Възможност за еврофинансиране по Плана за възстановяване и устойчивост, насочено към подобряване на ИКТ технологии в предприятията

ivaili4ko

New Member
Пускам информация за възможност за еврофинансиране, която ще бъде отворена скоро и предпогам ще е интересна за доста предприемачи.
Накратко, ще се финансират дейности за пободряване на ИКТ технологиите в 3 направления:
1 - Киберсигурност
2 - Внедряване на системи за управление - ERP или отделни модули CRM, BI; POS терминални устройства и др.
3 - Дигитален маркетинг - Разработка на сайт или онлайн магазин, дигитален маркетинг, включващ управление на профили в социални мрежи и търсачки.

Финансирането е за фирми регистрирани преди 2020 г. и е до 20 000 лв.. Не се изисква собствено участие. Има и други специфични ограничения относно допустимостта, които може да прегледате в документацията от линка по-долу.

В момента процедурата е обявена за обществено обсъждане и може да се изращат коментари и предложения по нея. Индикативният срок за официалното и обявяване е началото на октомври.

Документацията може да намерите на този адрес: https://mig.gov.bg/naczionalen-plan-za-vazstanovyavane-i-ustojchivost/
 
за 20 000 лв толкова работа и бюрокрация да преминеш - не си заслужава... Нервите и побеляването на косата не може да се изплатят само..
 
за 20 000 лв толкова работа и бюрокрация да преминеш - не си заслужава... Нервите и побеляването на косата не може да се изплатят само..
За жалост си прав. За тези пари не си струва. Веднъж ми се наложи да кандидатствам по проект, които пак не си оправда средствата. Не искам да спирам никой, но това е едно наистина напълно губене на време. Бумащината е безгранична, изискванията са абсурдни, парите се отпускат доста тегаво, а реално усилията, вложени във "взимането" на тези пари ще са напълно пропилени.

Извинявам се за този скептицизъм, но съм минал през това и наистина не е никак добре измислено, нито улеснява някой, да не говорим, че и парите са напълно недостатъчни за каквото и да е развитие. Извинявайте, 20 000 лв, тия там чували ли са за Dynamics NAV, или SAP? Ако ще си инсталнеш някакво PHP базирано ERP с някакъв събскрипшън е друго. Там може да се влезе в бюджета.

За да се възползват фирмите от тези така "атрактивни" евро-финансирания е редно нещата да са много по-прости и уредени. И не е лошо да започнат от тия фондове да си сравняват компасите със света около, за да преценят какви пари са нужни за едно наистина устойчиво развитие. :) В крайна сметка нали искат да направят няколко бизнеса успешни, да отворят чрез тях работни места, и да си подсигурят един добър данъкоплатец в лицето на фирмата. За постигането на всичко това е нужно повече от една публикация някъде и едни хора да те заринат с какви ли не глупости, за да получиш тези толкова "много" пари. :)
 
За жалост си прав. За тези пари не си струва. Веднъж ми се наложи да кандидатствам по проект, които пак не си оправда средствата. Не искам да спирам никой, но това е едно наистина напълно губене на време. Бумащината е безгранична, изискванията са абсурдни, парите се отпускат доста тегаво, а реално усилията, вложени във "взимането" на тези пари ще са напълно пропилени.

Извинявам се за този скептицизъм, но съм минал през това и наистина не е никак добре измислено, нито улеснява някой, да не говорим, че и парите са напълно недостатъчни за каквото и да е развитие. Извинявайте, 20 000 лв, тия там чували ли са за Dynamics NAV, или SAP? Ако ще си инсталнеш някакво PHP базирано ERP с някакъв събскрипшън е друго. Там може да се влезе в бюджета.

