Взех кредит от една банка. Миналия месец един звънал в къщи и казал ,че ще ме съдят?

Sokolov

Banned
Преди години си купих плазма, когато още беше скъпа. Не ми достигаха 1000 лева и взех кредит от една банка.
Условията бяха да върна 1100 т.е 10 % за 10 месеца лихва.Дръпнах аз заема и ни съкратиха от работа.Не можех да си погасявам заема.Заминах за чужбина.След една година се върнах и отидох да си погася заема.Сумата беше станала почти 1470 лв. Естествено отказах и платих само 1100 колкото им дължах според мен. ГПР беше 27 % при склщчване на кредита. Започнаха да се начисляват лихви върху останалата сума и в един момент преди 2 години спряха лихвите.Сумата беше станала 1000 лв. Миналия месец един звънал в къщи и казал ,че ще ме съдят!Ами нека ме съдят.Та ви питам , ако има юристи сред вас,за следното:Въпроса ми е да се ебавам ли с тях и да ме съдят или да си дам парите?Пазя си документите и на тях е видно,че са ми издали кредитна карта ,която никога не съм получил.Ежемесечно са ми удържали пари за ползването и!Пращали ми смси за уведомление, които никога не съм получавал.Някакви си удръжки за хартиени носители принтиране и т.н.Процента е почти 100% за година и т.н.Друго сумата е 1000 лв ,ако ме осъдят естествено и разноските ще платя ,колко ще е крайната сума?
 
От: Съвет зас пари!

Е как са ти издали карта а ти не си я ползвал и същевреммно си платил плазмата.

Плащай ги сега докато са малко, че после ще ти е доста интересно
 
От: Съвет зас пари!

Аз лично не бих платил.Едно такова дело може да се бави , да се точи , да се преразглежда и обжалва толкова пъти , че един ден и да те осъдят - може да не си между живите :) Съдебната система ни е страхотна между другото .....
 
От: Съвет зас пари!

тц, за 300-400 лв виж сега какви ядове...
щом са ги начислили значи могат да ги оправдаят!
по-добре ако имаш парите ги връщаш веднага и да ти е мирна главата.

Ако пък ти е до ебавка - продължавай, едва ли ще ги лежиш :p

Аз лично не бих платил.Едно такова дело може да се бави , да се точи , да се преразглежда и обжалва толкова пъти , че един ден и да те осъдят - може да не си между живите :) Съдебната система ни е страхотна между другото .....

да не стане като тия от Глобул, с мутри за 20 лв. задължение :mrgreen:
 
От: Съвет зас пари!

ще те осъдят и ще платиш поне още хиляда отгоре за разноски. съветът да не плащаш е доста лош - просто иди в произволна кантора на ЧСИ и гледай какво има изложено за продан за какъв размер задължение. Няма давност на подобен род дела и може и цял живот да си го влачиш. Какво може да се случи ли? Няма да те тикнат зад решетките но цял живот не можеш да си купиш някакво имущество за да не ти го вземат, няма да имаш банкова сметка за да не ти я блокират, не можеш да теглиш кредит под никаква форма и т.н.

едит: всъщност в последно време е модерно да продават дълга на цесия на фирми занимаващи се със събиране на кредити - разбирай някакви мутроиди. те как работят нмоа ти обадя ама съм сигурен, че ще положат максимасли усилия да си възвърнат инвестицията
 
От: Съвет зас пари!

Най-вероятно нищо няма да стане, човека казва че преди 2 години са спрели лихвите, чак сега го търсят... загубена работа.От собствен опит знам такива тъпи дела колко време траят.Точат се с години.Ако въобще има дело.Все пак из интернет сигурно някой е писал за такъв казус - търси в гоогле - неплатен кредит , стока на изплащане ще ме съдят ли и всякакви такива ключови , може да намериш някой с твоята ситуация.
 
От: Съвет зас пари!

Забравих да предложа и консултация с добър адвокат за 10-20 лева ще ти каже какво може да ти направят и дали може и да се измъкнеш.
 
От: Съвет зас пари!

