Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

Synthetic

Active Member
Здравейте!

От няколко дни се сблъсквам с един проблем, свързан с моя лаптоп - MSI , модел: MS 1682


Лаптопът ми се изключва внезапно. В първите дни го правеше доста рядко, най-вече когато играех игри, но от един-два дни се изключва дори и само 30-40 мин след като е пуснат, без да са стартирани каквито и да е програми, игри и т.н... Свалих си програмата SpeedFan, за да проверя какви са температурните стойности и ето какви са резултатите:




По принцип моя лаптоп работи основно, докaто е включен към захранването си, като батерията е ползвам 2-3 пъти месечно, ако пътувам най-вече... Пробвах да оставя лаптопа само на батерия - стойностите са същите...


Отворих го и му изчистих перката и изходите на охлаждането, като се беше насъбрала много прах. След като махнах охлаждането сложих нова термална паста на тези два чипа... Предполагам, че единия е за процесора, тъй като пишешe Intel, а другите два мисля, че са за core1 core2 , т.е ядрата, а може и да греша. Както и да е , сложих термалната първо на процесора, тъй като нямаше никаква вече по него, а след това и на един от другите два чипа. Ето снимката ( Х е чипа, на който си имаше запазена термал лепенка от преди...





След тези промени температурата варира както следва:






Toва са резултатите отново, докато не е натоварен с никакви програми , игри и т.н...


Проблемът идва от това, че след няколко часа игра и товарене лаптопът отново се изключи и градусите се качват до 88-95 > за темп1 и до 70-80 за core0, core1 ... и отново се изключва...


Само да вметна, че за първи път слагам термална паста и допускам , че може да съм оплескал нещо, така че се надявам някой от колегите , който има добри познания да помогне:)



Благодаря предварително :)
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

Значи явно си объркал нещо с пастата. Един познат така си чисти лаптопа, слага паста и хоп... лаптопа не тръгваше. Не правете грешката да си чистите сами лаптопите, много деликатна материя са, за 10-15 лв ще ви го изчистят без проблем, не е кой знае колко пари. Иначе в твоя случай е добре да го занесеш на техник да го види, не си прави експерименти, за да не стане още по-голяма беля.
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

Лаптопа прегрява. Увери се, че охлаждането работи добре и ако не е там проблем си купи една стойка с вентилатори(20-30лв). Аз съм с такава - http://plasico.bg/1634-3190-thickbox/Охлаждаща стойка COOLERMASTER U2.jpg откакто си взех лаптопа преди 2 години и до сега не съм имал проблем. Освен когато го чистих и бях забравил да вържа вентилатора и започна да се изключва като при теб :)
Иначе хубавото на въпросната стойка е, че вентилаторите са два и могат да се местят където искаш, защото при всеки лаптоп нагрява на различно място.
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

При такива ситуации, е добре да гледаш от няколко гледни точки на проблема.

1. Възможно е проблема да е софтуерен (вируси, омазана OS, недостатъчно празно място на диска, на който е операционната система, антивирусна, която сканира на заден план)

2. Все пак е лято, температурите скачат, лаптопите не са направени за игри, еле па MSI ..

Ако не ти се дават пари за подложка, но те гложди дали ще помогне, вдигни задната част на лаптоп-а с 2-3 сантиметра (може да сложиш книга, но не запушвай въздуховодите) и ако положението се стабилизира, дерзай.

Ако нищо от това не помогне, е добра идея да посетиш някой специалист да го погледне.
 
ако геимиш на лаптоп задължително подложка и си вижи точната модификация на процесора в арк интел. има такива лаптопски който са направени да изключват на 85 градус

ако не две книги и настолно вентилаторче да блъска струя

(или тествай го във стая с климатик където температурата не превишава 23-25 ако там не изключи нямаш проблеми) ама пак за интензивен гейминг е относително...
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

Някой от вас правил ли е сравнение на температурите с и без тези подложки?

П.П. от снимката ми се вижда, че чиповете са с термолепенки, а не с термопаста. Ако наистина е така, то между чипа/процесора има малко разстояние, което може да не е било запълнено с термопастата и от там да няма ефект.

Изтегли си SuperPI и му дай да ти изчисли по-голям размер файл (товари много CPU) като в същото време следи и температурите с някой софт.

Със сигурност гасне от прегряване иначе.
 
не съм мерил градуси ама без подложка се нагрява толкова че ми пари на лявата ръката (там са сложили гпуто) в зоната за китката под qwer бутоните (което работело до 109 градуса нормално и щяло да издържи 130 ) и hdmi и vga портовете не могат да се пипнат (свъсем до него са) с подложка са само леко топли и не ми пари само е топличко ....