За да се възползват фирмите от тези така "атрактивни" евро-финансирания е редно нещата да са много по-прости и уредени. И не е лошо да започнат от тия фондове да си сравняват компасите със света около, за да преценят какви пари са нужни за едно наистина устойчиво развитие. :) В крайна сметка нали искат да направят няколко бизнеса успешни, да отворят чрез тях работни места, и да си подсигурят един добър данъкоплатец в лицето на фирмата. За постигането на всичко това е нужно повече от една публикация някъде и едни хора да те заринат с какви ли не глупости, за да получиш тези толкова "много" пари. :)
Толкова ли е зле работата? Аз никога нищо не съм вземал от държавата или фондовте, пропуснах това за ковид пък там гледам всеки втори взе парички. 20К за дигитален маркетинг не звучи зле примерно? Макар че не знам какво точно означава това и как следва да бъдат похарчени тези пари.
 
Толкова ли е зле работата? Аз никога нищо не съм вземал от държавата или фондовте, пропуснах това за ковид пък там гледам всеки втори взе парички. 20К за дигитален маркетинг не звучи зле примерно? Макар че не знам какво точно означава това и как следва да бъдат похарчени тези пари.
Само ще споделя, че държавата не дава така лесно пари. Вижте какво направиха за хората, които излизат на борсата....от едно 80% преди години, тайничко го гласуваха да взимат вече по 60%. Фондовете са направени може би за някакви големи бизнеси, които имат отдели, занимаващи с европроекти. Малка фирма с малко служители, които си имат своите дневни задължения, направо си е самоубийство. А да не говорим за човек фирма от 2-3ма, направо е тегава работа. Виж какви са изискванията, какво е нужно да се набере като документи, и може да прецениш дали си струва. Аз каквото съм се опитвал, все е било доста занимавка. Но може аз все да не съм случвал. ;)
 
Сега ги чета и ще видя, но тук има някакви интересни критерии за размера на предпирятията, може би идеята наистина е да се помогне на малките. С нетни приходи от продажби:
Микро предприятие​
≥ 41 000 лева​
Малко предприятие​
≥ 82 000 лева​
Средно предприятие​
≥ 123 000 лева​

Попринцип класификацията е съвсем друга и 90% от предприятията в България са микро, но според тези критерии нещата не са така. Другият вариант е нещо да са объркали с нулите или аз да не разбирам.

Ще изчета нещата тези дни и ще пиша допълнително, уж само през някаква Е-платформа е комуникацията и изначално сякаш искат 2 документа само, но може би пропускам информация някъде, затова ще ги огледам. А някой, ако има опит ще е полезно да се включи в темата.
 
Последно редактирано:
Само ще споделя, че държавата не дава така лесно пари. Вижте какво направиха за хората, които излизат на борсата....от едно 80% преди години, тайничко го гласуваха да взимат вече по 60%. Фондовете са направени може би за някакви големи бизнеси, които имат отдели, занимаващи с европроекти. Малка фирма с малко служители, които си имат своите дневни задължения, направо си е самоубийство. А да не говорим за човек фирма от 2-3ма, направо е тегава работа. Виж какви са изискванията, какво е нужно да се набере като документи, и може да прецениш дали си струва. Аз каквото съм се опитвал, все е било доста занимавка. Но може аз все да не съм случвал. ;)
всички подобни пондове са създадени от политиците с цел да прибират едни комисионни... не си мислете , че мислят за народа
 
всички подобни пондове са създадени от политиците с цел да прибират едни комисионни... не си мислете , че мислят за народа
И аз съм на мнение, че ако тия фондове бяха предвидени за бизнеса, а не за кръг от хора, в момента с толкова много евро пари, бизнес средата щеше да къде къде по-добре, но уви. Кой нормален държавен апарат не би наливал в частния бизнес, ако той му носи наети работници, повече данъци и развиване на вноса-износа, и като цяло на икономиката. За жалост е една доста неработеща схема, с която се опитват да покажат, че правят нещо, но на практика се виждат ясно резултатите, дори не е нужно да си голям икономист, за да разбереш, че е путна мара цялата картинка. Сори, че така негативно се изказвам, но за жалост моя опит и това, което наблюдавам са ми достатъчни доказателства да имам такова мнение.
 
