Видео наблюдение

rak

Active Member
От известно време обмислям да сложа камери в салона ми, обаче се чудя как ще стане едновременно да записват и звук и картина. Има ли такова нещо? От сайтовете, които предлагат камери за продажба, нищо не разбрах - сложили снимка на камерата и техническо описание и това е. Аз искам камера, да записва звук и картина и да изпраща записа в някакво хранилище в интернет.
 
От: Видео наблюдение

Сложи си безжични уебкам и готово, но провири от правна гледна точка как стоят нещата със видео записите на клиентите.
 
От: Видео наблюдение

колко е голямо посещението и до колко пари би отделила
една камера ли искаш

къде да се записва информация ? на хардуер в самият салон или?

ако искаш хубав звук и да се записва всичко ясно - може да се разположат няколко микрофона из цялото помещение - една-две хубави камери и готово
 
От: Видео наблюдение

За камерите няма проблем, но въпроса с аудиото не стой така. Има доста правни ограничения и можеш да имаш проблеми. Консултирай се първо с юрист, техническата страна не е проблем.

И един съвет, откажи се от запис през интернет. Доста ненадеждна става цялата система.

По-добре локално записващо устройство (PC+ кепчър, DVR или IP камера с карта памет) и отдалечено наблюдение през интернет.
 
Re: От: Видео наблюдение

Сложи си безжични уебкам и готово, но провири от правна гледна точка как стоят нещата със видео записите на клиентите.
Плескаш един много виден надпис, че обекта е под видеонаблюдение и би трябвало да си ОК. Те трябва да се съобразяват с това. Все пак го правиш за твоя сигурност и тази на клиентите ти. Няма да използваш за лични цели записите. Мисля, че е нормално, като гледам как е навсякъде вече. Предлагам IP камера, която е скачена за комютър, запшисващ всичко, който даже даже да не е в салона, защото ще дойде скъпо, ако и на него му вземеш Windows. Може и под Linux де. :) Но за предпочитане е локален сървър за съхраняване на записите. Просто като се минава през нета е малко по-рисковано от към надежност и качество. Не казвам, че е така, но го има риска. ;)

Има такава услуга , предлагана от Булсатком. Нашият блок я ползва. Доволни са, но забрави за вечерните наблюдения. Не става нищо от записите. Дават username & password и си гледаш по дати и часове. Но е хубаво да е осветено там. :) Никви правни глупости. Единствено трябва да уведомиш, че всичко е под видеонаблюдение и това е. Поне това знам от собствениците на обекти с такива камери. Както казах, който е против, да се изнася. Все пак в твой владедния, ти определяш правилата. Просто логика. Ако искаш подпитай някой, за да си сигурна.
 
От: Видео наблюдение

Камерите трябва да са черно-бели и задължително без звук според закона.
Данните са ми от преди 3 години приблизително.
 
От: Видео наблюдение

Аз като казвам уебкам нямам предвид да записва през нета, а да ползава само технологията и да записва на диск. По закон в Европа (не знам дали е въведено и в БГ, важат нещата посочени от колегата stroej.com :)
 
От: Видео наблюдение

Ами тука има един салон, собственика му от няколко години е сложил камери, в началото служителите не са знаели че ги наблюдава по всяко време на лаптопа си. Стана ясно като хванал една от служителките в кражба. В случая и клиентките не са знаели, което е кофти, защото там е и козметика и повечето ходят на кола маска и се събличат голи, а при мен голи няма. Само докато съм на работа да снима, през нощта какво ще снима. Аз си мислех, ако има някое устройство, което да си има камера и диск, на който да записва, да е комбинирано, да хваща и звук, все пак не ми трябва супер качество и като ми го монтират в единия ъгъл и готово. После на няколко дни да му прехвърлям записа на компютъра и да го трия, за да се пълни наново. Такова нещо дали има.
 
От: Видео наблюдение

Аз лично избягвам места където има видео наблюдение. Ориентирането става по предупредителните надписи. Ако някой си ги спести, може и на съд да отиде както и големи обезщетения да плаща. Това да ме снимат докато купувам в магазин не е чак толкова голям проблем, но ако записват какво говоря, тогава е малко вероятно да вляза в този магазин/заведение/салон изобщо. Знам, че Биг Брадър е на мода, но ако един бизнесмен не зачита човешките права на клиентите си, то не знам дали той заслужава уважение. Да се оправдават тези действия с "може да решиш да откраднеш" е поредно нарушение на човешките права, а и на коректността към клиента, тъй като по този начин ти предварително го третираш като престъпник. Както казах, в големите магазини не са голям проблем камерите (без запис на звук), тъй като ти просто се движиш стандартно и трудно нещо може да се използва срещу теб по-късно. Положението с фризьорските салони е различно. Там стоиш на един стол продължително време, човъркат те, сам се човъркаш (скуката си е скука).
Мнението ми не е насочено персонално към пусналата темата, а по принцип.
 
От: Видео наблюдение


Това си струва. На времето такива компактни решения бяха маса пари. Има си и вграден Web и 3GP сървър. Само един хард и една хубава куполна камера да не "плаши" народа и да не е грозно и става супер система.
 
От: Видео наблюдение

Ще сложа табела, че обекта е под видео наблюдение, какво толкова. За да тръгна да си затруднявам живота и да давам пари за подобно нещо, значи има причини, то защо иначе да си създавам тези главоболия. Хората станаха много странни в последно време и предпочитам да се застраховам, дори с цената на няколко изгубени клиенти.
 
От: Видео наблюдение

Не знам дали ще върши работа в този салон, но има варианти, в които съдържанието на касовата бележка се визуализира на камерата и така се предотвратяват много кражби на служители.
 
От: Видео наблюдение

Ще сложа табела, че обекта е под видео наблюдение, какво толкова.

Направо сложи табела "Всички клиенти са обекти под видео наблюдение".:mrgreen:
 
От: Видео наблюдение

То всъщност

Само докато съм на работа да снима...

има ли служители или си си само ти?

Щот ако е второто и нещо такова може да ти свърши работа.


Една IP или дори USB камера закачаш на лаптопа докато си там + подобен софтуер. Някъде дори ми беше попадал софт само за USB камери(edit: не е било само за USB, ама това съм го пробвал и със сигурност работи. Иска само настройките да се пипнат). Малко аматьорско изпълнение, но за без пари...


Не знам дали ще върши работа в този салон, но има варианти, в които съдържанието на касовата бележка се визуализира на камерата и така се предотвратяват много кражби на служители.

микроинвест го предлагат като екстра към техния софт за ПОС терминали, но искат бая пари.
 
Последно редактирано:
От: Видео наблюдение

Напротив, безплатен е! Допълнителен безплатен софтуер към складовата програма...

Имах предвид, че за складовата програма искат бая пари :)
 
От: Видео наблюдение

Табела даже две - ти нямаш персонал за да ти подписва че е съгласен.
Устройство 250 лева
2 камери по 50 лева
хардиск 100 лева
интернет си имаш.
ако си с рутер има си опция рутера за да мята към камерите и да си ги гледаш онлайн по ип адреса!

това е - 500 лева с кабелите и почерпката ако си ги монтирате сами.

разбира се качество не е такова че да разчиташ касови бележки но на теб не ти е и необходимо.
това е най евтиния и удачен вариант.
 
От: Видео наблюдение

Е, складовата е платена... 99евро... Не искам да коментирам дали е много. :) Не искам да звучи като реклама, но постоянно има промоции и базовата цена от 99евро трудно се достига. Както и да е - по-важното е, че подобно решение има и работи отлично. Сравнително популярно е в България, но по-популярно в Русия... :)
 

Горе