Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

testkiwi

Well-Known Member
Нова тухла ли бихте купили в София или ЕПК ?

Следя цените и всички обяви в сайтовете ги знам на изуст вече и има до 40 хиляди евро или малко повече в прилични квартали. Около 45-50 хиляди макс има в хубави квартали, които съм набелязал - гоце делчев, борово, красно село. Бягам от най-крайните квартали и овча купел като цяло, където има бразилци. Люлин и младост обаче стават, има оферти до 40 хиляди доста.

Та ЕПК гледам са по БДС - 2 стаи и кухня, в повечето случаи около 75 квадрата за малко над 40 хиляди, дори по-големите тристайни са не повече от 47-50 хиляди, което си е оферта, в сравнение с новите със същите размери. Повечето са много зле и за ремонт, което не ме бърка, но само етажността не ми харесва - на 15 етаж рядко някой купува, което не става за инвестиция.

Новите са макс до 70 квадрата с общи части, демек около 60 чисто.

Вие какво бихте купили - нов блок или ЕПК все пак? В дружба има доста интересни ЕПК-та, само не ме кефят циганите в квартала, но след като има метро ще поскъпнат вероятно.

Изобщо гледам най-най евтиния вариант, колкото по-малко, по-добре, за това се чудя дали ЕПК не е по-далавера, но пък после дали може да се продаде лесно и бързо? Панелки не ме интересуват, заради окаяното им състояние по принцип и първото, което прави лошо впечатление е кофти вход.

Идеята ми е проста - купувам най-евтиното и гадно разположение, за ремонт и т.н., променям го набързо и го шитвам веднага след ремонт/довършване/най-евтините мебели. По тая схема апартамента в който живея в момента преди време ми предложиха задоволително повече пари, отколкото струваше на Ш/З+ довършването и обзавеждането + доста прилична печалба. 36200 апартамента (73 кв. по документи, 62 чисто), 5000 евро ремонт и мебели, а ми предлагаха 50 хиляди като пробвах да сондирам пазара, което си прави за нула време 12 хиляди евро плюс, естествено това е много рядък случай, направо джакпот с толкова евтин и подценен апартамент, но едни бързи 6-7 хиляди евро могат да се изкарат за няколко месеца според мен ей така между другото.
След нова година ще има възможност нещо да се направи и мисля да изкарам малко пари за нещо. С биткоини, бизнеси и простотии не ми се занимава. :lol: Аз мога да продавам, това ми е работата, аз съм продавач хах, наскоро продадох за два месеца, щото ми писна от чакане, нещо почти непродаваемо, което брокерка продаваше 2 години сигурно и сега съм доста надъхан за нови продажби :)

Мерси.
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Дано да ти върже бизнеса обаче в момента се продават доста жилища които хората са ги ремонтирали като за себе си и ги продават на загуба щото не могат да си плащат ипотеките не виждам как ще се вместиш в тази ниша при положение че има доста имоти които се продават под себестойност

Хубавото е че няма как да потънеш от този бизнес освен ако не падне блока, но пък може да ти се наложи много време да чакаш да си извадиш парите.
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Хубу ги смяташ колега, ама като дойде на процеса "шитвам" Ами ако НЕ може да го "шитнеш"? Къде ти е печалбата тогава?

Огледай пазара какво търси.
Давам жокер. Евтино, бързо и удобно.
Забележи кои фирми останаха на пазара и какви нови се пръкнаха.

Имаш ли терен с вода и ток, за 15 бона дигаш 100 кв. барака.

Да видим клиента как мисли.
Тегли 60 000 евро за панелка?
Тегли 30 000 евро за 500 квадрата УПИ + дървена барака за 1 месец готова.
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

За собствено ползване - определено нова тухла. Ако е за други нужди - може и компромисен вариант.
Обзавеждането на апартамент за препродажба не е целесъобразно.
 