  • Like
Реакции: Vbb
Доста крайни оценки виждам тук :)
Когато се коментират подобни неща, може би е добре да се запознаете и с текущата информация. Оценката на проектите/фирмите е по критерии, които са изцяло обективни(финансови показатели). Т.е. получаваш точки, по които се прави класиране и ако си достатъчно напред ще получиш финансиране. Субективният момент е сведен почти до 0. Процедурата наистина е насочена към малки предприятия с ниско ниво на дигитализация.
И да, може би има определена административна тежест, но се спазват европейски регламенти и правила. В крайна сметка кой би ви дал 20 хил. безвъзмездно, без да иска да му ги върнете?
@Blinky Съжалявам, че имаш неприятен опит в тези начинания, но от личен опит мога да ти потвърдя, че има адски много производствени предприятия в България, които скалираха бизнеса си в голяма степен благодарение на еврофондове.
 
  • Haha
Реакции: Vbb
Доста крайни оценки виждам тук :)
Когато се коментират подобни неща, може би е добре да се запознаете и с текущата информация. Оценката на проектите/фирмите е по критерии, които са изцяло обективни(финансови показатели). Т.е. получаваш точки, по които се прави класиране и ако си достатъчно напред ще получиш финансиране. Субективният момент е сведен почти до 0. Процедурата наистина е насочена към малки предприятия с ниско ниво на дигитализация.
И да, може би има определена административна тежест, но се спазват европейски регламенти и правила. В крайна сметка кой би ви дал 20 хил. безвъзмездно, без да иска да му ги върнете?
@Blinky Съжалявам, че имаш неприятен опит в тези начинания, но от личен опит мога да ти потвърдя, че има адски много производствени предприятия в България, които скалираха бизнеса си в голяма степен благодарение на еврофондове.
да да и един Мормот завиваше шоколада в станьол :)
 
@Blinky Съжалявам, че имаш неприятен опит в тези начинания, но от личен опит мога да ти потвърдя, че има адски много производствени предприятия в България, които скалираха бизнеса си в голяма степен благодарение на еврофондове.
Както писах, тези фондове са може би идеални за големи компании, които имат нужда от сериозни средства (а не подеяние от 20 000 лв.), както и хора, които да движат цялата документация или всичко, което е нужно, за да се предвижда проекта по план. В случаите при малкия бизнес нещата не изглеждат точно така. Дори имат обратен ефект. Забива в една постоянна бюрократщина, ходене на 100 места за различни глупости. Отнемане на толкова много време и ресурси. Нерви, които никой няма да ти върне. И накрая като теглиш чертата, си казваш, абе аз тия нямаше ли да ги изкарам и без тях с времето, което загубих в това чудо.

Аз лично нищо от никой не искам, искам просто средата да не е токсична, каквато е. Всичко друго да си го взимат. :) Европата нека иска, нека има правила, ама дойде ли тук, мине ли през нашата административна машина, и става мармалад. :) Бизнесът почва да се чуди какво му се случва. Повярвай, в Европа така не работят като тук. Тук е тегавата история. :)
 
Знам как работят в Европа, знам как работят и тук. Занимавам се с това повече от 15 г. В обяснителен режим нямам желание и време да влизам. Споделям просто полезна информация, която смятам е добра възможност и потенциална полза. Всеки които има глава на рамете ще попрочете, ще се поинтересува как се случват нещата и сам ще си прецени дали да се пробва или не.
 