Най-вероятно нищо няма да стане, човека казва че преди 2 години са спрели лихвите, чак сега го търсят... загубена работа.От собствен опит знам такива тъпи дела колко време траят.Точат се с години.Ако въобще има дело.Все пак из интернет сигурно някой е писал за такъв казус - търси в гоогле - неплатен кредит , стока на изплащане ще ме съдят ли и всякакви такива ключови , може да намериш някой с твоята ситуация.

не си прав и му даваш много грешен съвет.
 
От: Съвет зас пари!

Забравих да предложа и консултация с добър адвокат

в общи линии това е най-правилния съвет. в две неща можеш да си сигурен

- измъкване няма или е изключително трудно и не си струва за 2000 лв
- добър адвокат няма да плюне отгоре ти за 10-20 лв
 
От: От: Съвет зас пари!

ще те осъдят и ще платиш поне още хиляда отгоре за разноски. съветът да не плащаш е доста лош - просто иди в произволна кантора на ЧСИ и гледай какво има изложено за продан за какъв размер задължение. Няма давност на подобен род дела и може и цял живот да си го влачиш. Какво може да се случи ли? Няма да те тикнат зад решетките но цял живот не можеш да си купиш някакво имущество за да не ти го вземат, няма да имаш банкова сметка за да не ти я блокират, не можеш да теглиш кредит под никаква форма и т.н.

едит: всъщност в последно време е модерно да продават дълга на цесия на фирми занимаващи се със събиране на кредити - разбирай някакви мутроиди. те как работят нмоа ти обадя ама съм сигурен, че ще положат максимасли усилия да си възвърнат инвестицията

И ако има имущество какво - ще му го вземат заради една прогнила плазма...Най първата грешка на човека че въобще е имал вземане даване с такива гадни - изи джетове и нз какви други измислени за кредити дето товарят както могат.Но вече станалото станало за мен да плати още толкова пари си е престъпление.Но ако парите го бият през ръцете да дава...всеки сам си решава.
 
От: Съвет зас пари!

През тази 1 година в която не си погасявал задълженията си, те са минали в просрочие. Там се начисляват допълнителни лихви върху галвницата плюс договорена лихва при сключване на кредита. Ако са ти издали кредитна карта - или повероятно офърдрафт по карта, то е било заложено в първоначалния ти договор. Някой банки използват подобна клауза като начин за рефинансиране на кредита, което на практика отежнява задължението - т.е. става още по-голямо при друг ГПР. Като си си слагал подписа преди време за плазмата ли мислеше или какво ще стане ако загубиш основния си източни на доход (разбирай работата си) и какво пише с малки букви в договора. Те няма да те съдят, просто ще ти пратят съдия изпълнител. В една друга тема потребителя account-bg обясняваше за "изпълнителен лист", "изкопуване на дълга" и т.н. Това "да се ебавам ли с тях и да ме съдят" как да го разбираме:
1. Много съм печен и много ги разбирам нещата
и / или
2. Много кинти изкарах в чужбина, боли ме гъза за 3к хонорар на адвокат и такси по делото.
 
От: От: Съвет зас пари!

И ако има имущество какво - ще му го вземат заради една прогнила плазма...Най първата грешка на човека че въобще е имал вземане даване с такива гадни - изи джетове и нз какви други измислени за кредити дето товарят както могат.Но вече станалото станало за мен да плати още толкова пари си е престъпление.Но ако парите го бият през ръцете да дава...всеки сам си решава.

да, ще му го вземат. ако не вярваш разходи се до произволен офис на ЧСИ и виж какво за какви кредити се продава. BurnX, при цялото ми уважение към теб имам усещането, че дори идея си нямаш за какво говориш
 
От: Съвет зас пари!

За мен лично по правен ред никога няма да го накарат да даде тия пари или да му ги вземат по някакъв начин.Виж да пратят мутри да те тормозят - рекетират е далеч по правдоподобен вариант които може да се случи.
 
От: Съвет зас пари!

За мен лично по правен ред никога няма да го накарат да даде тия пари или да му ги вземат по някакъв начин.Виж да пратят мутри да те тормозят - рекетират е далеч по правдоподобен вариант които може да се случи.

