Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

agatha65

Active Member
Правя един блог на приятел с Wordpress и с много снимки( над 12000 ), които ще са включени в различни постове. В някои постове ще има по над 100 снимки.
Всичките са любителски - необработени и големи. Искам съвет как да ги хоствам: на сървъра(споделен хостинг - бавно и много място) или някъде другаде и къде точно?
Платен CDN не е опция.
В темата, която ползвам има добавен Flickr уиджет, но не знам дали да го ползвам и за страниците и постовете или има други решения.
Моля споделете Вашите мнения и ми помогнете да взема правилното решение.
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Всичките са любителски - необработени и големи.

Нали няма да направиш тази простотия, да качиш снимките необработени и големи? Иначе може да ползваш почти всеки надежден хостинг.
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Ама как да оптимизирам 12000 снимки? От целя свят снимани с различни апарати, резолюции и изобщо ужас.
Мислех си дали тези от Flikr например нямат някаква опция в url-a да задам размер и компресия и те да ми ги дават вече намалени, подобно на timthumb. Или някои други. Затова пуснах този пост да ми кажете.
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Ама как да оптимизирам 12000 снимки?

Има програми за оптимизация на снимки. :)
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Ама как да оптимизирам 12000 снимки? От целя свят снимани с различни апарати, резолюции и изобщо ужас.
Мислех си дали тези от Flikr например нямат някаква опция в url-a да задам размер и компресия и те да ми ги дават вече намалени, подобно на timthumb. Или някои други. Затова пуснах този пост да ми кажете.

Ами вариантите са 2.
1. На сървъра
2. На компютъра

На сървъра е ясно. Според галери софтуера които ползваш, задаваш максимален размер и 'пази пропорцията' и готово.
Само, че за 12 000 снимки хостинга със сигурност ще писне.
На компютъра по същия начин. Съсзашаш един фотошоп скрипт, задаваш максимален размер и да се пазо пропорцията и ги пускаш...
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Недей с flickr. Че може от там да ги шернеш в блога, може, но утре ще си сменят общите условия и може да се наложи пак да търсиш решение. Иначе всеки плъгин за галерия ще оразмери снимките при качването им, друг е въпроса че може да отнеме време... не те знам по какъв начин точно мислиш да ги качваш и да ги споделяш в блога.

Иначе най-лесно е да хванеш irfanview, вътре има опция batch conversion/rename, правиш ги всички снимки на 1200 пиксела ширина или колкото смяташ, че е достатъчно, пиеш 1-2 кафета, докато програмката обработва и готово.
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Аз така на един познат му направих сайт в който качва редовно по много снимки. Някои галерии са над 100 снимки, повечето са под 50.
Сайта е на друпал 7. Ползва се споделен хостинг от ICN.
До момента в сайта има над 7000 качени снимки.

Но всичките са обработени на резолюция 800x600 до колкото си спомням. Не виждам смисъл да се слагат в сайт снимки по-големи от 1024 ширина. Първо много бавно ще се зареждат страниците които имат много снимки, второ ще се плаща много за хостинг пространство.

Сайта за който говоря е www.mycobg.com
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Аз оптимизация на снимки ползвам FastStone Photo Resizer(иконката има едно червено и едно синьо кръгче), може да оптимизираш хиляди снимки. Последно оптимизирах около 20 000 снимки и всичко мина много добре. Никога не съм имал проблем с нея.
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Първо ги прекарваш през http://www.fotosizer.com/.
Качваш си ги на хостинга, който ползваш в момента, инсталираш WP-SmushIt (има опция за batch оптимизация) и Jetpack, където активираш photon и си ползваш за картинките безплатния CDN на WordPress.
 
  • Like
Реакции: CTAH
Coolicehost не държеше ли един голяма сайт за гифове и картинки на някой от тук? Или нещо съм в грешка. Ако ще взимаш, гледай всичко да е добре оптимизирано по-машината, защото и ресайзването не е кой знае колко добра опция. Все пак хората искат да видят повече. :)
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Можеш да компресираш jpeg значително без преозразмеряване и видима загуба на качество. Някъде във форума имаше връзка към програмата. Или аз, или някой колега бе дал връзката. Преди 2-3 месеца, ако не бъркам.
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

+ 1 За http://www.fotosizer.com/ аз го ползвам много и отдавна.

Първо ги прекарваш през http://www.fotosizer.com/.
Качваш си ги на хостинга, който ползваш в момента, инсталираш WP-SmushIt (има опция за batch оптимизация) и Jetpack, където активираш photon и си ползваш за картинките безплатния CDN на WordPress.
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Благодаря много.
Ще почета малко и ще реша как да го изработя.
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

На Гоогле Пикаса - няма ли да стане?
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

На Гоогле Пикаса - няма ли да стане?

Няма да стане и май си търсиш количество мнения!
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

На Гоогле Пикаса - няма ли да стане?

И в снимка.бг става... :lol:
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

И в снимка.бг става... :lol:

Е ти па, къде сравняваш Пикаса със снимка.бг :lol:

P.S. С тези ограничения за фб страниците хората се чудят как да натрупат мнения... По този начин няма да стане, с безмислени мнения няма начин. Не, че този коментар има смисъл :D
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Е ти па, къде сравняваш Пикаса със снимка.бг :lol:

P.S. С тези ограничения за фб страниците хората се чудят как да натрупат мнения... По този начин няма да стане, с безмислени мнения няма начин. Не, че този коментар има смисъл :D

Патриот и родолюбец съм - "Подкрепете българското". :beer:
Смятам, че много добре става: при оферта от профил с малко мнения му цъкаш на тях и ги четеш. Ако са смислени - купуваш. Ако са като това с Пикаса - бегай надалече.
Човек, който не може да напише няколко смислени мнения, не заслужава бизнес отношение.
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

И в снимка.бг става...

Патриот и родолюбец съм - "Подкрепете българското".

Снимка.бг не става, защото се държи от собствениците на Дарик радио, вече Нова тв. Преди време бяха нашумели доста скандали, защото когато на Сайта на Дарик радио им притрябва някоя снимка, вземат от качените снимки в сайта снимка.бг, като по този начин крадат качените снимки на потребителите.
 
От: Блог на пътешественик с много снимки - къде да ги хоствам? Дайте ми съвет

Снимка.бг не става, защото се държи от собствениците на Дарик радио, вече Нова тв. Преди време бяха нашумели доста скандали, защото когато на Сайта на Дарик радио им притрябва някоя снимка, вземат от качените снимки в сайта снимка.бг, като по този начин крадат качените снимки на потребителите.

То това си е в правилата им, така че никой не краде нищо:

С ползване на услугите на Snimka.bg, вие предоставяте безвъзмездно на "Инвестор.бг" АД разрешение да възпроизвежда, публикува и разпространява публикуваното от вас съдържание в печатни и онлайн издания на "Инвестор.бг" АД.

Проблема си е в хората, които си мислят, че някой току така предоставя хостинг за снимки без да иска абсолютно нищо насреща. Те предлагат хостинг, вие им давате права, такава е сделката.

Пак ще се повторя, всички такива дистанционни услуги не вършат работа, ако правите сериозен блог от сериозен човек със сериозни снимки, както изглежда е случая. Вършат само, ако искате да шернете някой скрийншот или смешна снимка с някой. Хоствайте си ги снимките при вас, супер евтино е и никой не те държи за шията с подобни условия.
 

Горе