Знам как работят в Европа, знам как работят и тук. Занимавам се с това повече от 15 г. В обяснителен режим нямам желание и време да влизам. Споделям просто полезна информация, която смятам е добра възможност и потенциална полза. Всеки които има глава на рамете ще попрочете, ще се поинтересува как се случват нещата и сам ще си прецени дали да се пробва или не.
Да, нека пробва. Може нещата да не са така както бяха. Моята информация е доста стара, още когато обществена поръчка и еврофонд се водеха мръзни думи, и около тях винаги имаше още една дума - комисионна. :)
 
Да, нека пробва. Може нещата да не са така както бяха. Моята информация е доста стара, още когато обществена поръчка и еврофонд се водеха мръзни думи, и около тях винаги имаше още една дума - комисионна. :)
По-скоро става въпрос за различни неща, за еврофондовете и сериозните пари наистина е доста сложно и трябва посредник, но тук става въпрос за пари от 3К до 20К и би следвало нещата да са по-прости. За Ковид много хора взеха пари еднократно до 10К и аз бях на твоето мнение, но после като видях, че всяко второ квартално магазинче е взело парички ме хвана яд, че и аз не пробвах. Тук не знам как ще е, но мисля, че е полезно някой с опит в подобни програми и то скорошен да сподели инфо.
 
Преди беше плащаш 1к да кажем на някоя фирма с опит да ти "разработи" един план от 50+ страници, който е копи-паста, ноо ти няма как сам да си го направиш, и плащаш още 1-2к при одобрение.

След това 5 години следене дали са изхарчени парите по предназначение, трябва бизнеса ти да остане активен през тези години или да постигне целите, които си задал в проекта. Ако бизнеса ти потъне или не постигнеш целите, за които са парите, ги връщаш обратно с лихвите. Нерядко си личен гарант на тези пари, така че ЕООД-та и такива не те пазят като бизнес собственик.

Тези мерки са създадени да помогнат на малка част хора, да кажем 10-20% от бизнесите, които вземат парите, но другите 70-80% ги връщат обратно и доста от тях ще опадат заради следване на параметрите на проекта, което не е евтино или лесно. С две думи това са моркови с поръсена отвора по тях, някои ще ги преживеят, други не, а германските фирми ще завземат пазара на бизнесите, които опадат покрай европрограмите у нас.

Това се случва ниша по ниша, сектор след сектор от 2007-ма насам.

Най-добре печелят изготвящите проектите, защото те взимат парички без облигации, просто да ти принтират един проект 50 страници. А богатите нации ну убиват родното производство за без пари, защото всеки би дал 20к на глава ако може да бутне 2/3 от компаниите в дадена индустрия и да им вземе клиентите, просто го правят по начин, който има добър ПР.

Най-забавен е момента, в който се вдигат изискванията към даден бизнес сектор, защото с идващите субсидии се очаква завишаване на новото на технологиите в отрасъла. Тогава 95% от бизнеса, който не е взел субсидии има забавната задача да си намери сам пари да навакса за новите изисквания, което естествено са кредити, мъки и забава, и след 5 години идва нова вълна на субсидии за някои и качване на изискванията за всички, кой взел взел.
 
Последно редактирано:
По-скоро става въпрос за различни неща, за еврофондовете и сериозните пари наистина е доста сложно и трябва посредник, но тук става въпрос за пари от 3К до 20К и би следвало нещата да са по-прости. За Ковид много хора взеха пари еднократно до 10К и аз бях на твоето мнение, но после като видях, че всяко второ квартално магазинче е взело парички ме хвана яд, че и аз не пробвах. Тук не знам как ще е, но мисля, че е полезно някой с опит в подобни програми и то скорошен да сподели инфо.
За жалост именно там нещата не са по-прости и това задъхва малкия бизнеса. Както писах, дано не съм прав, но според мен като всичко в тази държава, нещата не само не са се подобрили, но и сигурно са станали още по тегави. И пак искам да се извиня за негативизма си. Нека не те е яд, според мен тези толкова добри пари, които са взели, както и това велико намаление на бензина с не знам си какви % са поредния жалък опит да се покаже на бизнеса, че на държава й пука за него, за жалост с един общ поглед може да се види, че не е точно така.