Юрист ли си?
 
От: Съвет зас пари!

Хаха леле спуках се :D
Легално нямало как да не му направят нищо?
Частен съдия изпълнител с чичко полицай ти иде и си прибира каквото намери скъпо у вас :D А за по сериозни неща запори всякви + продажба на актви - те дори са по лоши от мутрите.

Плащай си квото имаш там и стискай палци всичко да е точно
 
От: Съвет зас пари!

Нямаше ли давност от 5 години за подобни дългове?
 
Re: От: Съвет зас пари!

Аз лично не бих платил.Едно такова дело може да се бави , да се точи , да се преразглежда и обжалва толкова пъти , че един ден и да те осъдят - може да не си между живите :) Съдебната система ни е страхотна между другото .....

Лош съвет му даваш варваш на медиите... Съдебната система е достатъчно добра като има събрани качествени доказателства - въпроса при много дела в бг се точат и се влачът заради ниското качество на събраните доказателства и непрофесионалното им събиране и/или непрофесионално документиране на събирането им което ги прави негодни за съда ... съда не може да отсъди на база не плъни доказателсва защото са хванали някой за нещо... а разбира се някой се оплакват те ги хващат а съда ги пуска....

Такова дело минава от първия път защото ищеца предоставя като доказателство за осъждане всички документи по кредите попълнени и подписани от длъжника, може да се пробва да иска графологични екпертизи и да попълни клетвена декларация че не е бил той а някой с фалшива лична карта ама като ги е попълнил сам до няколко месеца графологичната експертиза ще докаже обратно и тогава освен че ще бъде осъден да плаща може да получи и затвор до 5 години за лъжесвиделестване
няма измъкване на тази фаза за 1000 лв до 5 години затвор да се рискува е супер тъпо и то риска е много голям



какво следва след съдебната фаза:
1. такси за съдя изпълнителя за около 600 лв съм чувал,
2. Вадене на изпълнителен лист за сумата
- запор на сметки
- запор на заплата
- описване на имущество което е над списъка на несквестируемите вещи

Несеквестируеми вещи

Според чл. 444. от ГПК изпълнението не може да бъде насочено върху следните вещи на длъжника - физическо лице:

1. Вещи за обикновено употребление на длъжника и на неговото семейство, посочени в списък, приет от Министерския съвет. Тук влизат:

1.1. Вещи за лично употребление:

а) по едно горно зимно палто, едно горно есенно палто, една шапка, два костюма (съответно панталони, ризи и жилетки или пуловери - за мъжете, и поли или панталони, блузи и жилетки или пуловери, или четири рокли - за жените) и работното облекло;

б) Употребяваните обувки и бельо.

1.2. Всички детски храни и принадлежности.

1.3. Вещи за домашно употребление:

а) по един креват, една постелка, една зимна и една лятна завивка, както и по два ката спално бельо за всеки член от семейството;

б) един двукрилен гардероб, един кухненски бюфет, обикновените маси и столове;

в) обикновените домашни и кухненски прибори и съдове и обикновените прибори за хранене;

г) необходимите уреди за отопление и една печка за готвене;

д) една пералня и един хладилник;

е) един телефонен апарат и един радиоапарат.

1.4. Изкуствените органи, протезите, очилата и другите помощни приспособления и предмети, които се употребяват от длъжника или от членовете на неговото семейство поради физически недъзи или наранявания, както и лекарствата и другите приспособления, средства и материали за лечение.

1.5. Учебните пособия, включително книгите и музикалните инструменти, използването на които е необходимо при общото и професионалното обучение на длъжника и членовете на неговото семейство.

1.6. Домашните животни (домашните любимци), ако не са отглеждани за продажба.

