Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Здравейте на всички,

От известно време в главата ми се въртят идеи свързани с навлизането в частния сектор под формата на предлагане на храна (обяд) за фирми, предприятия, строителни обекти и т.н. Разполагам с професионално оборудвана кухня. Заведението е на вуйчо ми и в момента функционира само на обяд, като основните клиенти са именно от близките фирми. На него не му се занимава много, взе си кемпер и повече пътува. Заведението остава на заден план. Едно време беше много силно, защото беше първото такова в квартала (Борово, София).

Та, гледам я кухнята с капацитет да произвежда много повече от това, което е в момента. Възможността да започна нещо "Свое", като бизнес в случая няма да изисква голяма инвестиция. Има и необходимия персонал към момента. Още едно предимство е, че на първо време мога да използвам облекчение в наема и други консумативи, което ще ми помогне сериозно да бия цената на конкуренцията.

Идеята е не всеки да поръчва каквото му скимне по всяко време, защото нещата много се размиват. По-скоро да има месечна уговорка или договор под някаква форма с работодателя или с част от работниците и в началото на месеца да се избира конкретно меню за всеки ден от седмицата. Цена на доставка няма да има. Общо взето реално мога да им предложа за по 5-6 лв на ден първо, второ и трето. Като говоря за качествена храна, защото в Ст. град една кръчма предлага за 5 лв и малко супа, основно и десерт, но качеството на винения кебап миналата седмица беше плачевно, както и на млечната баница.

Вече има доста фирми, които са позициониране и в покрайнините на София, отдалечени от заведения и други подобни. Боклуците, които консумират хората за обяд лично на мен ми писнаха. ОТ фантастико за 4-5 лв си купувам не е ясно каква храна. Защо за тази сума да не хапна нещо качествено и вкусно, напомнящо на миризмата от стола в детската градина например :D

Ще се радвам, ако споделите как и къде се храните на обяд и какви са ви вижданията за подобен тип дейност :)
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Да, добра идея е, ако има достатъчно избор да си направиш обедно меню за всеки ден в седмицата и можеш да си намериш клиенти може и да стане.
Ние сега се местим в нов офис където няма ресторантче наблизо и точно това обсъждахме, къде ще ядем сега :D
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Аз изхождам от там, че хората няма да спрат да се хранят. Въпроса е как ще им го поднесеш, като предложение и качество, за да изберат теб. По принцип с менюто най-чисто и лесно би се получило, ако предварително предложа меню в някакви граници за всеки ден и от там всеки има възможнос да комбинира това, което му допада. Сега, ако пък е някой корпоративен клиент може би той ще пише менюто :D Относно намирането на клиенти вече с наличието на фейсбук и други инструменти на нета мисля, че може все пак да се привлече някаква база, от която да се тръгне. И пак казвам стига предложението да е интересно. Но все си мисля, че ако предлагаш нещо наистина добро и на добра цена мълвата рано или късно ще се разпространи :) Ето, 2 мин след пускането на темата вече имам потенциален клиент :D :D :D
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Това, с което можеш да блеснеш е да заложиш на диетичното и здравословно меню. Да, всеки обича манджите на мама и баба с повече мазничко, запръжки и подправки, но те уверявам, че едно 85% от хората в офисите се хранят здравословно и диетично по някаква причина и това е валидно не само за жените, но и за мъжете. Заложи при представянето на своята храна на малкото калории и многото витамини и енергия, които тя дава. Можеш дори да разработиш менюто така, че да покрива разделното хранене. Изобщо комбинацията от протеини и свежи зеленчуци е печеливша. Можеш да включиш соев протеин за веганите и вегетарианците, които никак не са малко.

