Въпрос за плащане на физически лица

mvmrik

Well-Known Member
Преди време пак бях пуснал подобна тема, но сега се чудя друго. Сега, за да платя пари на някое физическо лице за реклама му пращам бележка и той трябва да я принтира, да се подпише и да ми я върне. Така е много неудобно, а счетоводителката ми казва че нямало друг начин. На мен целта ми е да ми се признава за разход това нещо, но пък е много глупаво по този начин.

Та се чудя - не може ли да им удържам по 10% например и да им плащам парите през лична сметка, а не през фирмената и да не се занимавам с глупости. То е ясно че мога, но как е от гледна точка на закона. Това нещо ще се води ли като някаква шмекерия или никой нищо не може да ми каже. Аз даже имам един сайт в който изплащам суми на потребителите и се чудя и за там - проблем ли ще е ако плащам без да искам никакъв документ и да не го отчитам въобще това плащане?
 
хъм след като платиш 10 процента данък печалба на приходите от рекламодатели и 5 процента данък дивидент мисля че може да правиш каквото си искаш с парите...

да си палиш пурите да ги хвърляш през балкона или в някоя чалготека да ги хвърляш вместо салфетки...

може да си замеряш потребителите с тях или да им ги подаряваш, а те да ти подаряват реклама...

трябва ти професионален съвет щото в БГ не винаги е както е логично но това в цитата си мисля е напълно възможно ...
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

Искаш да кажеш аз да платя данъка върху тяхната печалба, така ли? Защото фактически аз плащам на физически лица за реклама в техните сайтове.
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

така се получава май ти трябва да платиш данъка утре ще ходя до данъчното да питам и аз точно как седят нещата
 
ами релано не мога ти дам съвет и да съм сигурен че е юридически верен за БГ... затова препоръчвам професионалист... но след като са изпълнеи горните две условия собсвеника на бг фирма може да почне да си гори парите... и да не му търсят сметка...

иначе може да се регистрираш втора фирма във по изгодна данъчна локация в която да се оправя с рекламната мрежа и да приема и прави плащаният по нея (извън ЕС да няма глупави данъчни регистрации по ДДС за българските партньори)... дали ще ти е изгодно зависи от това колко оборот правиш предимството е че за таксите за поддръжка си спестяваш БГ бюрокрацията...
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

Не е правилно разбира се. Едоинствения законен начин е така както ти го е казала счетоводителката. Всичко останало си е незаконно, което не значи че не се практикува, ное енезаконно, защото от една страна ти не показващ разхода, но отсрещната страна не показва прихода, което си е схема за укриване на данъци, а опри разкриване на такава схема са виновни и двете страни.
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

Не съм специалист в тази област но не съм съгласен със account-bg.
Не би трябвало да си длъжен да показваш разхода след като вече си платил данък и това са лични средства. Прост пример е покупката на една бира например от магазина. Тогава продавача издава касова бележка и магазина/фирмата си плаща съответно данъка за печалбата, но аз не съм длъжен да пазя касовата бележка за данъчните, нали? В случая, след като mvmrik си плати за някаква услуга той не би трябвало да е длъжен да доказва, че е платил за нещо. Може юридически да не е правилно но за мен логически е така.
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

Ами то май излиза, че не аз съм толкова длъжен да си показвам разхода, колкото получателя да си декларира прихода. За сега ще си действам с бележките, глупаво е но май е най-лесния начин.

Има и друго - аз им пращам документа, те го принтират, разписват се, сканират го и ми го връщат и аз си го принтирам. Фактически аз разполагам с копие, а оригинала остава при тях - това дали е проблем?
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

По принцип е пробелм. Разход се доказва само с оригинален докуемнт.
Не съм специалист в тази област но не съм съгласен със account-bg.
Не би трябвало да си длъжен да показваш разхода след като вече си платил данък и това са лични средства. Прост пример е покупката на една бира например от магазина. Тогава продавача издава касова бележка и магазина/фирмата си плаща съответно данъка за печалбата, но аз не съм длъжен да пазя касовата бележка за данъчните, нали? В случая, след като mvmrik си плати за някаква услуга той не би трябвало да е длъжен да доказва, че е платил за нещо. Може юридически да не е правилно но за мен логически е така.

А това даже не ми се коментира. "не съм специалист" - е аз съм специалист и ти казвам, че независимо от твоята логика, закона казва друго - едни са правилата за докуемнталните взаимоотношения между физ. лице купувач и фирма продавач, съвсем други са когата става въпрос за фирма-купувач и продавач - независимо от това дали е фирма или физ. лице.
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

Най-лесно е ако всички са с фирми - дават ми фактурата, пращам парите и готово. Защо не направят опция физически лица да издават фактури :)
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

То не е проблем физ. лица да издават фактури и никога не е било проблем. Друг е въпроса, че законово има въведени и други изисквания за документи, когато става въпрос за физ. лица.
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

мен също ме вълнува този въпрос.
mvmrik може ли да ми изпратиш примерна декларация на тази която ползваш?
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

Н: Тя рази декларация не е примерна а е утвърдена от министъра на финансите. Не може всеки да си ползва каквато си иска сметка. Дърпай и ползвай: http://www.schetovoditel.com/files/formulari/zddfl/sl-bel-chl45-al4-zddfl-2011.doc
 
От: Въпрос за плащане на физически лица

+ 1
И аз отдавна търся такава. :beer:

мен също ме вълнува този въпрос.
mvmrik може ли да ми изпратиш примерна декларация на тази която ползваш?
 

Горе