Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

madseason

Active Member
Направо ще копирам новината:

Бирници подпукаха търговците в нета
След 30 ревизии лъсват налози за 1 млн. лв.
Публикувано: 21 ян. 2014, 08:02

Данъчните започнаха масирани проверки на онлайн търговците в страната, пише "Преса". Хайката на бирниците ще обхване около 400 продавачи в интернет. Инспекторите са направили списъка с подозрителните, след като са изискали данни от куриерските служби в страната, които доставят купените в глобалната мрежа стоки.Куриерите са предоставили масиви с постъпилите чрез наложено плащане суми. След това данъчните са пресели търговците с най-големи обороти.

В момента вече текат 30 ревизии. При тях инспекторите са установили укрити данъци за над един милион лева. Мащабната акция е първата по рода си. Досега никой не е проверявал сметките на онлайн търговците.

Най-фрапиращото нарушение, което данъчните са засекли, е на физическо лице от Пловдив. Търговецът укрил налози за около 70 хил. лв. Пловдивчанинът продавал памперси и бебешки стоки, но изобщо не декларирал търговията, която върти през интернет.

От НАП обясниха, че напоследък зачесдтяват сигналите за търговци, които пласират всевъзможни стоки в глобалната мрежа, без изобщо да поддържат счетоводство. Колко точно са интернет продавачите в страната никой не знае. У нас липсва регистър на електронните търговци.

Най-честите нарушения, засечени от потребителите, са липса на адрес, където да върнат дадена стока и неиздаването на касови бележки.
--------------------------------
Линк
Как да разбера, дали мой магазин присъства в списъка?
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Единственото което ме учудва в тази новина е:

Защо чак сега !

Трябваше отдавна да ги сецнат незаконните търговци!
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Ей, не знам. Знам, че дойдат ли винаго ще има за какво да се хванат. И после никой не те пита защо, а си на равно с онези дето 1 документ не са пуснали...
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Ляля те все за нещо ще се хванат да си отчетат дейност но едно е да ти праснат стотина лева - Друго е да те подпукат за пропусната регистрация по ДДС
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Това нещо го има от одавна.. Но винаги е било по сигнал, а сега е мащабна операция.
Крайно време е да се вземат мерки срещу всички нелегални търговци.., Най-малкото, защото подбиват цените на артикулите и го правят, защото може да си го позволят понеже не плащат данъци..

Поздрави
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Аз мисля, че няма лошо от проверки. Така леко ще се нормализира пазара! В момента има толкова онлайн магазини, които нарушават закона и създават лош имидж сред потребителите!
 
Re: От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Това нещо го има от одавна.. Но винаги е било по сигнал, а сега е мащабна операция.
Крайно време е да се вземат мерки срещу всички нелегални търговци.., Най-малкото, защото подбиват цените на артикулите и го правят, защото може да си го позволят понеже не плащат данъци..

Поздрави

Много съгласен с това мнение. :) Само търговци wannna be се навъдиха. Като почваш нещо, почваш като бизнес. И за да ти върви добре, не го правиш тук.:)
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Няма какво да си кривим душите - ако ще търсим нелегални търговци в нета, трябва да почнат от продавалник, базар и ало-подобните. После да минат през нелегалните магазини, едва тогава иде ред на легалните, укриващи доходи.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

А къде се подава сигнала ?
Имам няколко идеи ...

Доносници 2.0 - НАП приема доноси на 0700 18 700 - на цената на един градски разговор

Инспекторите са направили списъка с подозрителните, след като са изискали данни от куриерските служби в страната, които доставят купените в глобалната мрежа стоки.Куриерите са предоставили масиви с постъпилите чрез наложено плащане суми. След това данъчните са пресели търговците с най-големи обороти.

Ако бяха ползвали Биткойн от НАП нямаше как да докажат колко точно доходи са укрили търговците.

