Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

minimalvoice

Active Member
Здравейте! Днес ще ви обясня как може да стартирате онлайн магазин още по-лесно. Ще използваме системата Opencart. Естествено отново са ви нужни домейн и хостинг.
Можете да изтеглите последната 1.5.6.4 версия на Opencart от тук. Разархивирате и качвате на хостинга. Преди да започнете инсталацията трябва да преименувате следните файлове: config-dist.php --> config.php и admin/config-dist.php
--> admin/config.php. На следващата страница въвеждате данните на базата си данни и потребител за администриране. Ако всичко е готово на следващата страница виждаме, че сме инсталирали успешно магазина и трябва да изтрием инсталационната папка.

Сега започваме настройките на магазина. Първо трябва да си изтеглим български превод от тук. Той е за по-стара версия на Opencart, така че ще има доста неща които не са преведени. А превода работи само за каталога, не и за администраторския панел. Изтегляме го, разархивираме и качваме всичко в папка catalog\language. За да го активираме, влизаме в System -> Localisations -> Languages -> Insert. Попълваме полетата така:
Language Name: Bulgarian
Code: BG
Locale: bg.UTF-8,BG,bulgarian
Image: bg.png
Directory: bulgarian
Filename: bulgarian
Status: Enabled
Sort Order: 1

Влизаме в сайта и активираме превода. Виждаме, че в менюто има няколко непреведени полета: text_wishlist, text_shopping_cart. Това можем да го оправим, като влезем в папката с превода и редактираме файла bulgarian.php. Някъде във файла пишем: $_['text_wishlist'] = 'Списък с желани продукти'; $_['text_shopping_cart'] = 'Количка';. Така можем да оправим всеки превод. И сега нека направим основни настройки на магазина. Влизаме в System -> Settings и редактираме магазина. Настройваме името, собственика и т.н.


Нека пооправим външния вид на магазина. Аз съм решил да направя онлайн магазин за компютърна техника и компоненти. Избрах тази безплатна тема. Теглите я, разархивирате и качвате файловете от папка FILES_TO_UPLOAD_v1.5.6. За да я активираме отново влизаме в System -> Settings и избираме магазина. Цъкаме на менюто Store и на Template избираме berashka. Запазваме и я пробваме. Има малко разминаване: слайдера е малко в дясно и има непреведени менюто във footer-a. Слайдера ще оправим по-късно, а по-горе съм обяснил превода как става. Относно слайдера, вградения в Opencart се бъгва с тази тема, но тя пък си има спрециално пригоден за
нея. Той се казва TG Bershka Slideshow. Актираме него от менюто Extensions -> Modules и изключваме Slideshow.

Понеже мисля моят магазин да е само за България, ще изключа избора за друг език от System -> Localisation -> Languages. Същото ще направя и с валутата.
System -> Localisation -> Currency, но добавяме нова валута BGN, а останалите ги изключваме. Как трябва да попълним полетата?
Currency Title: BGN
Code: BGN
Decimal Places: 2
Value: 1
Status: Enabled

При регистрация или поръчка на продукт, трябва да се избере държава. Ние ще работим само в БГ, така че другите трябва да ги изтрием. Преди това трябва да поизтрием така наречените Зони, за да можем да изтрием държавите. Можем да ги трием от System -> Localisation -> Zones. Естествено трием всички
без зоните свързани с България. След като сме свършили влизаме в System -> Localisation -> Countries и изтриваме всички държави освен Bulgaria.

След като вече горе-долу сме пооправили магазина, ще инсталираме Vqmod. Той задвижва повечето от модулите за Opencart. Първо го изтегляме от тук. Разархивираме и качваме папката vqmod в главната директория на сайта. Сега влизаме
в инсталационната директория на vqmod за да го инсталираме, а тя е http://твоясайт.ком/vqmod/install. Ако всичко е успешно ще получите съобщение:
"VQMOD HAS BEEN INSTALLED ON YOUR SYSTEM!".

Готовия проект ТУК. Следва продължение...
 
Последно редактирано:
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

За да може Google да открива и индексира магазина правилно, ще ви трябва sitemap, който се генерира автоматично. Изтегляме този модул за Vqmod. Разархивираме и качваме файловете на сайта. Всичко е активирано, а sitemap-а се намира на адрес: http://твоясайт.ком/index.php?route=module/sitemap_xml. Този адрес се дава в Google WebMaster Tools.

Нашата тема има и добавен модул TG Payment Images. Той ни позволява да добавим изображения с методите на плащане, показващи се във footer-а. Аз съм го активирал и добавил няколко. Изображенията се намират в images/bershka.
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Понеже аз не искам да предлагам affiliate програма, искам да я спра. Ако и вие не желаете да я предлагате, изтеглете този модул и го качете в папката xml на vqmod.

Ако имате фирма, ще трябва да напишете името и постоянния адрес, за да нямате проблеми. Също така ще трябва да опишете подробно информация за доставка, за връщане на стока и т.н. Ако нямате фирма и работите на принципа на Dropshipping-а, пишете че тези услуги се предлагат от името на фирмата за dropshipping.
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Понеже аз не искам да предлагам affiliate програма, искам да я спра. Ако и вие не желаете да я предлагате, изтеглете този модул и го качете в папката xml на vqmod.

Ако имате фирма, ще трябва да напишете името и постоянния адрес, за да нямате проблеми. Също така ще трябва да опишете подробно информация за доставка, за връщане на стока и т.н. Ако нямате фирма и работите на принципа на Dropshipping-а, пишете че тези услуги се предлагат от името на фирмата за dropshipping.