Имай предвид, че квадратите от едно време и на новото строителство се смятат по различен начин. Та един нов апартамент "50 квадрата" и едно ЕПК "50 квадрата" са всъщност различни.
Иначе обзаведен апартамент според мен не си струва да продаваш - имам в предвид с мебелите. Но ако си е готов с всички нужни строителни операции - в смисъл със сменена дограма, външна изолация, вътре банята направена + шпакловка + боядисано + ламинат + евентуално климатици - това може да се продаде по-лесно. Така или иначе повечето хора като купуват апартамент, искат да си изберат те мебелите (или вече имат някакви, които ще си пренесат).
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Аз мога да продавам, това ми е работата, аз съм продавач хах, наскоро продадох за два месеца, щото ми писна от чакане, нещо почти непродаваемо, което брокерка продаваше 2 години сигурно и сега съм доста надъхан за нови продажби :)

Мерси.

Незнам дали не бъркаш късмета на "начинаещия брокер" с опита в продажбите :)

Ако ще ти е за продаване, аз лично бих те посъветвал за ЕПК (въпреки, че силно се съмнявам да го продадеш на добра печалба в следващите 5 години).
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Да не си чел статията в dir.bg, каква далавера ще е пред 2014 да си вложиш парите в недвижимо имущество :) Има толкова празни жилища, че цените ще продължават да падат поне още 5 години. Това си е мое мнение де :)
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Определено стария монолит си има своето предимство устоял на времето, реална квадратура и реално плащаш за двустаен получаваш тристаен (кухнята е отделна стая).
Новото строителство уж всеки се хвали колко е хубаво докато не си го купиш.

Ако блока не е населен все още ще имаш проблем с осветление, асансьор и прочие, Качеството на строеж в новите евтини блокове е под всяка критика добре че са окабелени, че ако ти се наложи да пробиеш дупчица все едно през кашон дупчеш.
Другото, което е в новите блокчета плащаш общи части, а не реална квадратура т.е. един апартамент от 71кв. може реално да бъде 51кв. което си е малка миша дупка.
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Имай предвид - най-ликвидни са гарсониерите. Най-малко разходи за ремонт, най-бърза възвращаемост.
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Да не си чел статията в dir.bg, каква далавера ще е пред 2014 да си вложиш парите в недвижимо имущество :) Има толкова празни жилища, че цените ще продължават да падат поне още 5 години. Това си е мое мнение де :)

Tова го видях, но имам този план от повече време, защото имам нещо в предвид.

Според мен ще е добра инвестиция, но точно защото е възможно да не стане веднага да се продаде се чудя нов или епк, ако е нов парите няма да се загубят, защото би трябвало да поскъпва вбъдеще, а старите да падат като цена. Но пък както казахте - в новия квадратурата е много съмнително понятие и плащаш повече за тоя дето духа :)

Иначе има празни, да, ама като им искат куп пари как няма. Има обаче и оферти, които изникват на много добри цени, вероятно от някой много закъсал.
 
Re: От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Tова го видях, но имам този план от повече време, защото имам нещо в предвид.

Според мен ще е добра инвестиция, но точно защото е възможно да не стане веднага да се продаде се чудя нов или епк, ако е нов парите няма да се загубят, защото би трябвало да поскъпва вбъдеще, а старите да падат като цена. Но пък както казахте - в новия квадратурата е много съмнително понятие и плащаш повече за тоя дето духа :)

Иначе има празни, да, ама като им искат куп пари как няма. Има обаче и оферти, които изникват на много добри цени, вероятно от някой много закъсал.

Ае първо се замисли дали цените на каквито и да било апартаменти ще растат близките години. Ама без емоции, гледай общата картина - заплати, възраст на хората, цигани, миграция извън БГ, предлагане на имоти, качество/инфраструктура и тн.
Ако отговора ти е ДА, давай.
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

В момента според мен е много добре да се инвестира в недвижими имоти. Преди пет години спорех активно за обратното, но времената се променят. Разбира се това е ако имате излишни пари и не ви идва на ум какво да ги правите или сте ентусиасти като тесткиви и можете да ги завъртите набързо. :)
Има различни хора, минал съм през три етапа.
Търсил съм евтино без да ми пука за локацията и обзавеждане.
Търсил съм изгодно, завършено и готово за нанасяне.
Като минеш тези две неща, почваш да мислиш предимно за локацията и после за всичко останало.
Но щом е за инвестиция, най-важна е локация. Колкото е по мултифункционален имота, толкова по-лесно ще се продаде с добра печалба.
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Панелката е по - здрава и качествена от така нареченото "НОВО" строителство.
Да видим клиента как мисли.
Тегли 60 000 евро за панелка?
Тегли 30 000 евро за 500 квадрата УПИ + дървена барака за 1 месец готова.

