-вода

Първо малко критика :)
Хубаво е, че искаш един вид да си запазиш правата над снимките, но методите ти не са много подходящи. Нито един от вариантите, които си предложил не би устройл който и да е собственик на подобен сайт. Нито линковете, които искаш, нито 4-те лв (да не говорим за този убсурд)
Тоест от към "печелене" просто забрави. От към "запазване" - също.
Единственият начин, според мен да си запазиш правата върху снимките и в същото време да бъдат навсякъде из нета (както разбирам това ти е целта) е просто да си ги маркираш. Но явно това не те устройва...защото все още си мислиш, че ще има желаещи или за 4-те лв или за линкове. Но скоро ще се увериш, че такива няма да има.

Колкото до адвокатите, пак според мен е супер глупаво това. Освен, че показваш излишна недобронамереност още на 1во четене, не виждам как ще уплашиш някой по-този начин (не е това начина). Защото, при мен например, някой може да качи твоя снимка без аз да знам...така както и ти и аз имам права и условия в сайта (и всички май), и те в повечето случай гласят от сорта "не носим отговорност за качваните материали..., ако имате проблем - пишете ни и ще ги махнем". Тоест до адвокат и няма да се стигне...и да се стигне ти ще загубиш от разходите.

Като цяло си с добри намерения, но лично аз не виждам реализация на този проект в този му вид :)
 
От: От: Безплатни снимки

Не искам да се обиждаш, но идеята е гола-вода
Не се обиждам, пуснато е и с цел критика.

Първо малко критика :)
Хубаво е, че искаш един вид да си запазиш правата над снимките, но методите ти не са много подходящи. Нито един от вариантите, които си предложил не би устройл който и да е собственик на подобен сайт. Нито линкове, които искаш, нито 4-те лв (да не говорим за този убсурд)
Тоест от към "печелене" просто забрави. От към "запазване" - също.
Нямам за идея да печеля, мисля да махна този текст за 4-те лева, защото явно създава грешно впечатление. Снимам много, не твърдя, че снимките са професионални или супер добри, но намирам, че могат да бъдат полезни. Правя го за кеф! :)

Един ственият начин, според мен да си запазиш правата върху снимките и в същото време да бъдат навсякъде из нета (както разбирам това ти е целта) е просто да си ги маркираш. Но явно това не те устройва...защото все още си мислиш, че ще има желаещи или за 4-те лв или за линкове. Но скоро ще се увериш, че такива няма да има.
Не знам дали прочете условията изцяло, но е достатъчно и копирайт за снимката да оставиш и без линк. Повечето хора това не ги бърка, а който иска дори да не оставя името на автора, просто да не ги ползва. Нямам намерение да оставям watermark, защото идеята е да се ползват във вида, в който са.

Колкото до адвокатите, пак според мен е супер глупаво това. Освен, че показваш излишна недобронамереност още на 1во четене, не виждам как ще уплашиш някой по-този начин (не е това начина). Защото, при мен например, някой може да качи твоя снимка без аз да знам...така както и ти и аз имам права и усложия в сайта (и всички май), и те в повечето случай гласят от сорта "не носим отговорност за качваните материали..., ако имате проблем - пишете ни и ще ги махнем". Тоест до адвокат и няма да се стигне...и да се стигне ти ще загубиш от разходите.
Нямам намерение да плаша никого :) Написал съм как стоят нещата. На лично ще ти разясня каква е причината за този текст.

Като цяло си с добри намерения, но лично аз не виждам реализация на този проект в този му вид :)
Проекта не е с цел печелба, а по-скоро да бъде полезен.
 
От: Безплатни снимки

Прочетете малко повече от 3 реда, моля Ви :)
Вижте тук - можете да изберете дали да сложите линк ИЛИ името на автора (аз), по Ваш избор. Не е нужно и двете.
 
От: Безплатни снимки

Идеята не е да е полезно, а да се прави присъствие в интернет и да се прави линкбилдинг - никога няма да поставя линк с анкор към нещо дето въобще не ме интересува, само защото трябва да ползвам някаква снимка. Само погледни острани как изглежда:
сайт за снимки, уж безплатни, ама трябва да сложа линк към 'почивки' ??? , няма такава история, не знам тоя "модел" откъде си го измислил, ама не струва, камо ли да има успех.


Условия за ползване

Всички условия по-долу важат за ползването на снимките в интернет страници. Категорично и безусловно е забранено всякакво друго ползване, без изричното разрешение на автора (Иво Апостолов), което включва, но не се ограничава до:

Брошури;
Каталози;
Билбордове;
Вестници;
Списания;
Реклами;
Видео клипове;
Други, които не отговарят на изискването и описанието на "интернет страница";

Е що си го забранил бре? Пусни ги и за билбордове,списания, реклами - ама ако ти сложат po4ivki.biz от десния ъгъл, а може и някой сайт за КЪРТЕНЕ, ще се навият бре...



Хич нямаше да пиша тоя пост ако чисто и просто нямаше ; Photo: © Ivo Apostolov. - и точка, а не триста и трийсе заради един анкор линк, а съм сигурен, че никой няма да го сложи тоя анкор линк, просто го премахни от условията, защото е смешно.
Уж БЕЗПЛАТНИ , пък 1000 неща и условия, затова > отивам в google, търся си снимка> бутам си я, слагам "снимка от google images" и нека ме съдят, или поне да се опитат, аз снимка няма да махна, пък да видим в съда как ще спечелят дело в България. Да ми се обади някой, който е спечелил подобно дело или осъдил някой инат. А пък твойто е всичко друго, НО НЕ И БЕЗПЛАТНО
 
Последно редактирано:
От: Безплатни снимки

AlanFort - прочете ли въобще условията? Или по стара традиция го прекара по диагонал? Къде видя да е задължително да поставиш анкор или линк? Дал съм две опции.