[video=youtube;XQ0sqgQ5lkA]http://www.youtube.com/watch?v=XQ0sqgQ5lkA[/video]
 
  • Like
Реакции: CTAH
Ако искат да изметът пазара, реално се почва със сайтовете с обяви, защото рядко вече се случва да имаш онлайн магазин и зад него да няма юридическо лице. :) Нали някъде трябва да се върне тази стока или да се глоби някой, ако се издъни яката. ;) И да, Продавалник, Базар и подобни трябва да са в полезрението на тези бирници, преди всичко. После, ако случайно има някой магазин, да си го проучат.

И по телевизията като се изсипят една тумба убавци да ти обясняват как интернет търговците са били некоректни. Но никой не обяснява, че си го е купил от Продавалник за некви смешни пари, защото е китайски внос а търговеца е някой заредил мазето си и с обяви разпродава на поразия. Ама защо да го обясняват, това реално ще натовари в пъти повече мозъчните им клетки, а никой не иска това, нали?
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Хепи,
ако ползват Биткойн знаеш ли колко продажби ще направят ?

Ще клонят към 0
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Данъчните вземат информация от куриерски фирми за частни лица, които редовно пращат пратки и нямат фирма, че дори и не декларират приходи. Така тези хора попадат по ударите на закона. Дотук добре.

А някой има ли представа от какво зависи дали определено лице ще бъде проверено? Тоест на база брой изпратени пратки или сумата от получените наложени платежи? Възможно ли е примерно частно лице, който примерно е изпратил 10-15-тина пратки на стойност по 1000лв. да бъде ударен, а този който е изпратил 1000 пратки на стойност по 10-15лв. да мине между капките. Запитването ми се отнася за много близък приятел, който продава скъпа техника. Няма фирма, но съм сигурен, че е декларирал приходите си.
 
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Сега потребителите предпочитат да плащат с наложен платеж, защото така се чувстват защитени. И защото търговците им го позволяват.

Биткойн към момента не е популярен - почти никой не го ползва. След няколко години няма да е така.

[video=youtube;AVdKgQ0jmH8]http://www.youtube.com/watch?v=AVdKgQ0jmH8[/video]


В повечето цивилизовани държави клиентът плаща с кредитна или дебитна карта преди да получи стоката. И когато я получи може да я върне и да му върнат парите. Проблемът е, че понякога номерата на дебитните/кредитните карти се крадат и крадците си пазаруват с чужди карти и/или теглят от банкомат пари от чуждите карти. При плащане с банкова карта търговецът може да си дърпа колкото си иска от картата. Крадци могат да проникнат в базата от данни на търговеца и да откраднат номерата на картите. При Биткойн това няма как да се случи (по този начин). При плащане с Биткойн търговецът получава точно толкова, колкото клиентът е решил да плати. Ако си пази компютъра сигурен - няма да го оберат. Търговецът няма как да си дърпа колкото иска и крадците няма какво да откраднат от базата от данни на търговеца (могат да му откраднат само биткойните собственост на търговеца, но не и да осъществят достъп до биткойните на клиентите).

При нас обаче клиентите са научени да плащат при получаване. Собствениците на магазини да кажат каква е статистиката - вероятно повече от половината клиенти, ако не 90%, предпочитат с наложен платеж.
 
Последно редактирано:
От: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Запитването ми се отнася за много близък приятел, който продава скъпа техника. Няма фирма, но съм сигурен, че е декларирал приходите си.

Няма как без фирма да извършва търговска дейност по занятие.
 
Прав си, че в цивилизованите държави хората плащат, с кредитни карти, само че там и магазините са цивилизовани.

В България не веднъж ми се е случвало да поръчам нещо (на сайта пише налично и т.н.) и след няколко часа ми се обаждат - "съжалявам, нямаме го налично". И ако съм бил платил вече, примерно с Epay.bg, какво правим, като Epay не потдържа функция Refund?

Просто маса от Българските онлайн магазини са някакви кухи и нямат никакви стоки реално, някой като поръча нещо - търчат до Илиенци да го купуват.