Към мнението на колегата ще добавя и няколко модерни думички - енергонезависм (напр. Парцел с подпочвена минерална вода, който може да се използва за локално парно примерно), или еко къщи за гости, бунгала в (подобен стил)

Другото, за което зная е реставрация на стари къщи от селски тип с естествени материали. Има къщи по селата, които можеш да купиш с парцел за 6 - 7 хиляди лева. Нещо такова:


IMGP0984.JPG

Преди кризата имах планове за подобен бизнес. Лошото е, че трябват и свободни пари (300 000 минимум). С кредити става казвам го от личен опит, но е в пъти по - трудно и тежко, а и рискът става по - голям. Дано продължаваш да имаш успехи!
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Интереса към селските къщи е много малък, както и към селския туризъм от няколко години и няма особени изгледи да се завърне бързо. първо ще се покачат цените по курортите, после по големите градове и накрая по селата.
Лошото е че в малко села може да си сигурен че няма да завариш разбита къщата или окраден двора.
А и трябва наистина да разбираш от ремонт, за да можеш да прецениш дали къщата не е непоправимо остаряла и негодна за евтин ремонт.
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Интереса към селските къщи е много малък, както и към селския туризъм от няколко години и няма особени изгледи да се завърне бързо. първо ще се покачат цените по курортите, после по големите градове и накрая по селата.
Лошото е че в малко села може да си сигурен че няма да завариш разбита къщата или окраден двора.
А и трябва наистина да разбираш от ремонт, за да можеш да прецениш дали къщата не е непоправимо остаряла и негодна за евтин ремонт.

Да. Интересът в момента е малък, затова и може да се купува на ниски цени. Когато англичани, немци и японци започнаха да купуват селските къщи струваха между 2 и 5 хиляди лева. За една година цените стигнаха 20 - 30 хиляди... разбира се и пазара умря.

Ще кажа, че всичко е въпрос на маркетинг и на начин по който ще го предложиш. Въпросът е да продадеш една селска къща като атракция, хотел и т.н. или да я даваш под наем като развиваш еко туризъм... или много са вариантите... Разбира се, че трябва къщата да има здрава основа от камък и здрави носещи колони ... В нашите курорти няма смисъл много отдавна да се купува щом руските олигарси, за които парите нямат значение вече не купуват... трябва цените да паднат още доста... В градовете има такива, които са в очакване на съдия изпълнител... Аз например пиша в Гугъл : wie viel kostet ein haus in deutschland и докато нашите цени се приближават до тези в Германия - nein danke!
 
От: От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Да. Интересът в момента е малък, затова и може да се купува на ниски цени. Когато англичани, немци и японци започнаха да купуват селските къщи струваха между 2 и 5 хиляди лева. За една година цените стигнаха 20 - 30 хиляди... разбира се и пазара умря. Ще кажа, че всичко е въпрос на маркетинг и на начин по който ще го предложиш. Въпросът е да продадеш една селска къща като атракция, хотел и т.н. или да я даваш под наем като развиваш еко туризъм... или много са вариантите... Разбира се, че трябва къщата да има здрава основа от камък и здрави носещи колони ... В нашите курорти няма смисъл много отдавна да се купува щом руските олигарси, за които парите нямат значение вече не купуват... трябва цените да паднат още доста... В градовете има такива, които са в очакване на съдия изпълнител... Аз например пиша в Гугъл : wie viel kostet ein haus in deutschland и докато нашите цени се приближават до тези в Германия - nein danke!
не си прав само за руснаците /според мен/... купуват гадовете като луди.По южното черноморие няма курорт без огромно руско присъствие. Затова и цените там не са падали. Казвам го от лични наблюдения, прекарвам лятото там, а в Бъргас дори си имат Руски квартал вече.. Само да видиш в мола какво е лятото СКИДКА СКИДКАААААА... :)Купих и евтино балканска селска къща с идеята за ремонт но засега ще отложа, че имам по-належащи неща да правя.
Много чужденци зарязаха купените къщи. Защото ги излъгаха много и ги набутаха в села, където дори алжирец не би се нанесъл.