Някакви неща като вдигане на ДДС-то, облекчаване на данъка, подпомагане на бизнеса (не говоря само за пандемията и кризата, а по принцип) не се случват. Европа дава едни пари. До тук добре, оставаше и да не го прави, като гледам какво членство плащаме и как им играем по свирката.

Няма да давам конкретни програми, само ще кажа, че парите се чакаха (по-голямата сума) около година, година и половина. Бях почти през ден в общината, връщайки ми за различни неща, носейки различни глупости всеки път. Парите са от теб, после ги възстановяват, ако всичко е изрядно. И точно там идва голямата гавра. За пръв път виждам как нещо толкова елементарно може да го усложниш толкова много. :)

И да виждаме някакви кампании, които да вървят? Нещо да се тръби. Някъде се пуска една-две статии как ще има евро-проект за насърчаване на малкия и среден бизнес (независимо в каква насока) и толкова.

Ще се радвам да има хора, които да се пуснат и да споделят, като тотално на разбият мита, блуждаещ из всички нас, или поне част от нас.
 
всички подобни пондове са създадени от политиците с цел да прибират едни комисионни... не си мислете , че мислят за народа
Факт, имам лични наблюдения :)
Доста крайни оценки виждам тук :)
Когато се коментират подобни неща, може би е добре да се запознаете и с текущата информация. Оценката на проектите/фирмите е по критерии, които са изцяло обективни(финансови показатели). Т.е. получаваш точки, по които се прави класиране и ако си достатъчно напред ще получиш финансиране. Субективният момент е сведен почти до 0. Процедурата наистина е насочена към малки предприятия с ниско ниво на дигитализация.
И да, може би има определена административна тежест, но се спазват европейски регламенти и правила. В крайна сметка кой би ви дал 20 хил. безвъзмездно, без да иска да му ги върнете?
@Blinky Съжалявам, че имаш неприятен опит в тези начинания, но от личен опит мога да ти потвърдя, че има адски много производствени предприятия в България, които скалираха бизнеса си в голяма степен благодарение на еврофондове.
Крайни или не са на 90% близо до истината. Като пряк участник в няколко проекта през Фонд земеделие или няколко програми за развитие мога да кажа, че всичко е тралала. Парите се раздават основно на наши и ваши, минавата прокети само на определени консултатнти подковани с политически гръб.

Дори човек не разбира как работи системата би трябвало да е наясно, че всичко е измама. Толкова години текът тези фондове в Булгаристан, а нещата стават от зле по-зле :)
 
Последно редактирано:
Дори човек не разбираша как работи системата би трябвало да е наясно, че всичко е измама. Толкова години текът тези фондове в Булгаристан, а нещата стават от зле по-зле :)
Абе и аз не съм велик икономист, ама верно, с толкова Европроекти не трябваше ли нещо все да отлепи. :) Мани ни нас малките, говорим за вериги малки магазинчета, земеделие, хотелиерството, туризма, културните ивенти. Дори и общините не могат да се справят...уж някои неща с евро пари, след година две все едно не е съществувало. Може би само около училищата и градите се вижда нещо що годе направено по проект. Ама все пак ние говорим тук за бизнеса.
 
Абе и аз не съм велик икономист, ама верно, с толкова Европроекти не трябваше ли нещо все да отлепи. :) Мани ни нас малките, говорим за вериги малки магазинчета, земеделие, хотелиерството, туризма, културните ивенти. Дори и общините не могат да се справят...уж някои неща с евро пари, след година две все едно не е съществувало. Може би само около училищата и градите се вижда нещо що годе направено по проект. Ама все пак ние говорим тук за бизнеса.
Всичко е ала бала нали това ти казвам. Реално земеделските производители получват тези пари за да не произвеждат НИЩО. Поне 5-6 мой приятели в момента "чистят" ливади срещу пари .....
 
  • Like
Реакции: Vbb
Чистенете на ливади не е лошо нещо, предполагам става най-добре с кози, които унищожават дърветата и храстите, с които обрастват запустелите ливади.
 

Горе