Безплатни съвети за ISO 9001

keres

Active Member
Здравейте,

Последните 10-тина години се занимавам със системи за управление на качеството по ISO 9001 във всякакъв аспект - създаване, консултиране, одитиране, подобрения и т.н. За това време съм натрупал някакви знания, които предлагам безвъзмездно за ползване от форумците, които имат нужда от съвет в тази посока. Бих могъл да помогна и с други стандарти.

Можете да ми пишете на лично съобщение или директно в темата.

Поздрави,
keres
 
Последно редактирано:
От: Безплатни съвети за ISO 9001

Аз имам въпрос. При софтуери може ли да се приложи този ISO тандарт за да се продаде продукта по-лесно?
 
Re: От: Безплатни съвети за ISO 9001

Аз имам въпрос. При софтуери може ли да се приложи този ISO тандарт за да се продаде продукта по-лесно?

Стандартът е приложим за фирми със всякакъв предмет на дейност, включително и при разработването на софутер. Получаването на сертификат за съответствие улеснява фирмите, които го притежават, така че можеш да очакваш, че продажбите ти ще бъдат една идея по-лесни.
 
Re: От: Re: От: Безплатни съвети за ISO 9001

Колко струва по принцип да се сертифицира фирма?

Цената варира много в зависимост от няколко фактора:
- брой персонал – не е едно и също да се сертифицира фирма от 1 човек и от 1000;
- брой работни площадки/офиси;
- ценова оферта на самата фирма, която ще ви сертифицира – цената може да варира 2-3 пъти между различните фирми.

Освен първоначалната сертификация, се провеждат и периодични одити (на 6, 9 или 12 месеца), които също се заплащат. Като цяло, най-грубо казано, общите разходи за 3-годишен период са 4-цифрена сума в лева.
 
От: Безплатни съвети за ISO 9001

Аз имам въпрос. При софтуери може ли да се приложи този ISO тандарт за да се продаде продукта по-лесно?

да почнем от грешния превод на български:

As an ISO 9001 certified organisation you will have implemented Quality Management System requirements for all areas of the business, including:

Facilities, People, Training, Services, Equipment

думичката Quality е прилагателно, а в превода става съществително и така се подменя смисъла, реалния превод е: "акредитирани управленски системи/методи на управление на бизнес процесите", умишлено съм подменил прилагателното "качествени" за да избягам от тази вече компрометирана дума!

все още ли мислиш, че при този верен превод имаш нужда от това? освен, че потребителите се лъжат от грешния превод, примерно с какво точно се променя качеството на продукта в една хлебарница(виж етикети на хляб), това след като прочетеш 9001 стандарта.

стандарта е достъпен можеш и сам да го приложиш без да си плащаш за теглене на локуми(акредитация(сертификация)), и понеже става дума за софтуер, може да прочетеш и за ISO 27001 и 20000(тези обаче освен локумите на 9001 на куб(щото на квадрат е малко) ще ти струват и човекочасове и допълнително закупуване на услуги и технически средства за постигане на поставените цели).
 
От: Безплатни съвети за ISO 9001

Записвам се за темата.. И с неудобен въпрос..
Предполагам, че фирмите, предлагащи сертифициране са не една и се конкурентноспособни една на друга.
Има ли така да го нарека "Съглашение" между тях относно цените, както може бИ е в някои други отрасли, както и втори въпрос - има ли значение, чисто откъм Престиж коя фирма те сертифицира?
С какво твоята е по-добра, спрямо останалите и какво може да ми предложиш в повече като гаранция, или по-скоро някакъв вид гаранция за предполагаем успех, спрямо останалите ти конкуренти?
Свързвам този род услуги от типа на SEO услугите, но все пак ми е любопитно малко повече инфо за цялостната ситуация, затова и се записвам за темата.
 
Re: От: Безплатни съвети за ISO 9001

Записвам се за темата.. И с неудобен въпрос..
Предполагам, че фирмите, предлагащи сертифициране са не една и се конкурентноспособни една на друга.
Има ли така да го нарека "Съглашение" между тях относно цените, както може бИ е в някои други отрасли,

Нямам такава информация, но съдейки по цените мисля, че по-скоро няма. Варират доста, понякога в пъти.

както и втори въпрос - има ли значение, чисто откъм Престиж коя фирма те сертифицира?

Има няколко, които се ползват с по-голям авторитет от останалите. Плюсът ти там е, че ако те сертифицират те, сертификатът ти ще бъде разпознаваем по света. Иначе има вероятност, твой чуждестранен партньор сам да иска да те одитира, нямайки доверие на сертифициращата ти фирма. Има и друг момент, че някои чужди фирми предпочитат да работят с български фирми, които са сертифицирани от органи от техните страни с представителства в България.

