Въпрос за фирма

Здравейте колеги, имам няколко въпроса надявам се да помогнете.
Познати имат транспортна фирма но в търговския регистър е упоменато и всякаква друга дейност незабранена от закона.
1 Мога ли чрез фирмата да купувам стоки на едро и продавам в olx, за да не нарушавам закона ?
2 Ако купя сайт тип готова платформа като cloudcart от името на фирмата ли да го купя или от моето име ?
Може ли сайта да е на моето име и купувам и продавам стоки от името на фирмата, защото един ден ако реша да си направя фирма и да се отделя и работя сам сайта ако е купен на името на тяхната форма остава за тях ?
 
Здравей и добре дошъл при нас.

Ще почна да отговарям на база каквото знам, но е добре да събереш и други мнения, тъй като не специализирам в това, просто следя практики и чета по темите.

1) Даже е препоръчително, защото извършваш търговска дейност, а за това реално е нужна фирма. Учудвам се тези, които го правят постоянно през OLX без, и минават тънко, но може и да е до време.

2) Зависи тук много. Ако искаш да е фирмен разход - минава през фирма, ако искаш да е актив на фирмата - минава през фирма, ако искаш да си е твое - ти си го плащаш. Редно е да е през фирмата, но вече както го уредиш.

Какво ще рече сайта? Домейнът може би имаш предвид? Да, добре е да е на името на фирмата, като контактите на лицето, което го администрира - да са твоите. Може и да е на твое име, а после да мине през бъдещата ти фирма, не че е голяма драма това. Има много домейни на името на човек, а реално са на бизнес. Минава се по ред причини - актив, оправдан разход, достоверност и т.н.

Отделно, един домейн може да се прехвърля от човек на човек....така че и това е опция, да я имаш в предвид.
 
Искам аз да си плащам сайта, за мен са всички разходи по него и тнт, но да се води на моето име. Сайта е готова платформа от cloudcart влизаш дават ти готова тема не плащаш за хост и тнт всичко е включено в цената поне така мисля и само добавяш обяви и редактираш и тнт. Сайта се плаща всеки месец по 30,40 лв например то е нещо като сайт под наем, но аз ще платя направо за година и излиза по евтино, но след като платя за година и например взаимоотношенията ни се влошат и искам да се махна или те не ме искат и ако сайта е на тяхно име остава за тях..
Мисълта ми е може ли сайта да го купя на мое име аз да си плащам, а вътре да качвам стоките, които купувам от името на фирмата и пак ги продавам от тяхно име и да нямам проблеми с НАП ?
 
Това че пише, че може да извършва всяка друга дейност, която не е забранена от закона не е точно така. Ако почнеш да носиш фактури за крем за крака, вазелин и боя за коса, а основната ти дейност е транспорт, може и да дойдат да я видят тая работа, заинтересованите лица. Това ако е по ддс фирмата, ако не е може и никой да не обърне внимание.

1. Това къде продаваш няма никакво значение, продавай където можеш, просто спазвай изискванията относно касов бон, наложен платеж и тн.
2. В КлаудКарт не купуваш сайт, по скоро заплащаш право на ползване, сайт нямаш, нито съдържание, нищо нямаш. Вземаш си домейна на твое име, всичко останало минаваш през фирмата, заради разходите и евентуално ддс фактурите. Мен ако питаш, вземаш си домейн и хостинг на твое име, слагаш един опенкарт и всичко е точно. На самия сайт, слагаш инфо за фирмата, с която работиш в момента. При поръчка издаваш фактури, касови бонове и тн. от името на текущата фирма. Като му дойде времето, сменяш данните на фирмата и всичко си е твое и труда ти не отива на вятъра. Ако искаш да ти е всичко точно, продаваш го на своята си фирма като физическо лице, плащаш си данъка и всичко ти е съвсем законно.



Здравейте колеги, имам няколко въпроса надявам се да помогнете.
Познати имат транспортна фирма но в търговския регистър е упоменато и всякаква друга дейност незабранена от закона.
1 Мога ли чрез фирмата да купувам стоки на едро и продавам в olx, за да не нарушавам закона ?
2 Ако купя сайт тип готова платформа като cloudcart от името на фирмата ли да го купя или от моето име ?
Може ли сайта да е на моето име и купувам и продавам стоки от името на фирмата, защото един ден ако реша да си направя фирма и да се отделя и работя сам сайта ако е купен на името на тяхната форма остава за тях ?
 
Благодаря на всички.
Спрях се на клаудкарт, защото четох доста теми в форума, но опенкарт не мога да гори разбера и ми се струва сложно..
 
Благодаря за отговорите имам още един въпрос колеги. Мога ли да продавам в olx без фирма и да плащам данък не знам какъв е ддфл или друг колкото трябва 10% ли или колкото са и да нямам проблеми с НАП ? Просто да си продавам без фирма да си взимам фактури или касови бележки или друго и да плащам данък ?
 
Привет,
1. Ако продаваш през фирмата и тя е регистрирана по ДДС, то следва да платиш на собственика: ДДС 20%, Данък печалба 10%, Данък Дивидент 5% - т.е. около 35%. Важно е той да знае, че при него остава риска при проверки от НАП, КЗП и други компетентни органи, ако се наложи и трябва да доказва от къде се е сдобил със стоката.
2. Ако продаваш като физическо лице, данъка е 15% без да приспадат разходи. Всички рискове са за твоя сметка като физическо лице. Актове, проверки - всичко.
3. Ако си направиш фирма, която не е по ДДС ще плащаш само Данък печалба 10%, Данък Дивидент 5% - т.е. около 15%, но имаш възможност да си приспаднеш всички разходи, така че данъка ще е върху реалната печалба. Но имаш разходи пък за счетоводство, което го компенсира. Хубавото тук е да си направиш ЕООД и хипотетично риска остава във фирмата, а не върху теб при акт.
 
Добре преценете сега, за да ви е по-лесно в бъдеще. Лично аз мисля, че вариант 3 е най-удачен във вашия вариант.
 

Горе