1.7. Семейните и личните ордени и отличия:

2. необходимата храна на длъжника и неговото семейство за един месец, а за земеделските стопани - до нова реколта, или равностойността й в други земеделски произведения, ако няма такава;

3. необходимите горива за отопление, готвене и осветление за три месеца;

4. машините, инструментите, пособията и книгите, необходими лично на длъжника, упражняващ свободна професия, или на занаятчия за упражняване на неговото занятие;

5. земите на длъжника - земеделски стопанин: градини и лозя с площ общо до 5 дка или ниви или ливади с площ до 30 дка, и необходимите за воденето на стопанството машини и инвентар, както и торовете, средствата за растителна защита и семето за посев - за една година;

6. необходимите две глави работен добитък, една крава, пет глави дребен добитък, десет пчелни кошера и домашните птици, както и необходимата храна за изхранването им до нова реколта или до пускането на паша;

7. жилището на длъжника, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това, дали длъжникът живее в него; ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му, определени с наредба на Министерския съвет, надвишаващата част от него се продава, ако са налице условията по чл. 39, ал. 2 от Закона за собствеността ;

8. предвидените в друг закон вещи и вземания като неподлежащи на принудително изпълнение.

Отпадане на несеквестируемостта

Чл. 445. (1) От забраните по чл. 444 не могат да се ползват длъжниците относно вещи, върху които е учреден залог или ипотека, когато взискател е заложният или ипотекарният кредитор.

(2) От забраните по чл. 444, т. 5 и 7 не могат да се ползват:

1. длъжниците по задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и от финансови начети;

2. длъжниците за случаи, предвидени със закон.

Несеквестируем доход

Чл. 446. (1) Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само:

1. ако осъденото лице получава до 300 лв. месечно - една четвърт част, ако е без деца, и една пета, ако е с деца, които то издържа;

2. ако осъденото лице получава от 300 до 600 лв. месечно - една трета част, ако е без деца, и една четвърт, ако е с деца, които то издържа;

3. ако осъденото лице получава от 600 до 1200 лв. месечно - една втора част, ако е без деца, и една трета, ако е с деца, които то издържа;

4. ако осъденото лице получава над 1200 лв. месечно - горницата над 600 лв., ако е без деца, и горницата над 800 лв., ако е с деца, които то издържа.

(2) Месечното трудово възнаграждение по ал. 1 се определя, след като се приспаднат дължимите върху него данъци и задължителни осигурителни вноски.

(3) Ограниченията по ал. 1 не се отнасят до задължения за издръжка. В тези случаи присъдената сума за издръжка се удържа изцяло, а удръжките по ал. 1 за другите задължения на осъдения и за задължения за издръжка за минало време се правят върху остатъка от всичките му доходи.

(4) Върху вземания за издръжка не се допуска принудително изпълнение. Върху стипендии се допуска принудително изпълнение само за задължения за издръжка.

интересни моменти -

ако нямаш собствено жилище а си с постоянен и текущ адрес в жилището на родителите си - а който са ми казвали не съм 100% сигурен че е така - за каквото не е видно че е на вашите и те нямат документ за него на тяхно име се брои за твое

7. жилището на длъжника, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това, дали длъжникът живее в него; ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му, определени с наредба на Министерския съвет, надвишаващата част от него се продава, ако са налице условията по чл. 39, ал. 2 от Закона за собствеността ; - ако живееш сам в тристаен апартамен и нямаш нищо другго е интересно

давноста е 5 години но като наближи давноста съдя изпълнителя само пуска преписка и срока се удължава с още 5
 
От: Съвет зас пари!

Какво означава ,че трябвало да върнеш 1100 лв ? Ами наказателна лихва за просрочие и т.н. ? Стига сте се правили на по-глупави от колкото сте.
 
От: Съвет зас пари!

Нямаше ли давност от 5 години за подобни дългове?

има давност ако искането за погасяване не е предявено в рамките на три години от възникването му. с думи прости ако три години след като дългът стане дължим кредиторът не си ги поиска. ако е заведено дело това няма никаква връзка - съдят си те докато си ги съберат ако ще и 100 години да отнеме.

пет годишната давност е за задължения към Държавата, там принципът е същия - ако си ги потърсят преди това давността не се признава

ако на някой не му се чете:

НЯМА ТАКЪВ ФИЛМ като минат пет години и да си волен като младо конче
 

Горе