Ако идеята е да се отличиш - това е начинът. И моля те, забрави миризмата от стола в детската градина, защото за повечето от нас тази воня не е носител на позитивни емоции. :)
Успех!
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Ох, направо можеш да се превърнеш в спасението ми! В София наистина няма качествен кетъринг, ама нали сме много хора във фирмата и трябва да има нещо ( на някои много им харесва гледам ), тъй че сигурно ще имаш от моята фирма доста клиенти, стига наистина да не ми сервираш боб с наденица и запръжка или салата с майонеза и увяхнала маруля и бисквитена торта за десерт... напоследък с такива манджи ми се налага да си нося ядене от вкъщи, а честно казано на компютъра не му харесва тази идея :D
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Това, с което можеш да блеснеш е да заложиш на диетичното и здравословно меню. Да, всеки обича манджите на мама и баба с повече мазничко, запръжки и подправки, но те уверявам, че едно 85% от хората в офисите се хранят здравословно и диетично по някаква причина и това е валидно не само за жените, но и за мъжете. Заложи при представянето на своята храна на малкото калории и многото витамини и енергия, които тя дава. Можеш дори да разработиш менюто така, че да покрива разделното хранене. Изобщо комбинацията от протеини и свежи зеленчуци е печеливша. Можеш да включиш соев протеин за веганите и вегетарианците, които никак не са малко.

Ако идеята е да се отличиш - това е начинът. И моля те, забрави миризмата от стола в детската градина, защото за повечето от нас тази воня не е носител на позитивни емоции. :)
Успех!

Много си права, но човек трябва да знае как да приготвя такава храна. Това нещо е скъпо и за 5-6лв не става.... Щото ако иска да ми направи ( измислям си ) салата айсберг със сушени домати, краставици и маслини ( ама от качествените ), съвсем не излиза евтино до тук. После като дойде ред на второто ( супа или основно ) като сложа зеленчуци, запечени с моцарела ( отново от качествената, не от българската ), цената нараства. И като сложа за десерт мъфин със сушени плодове и сурово какао, цената съвсем скача. За такова нещо бих дал в ресторант 10 лв ( че може и повече ). А и освен това, както вече казах, ако не знаеш как да го сготвиш, всичко пропада. Сложи ми салатата без дресинг, зеленчуците без подправки и стари, дай ми мъфина стар и на подметка и ще го ям, ама друг път. Не е толкова просто, колкото си мислят някои хора. А и като се сетя за детската градина, просто може да ми се додрайфа - ако наистина иска да прави такова нещо, то няма как да успее. Колкото по-претенциозно нещо правиш, толкова по-претенциозни са клиентите ти и толкова повече са готови да се изръсят. Това важи за всички ниши.
 
От: От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Аз в момента работя в фирма която поръчва само от фирма за доставка на храна по офисите. Като цяло трябва да имаш доста добри програмисти да ти правят сайта с доста възможности за поръчка. Не съм ама никак доволен от порциите който доставят - като за жени са. И за съжаление носят храната в 13:00. Прави си сметката ако ще почваш този бизнес.
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Не знам точно как да помогнем в случая, но в една фирма, в която работех се обаждахме сутринта в един ресторант, казваха ни менюто и всеки си избираше какво ще яде. Един от нас правеше списък и поръчваше за всички. Може да започнеш така, а после вече ако видиш, че набираш фирми за дългосрочна работа и има повече хора в тях, да търсиш контакт с тях за предпочитания на храната и.т.н. Успех! Може да търсиш директен контакт с тези фирми от квартала или да си рекламираш бизнеса и те сами да те търсят.
 
От: От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Много си права, но човек трябва да знае как да приготвя такава храна. Това нещо е скъпо и за 5-6лв не става.... Щото ако иска да ми направи ( измислям си ) салата айсберг със сушени домати, краставици и маслини ( ама от качествените ), съвсем не излиза евтино до тук. После като дойде ред на второто ( супа или основно ) като сложа зеленчуци, запечени с моцарела ( отново от качествената, не от българската ), цената нараства. И като сложа за десерт мъфин със сушени плодове и сурово какао, цената съвсем скача. За такова нещо бих дал в ресторант 10 лв ( че може и повече ). А и освен това, както вече казах, ако не знаеш как да го сготвиш, всичко пропада. Сложи ми салатата без дресинг, зеленчуците без подправки и стари, дай ми мъфина стар и на подметка и ще го ям, ама друг път. Не е толкова просто, колкото си мислят някои хора. А и като се сетя за детската градина, просто може да ми се додрайфа - ако наистина иска да прави такова нещо, то няма как да успее. Колкото по-претенциозно нещо правиш, толкова по-претенциозни са клиентите ти и толкова повече са готови да се изръсят. Това важи за всички ниши.