За това вече ако поръчвам нещо от тук - задължително с наложен платеж.
 
Абе то и търговците са едни. Някой никога не са чували, че има такова животно като PayPal и си работят само с местни. Няма лошо. Но нека се съгласим, че магазините са на нивото, което са и потребителите. А това с наличната стока. Чувал съм го и много ще се надявам да не ми се случи никога. Имам едно приятелче, което бухаше щяло и нещяло в онлайн магазина и щял да го мисли, като го поръчат. :) Това беше велика стратегия, но имаше много неща, честно. :) И номера с Илиенци работеше също. :)

Но за да се завърти колелото магазините ни трябва да са на ниво, просто за да накарат и хората по-често да прибягват до тях, а не да се лутат по молове и някакви измислени магазини. В един наскоро питах за дънки (малко по-дълги) и отговорът им беше, че не работели с дължини. WTF. :) Това в нета се случва точно е един клик. :) Тук специално отидохме до този магазин. Така, че и двете страни имат на къде да еволюират. Но както споменах, първи трябва да са магазините, защото от известно доста време на сам се конкурират с техните световни еквиваленти.

И за да видите как печели един тукашен онлайн магазин, вижте на какво попаднах във Facebook днес:

uu7j.jpg


Попадал съм на кофти онлайн и офлайн търговци, така че това кой какъв е....кой е честен и кой не....не е до среда, а до човек. ;)
 
От: Re: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

В България не веднъж ми се е случвало да поръчам нещо (на сайта пише налично и т.н.) и след няколко часа ми се обаждат - "съжалявам, нямаме го налично". И ако съм бил платил вече, примерно с Epay.bg, какво правим, като Epay не потдържа функция Refund?

Тук многи си прав! Имат онлайн магазин, а нямат време да си ъпдейтват количествата в магазина и като поръчаш нещо .... звънят на следващия ден, ами ааа аа то в момента го нямаме налично .... а ти си загубил време да седнеш да се регистрираш, че да направиш поръчка и т.н

Затова директно им звъня и ги питам имат ли го нямат ли го, а те се чудят що им звъня и ги събуждам сякаш.... абе такива идиоти има на тоя свят.

Даже настоко поръчвах от един сайт 3 артикула, и те имаме ги налични по телефонна. На следващия ден ми звънят в ранният следобед и ми казват съжеляваме но единият артикул се е изчерпал.... и аз шах и мат. А ми трябваше веднага и бях организирал нещата .... нямам думи.

В последно време, ми е по добре да отида в офлайн магазина и да си го купя дори и да е по скъпо, отколкото да поръчвам от български онлайн магазини. - Времето е ценно и не трябва да отлагаме.
 
Аз пък ще ти кажа за един представител на известна световна марка, който нямаше сайт, и нямаше продукта от новата колекция на марката. И пича направо ми кажа да дойда да видя, а аз му казах, не мерси, ще си го поръчам направо от сайта на компанията. И му казах, че няма да е зле някой ден ако искат да продават тук, да поне сайт да имат, с качен каталог. Мани онлайн магазин. Там като гледам какво имате, ще е една телефонна любов. Така, че не са само онлайн, и офлайн има смотльовци. :)
 
От: Re: Бирници подпукаха търговците в нета - как да проверим, дали дължим пари?

Абе то и търговците са едни. Някой никога не са чували, че има такова животно като PayPal и си работят само с местни.

Защо да набутват клиентите да плащат повече? ePay.bg взимат по-скромни такси от PayPal.

Гледам сега сайта на ePay.bg и таксите им са много сложно обяснени, но мисля, че са по-ниски от тези на PayPal (за плащания без използване на чужди дебитни и кредитни карти таксите им са по-малки).

Сега продължавам да гледам тарифата на ePay.bg и се чудя какви са тези юридически лица, които не са търговци и как е възможно таксата да е нула процента (при плащане с дебитна карта издадена от няколко български банки)...
 

Горе