Бял шрифт на черен фон?

bodyrock89

Active Member
Колко от вас намират белия шрифт на черен фон за дразнещ? Лично аз, особено вечер на изгасено осветление, го намирам за доста блестящ и дразнещ за четене.
Има ли някакъв специален нюанс на бялото, жълтото или някакъв друг цвят, който да не е толкова дразнещ, но и в същото време да се чете когато сме на осветено място (през деня на терасата да речем)?

Навярно доста от вас имат и/или правят сайтове с черен background и могат да споделят малко опит.
Кои според вас са най-добрите цвят, шрифт и размер на текста при сайт с черен background?
 
От: Бял шрифт на черен фон?

Ето едно интересно четиво
http://www.writer2001.com/colwebcontrast.htm

Това също е полезно:
http://bcn.boulder.co.us/community/tools/colors/sccscblk.htm
(на мен ми харесва Index 173, font color = cccccc или Index 215, font color = ffffcc, но е по-студено).

А с това можеш да си поиграеш малко:
http://www.visibone.com/colorlab/

Със сигурност има и други тулове из нета (дизайнерите ще кажат), а ти порови.
 
От: От: Бял шрифт на черен фон?

Според статията най-ненатоварващ на черен фон е тъмно зеления цвят, който обаче, както самия автор споменава, е доста старомоден, а според мен си е направо грозен.

Така че за сега се спрях на сивия цвят и по-точно споменатия от теб cccccc. Ето как изглежда:

33zd4lt.jpg


Ето как изглежда и по-тъмно сиво:

vse88g.jpg


Този цвят се чете доста добре вечер на изгасена лампа, но на дневна светлина е доста невзрачен.

Така изглежда и чисто белия шрифт:

aysorr.jpg


А ето и другия харесан от теб цвят:

2njblt2.jpg


който също ми се струва блестящ.

Фона не е напълно черен, а е: 12110F

Вида на шрифта е Verdana, размер 14px. Не знам дали е най-добър за черен фон, но за сега се спирам на него.

Между другото, ако направя целия текст болднат, дали google ще го счете за black hat seo?

п.с тулчетата са много полезни и си ги сейвнах, ако ми потрябват занапред.
 

Прикачени файлове

  • 33zd4lt.jpg
    33zd4lt.jpg
    35.8 KB · Преглеждания: 3
От: Бял шрифт на черен фон?

Каквото и да му сложиш - на черен фон се чете ужасно. За нещо кратко може, но за дълги текстове тъмния фон е отвратителен.
 
От: Бял шрифт на черен фон?

Дори да се избере правилен нюанс на сивото, истинският проблем е цветът на фона. Черното "взема" очите след дълго четене и после за известно време всичко го виждаш като релси. Като цяло черният цвят за фон на сайтове с много текст вече е архаизъм.
 
От: Бял шрифт на черен фон?

Дори да се избере правилен нюанс на сивото, истинският проблем е цветът на фона. Черното "взема" очите след дълго четене и после за известно време всичко го виждаш като релси. Като цяло черният цвят за фон на сайтове с много текст вече е архаизъм.

Така е, направо ми изтекоха очите днеска с тея тестове. Накрая взех че смених темплейта...
 
От: Бял шрифт на черен фон?

По добре бели букви на черен фон от колкото черни букви на черен фон :)
Това е истински случай с фирма на която се опитвам да помогна за СЕО-то безвъзмездно.
Изпращам им един текст който да сложат на първа страница долу преди футера да има малко повече текст и ключови думи и на другият ден викам какво стана:
- Готови сме
- Как сте готови като не го виждам
- Там е най отдолу както ти каза
Вглеждам се и какво да видя на черен фон с черни букви сложили текста
- Що така направихте бе
- Ами щото ни разваля дизайна (това е най грозният сайт който някога е правен в нета)
- Абе вие сте луди не може да слагате черни букви на черен фон щото Г. ще ви отпердаши
На другият ден гледам нема нищо
- Какво стана бе - кога ще го сложите
- Ние сме го сложили
- Поглеждам по внимателно и какво да видя текста бели букви на бял фон
- Абе вие вчера чухте ли ме какво ви говоря
- Да че не може черни букви на черен фон и за това го направихме бели на бял фон
Бех на ръба на полудяване :)
 
От: Бял шрифт на черен фон?

Така е, направо ми изтекоха очите днеска с тея тестове. Накрая взех че смених темплейта...

И си направил най-правилното нещо :) Въпреки това, темата е полезна.
 
От: Бял шрифт на черен фон?

За бели букви на тъмен фон обикновено се избира малко по-разчекнат и 'проветрив' шрифт. И да е фин/тънък - font-weight около 300 (зависи и от самия шрифт). Дебелите и плътни шрифтове, барабар с болдванията, не се възприемат много добре. И разстоянието м/у редовете (line-height) леко се увеличава в сравнение с това дето обикновено човек би сетнал за бял фон.

Пример за 'проветрив' шрифт дето е подходящ за черен фон - http://www.fontspring.com/fonts/mark-simonson-studio/proxima-nova . Мързи ме да търся безплатна алтернатива - намерете си.
 
От: Бял шрифт на черен фон?

Аз лично ти препепочъчвам фонът да не, е толкова черен и буквите да не са толкова бели. Имам предвит, черното да е тъмен нюанс на сивото, а бялото да е светъл нюанс също на сивото. Така лично мен не ме дразни.
 
От: Бял шрифт на черен фон?

Аз лично се отказах от черни/тъмни темплейти, или по-точно от темплейти с тъмно поле за основния текст. За галерия, сайт за видео споделяне и тем подобни - да, снимките и видеата изпъкват на черния фон, но за сайтове/блогове с много текст, които се очаква да привличат читатели, не е много удачно.

Ето една полезна статия, на която попаднах докато се рових по темата. Темплейта, който е използвал автора също е много приятен за четене.
 

Горе