С какво твоята е по-добра, спрямо останалите и какво може да ми предложиш в повече като гаранция, или по-скоро някакъв вид гаранция за предполагаем успех, спрямо останалите ти конкуренти?

Аз нямам таква фирма и не предлагам такива услуги. Създадох темата само за да помогам на другите. Ако все пак искаш, мога да ти дам координати на фирма, на която имам доверие.
 
От: Безплатни съвети за ISO 9001

Здравейте
Някой знае ли кой може да издаде сертификат ISO 9001 на е ЕООД с един човек който е собственик и колко горе долу би струвало.
Цената е от много голямо значение - фирмата която издава сертификата е без значение.
 
От: Безплатни съвети за ISO 9001

Имаш ли система за управление на качеството или тепърва ще изграждаш такава. В процеса на изграждане ще ползваш ли консултанти или ще четеш стандарта и ще си я пишеш и интегрираш сам? Това не е сертификат "коректна фирма" да платиш на някой едни пари и да ти даде сертификата. Идва одитор, проверява това, което си изградил и интегрирал като система, съставя доклад на база одита, дали системата ти е в съответствие със стандарта и чак след това сертифициращия орган ти издава сертификат.
 
От: Безплатни съвети за ISO 9001

Ебе нищо нямам искам да си платя и да го получа но да е евтино. :) - че нали съм предприемач истински.
Каквото и да ми казват аз и без това няма да го спазвам че нали съм си свикнал да работя по селски.
 
От: От: Безплатни съвети за ISO 9001

Ебе нищо нямам искам да си платя и да го получа но да е евтино. :) - че нали съм предприемач истински.
Каквото и да ми казват аз и без това няма да го спазвам че нали съм си свикнал да работя по селски.
С това мислене не си за ISO. Опитай с коректна фирма. Евтино и безполезно.
 
От: Безплатни съвети за ISO 9001

Май се шегува колегата.
За съжаление, да, има фирми, които биха ти издали сертификат по този начин. Това опорочава цялата система и аз не искам да давам никакви сламки в тази посока.
 
  • Like
Реакции: Sky
От: Безплатни съвети за ISO 9001

Аз питам сериозно

ОК! При подход като този не би трябвало уважаща себе си фирма да ти издаде сертфикат за съответствие. Наистина, това не е Коректна фирма, където просто да платиш едни пари.
Ако искаш да работиш със сериозни фирми, те дори не се интересуват от сертфиката, а сами си правят одити на базата на същите изисквания и ако не правиш нещата, както трябва - просто не работят с теб. Така, че съветът ми е направи си нещата по правилния начин. Подходът "Аз си знам какво си правя, те ли ще ме учат" рано или късно ще вземе своите "жертви" и у нас, както е по белия свят.
 
От: Безплатни съвети за ISO 9001

Ако не разбрахте - аз се шегувах.
А вие ми казвате ако не искаш да се ебе* здраво няма кой да те качи на автостоп.
Да искам да се еб* само че по малко.
Аз Ви попитах да ми препоръчате фирми Вие ми обяснявате за ебан* - ако това ви е качеството сори запазете си го за вас.
Ще очаквам други хора да се изкажат по темата.
 
От: Безплатни съвети за ISO 9001

чете ли какво писах, гледам че имаш максимум 4-5 човека персонал, баничарницата, която е зад ъгъла ще има същите ползи, ако си вземе 9001...
 
От: Безплатни съвети за ISO 9001

За мен качестовото е съответствие с приложими изисквания. Ако произвждаш продукт/услуга и той успява да удовлетвори изискванията на клиентите ти, на държавата, други заинтересовани страни и твоите собствени, значи нямаш грижи. Защото просто не го правиш постоянно и да си сертифицираш като хората, след като така или иначе си решил?
Иначе 9001 не се взема или дава. То се изгражда, поддръжа, развива и подобрява.
 
От: Безплатни съвети за ISO 9001

Ако не разбрахте - аз се шегувах.
А вие ми казвате ако не искаш да се ебе* здраво няма кой да те качи на автостоп.
Да искам да се еб* само че по малко.
Аз Ви попитах да ми препоръчате фирми Вие ми обяснявате за ебан* - ако това ви е качеството сори запазете си го за вас.
Ще очаквам други хора да се изкажат по темата.

ISO 9001 е последното нещо което ти необходимо. Нито ще работиш по ЗОП, нито с компании от ранга на Майкрософт и други подобни. Както ти казаха това не е "Коректна фирма" за впечатляваш бай Спиро от втория етаж
 

Горе