България, която изгубихме..

BRAIN_PAIN

Well-Known Member
От: България, която изгубихме..

Пълни глупости. Ако комунистите не бяха унищожили пазарната икономика с идването си на власт сега щяхме да сме най-богатата държава на Балканския полуостров и сред най-заможните в Европа. Днешната мизерия дължим изцяло на катастрофалната планова икономика, която е доказано неработещ модел и управленските кадри, които не разбират нищо от пазарна икономика, защото просто през целия си живот са били заливани с лъжлива пропаганда. В края на XIX и началото на XX век сме регистрирали най-мощното икономическо развитите в нашата история. И всичко това въпреки войните, които междувременно сме водили!
 
  • Like
Реакции: Sky
От: България, която изгубихме..

виж какво колега-сеньор,винаги съм гласувал против комунистите,/дори оплюх мъртвото ченге максим,през времето му построиха 1600 джамии в б-я/.но в тази статия си подходил еднозначно.в нея има неща с + и неща с –.еднакво съсипваха хора от бсп,сдс,дпс,цар,та дори и бойко.последния се опитва да оправи някои неща от предишните,но и той допуска грешки- най-главната е:изтичането на мозъци,а не е аец белене или магистралите.защото материлното се руши,а духовното остава.същото се отнася и за автора на статията.какво като е построено,всяко нещо остарява и трябва да се построи ново на негово място.с едно обаче съм съгласен:трябва да има смесена икономика и липсва национална стратегия в какъвто и да е аспект.
 
Последно редактирано:
От: България, която изгубихме..

Пълни глупости. Ако комунистите не бяха унищожили пазарната икономика с идването си на власт сега щяхме да сме най-богатата държава на Балканския полуостров и сред най-заможните в Европа. Днешната мизерия дължим изцяло на катастрофалната планова икономика, която е доказано неработещ модел и управленските кадри, които не разбират нищо от пазарна икономика, защото просто през целия си живот са били заливани с лъжлива пропаганда. В края на XIX и началото на XX век сме регистрирали най-мощното икономическо развитите в нашата история. И всичко това въпреки войните, които междувременно сме водили!
Това не изключва факта, че България бе унищожена от демокрадите след 89-та. Абстрахирай се от това какво сме можели и щяли да бъдем, а погледни какво бе унищожено по време на прехода. Все пак, дори по време на комунизма, плановата икономика беше национална, докато сега капиталите са под чужд контрол, предимно.
 
От: България, която изгубихме..

Постнах го заради това, че сме имали работещи заводи, кадри на световно ниво, продукция на световно ниво, а сме затрили всичко. Не споря с това, че комунистите са правили много глупости, а и не само те.
 
От: България, която изгубихме..

Ако на някого не пречихме като народ доста щяхме запазим.

Иначе, пътя е ясен след 89
 
От: България, която изгубихме..

Демократи след 89-та не мисля, че е имало. Просто пребоядисани закоравели комунисти и жертви на комунизма без необходимия опит. Смъртоносна за икономиката комбинация. Преходът от пазарна към планова икономика е лесен, но обратното няма как да стане без национална катастрофа и мизерия. Да не говорим, че нито едно от правителствата след 89-та не е имало смелостта да започне истинска реформа чак до 97-ма, когато Иван Костов идва на власт, но тогава вече е било твърде късно, за да се спаси каквото и да е.

Проблемът не е, че е имало унищожения по време на прехода, а че това е станало твърде късно. Предприятия, правени за планова икономика в повечето случаи няма как да просъществуват в пазарна. Трябваше да бъдат ликвидирани или продадени още през първите 2-3 години и щяхме да имаме шанс за по-нормално икономическо развитие. Най-малкото сега доходите ни щяха да са поне 3 пъти по-високи и да можем да се сравняваме със страни като Унгария и Полша. Вместо това ние още изплащаме милиардите потънали в опити за спасяване на гигантските комунистически фабрики, които след 89-та станаха излишни, но правителствата продължиха да ги издържат заради липсата на перспективно мислене. Да не говорим, че комунизмът уж си е бил отишъл, но до идването на Костов България реално пак се управляваше от комунисти. За демокрация и демократи е трудно да се говори дори в момента. Има ги, ама само на хартия. Реално през 80% от времето си е чист тоталитаризъм.
 
