Бизнес от планинско село

Здравейте.
От 5 години живеем в Германия и смятаме догодина да се върнем в България.Мечтаем си да живеем в планинско или полупланинско място и да развием малък бизнес. Имаме много идеи и голям хъс.
В момента продаваме имота си в България, който е на доста атрактивна цена / над 75000 Евро/ и смятаме да вложим сумата в отремонтирана къща за гости чрез покупка, в която и да живеем. Време и нерви за строеж на нова такава нямаме. Насочили сме се към Габровския или Тревненския Балкан, или някъде в Родопите. Тази в момента се продава http://lada.istrum.eu/
Моля за вашите съвети и идеи.
Смятате ли, че инвестицията си заслужава?Или да се захванем с нещо друго, но задължително искаме да живеем сред природата.
Благодаря и приятен ден.
 
Последно редактирано:
ми направи си бакалска сметка - среден наем 200лв на ден за къщата
ако имаш 20% годишно запълване - това прави по 15000лв на година кеш
от тях извади разходите и си направи пак сметката :)

Поддържам сайтовете на няколко къщи за гости и горе долу знам цените и запълването им
 
Благодаря за откровеният отговор. Ние сме взели твърдо решение относно завръщането ни в Бг и за сега ни се върти само тази идея в главата. Но със сигурност има и други неща, с които да припечелваме някакви пари от планинско село. Просто сме в проучване.
 
тоя бизнес в тревненския балкан замря през последните 3-4 години, навъдиха се около 200 къщи за гости и доста от тях пенсионери предлагат по 5 лева на легло което е смешно и убива всичко друго, преди 10 години да, но сега вече не
 
ако имаш добър мениджмънт ще имаш примерно 40% запълване - може да излезеш на печалба

Иначе опита ми със собствениците на къщи за гости е трагично плачевен - никакъв мениджмънт , никаква реклама, очакват нещата да станат отсамосебе си , ама не стават :)
 
Същият доход и то пасивен ще вади един апартамент в София пуснат под наем, с тези пари в провинцията ще си живеете нормално

сега прочетох че ще живеете там, няма нищо по противно от това да наемеш къща за гости и собственика да ти се мотае и да ти дава акъли от сорта ся що правите това, недейте така и ...
 
Беджев е много прав, всичко е въпрос на мениджмент, не е на всеки работа да върти хотел. Нагледали сме се на такива пишман хотелиери по морето. Всеки откраднал някакви пари или продал 3 ниви и ма хотел или къща за гости ама хич не му е работа. За това хората учат 4 години в уни. и стажуват и тнт.
 
В София има над 40000 апартамента под наем
в сравнение с къщите за гости - изводите и направи сам за мащаба на този бизнес - това е нещо, което може да ти дава пасивни доходи, а ти да гледаш живота :)

Къщите за гости имат сериозен проблем
1) няма инфраструктура около тях - пътища, канализация, ток, подкрепа от общината и т.н. - трябва да разчиташ на себе си за всичко. Намират се в бедни селски общини с много честно крадливи и корумпирани чиновници
2) Не са хотели - т.е. ако ти дойдат две семейства, които не се познават кво ще ги правиш ? Как ще ги настаниш , като имаш общи санитарни помещения и общи комунални помещения
3) все ще се намери някой да ти подбие цената
 
Последно редактирано:
сега прочетох че ще живеете там, няма нищо по противно от това да наемеш къща за гости и собственика да ти се мотае и да ти дава акъли от сорта ся що правите това, недейте така и ...
е зависи от собственика .. аз няколко пъти наемал стая от къща и собственика правеше мекички и филийки за закуска /жена му де/ а той ни упътваше къде да се поразходим .. идилия
от дуга страна ... когато наемаш цялата къща с компания собственика освен да покаже къде е барбекюто, друга работа няма там
 
Насоките и мненията ви много ми помагат. Относно жилищс цел даване под наем в София, с бюджет 60-70000 Евро можем ли да вземем нещо свястно и колко наем от него ще пропечелваме?
Идеята за къща за гости е с мекичките от стопанката и с много реклама и идеи, но инвестицията е много голяма.
Друга моя идея е просто купуваме къща, в която да живеем и се пробваме с някакъв онлайн бизнес. Дори още сега от Германия бих започнала лека-полека. Стига да се информирам и да проуча нещата.
 