Трябва да се внимава селото да е що годе близо до комуникации и да не е пълно с крадливи мангали и подобна сган. И наистина си струва, понякога материалите на къщата са по скъпи от продажната и цена.
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Може и да продължават да купуват... аз имам от втора ръка информация затова и не съм категоричен... но според мен цените са неадекватни и са все още прекалено високи за това което се предлага ... все още... да не говорим за преди 3-4 години... тогава 3 - стаен, панелен апартамент в Перник струваше колкото къща на брега на океана в Маями ...
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Може и да продължават да купуват... аз имам от втора ръка информация затова и не съм категоричен... но според мен цените са неадекватни и са все още прекалено високи за това което се предлага ... все още... да не говорим за преди 3-4 години... тогава 3 - стаен, панелен апартамент в Перник струваше колкото къща на брега на океана в Маями ...


така е преди пет години спорех много запалено как трябва да си идиот за да вземеш заем и да купиш жилище, вместо да си живуркаш под наем и да не ти пука.
Но сега нещата са други стига да имаш свободни пари..
Защото е нелепо в германия 2-3% лихва за жилище, а тук малко по на изток в евросъюза лихвата да е 8 -12 %

По морето не падат цените заради същите тези руснаци, за които не е проблем колко е цената. Говоря за скъпите курорти. 1500 евро квадрат е нормална цена в Лозенец например, както и по много комплекси уж луксозни...
За мен най-изгодно сега е наистина селска земя и селски имоти. Няма начин да не падне забраната за чужденци. може да е след 2- 5 години но ще падне и цените ще стигнат 70% от тези в Испания за 2 години. Заложил съм дори пари на това :)

Много се чудех, защо баба която взема 200 лева пенсия 2007 -ма година иска за апартамента си който е с мебели от 58-ма година и черги и мозайка иска 60 000 евра за двустаен. Преди 5 години съгласете се 60 000 евро не са това което бяха сега.
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Относно това дали да е нов или стар бих ви посъветвал да купувате стари (след като ще препродавате), да не се окаже в последствие, че е трябвало да се регистрирате по ЗДДС.

ЗДДС
Чл. 45.
.
.
(3) Освободена доставка е и доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях.

С налични пари ли ще плащате или с ипотека?
 
От: Вие какво бихте си купили - нова тухла или епк ?

Ми аз имам ипотека с 6 % лихва не са толкова тежки кредитите и в БГ. Лошото е, че като стартирах имах един гол... пищак... и нямаше как да не тегля ... всеки месец си го спомням... вероятно пък ако плащах наеми и местех багажи щях да се псувам, че нищо не съм купил.
Имаше момент когато една гарсониера в София Дружба струваше 11 хиляди долара и това не беше чак толкова отдавна (1998 г.) . Така, че пазара е динамичен особено ако имаш свободни пари.

С това съм съгласен 100 %
За мен най-изгодно сега е наистина селска земя и селски имоти. Няма начин да не падне забраната за чужденци. може да е след 2- 5 години но ще падне и цените ще стигнат 70% от тези в Испания за 2 години.

А инвестициите в недвижимо имущество е редно да се гледат в поне 30 години перспектива - това, че българския пазар е толкова динамичен е по - скоро спекула... Мисля, че след като има световен пазар трябва да се сравняваме с него... в първото си мнение посочих, как мисля, че ще се развива сектора в България... разбира се може и да греша...
 

Горе