От: България, която изгубихме..

Стига бе, предприятия изнасящи продукция за световните пазари нямало да издържат на пазарната икономика. Глупости на търкалета. По-скоро нарочно бяха унищожени, за да могат други да се наместят в нашата ниша.

А демократи има. Много ме дразни, когато някой започне да твърди, че нямало демократи. Ами то и комунисти нямаше, защото комунизмът на теория е друго.
 
  • Like
Реакции: snux
От: България, която изгубихме..

Хора вие правите ли разлика между комунисти, Живков и останалите отрепки след него? Реда си го каза доста ясно

Стига бе, предприятия изнасящи продукция за световните пазари нямало да издържат на пазарната икономика. Глупости на търкалета. По-скоро нарочно бяха унищожени, за да могат други да се наместят в нашата ниша.

Всичко се разпродаде за да се натрупат бързи пари и да се затрие ноухауто, за да могат други комапнии да си докарат боклуците
 
От: България, която изгубихме..

Едно време всички се оплакваха, че в лимонадата имало пчели. Сега мисля, че 22 год, по-късно всички ядат салами с л@йна и ядат Данон кисело мляко, което всички знаем, че няма никакъв вкус. Но всички не казват нищо и мълчат ! :)

А друг момент, българина си е глупав и наивен по неволя. Поп Фори светулката вдигаше хил. българи на Бдения всяка вечер 89 и 90 год.
 
От: България, която изгубихме..

Истината на коминузма, е че без евтините ресурсри и пазар от страна на русия няма как стане - виждаме какво става в св. Корея.

Ако по време на прехода така жестоко не ни разпраха нямаше да се случи нищо, страшно. Но пак казвам - няма как всички от СССР да въвят на горе а ние така брутално да се разпорим, ако няма силна външна намеса за да стане това.
 
От: България, която изгубихме..

Гледайте последното интервю на Т.Живков във Всяка Неделя. Много добре описва, какво е положението.
Няма как да приема, че дойдоха едни зъбати козели с пуснати полу-бради и започнаха да пеят Времето е наше и Кой не скача е чАрвен и Искаме промяна.

Сега за всички има промяна. Плаща се парко място в центъра на София. :) Точно тя, които сега недоволстваха, 90 год ходеха да крещят на площадите. Е сега няма се оплакват - нали имат промяна вече.
 
От: България, която изгубихме..

Стига бе, предприятия изнасящи продукция за световните пазари нямало да издържат на пазарната икономика.

Това са били предприятия създадени и работещи за планова икономика, където няма конкуренция. При пазарната икономика обаче конкуренцията е водеща и гигантите на плановата икономика няма как да съществуват, защото губят пазарите си. Когато едно предприятие си загуби пазарите то започва да работи на загуба. Държавата започва да покрива загубите години наред с парите от данъците. По този начин вместо да се влагат пари за развитие се поддържа статукво, което води само до още по-голямо затъване. Така след години се стига до прахосване на милиарди долари, които ако бяха вложени в перспективни мерки за стимулиране на бизнеса щяха да подобрят драстично живота ни, вместо сега да ни заобикаля тотална мизерия и разруха.

Едно предприятие не струва пет пари, ако няма къде да си реализира продукцията. Наистина сме изнасяли и за държави извън СИВ, но количеството не е било достатъчно, за да компенсира загубените гарантирани пазари след 89-та. Няма никакво значение колко качествена е продукцията, ако няма кой да я купи и няма нужда от нея. На картинка изглеждат много добре предприятията, но на практика са станали напълно безполезни и само са ни влачили към дъното като камък на шия. И в момента берем развалените плодове на плановата икономика, заради некомпетентността и страха на политиците на прехода.
 
От: България, която изгубихме..

През тези години май само едно не разбрах.
Какво искаше Андрей Луканов, та го утрепаха и не можа да се осъществи?
От една страна ни го натресоха руснаците със скъпата енергия - задето се отцепихме и искахме НАТО, от другата страна педе*асите в управлението клекнаха пред американците и затриха тежката индустрия. Къде от скудоумие, къде за няколко хиляди долара - под формата на "четене на лекции" в САЩ.
 
От: България, която изгубихме..