Насоките и мненията ви много ми помагат. Относно жилищс цел даване под наем в София, с бюджет 60-70000 Евро можем ли да вземем нещо свястно и колко наем от него ще пропечелваме?
Идеята за къща за гости е с мекичките от стопанката и с много реклама и идеи, но инвестицията е много голяма.
Друга моя идея е просто купуваме къща, в която да живеем и се пробваме с някакъв онлайн бизнес. Дори още сега от Германия бих започнала лека-полека. Стига да се информирам и да проуча нещата.
Жилище под наем в София е по-добрата инвестиция. Ако си намерите добри и дългосрочни наематели си е сигурен пасивен доход. За тези пари естествено че ще намерите свястно жилище. Ние купихме за 43к евро малък апартамент (хол с кухня + спалня и тереса, баня с тоалетна и малко коридорче още докато се строеше. Сега вече построен цените на непродадените апартаменти (същите по размер) почват от 55. Ако се купува на зелено трябва добре да проучите фирмата , за да няма изненади.
 
За тия пари в София - вече почти нищо няма да намерите, което да си заслужава. От кризата с КТБ насам цените скочиха поголовно и продължават да растат от ден на ден. Иначе ако попаднете след доста търсене и проучване. (Поне 6 месеца отнема средно на повечето хора) можете да взимате 600-700 лв чисто наем на месец от имот с тази стойност. При отдаване на имот под наем - стойността му се вазвръща слуд около 15-20 години при постоянно запълване. Но пък и цените на тези имоти скачат през това време и то с темпове по-високи от инфлацията.
 
Аз лично бих потърсил комбинация планина и море, има такива по южното черноморие. После ще гледам да е община дето дават евро пари за туризъм и строителство. Купувам по-голям парцел, няколко декара в регулация. По възможност с някаква съборетина. Не се залъгвайте, че ако купите ново и готово се нанасяте и хоп, това не Ви е Германия, по един или друг начин ще си изцапате ръцете. Ремонтирате си съборетината за вас с минимални средства. Наемате си фирма от - до. След това според парите - 1 или 2 едностайни сглобяеми къщички от - до на парцела, но разделени от вас с висока растителност ( всички мразят собственици да им се мотаят ). Купувате по една скромна кола към всяка къщичка и почвате яко онлайн маркетинг, Германия, Русия и.т.н. , а защо не и България, сайт ала бала, ако се застоите тук ще ви научим и на това. Тия двете къщички няма да има кой знае какво по тях. Затова ще си добавите доход от онлайн бизнес, ще се огледате около вас какво има - билки, занаяти, производство, ресурси и почвате да продавате онлайн в Германия, Англия. Ако трябва кавали ще продавате, всичко се купува ако знаеш на кой и как да го продадеш. И на това ще ви научим.
 
И аз ще се включа в темата, с малко по - различен съвет : Правете това от което разбирате, с което сте се занимавали и в което сте компетентни - там инвестицията е ниско рискована и печалбата голяма - Успех и всичко добро
 
Аз лично бих потърсил комбинация планина и море, има такива по южното черноморие. После ще гледам да е община дето дават евро пари за туризъм и строителство. Купувам по-голям парцел, няколко декара в регулация. По възможност с някаква съборетина. Не се залъгвайте, че ако купите ново и готово се нанасяте и хоп, това не Ви е Германия, по един или друг начин ще си изцапате ръцете. Ремонтирате си съборетината за вас с минимални средства. Наемате си фирма от - до. След това според парите - 1 или 2 едностайни сглобяеми къщички от - до на парцела, но разделени от вас с висока растителност ( всички мразят собственици да им се мотаят ). Купувате по една скромна кола към всяка къщичка и почвате яко онлайн маркетинг, Германия, Русия и.т.н. , а защо не и България, сайт ала бала, ако се застоите тук ще ви научим и на това. Тия двете къщички няма да има кой знае какво по тях. Затова ще си добавите доход от онлайн бизнес, ще се огледате около вас какво има - билки, занаяти, производство, ресурси и почвате да продавате онлайн в Германия, Англия. Ако трябва кавали ще продавате, всичко се купува ако знаеш на кой и как да го продадеш. И на това ще ви научим.
Тази идея много ми допада.Търсим точно тази комбинация-да си живеем в Бг сред природата, да обслужваме хора, да се грижим за техният уют, и да привличаме гости от чужбина, успоредно с това чрез онлайн бизнес да продаваме български стоки. Говоря 5 езика, имаме много познанства тук в Германия и в Русия.
ЕдиНственият минус е, че някой от нас трябва да се върне в бг месеци по-рано и да се занимава със бюрокрации, строежи, а май от Еврофондовете отпускат пари само на "наши". Ще проучим идеята.Бихте ли ме насочили към определени райони или села подходящи за този вид инвестиция?Може и на лични.
 
Последно редактирано:
Идеята да живееш в къща на село и да се занимаваш с онлайн бизнес най-ми допада. И аз обмислям подобна стъпка.
А по тази тема трябва да се произнесе и Вискяр той е най-компетентен според мен защото го живее
 
Живота на село и IT са пълен абсурд по ред причини.
 

Горе