Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

mvmrik

Well-Known Member
Да предположим, че някой успее да получи достъп до e-банкирането ви и прехвърли пари в чужда сметка. Може ли след това да се направи нещо? В смисъл - като се направи разследване най-вероятно ще се намери на чие име е сметката, но дали това ще помогне с нещо и може ли да се докаже, че парите са откраднати.

Интересно ми е какво би станало в такава ситуация и дали въобще има вариант потърпевшия да си върне парите или ще пие една студена вода.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

За да прехвърли пари от Онлайн банкирането ти траябва да е взел по някакъв начин електронният ти подпис или сертификат и паролите ти. Ако ти откраднат портфейла и в него е Дебитната карта с написан ПИН КОД банката няма да ти признае откраднатите пари. Предполагам ,че същото е с Онлайн банкирането, ако поради твое неразбиране или нехайство са ти взели парилите и сертификатите , банката няма да ти върне парите.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Има онлайн банкиране и без електронен подпис. Например пощенска банка предлагат такова. Epay също не иска ел. подпис и могат да се прехвърлят пари. Според мен има някакви минимални шансове да си върнеш парите, но ще трябват добри адвокати. А и делата в БГ се водят с години (не ми се е налагало лично, но поне от това което другите говорят)
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Има онлайн банкиране и без електронен подпис. Например пощенска банка предлагат такова. Epay също не иска ел. подпис и могат да се прехвърлят пари. Според мен има някакви минимални шансове да си върнеш парите, но ще трябват добри адвокати. А и делата в БГ се водят с години (не ми се е налагало лично, но поне от това което другите говорят)

Ако е без подпис е със смс, така че ...
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Имах предвид, ако по някакъв начин получат достъп до компютъра ви и електронния ви подпис е поставен в него. Просто, ако изглежда все едно е направено от вашият компютър. След като разберете на коя сметка са прехвърлени парите, дали има въобще някакъв шанс тези пари да се върнат и да се търси отговорност от човека, който ги е получил.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Имах предвид, ако по някакъв начин получат достъп до компютъра ви и електронния ви подпис е поставен в него. Просто, ако изглежда все едно е направено от вашият компютър. След като разберете на коя сметка са прехвърлени парите, дали има въобще някакъв шанс тези пари да се върнат и да се търси отговорност от човека, който ги е получил.

Какви са тези глупости ... как ще получат достъп, сертификата ти ще е в компа, че и паролата ти ще знаят ...
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Имах предвид, ако по някакъв начин получат достъп до компютъра ви и електронния ви подпис е поставен в него. Просто, ако изглежда все едно е направено от вашият компютър. След като разберете на коя сметка са прехвърлени парите, дали има въобще някакъв шанс тези пари да се върнат и да се търси отговорност от човека, който ги е получил.

Ако е ги е получил без основание - може да се търси обезщетение.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Ако е ги е получил без основание - може да се търси обезщетение.
Да, точно това имах предвид. Оставете техническата част, да предположим че някой е получил достъп до компютъра и е разбрал пина. Интересното е после какво става, ако този който е получил парите откаже да ги върне и се прави на луд.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Да, точно това имах предвид. Оставете техническата част, да предположим че някой е получил достъп до компютъра и е разбрал пина. Интересното е после какво става, ако този който е получил парите откаже да ги върне и се прави на луд.

Духаш супата. По какъв начин ще докажеш, че не си бил ти? Твоя комп, твоето ип, твоята смарт карта, твоята парола ...
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Духаш супата. По какъв начин ще докажеш, че не си бил ти? Твоя комп, твоето ип, твоята смарт карта, твоята парола ...

Е добре, аз няма как да докажа, но този който ги е получил какво ще каже, не трябва ли и той да доказва какви са тия пари и защо са му пратени?
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Ако е без подпис е със смс, така че ...

Аз имам онлайн банкиране с Пощенска банка и нито имам ел. подпис, нито са ми търсили смс.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

При всяко оспорване на транзакция банката прави вътрешно разследване и излиза със становище . Доказване защо съм получил пари ? Това са глупости. Половината нареждания са със основание "Захранване на сметка" и т.н.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Да, точно това имах предвид. Оставете техническата част, да предположим че някой е получил достъп до компютъра и е разбрал пина. Интересното е после какво става, ако този който е получил парите откаже да ги върне и се прави на луд.

Ако става дума за голяма сума пари - говори с адвокат и заведи дело. Въпросът е колко е голяма сумата.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Всичко опира до това чия е вината. Ако има пробив в системата на банката (често явление, за което банките мълчат, поради ценната им репутация), ще ти възстановят парите.
Ако някой ти открадне паролите и сертификатите, например от личния ти компютър, и след това изтегли пари, проблемът си е твой.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Ако е без подпис е със смс, така че ...

може и без смс. Само в epay за над 200 лв. на ден искат смс.

Ако е ги е получил без основание - може да се търси обезщетение.
Ако някой е решил да ти краде парите, ще си напише 1 основание.
После може да каже "преди време му бях дал пари кеш и сега ми ги връща". Айде иди доказвай кой прав, кой крив.


mvmrik, ако сметката ти е фирмена имаш шансове да докажеш измама. Ако обаче ти е лична сметка, доста трудно ще стане. И в 2та случая ще имаш големи главоболия и разправии.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Онлайн банкиране (активни права ) без сертификат или УЕП (електронен подпис ) не ми се вярва да има. Ползвам и на ДСК и на Булбанк.

Ако ти откраднат личните докумети в автобуса без да се усетиш, плащаш глоба за издаването на нови , защото според полицията вината си е твоя.
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Има телефони денонощни за връзка предполагам, в ццбанка е така,
преди три седмици,прави хедна голяма поръчка от спортсдирект и точнокато натиснах плащане и умря нещо сайта им...

Отварям им после сайта, няма поръчка, поглеждам в сметката, парите заминали /1200 лири някъде/.
Звъня в банката,казаха ми че е минало плащането.
Пиша на спортсдирект, те отговарят, няма поръчка направена.

От банката ми казаха да не се притеснявам, те парите са стопирани един вид и ония ако не сиг и поискат, ще ми се върнат в сметката след месец...
я да проверя тъкмо,дали са ги върнали.

Но ако този на който са пратени, знае и иска да те излъже, ще ги изтегли веднага и после си нямам понятие,кака се процедира? съд и чакай от умрял писмо няколко години?
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Аз не мога да разбера за конкретен случай ли говорим или само хипотетично ? 'Щото, ако е хипотетично идеи всякакви има. И под "основание" се няма предвид изречението "Зареждане на сметка" що се отнася до съда ...
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Така или иначе ние можем само да гадаем какво би станало при тази ситуация. Всяка банка си има отдел който се занимава с това и точен отговор не можем да ти дадем. Аз като бивш служител в банка , мога да ти кажа само ,че при подадено оплакване , независимо на каква тема банката винаги преглежда подробно случея и задължително връща отговор. ( само при подаване на оплакване задължително искай входящ номер и копие на молбата ) ,че понякога служителите леко забравят да препратят молбата :)
 
От: Въпрос за откраднати пари от e-банкиране

Малко офтопик :)
banki.jpg
 

Горе