Не е задължително такава храна да е много скъпа. Примерно зеленчуци на пара или на фурна с класическо българско бяло саламурено сирене е нискобюджетна рецепта. Пълнени домати, чушки или тиквички с няколко вида сирена (включително тофу за веганите) няма да се отрази кой знае колко на цената, както и крем супи от броколи, карфиол, гъби и т.н. Студените супи вървят през лятото (ако има такова изобщо тая година) - таратор и гаспачо.

Свежи салати - задължително.

При месото може да се наблегне на риба, пилешко и телешко, като гарнитурите са зеленчуци, а не въглехидрати (картофи и ориз) или по избор. Месото - задължително на скара или на пара и без тлъстини.
При десертите - нискомаслено кисело мляко и извара с ядки и мед - мъфини можеш да си купиш навсякъде и то пресни. Пресни плодове, пълнозърнести палачинки... ей такива работи. Нека има и скъпи изгъзици, но да се помисли и за нискобюджетни решения. При желание има как да се постигне.

Кака ти Енджи Касабие е открила много добра ниша, но надува цените, защото е име и се цели в снобарията. Малко конкуренция няма да ѝ се отрази зле. :)
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Говорим за нещо, което да е вкусно или здравословно. Сори, ама всяка вечер прекарвам по 2 часа в грижа за храната не за да яма зеленчуци на пара... Пълнени домати, чушки - същата работа. Крем супите въобще не са толкова евтини, защото трябва да им сложиш всичко, което си искат, а не просто пасирани гъби. Свежите салати са много важно нещо, но клиента трябва да си ги прави - тоест той да казва какво иска в салатата си - основата да бъде една - салата с дресинг, а останалото по избор на клиента. Зависи за каква риба става въпрос - шарани и подобни риби, които са от евтините, не стават поради ред причини. Но и рибата тон например вече се отрече..тъй че и тук се стеснява доста избора до риби, които все са скъпи. А като говорим за здравословно - пилешкото малко сложно, ако се ползват масовите пилета. Не знам какво е това пиле по 5-6 лева в магазина.. а ако взимаш от хубавото пиле от 12-13 лева пък излиз скъпо. Телешкото трябва да е крехко и на много малко места в България съм ял наистина добро телешко. Тъй че то е доста специлифчно и по-добре да го няма. При десертите - нискомасленото мляко е тотален бУклук... трябва да е цедено кисело мялко, най-хубаво биволско. А иначе навсякъде мога да си купя мъфини, ама като прочета отзад палмово масло, етата и бялото брашно просто ми се повръща от тях. Плодовете се ядат преди хранене и да ядеш плодове след като си се наял е най-нездравословното нещо, което можеш да направиш, просто защото те ферментират и стават на да не казвам какво в корема ти, докато се смели всичко останало.

Виждаш ли, че не е толкова лесно - говоря ти като човек, който се храни здравословно. А хрането здравословно е много по-просто, отколкото някой си мисли:
Не се купува нищо в пакетче, буркан или консерва и никаква храна от източници като Кауфланд и подобни. Ето откъде пазарувам, ако някой се пита, - farmhopping.com ( реф линк, с който получавате 20 лв отстъпка от първата си поръчка )
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Благодаря за всички мнения до момента. Разглеждайки всички изписани коментари започвам да се замислям и за изготвяне на менюто спрямо аудиторията. Казано с прости думи, ще е хубаво да може да се обърне внимание на всеки клиент. За офиси ще се произвежда храна от споменатите по-горе био продукти, докато работниците на някой строеж с радост биха предпочели боба с наденицата :D За миризмата на стола от детската градина си връщам думите назад. Наистина у повечето хора не буди добри спомени :D
Продължавам да следя темата с интерес :)
 
И ние така се мъчим да намерим нещо качествено и в същото време на някаква нормална цена, за да не ти излезе някаква брутална стойност.