... и влезте в е*ати филма като ви дойдат на гости или пък отидат във "фирмата за дропшипинг" и те не знаят какво сте направили...
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Ще трябва да се напише фирмата от която се извършват поръчките. По-добре да се напише, отколкото да имаш още проблеми.
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Ползвам Рекскатр, възможна ли е проста и лесна миграция на Оупънкарт?
Новак съм със сайтовете, еле с онлайн магазините...


Искам да кача сайтмап, но явно не работи при Рекса.
Ще съм благодарен за всякаква информация по темата с миграцията, че този Рекс много орязан на модули и възможности.
Благодаря!
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Рекс карт е базиран на стара версия на OpenCart не знам обаче коя точно версия ама май беше много стара, ако съм прав миграцията ще е много трудна или почти не възможна.
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Няма да може. Ако започваш онлайн магазин от 0-та, по-добре си инсталирай един OpenCart
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Съсипахте ме!
Не ми е проблем вече (така мисля) да инсталирам Оупънкрат, но ако трябва да вкарам наново всичкото продукт... алеле!:shock:
Ще разгледам дали Рекса има някакъв експорт...
Благодаря и поздрави!
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Навихте ме. Още повече, че искам да разширя асортимента, начините на плащане (лизинг) , да сложа някой друг слайдер за цена,модел... и т.н.
Към момента имам 330 продукта, а искам да кача поне още толкова. Как най-безболезнено да ги експорт-импортна?
Има ли начин (да продължавам ли да чета) или да запретвам ръкави и да ги подкарвам както си знам?
Предполагам отговора, но да питам- ако кача и инсталирам при Рекса един Опън, дали няма да направя мазало? Не ми се иска да спирам дейност- разчитам на някакви продажби.
Друг въпрос - колко би струвала интервенцията, ако го направи професионалист?
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

По-добре не инсталирвай Опен при Рекси! Има платени добавки за импорт/експорт. Може би ще трябва да вземеш един. Първо ще ти помогне да експортнеш старите продукти, второ ще ти помогне да ги импортнеш в новия Опен
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Защо не ги експортираш от базата данни?
И след като си инсталираш Опънкарт ги импортваш чрез някой от многото модули.

[video=youtube;i2ffy6_6eFw]http://www.youtube.com/watch?v=i2ffy6_6eFw[/video]
 
Последно редактирано:
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Ха! За това не бях се сетил.
Златни сте, трябваше по-рано да се регна тук!
Продължавам с теоритичната подготовка.
Още един въпрос. Ако инсталирам Опена в поддиректория на Рекса, след като го настроя и изтрия Рекса може ли с прост копи-пейст да преместя Опена и той да си е функционален?


Поздрави!
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Ха! За това не бях се сетил.
Златни сте, трябваше по-рано да се регна тук!
Продължавам с теоритичната подготовка.
Още един въпрос. Ако инсталирам Опена в поддиректория на Рекса, след като го настроя и изтрия Рекса може ли с прост копи-пейст да преместя Опена и той да си е функционален?


Поздрави!



сега най-добре е инсталирай си нов опън и наново продуктите - 300 продукта са нищо.
След като си инсталираш опъна си инсталирай един xls тоолс.
Продуктите започваш да ги вкарваш в таблицата тулсааа и ги импортваш
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Захващам се с инсталацията.

Поздрави!
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Още един въпрос. Ако инсталирам Опена в поддиректория на Рекса, след като го настроя и изтрия Рекса може ли с прост копи-пейст да преместя Опена и той да си е функционален?
Поздрави!
Ако инсталираш опън карта в поддиректория, след преместването в главната директория ще трябва да промениш пътищата в двата config.php файла иначе няма да работи.
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Ако инсталираш опън карта в поддиректория, след преместването в главната директория ще трябва да промениш пътищата в двата config.php файла иначе няма да работи.

Това е! Ще питам ако се объркам, но това е процедурата с по-малък риск за мен!
Захващам се, за да не свалям сайта.
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Ха! За това не бях се сетил.
Златни сте, трябваше по-рано да се регна тук!
Продължавам с теоритичната подготовка.
Още един въпрос. Ако инсталирам Опена в поддиректория на Рекса, след като го настроя и изтрия Рекса може ли с прост копи-пейст да преместя Опена и той да си е функционален?


Поздрави!



сега най-добре е инсталирай си нов опън и наново продуктите - 300 продукта са нищо.
След като си инсталираш опъна си инсталирай един xls тоолс.
Продуктите започваш да ги вкарваш в таблицата тулсааа и ги импортваш.

само копи пасте в таблицата, аз така съм вкарвал по 200 продукта за 4 часа

лесно и бързо е пък и така редактирах някой неща , които исках отдавна да го направя
 
От: Бюджетен онлайн магазин за няколко часа!

Инсталирай си го спокойно в под директоря нагласи си го натъкми и като е готов просто го местиш в главанта с малка редакция на няколко реда в двата config файла в главната дир и в админ и си готов



Ха! За това не бях се сетил.
Златни сте, трябваше по-рано да се регна тук!
Продължавам с теоритичната подготовка.
Още един въпрос. Ако инсталирам Опена в поддиректория на Рекса, след като го настроя и изтрия Рекса може ли с прост копи-пейст да преместя Опена и той да си е функционален?


Поздрави!
 

Горе