(това при гейминг) а на qwer са ми абилитата в ЛОЛ :)

ПП няма смисъл от скъпи подложки аз счупих две досега ендата беше маркова thermaltake втората беше къче марка усб фан само се казваше третата ми е нео за 10 лв от промоция в кауфланд върши същата работа (не ми пари докато геймя)
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

Благодаря за отзивите ви:)


По това, което прочетох би било по-добре да го занеса в някой сервиз, за да го погледнат хора, които имат голям опит... Нещо, което направих бе да махна пластмасовия капак на долната част на лаптопа и така в момента виждам, че температурните стойности при нормална работа без натоварване с програми и игри са:


HD0 : 43 С
TEMP1 : 50 , някой път и 48 С (И не се показва досадната иконка символизираща пламък :Д )
CORE0 : 39-40 C
CORE1 : 39-40 C


С няколко градуса падна температура... За термолепенките - Казаха ми, че не е проблем вместо тях да сложа паста... Не знам дали правилно са ме инструктирали във въпросния магазин за пс части... Ще пиша в темата какво ще ми кажат тези дни, след като го занеса на сервиз:)!
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

При мен точно така се изключваше сам десктоп ПЦ, докато не го отворих и почистих от прахоляка (изненадах се колко събират тези кутии...)
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

При мен точно така се изключваше сам десктоп ПЦ, докато не го отворих и почистих от прахоляка (изненадах се колко събират тези кутии...)


Да, и при мен се беше насъбрало адски много прах в охлаждането и по перката, въпреки че го бях чистил преди 6 месеца... Сега работи много по-добре... и по-тихо:) Започвам да си мисля, че нещо не съм се справил с поставянето на термалната паста.... :)
 
хъм мисля че някой от колегите изрази съмнение че може като се охлаждат не по класическия начин с перка директно на чипа а с термо мост( май това беше термина)

понеже моста е фиксиран като височина с болтчета и като не е лепенка да има растояние ту там между моста и пастата....

няколко часа гейминг са си много особено лятото ако си в климатизирано помещение пробвай изключва ли
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

Ами отвори го отново и с прожектор освети между пластните на радиатора, ако има парцали ги чисти, ако няма търси проблема в клавиатурата, в която може да има дупки, от които да дърпа въздух. ХП са така, дърпат въздъх за охлаждане през дупки между бутоните, а не от долу от капака. При измислени мадурасляци не го носи, само ще ти обесняват как не става. Обади се на сервизите от гаранционната книжка и действай.

ПС и все пак имаш цели три чипа за охлаждане брат
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

На MSI това им е "вроден дефект" :) За съжаление при активно натоварване (игра) , трябва да търсиш алтернативни методи за охлаждане , задължително е читава подложка както беше писал един колега по-горе . Редовно трябва да поддържаш охлаждането чисто . И в сервиз да го закараш , няма да ти дадат гаранция, че няма да имаш проблем .
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

На MSI това им е "вроден дефект" :) За съжаление при активно натоварване (игра) , трябва да търсиш алтернативни методи за охлаждане , задължително е читава подложка както беше писал един колега по-горе . Редовно трябва да поддържаш охлаждането чисто . И в сервиз да го закараш , няма да ти дадат гаранция, че няма да имаш проблем .


Ок, предложете читави подложки. По-горе изложената ми харесва, но не мога да намеря точния модел, а и цена... :)


Мерси на всички, които ми помогнаха в темата, а и извън нея:)
 
еми гледай вентилаторите да са близо до отворите и където ти трябва да духа, ако е метанлна е една идея по добре уж ама с метална по лесно ще си надраскаш бюрото и масата и където го оставяш (пак зависи от дизайна де)


аз ти казах че съчипих две и ползвам трета не мисля че има ползи от скъпа ефекта е един и същ последната ми е 10 левово нео на което онзи ден му сложих нов юсб кабел че като зависна няколко пъти на кабел докато се местя и си позамина ама и на предните така ставаше...
 
От: Внезапно изключване на лаптоп MSI MS 1682

И аз съм с кекавите, за по 10лв, които се разгръщат. По този начин лаптоп-а седи на разстояние от каквато и да е повърност (дори от тази на подложката :) ), Което според мен е най-удачно. benefits-of-using-a-laptop-cooler.jpg
 
Здравейте, аз имах същия проблем вчера...
имам MacBook Pro 2010, изключи внезапно както си слушах музика и не мога да я включа сега...
Какъв може да е проблема, някакви идеи?
 
Здравейте, аз имах същия проблем вчера...
имам MacBook Pro 2010, изключи внезапно както си слушах музика и не мога да я включа сега...
Какъв може да е проблема, някакви идеи?
Прецакана батерия, прецакано зарядно+батерия. Ако нищо не свети и не реагира, най-вероятно е дънната платка...
 
Прецакана батерия, прецакано зарядно+батерия. Ако нищо не свети и не реагира, най-вероятно е дънната платка...
Свети само буксата, която се включва в лаптопа...нищо друго
 

Горе