Каква е разликата дали ще напишеш "снимка от Google Images" или "Снимка: © Иво Апостолов"? Не разбирам честно казано. Условията за ползване са супер сходни на някой разновидности на Creative Commons лицензите.
Ако тук хората не харесват този тип лицензиране (ползвай безплатно, но посочи автора), просто да не ползват снимките от сайта.
 
От: Безплатни снимки

Четох ги, ама не ми харесва хич цялата история с тия снимки. Знам, че си дал 2 опции, въпроса е, че втората опция с линка е меко казано смешна, направо я махни, никой няма да сложи линк, още по-малко да те анкори. Идеята ми с гугъл беше, че не обичам когато свалям нещо уж "безплатно" да има някакви заплахи, кое как, кое не, ама къде не, ама какво трябвало да направя, ама как да го направя, ама ако не го направя какво щяло да стане, ама права, ама лицензи- не мерси.
 
От: Безплатни снимки

Разбирам те напълно. За това има и трета опция - не ползваш. Написал съм го ясно: "Безплатно не означава безусловно".
Втората опция вероятно ще е неприемлива за 99% от хората. За 1% ще е приемлива и не виждам какъв е проблема да има няколко възможности?

Няма заплахи, но има условия. И в Google има условия, друг е въпроса кой как ги спазва.

Относно ползването за брошури, печатни материали и т.н. си има много добра причина да не е позволено. Целта на сайта не е такава. Снимките са предоставени за ползване в други сайтове. Да не давам примери как в разни печатни и "дизайнерски агенции" се вземат безплатни снимки и се ФАКТУРИРАТ на клиенти. Не говоря за труда по изработването на брошурата, не говоря и за дизайна и т.н., говоря ти, че има фирми, които лъжат клиентите си, че са платили за снимките. Това искам да избегна.

Приемам критиката, но това е моделът чрез който предоставям снимките си и вярвам това ще е полезно за доста хора. Някои няма да са ОК и ги разбирам.
Погледни обаче dir.bg, dnes.bg и т.н. и ще видиш, че авторските права се упоменават дори за снимките, за които плащат.
 
От: Безплатни снимки

Ми питай ги дир.бг и днес.бг да те анкорят с "почивки" тогава ;)

Вярвай, вярвай.. жалко за хубавия домейн така да се съсипва с нещо, което няма да го има след 4 месеца.
 
От: Безплатни снимки

Ми питай ги дир.бг и днес.бг да те анкорят с "почивки" тогава ;)

Вярвай, вярвай.. жалко за хубавия домейн така да се съсипва с нещо, което няма да го има след 4 месеца.

"Хубавият домейн" е работен. Със сигурност няма да бъде той след време.
И отново те избива на анкора, който е ЕДНА от двете опции.

Peace
 
От: Безплатни снимки

Какъв peace, нали искаше критика - трябва да ти стане ясно, че трябва да се махне опцията с анкора, защото е смешна.
Пък аз си критикувам просто.
 
От: Безплатни снимки

Идеята ми харесва, и първата опция в условията за ползване също е приемлива :)

Точно преди няколко дена си мислех да направя и аз такъв сайт с моите снимки :D
 
От: Безплатни снимки

Какъв peace, нали искаше критика - трябва да ти стане ясно, че трябва да се махне опцията с анкора, защото е смешна.
Пък аз си критикувам просто.
Разбрах мнението ти, но си позволявам да не се съглася с него. ОК?
 
От: Безплатни снимки

Ами добре, твоя работа, спирам дотук.
 
От: Безплатни снимки

Така, няколко промени и от какво са породени:
1. Остана единствено условието за посочване на автора - причината е, че вече няколко човека ми писаха и искат да бъдат добавени и техни снимки. Честно казано точно такъв интерес не очаквах. Добавянето на снимки и на други хора обаче би усложнило "условията" ако за всеки трябва да се слага различен анкор. Поради тази причина реших да опростя нещата. Алан Форт се оказа прав, макар и поради причини различни от тези, които изтъкваше :)
2. Във всяка категория, в която автора не съм аз, пише кой е и следва кредите (копирайта) да си е към него. Пример за такава категория.

Честно казано не очаквах интереса да бъде повече от автори (фотографи), отколкото от потребители.
 
От: Безплатни снимки

Ми направо го развивай като пространство където хората могат да си публикуват собствени снимки, но пък от друга страна, с тези условия, как си сигурен, че не са взели снимката от другаде... абе сложна си е работата с тия условия за ползване.
 
От: Безплатни снимки

Първото дето ми минава през акъла - може спокойно да качиш снимките във Фликр и да им сложиш един съответен Крийейтив Комънс лиценз. Така ще има повече 'потенциал' да се види от доста повече хора ми се чини. Дори евентуален комерсиален ефект може да има по-голям.

Ако просто искаш точно такъв собствен сайт понеже ти е фън да го правиш и поддържаш (както аз понякога - без особен смисъл) - то е отделен въпрос...
 

Горе