[Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Rock

Well-Known Member
Рейтинг - 100%
12   0   0
Здравейте, колеги.

През последните няколко дни отделих време да направя един PDF гайд относно съвети за създаване, развитие и поддръжка на собствен форум.

Които има интерес може да го прочете, безплатен е. Наръчникът е с начални съвети. Детайлен такъв по-натам.


ЛИНК за сваляне

Ще очаквам коментарите на онези, които го прочетат.

Приятно четене (само 26 страници е)

П.П. Ако ви харесва, може да размените по репутация.
 
Последно редактирано:
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Не, че нещо ама итрейдъра е за сделки във форума а не за споделяне на материали. От мен имаш репче :)
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Прехвърлих го и веднага мога да изложа критика :)

- Не си достатъчно подробен с предимства и недостатъци. ОК, хвалиш начините за логин със социалките, но пропускаш негативната страна, това че външна мрежа (в случая фейсбук) има голям контрол върху потребителите ти. Ако някой хубав ден фейсбук си промени условията, така че да са неприемливи за теб, какво ще се прави с голям % фейсбук регистрации? Не отричам евентуалните ползи, но има и вреди, а ти пропускаш да ги споменеш. Фен си на спам/трол секция, но отбележи и кои са недостатъците. Форуми само за регистрирани, ок, но гугъл не ги индексира, а по този начин се губи шанс някой потребител да попадне на форума от търсене. Състезания са повдигане на активност е ок, но трябва да се внимава правилата да са честни за да не се появят дрязги, които са почти даденост винаги като има съревнование. Трябва да има балансиран поглед над всичко.

- Прекалено е общо. "Имайте хубави правила, на които да разчитате".Кои правила обаче са хубави? Знае ли човек, който за първи път се сблъсква с форум например ползите и вредите от това да се забрани редакцията след няколко часа?

- Имаш необновена информация. SEO, тая магическа дума, ОК, но препоръчаното IP.SEO отдавна е интегрирано в основния софтуер и не е отделен продукт, vbSEO пък от няколко месеца насам не съществува. А и като цяло... препоръка за vBulletin трябва да се прави с много условия и много внимателно. Не е случайно, че последната им версия за година и половина има само 1% дял, просто е ужасна, ще препоръчаш vBulletin на някой, той ще дойде да те псува после.

Иначе поздравления за труда, като цяло малко информация има за поддържане на форуми в България и наръчника ти е доста добро начално ръководство. Но наистина е много начално и малко задълбаване в детайли няма да е излишно.
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Дръпнах го, че го изчета, тъкмо на момента ми дойде :)
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Благодаря за критиката. Да, правилата по принцип варират според форума. Като цяло няма 100% правила, които да са работещи напълно, затова форумния собственик трябва да реши според него и форума му какво точно да даде като ограничения.

Относно правилата за игрите - разбира се, че трябва да има равни и чисти правила - това е ясно мисля за всеки.

За IPB да видях, че вече модула е част от системата. За фейсбук регистрациите поне във SMF има вариант да се направят като обикновенни с 2 клика (затова хората си слагат и парола + мейл) + това 99% от всички форуми ползват фб логина, едва ли ще го резнат някой ден просто така, спокоен съм за това.

Секциите за нерегистрирани не винаги работят - за някои случаи обаче е добра идея, дори и да не ги индексира, най-вече за гейм / спортни форуми където има т.нар. форумни войни между отбори :)

И да това е първи вариант. Благодарение на хора, които дават мнение ще добие след време по-детайлна версия.
 
Последно редактирано:
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Идеята е добра, започнах да го чета и има много хубави и полезни неща, още повече, че много от колегите имат форуми, които искат да развият. Обаче само това ми е чудно - защо и тук има толкова критика и негативизъм.
jair - може би е добра идея да се присъединиш към Rocksatedy и заедно да направите един хубав гид за развиване и управляване на форуми, който да е полезен за колегите.
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Идеята е добра, започнах да го чета и има много хубави и полезни неща, още повече, че много от колегите имат форуми, които искат да развият. Обаче само това ми е чудно - защо и тук има толкова критика и негативизъм. jair - щеше да направиш много по-добре ако се беше присъединил към Rocksatedy и да беше помогнал да се развие темата, а не да критикуваш с толкова негативизъм. Все пак както се казва - като разбираш толкова много, да го беше направил ти това, не да чакаш наготово друг да го прави.

За съжаление нямам време да се присъединя, но това не значи че не мога да си кажа мнението след като съм отделил такова за да прочета пдф-а. Поне смятам, че всичките ми забележки са уместни и не търся излишна конфронтация, а критиката ми е градивна. Ако не се приема, здраве да е, но не мисля че когато някоя добра идея може да се подобри трябва да си траем. Rocksteady най-добре знае, че уместна критика би била много по-полезна от лицемерно потупване по рамото.
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Да, Jair си изказа мнението и то е 100% адекватно и ще взема забележките. Благодаря и на всички за мненията, оценките. Peace!
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Да, така е, то ти докато си писал аз редактирах мнението си, защото според мен е по-хубаво когато се съберат хора с опит и да споделят знания, и да се получи хубаво ръководство, но щом нямаш време.
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Между другото, според мен е добре, ако ще го разширяваш да го плеснеш в някой блог с афф линкове към платените форумни системи. IPB са с 10% комисионна при покупка минимум $185, при vbulletin е даже 20%, xenforo може да имат също. Малко е утопично, разбира се, масово народа щъка с nulled скриптове и безплатни такива, но пак, с малко труд след като така и така имаш желанието да пишеш текста с 2-3 продажби ще събереш повече от измисления itrader тук :) Ако нахвърляш и тук-там афф линкове за форумен хостинг ще се получи прекрасен нишов блог, без никаква конкуренция в България.
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Замислих се и може да го направя скоро, мерси за подкрепата в тази насока. Но като гледам как народа си перка с нулнати.... Но пък за идеята, защо не :)
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Добро начало, благодаря. За това че всяка секция може да се поразшири е ясно.

Ако това стане едно добро е-книжле, не виждам проблем да се продава.

На мен би ми било интересно да има добавен лист например за думите за цензура, или пък как да се справяме с досадници, или какви са параметрите около хостинга.... т.е. малко по надълбоко, и с по-специфични думи или цифри.
 
  • Like
Реакции: Rock
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Много благодаря за тази информация. Беше ми много полезна. Пожелавам ти успех в твоя бизнес! :)
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

Много благодаря за тази информация. Беше ми много полезна. Пожелавам ти успех в твоя бизнес! :)

Благодаря. Скоро ще има и по-детайлен вариант :)
 
От: [Безплатно] Гайд: Как да създадем, развием и управляваме свой форум

"Несъществуващ файл / папка"

Дали можеш да го качиш повторно?
 

Горе