Въпрос за банков превод от чужбина

mvmrik

Well-Known Member
Трябва да ми пратят едни пари от Люксембург, та въпроса ми е ако си дам банковата сметка от ЦКБ дали ще има някакъв проблем, защото сметката ми е в левове, а от там парите ще се пратят в евро?
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

От ЦКБ много ще се зарадват на обмяната евро -> левове :)

Може и таксичка SWIFT да ти сложат.

Ако ползваш IBAN може една-две банки във веригата да си дръпнат по мъничко от сумата (това не може да се контролира от другите банки).

В Интернет е пълно с кошмарни истории за преводи на пари и за това как пристигналите пари са по-малко от изпратените...

И аз пуснах подобна тема, но никой не се обади.

Най-добре питай банката преди да си дадеш сметката.
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Проблем няма,че сметката е в левове.Проблема е да няма банки посредници по пътя.Тогава комисионните стават космически.:shock:
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Как тогава да стане, през WU по-добре ли ще е? Става въпрос за около 400 евро.
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Може да сравниш Western Union с MoneyGram - при последните може да се окаже, че комисионната е по-малка.

Най-добре да питаш банката. Може да се окаже, че ще ти вземе по-малко от MG и WU.
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Питах в банката и ми казаха че за 400 евро таксите били около 50 лева. На WU за тези пари са около 40 евро. Май по банков път е по-изгодно.
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Питах в банката и ми казаха че за 400 евро таксите били около 50 лева. На WU за тези пари са около 40 евро. Май по банков път е по-изгодно.

Ако стравняваш WU със SWIFT, е важно да разбереш, при SWIFT-а тези 50лв комисиона за чия сметка ще бъдат (наредител, получател, разделена м/у двете страни такса). Добре е банката посредник да бъде само една, но ако знаеш твърдата такса, която ще платиш за получения валутен превод (което ме съмнява), това не те интересува. Ако сметката, посочена в нареждането за валутен превод, е в различна валута, ще минеш през курс, който вероятно няма да те устройва. Аз бих си отворил един безсрочен влог във валутата на превода, за да не минавам през превалутиране, пък когато реша ще обменям при изгоден за мен курс.
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Питах пак, оказа се че по банков път е по-изгодно, отколкото през WU, не можаха да ми кажат точно колко ще са таксите, но било доста по-добре.
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Питах пак, оказа се че по банков път е по-изгодно, отколкото през WU, не можаха да ми кажат точно колко ще са таксите, но било доста по-добре.

До колко е по-изгодно, зависи от сумата. За дребни суми е по-изгодно с WU. За по-големи суми е препоръчително да се ползва SWIFT.
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Коя е тази банка, която не си знае таксите?

Май ще трябва да питаш банката, която изпраща парите и след това с получената информация да питаш още веднъж банката, където ще се получават парите и да им кажеш какво ти е казала другата банка...
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

ЦКБ е банката, точно това ми казаха - че не знаят какви са таксите на банката, от която се изпраща.
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Коя е тази банка, която не си знае таксите?

Май ще трябва да питаш банката, която изпраща парите и след това с получената информация да питаш още веднъж банката, където ще се получават парите и да им кажеш какво ти е казала другата банка...

Банките знаят техните такси за получени преводи и таксите на банките кореспонденти, с които работят, но обикновено не знаят таксата на банката наредител. :)
Освен това не знаят с какви разноски е нареден превода, от което зависи каква сума ще се удържи от сметката на получателя. :)
При WU всичко се знае и не се чака 3 дни, за да пристигнат парите.
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Всички преводи между еврови сметки (в различни банки) минават през банка, която е регистрирана в държава в Еврозоната. Тоест дори да наредите от ЦКБ в ДСК те ще минат през примерно немска банка.
Банката на получателя (в случая ЦКБ), няма как да знае наредителя от къде точно ще ги пусне парите, за чия сметка ще бъдат таксите, през коя кореспондираща банка ще минат и те колко ще удържат.

В общият случай обаче е по-евтино чрез банков превод, отколкото с WU.
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

За фирмени сметки (на "офшорки) някои консултанти препоръчват Кипър. Гледам, че те се намират в Еврозоната. По този начин предполагам е възможно да се спести банката кореспондент при превод от кипърската банка в българска (допускаме, че преводът е в евро).
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

А сега, ако предположим и че кипърския грък е наш роднина и именно той ще ни праща парите, и ако още предположим, че в следващите 3 дни ще ни идва на гости, ще спестим всички разходи по превода. :mrgreen:
 
От: Въпрос за банков превод от чужбина

Аз писах горното в този контекст...

За съжаление нямам познати кипърски гърци, които да ми идват на гости с куфарчета и на излизане да си ги взимат празни...
 

Горе