Внос от Китай на пратки с незначителна стойност

Diyan1234

Member
Здрвейте,

Често си поръчвам дребни неща от Китай, но до сега ги продавах като физическо лице. Тъй като не искам да съм част от сивата икономика реших нещата да ги продавам през фирма, която не е рег. по ддс. Не ми е ясно мога ли да поръчвам продукти с незначителна стойност до 30лв. от фирмената ми сметка, след което да ги продавам пак от името на фирмата. Ето какво се казва в законите:

1. Пратки от изпращач юридическо лице до получател физическо или юридическо лице.

- За пратки на стойност до 30 лева не се дължат вносни сборове и ДДС (чл. 58, ал. 14, т. 1 от ЗДДС);

Закон за данък върху добавената стойност ( ЗДДС ) гласи:

(чл. 58, ал. 14, т. 1 от ЗДДС);

Чл. 58. (1) Освободен от данък е вносът на:
(14) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Освободен от данък е вносът на стоки в рамките на разрешения безмитен внос, когато се:
1. внасят стоки на обща стойност не повече от 30 лв.;


До тук добре, но т.2 малко ме притеснява:

2. получават малки пратки на стоки с нетърговски характер, изпратени от трета страна от физическо лице на друго физическо лице в страната, без последното да е заплащало за тях, на обща стойност до левовата равностойност на 45 евро;

Внесените от мен 1-2 бр. продукта на стойност до 30лв. ще са с търговски характер. В крайна сметка, мога или не мога да ги продавам от името на фирмата?
 

Горе