Публична тайна е, че елитът на БСП винаги е бил свързан с тъмни икономически интереси, източване на държавни пари чрез фирми на местни ръководители на партийни организации и откровени връзки с мафията. Това важи и до днес, макар че напоследък най-големите престъпници ги изхвърлиха от важните постове в БСП. Предполагам, че Луканов си е заминал по тази линия, а и животът на хората през 90-те е бил доста евтин, не че сега е много по-различно.

Една Полша, дето беше по-зле от нас, направи успешна реформа без страх и сега изнася какво ли не в цяла Европа, че и у нас. Загледайте се къде се произвеждат известните марки дъвки, пасти за зъби и куп други работи. Все в Полша. Ние не правим нищо и внасяме всичко, защото от поддържане на предприятия в будна кома не ни остана време да си оправим икономиката.
 
От: България, която изгубихме..

Това за голямата индустрия и просперитет на България си е чиста комунистическа пропаганда.

Факта, че хората в този уж бизнес ориентиран форум я приемат толкова лесно е много показателен.

Днеска уж предприемачи жалеят за тоталитарна диктатура избила интелигенцията и откраднала (национализирала) цялата частна собственост.

Господа "предприемачи" бизнес може да се прави и без титани на мисълта като дивия селянин Тодор Живков.

Много хора тука ги е хванал стокхолмския синдром или изобщо не си познават историята.
 
От: България, която изгубихме..

Това за голямата индустрия и просперитет на България си е чиста комунистическа пропаганда.

Факта, че хората в този уж бизнес ориентиран форум я приемат толкова лесно е много показателен.

Днеска уж предприемачи жалеят за тоталитарна диктатура избила интелигенцията и откраднала (национализирала) цялата частна собственост.

Господа "предприемачи" бизнес може да се прави и без титани на мисълта като дивия селянин Тодор Живков.

Много хора тука ги е хванал стокхолмския синдром или изобщо не си познават историята.

Приемам, че гониш 50 мнения.
Макар че, защо точно сега, и защо точна в тази тема, и стари баби не биха могли да кажат. :rolleyes:

Или `неска си направил върховна врътка, и искаш да го начукаш на `сичкото предприемач... `ми дай го директно, тогава. Да разберем за успехите...
:beer:
 
От: България, която изгубихме..

@Вискяр Бг

Не, просто днес ми се отвори повече свободно време.

Аз гоня 50 мнения тука, колкото ти гониш 1500. Общо взето не ми пука особено за бройката.

Просто ми писна да гледам комунистическа пропаганда от уж млади хора "предприемачи" (забележи кавичките).

Такова нещо като предприемач комунист няма. Не може да си против частната собственост и за бизнеса...

Докато има такива полезни идиоти, които не си знаят историята и дрънкат глупости тази страна няма да се оправи и това ме дразни най-много.
 
От: България, която изгубихме..

Истината е че никога не е имало истински преход към демокрация
"Демокрацията" след Т. Живков е дело на вътрешно партиен преврат.
Партията единодушно сваля своя тоталитарен лидер, и си проправя път към бъдещето, както мутрите станаха "бизнесмени" така и другарите от ЦК на БКП станаха първите капиталисти.
Както беше казал един "бизнесмен" от прехода, съветвайки събратята си "да се откажат от незаконната част на своите деяния и да отрежат от себе си тази ненужна част от бизнеса си, както гущерът къса опашката си, за да спаси живота си."
 
От: България, която изгубихме..

@Вискяр Бг

Не, просто днес ми се отвори повече свободно време.

Аз гоня 50 мнения тука, колкото ти гониш 1500. Общо взето не ми пука особено за бройката.

Просто ми писна да гледам комунистическа пропаганда от уж млади хора "предприемачи" (забележи кавичките).

Такова нещо като предприемач комунист няма. Не може да си против частната собственост и за бизнеса...

Докато има такива полезни идиоти, които не си знаят историята и дрънкат глупости тази страна няма да се оправи и това ме дразни най-много.

Това така вече е друго.
Не знам дели си следил, но въпроса за предприемачите във форума е изяснен. Такива май не стигат за пръстите на двете ръце. Не ми се търси връзката към темата, надявам се да ме извиниш.
А историята... е субективно възприятие.
Пък и, може би 80% от по-активно пишещите, са родени в "демократичното" време...
 

Горе