Не знам дали ще ти се вържат нещата, но определено си има нужда от такава услуга. Всички ще искат да ядат хубава храна на достъпна цена, но за жалост има няколко неща, които отказват хората да поръчват - грамаж, време за доставка и качество....цената също, но по-малко, защото все пак говорим за избор - ако нямаш пари ядеш някакви банички и т.н., но ако си решил да си на добър бюджет - 5-6, дори 7-8 лева, то тогава сигурно ще търсиш и нещо подходящо. Вече за под 5 лева не си говорим за нещо много добро. Говорим за нормално ядене, а не една порция постни сърми или нещо такова. А да и да ти е богато менюто....това е много силен коз на повечето заведения за доставка на храна до офиси и домове. ;)
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Ако имаш възможност предлагай две разфасовки - стандартна и диетична. Така мъжете ще знаят кое количество ще ги засити. Като при стандартната отпускай по-големи порции (разбира се калкулирани в цената), защото това винаги прави добро впечатление. Малките порции са винаги минус за ресторанта и кухнята.
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Аз бях разработил бизнес план за подобно нещо в София.
Определено има свободна ниша. И направено професионално и най-вече качеството да е постоянно, плюс добра реклама , няма как да сбъркаш/
Взима се една гарсионера под наем, пълни се с хладилници и готварско оборудване и се почва...
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Общо взето няма нищо оригинално в идеята.

Имаш база - кухня, персонал.

Остава да намериш начин да се свържеш с клиентите - разбирай бюджет за реклама и някое човече да обикаля в таргет район да оставя флаери (а може да събира и и директно поръчки в началото).

До тук е ясно и е въпрос на средства за популяризиране на бизнеса. Повярвай ми, много заведения имат пари да залеят Фейса с подобни послания.

Ама после идва големия зор!!!

Как в нормална цена да постигнеш:

качество в ястията,
добра логистика с навременен разнос,
гъвкавост в менюто,
средства за развитие и още и още реклама.

Цената е важна за всички и не леж на ухото, че за качествените работи си има клиенти. То има, ама на теб ти трябват повече клиенти и съответно трябва да имаш и по-нормални цени. За това е въпрос на меню - има по-скъпи ястия и по-евтини. И всеки си решава.

Но логистиката и разноса ще са ти трудни. ВСИЧКИ ще искат по обяд!!! Как ще доставяш едновременно на всичките си клиенти? Особено, ако искаш да хванеш повече райони в София.

Ценя качествените продукти и услуги и ти пожелавам успех.

P.S. Кое е заведението на чичо ти в Борово?
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Направи го само в квартала където е заведението.
Разбий ги там 100% - ако успееш цяла София ще е твоя.
Менюто максимум 4 вида ястия на ден.
Всеки ден се обаждаш по телефона да питаш за следващият ден какво ще поръчат.
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Е що по телефона един сайт с менюто да си накликат какво искат да ядат утре
За да се сетят за него :) - И то точно преди обяд когато са гладни. Естествено няма да откаже поръчка и за текущият ден :)
Сайта естествено. Ако не можеш да го направиш сам наеми СТАН
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: CTAH
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Ако имаш възможност предлагай две разфасовки - стандартна и диетична. Така мъжете ще знаят кое количество ще ги засити. Като при стандартната отпускай по-големи порции (разбира се калкулирани в цената), защото това винаги прави добро впечатление. Малките порции са винаги минус за ресторанта и кухнята.
И това е много важно.

Но преди да започнеш поработи като управител един месец в заведението за да светнат работите.
 
От: Бизнес с храна за офиса - въпрос, съвети

Седмично меню + основни ястия е най-добре за такъв бизнас. Правиш седмично меню с първо, второ и трето и отделно предлагаш всеки ден най-търсеното за обяд, примерно пици и сандвичи. Правиш сайт за тази дейност и пръскаш флаери всяка седмица в близките фирми. Най-добре е да имаш две менюта, традиционно и второ вегетарианско, но това зависи какъв ти е капацитета
 

Горе