Бих желал да Ви помоля за съвет

BlueNote

New Member
Здравейте, първо бих искал да кажа, че се радвам, че вече съм част от този форум и че тук можем да обменяме мнения, знания и опит.

Аз съм в ранните си 30 години. Завършил съм бакалавърска и магистърска степен в сферата на социалните науки. Преди няколко години поради форсмажорни обстоятелства не работих известно време, а след това ми се наложи да се върна в родния си град. Започнах работа при мой близък, който се занимава със счетоводство. Реших, че в дългосрочен план е много добро решение да завърша втора бакалавърска степен в сферата на икономиката (дистанционно обучение). Работил съм за кратко в областта на маркетинга, продажбите и човешките ресурси. Владея добре английски език. Бих се радвал да разбера мненията Ви за това каква специалност да избера да следвам, като се колебая между следните: счетоводство и одит, финанси и икономика и търговия.

Икономика и търговия: по-запознат съм с електронната търговия и считам, че има голям потенциал за растеж. Това е нещо, с което наистина ми харесва да се занимавам. Интересувам се от стоки, да намеря нещо, за което има ниша на пазара, да намеря добър продукт и да го предложа на клиент. Купувал съм доста неща от онлайн магазини извън България, продавал съм доста неща и в OLX. Мислех, че ако уча икономика и търговия това ще ми даде възможност да работя във фирми или компании, които търгуват с нещо, или предлагат услуги. От друга страна срещам доста негативни мнения, относно реализацията със специалности като икономика на търговията, на ... и т.н.

Счетоводство и одит: В linkedin съм виждал профили на хора на моята възраст, които се занимават със счетоводство, и виждам докъде вече са стигнали те в кариерното си развитие. От друга страна, един счетоводител може да има и собствена фирма или да работи и в друга област.

Финанси: финанси е доста желана специалност, но за практическата работа и възможностите за развитие не знам много.

Има голяма разлика между това да изпитваш интерес от това да изучаваш една дисциплина и реалната ѝ практическа приложимост.

Ако започна да се занимавам със счетоводство, финанси, човешки ресурси ще започна да градя от entry-level позиция, а да правиш това на моята възраст не е особено обнадеждаващо, затова мисля, че в моя случай вероятно е добре да имам по-неконвенционален подход, да мисля out of the box и да обмисля и други опции.

За мен поради редица причини е много добър вариант в дългосрочен план да се занимавам с нещо, което ми дава възможност за развитие извън рамките на страната.

Това, което искам най-много, е да работя за себе си, но скоро започвам да си търся нова работа, за да съм самостоятелен финансово и натрупам някакъв капитал, да се занимавам с нещо, което ми дава възможност да се развивам, като междувременно като side hustle мога да започна и нещо друго.

Бих желал да чуя съвета Ви за това какво да започна да следвам.

Благодаря предварително на всеки, който отдели от времето си, за да ми отговори.
 
Моя съвет е да спреш да се скатаваш и да почнеш най-после да вършиш нещо! На 30 и нещо искаш още да учиш, луд ли си? Като искаш бизнес, започвай с бизнес, защо си губиш времето с глупости. Изгубил си си 10 години от живота в учене на нещо, което не искаш да работиш, сега искаш да изгубиш още няколко, за да разбереш в последствие, че не е имало нужда. Ако мислиш, че дипломата ще ти помогне нещо в бизнеса, лъжеш се. Ще ти помогне да си намериш по-добра работа и ще знаеш какво не може да стане, нищо повече. Което всъщност е точно обратното на бизнес.
 
Бих се радвал да разбера мненията Ви за това каква специалност да избера да следвам

Аз съм в ранните си 30 години. Завършил съм бакалавърска и магистърска степен в сферата на социалните науки.

Никаква. На този ти етап нова диплома за висше ниакква работа няма да ти свърши... Вечен студент не ти е решението.
 
Първо си намери сериозна и добре платена работа/или започни бизнес ако това ти е целта.
След това ако искаш да учиш допълнително - учи.
Но не разчитай на това, че ще имаш 3 дипломи макар и на близо 40 г.
 
В момента целта ми е точно да започна нова добра работа и скоро започвам да кандидатствам. Идеята ми за образованието е то да е странично занимание, на което да не отделям значително време. Наясно съм, че ако инвестирам това време, за да се занимавам с нещо друго като проект или за да се развивам в кариерата си, възвращаемостта ще е по-значителна. Но погледнато в дългосрочен план в живота се случват непредвидими събития: преструктурирания и те освобождават от работа, икономически кризи, бизнесът ти не успява и т.н. и ако това се случи, когато си в по-напреднала възраст, дори и да имаш опит, ако е съчетан с подходящо образование си по-конкурентен на пазара на труда.
 
На 40 години, хората, с които ще се конкурираш за дадено работно място ще са с по 15 години стаж, супер специалисти. Ти ще си с 3 дипломи и минимален стаж. Кой ще вземат според теб?

Какво значи скоро започвам да кандидатствам, малко искаш още да си починеш ли? :) Я ми кажи ти при ваще ли живееш?

В момента целта ми е точно да започна нова добра работа и скоро започвам да кандидатствам. Идеята ми за образованието е то да е странично занимание, на което да не отделям значително време. Наясно съм, че ако инвестирам това време, за да се занимавам с нещо друго като проект или за да се развивам в кариерата си, възвращаемостта ще е по-значителна. Но погледнато в дългосрочен план в живота се случват непредвидими събития: преструктурирания и те освобождават от работа, икономически кризи, бизнесът ти не успява и т.н. и ако това се случи, когато си в по-напреднала възраст, дори и да имаш опит, ако е съчетан с подходящо образование си по-конкурентен на пазара на труда.
 
Формалното образование на твоята възраст е чиста загуба на време и сума ти други ресурси ако целта ти е финансова независимост.

На някои хора ученето и студентстването им е нещо като хоби. Ако си от тях - няма лошо, ама е добре да си изясниш какво искаш и от там да си подредиш приоритетите.
 
Но погледнато в дългосрочен план в живота се случват непредвидими събития: преструктурирания и те освобождават от работа, икономически кризи, бизнесът ти не успява и т.н. и ако това се случи, когато си в по-напреднала възраст, дори и да имаш опит, ако е съчетан с подходящо образование си по-конкурентен на пазара на труда.

Ако следваме тази логика, това означава да се самоубием още сега. Нищо сигурно няма - камоли в бизнес средите. Никога не знаеш дали ще те уволнят, дали бизнеса ти няма да фалира заради тъпа грешка. Но това му е интересното, затова много малко хора успяват.
Дипломата няма да ти помогне за нищо, остави ги родителите ти какво ти говорят, че ти трябва диплома. В днешно време знанията са най-важните, а те не се придобиват в университета.
 

Горе