Въпрос относно DDP - delivery duty paid

paradoxkc

Member
Здравейте,

имам конкретно питане към тези от вас, които са внасяли стоки от Китай с условие на доставка delivery duty paid.
Проблемът е следния:
Опитвам се от известно време да внасям стоки с условие DDP, но за съжаление се оказа невъзможно тъй като първата ми пратка беше освободена в Холандия и пристигна в България с UPS като вътрешна(от EU) без никакви документи.
Говорих с UPS и те ми казаха, че това е проблем на изпращача и по този начин се заблуждава митницата в България, че пратката идва от Европейския съюз или с две думи това е незаконен начин на внос.
След множество проведени разговори с различни shipping agents в Китай не успях да намеря такъв, който да предлага услуга DDP и директно освобождаване на пратката в България. Пратките минават първо през различни европейски държави - Англия или Холандия например където се заплаща ДДС и Мито и след това се препраща към България.
В този случай митницата в България не получава никакво ДДС и Мито и това се явява проблем.

Та питането ми е как се процедира така че да получиш митническа декларация от нашата митница ?

Благодаря предварително.
 
Здравейте,

Та питането ми е как се процедира така че да получиш митническа декларация от нашата митница ?

Благодаря предварително.

FOB и DAP, защо до Холандия? Пращат ти я директно до България - въздух - в София примерно, по вода - Варна.
Проблемът е, че отскоро Митниците се опитват да предоставят електронни услуги, никак не им се получава и са на път да блокират целият внос в страната. Аз поне не мога да се свържа със съпорта на ел. системата им и не мога да се регистрирам като ИО, защото системата им е пълна с бъгове и необмислени неща. Реално ще изискват всеки, който прави какъвто и да е внос, да бъде регистриран там. Така че много добре си направил, че не си минал митница тук...
 
Не искат да пращат директно до България при DDP.
Предлагат изпращане по въздух или с влак и с всички китайци, с които съм коментирал до момента казват, че пратките минават custom clearance първо в Холандия, Полша, Румъния или друга страна, но не и в България. Чак след това я препращат към България, но вече освободена и пристига директно до врата. Единствената причина да го правят за която се сещам е да препращат пратките към техни хора в съответните държави като ги декларират на по-ниски стойност и след като платят ДДС я доставят до България като вътрешна(европейска) пратка. Няма как да им излизат сметките иначе да плащат транспорт и ДДС, МИТО на реална стойност.

Със системата на Агенция Митниците се преборих вече.
 
Последно редактирано:
В крайна сметка намерих freight forwarder в Китай, който да изпрати пратката с условие DDP директно за освобождаване в България, но ето какво ми каза:

"Will use our agent VAT number for customs clearence and import tax
not use your vat number

you will not get any document

С други думи отново някаква тяхна схема при която аз си получавам пратката директно до врата без да получа какъвто и да било документ за платени някъде си данъци. Това не ми се струва редно, защото при една проверка с една хвърчаща китайска фактура не може да се докаже нищо.

При запитване към UPS отговорът беше, че китайците го правели често по този начин или чрез изпращане първо до друга европейска държава и след това до България. На въпроса това легално ли е не можаха да ми отговорят еднозначно.
 
Здравейте,
Изпратих лично съобщение на автора на темата понеже се интересувам от същите въпроси.

Ще постна и в темата пък дано някой има отговор на въпроса...

Минах през няколко счетоводителя който нямат решение по този въпрос...

При мен нещата изглеждат по същия начин. Стоката се поръчва от Китай след което се освобождава в EC и пристига при мен с DHL без митническа декларация.

Схемата е изгодна като цена, но немога да намеря вариант как да заприходя стоката след като имам само фактура от Китай с цена на стоката и транспорта. Както и товарителница тръгваща от Европа.

Все още не съм регистриран по ДДС, ако има значение.
 
Здравейте,
Моля спешно да поадете малко информация, за този случай и неговото развитие.
Как заприхудявате стоката след, като бъде внесена по DDP?
Един продавач, в момента ме оферира да ми предосатви стоката по този начин. От какво трябва да внимавам или какво да изисквам от него, за да може след това да си заприходя стоката коректно?

Някой да сподели мнение!
Благодаря
 
Здравейте, някой успя ли да намери решение на този казус защото съм изправен пред същата дилема. Имам плащане от фирмена сметка за над 15000$ срещу което плащане имам фактура от Китай. Стоката пристигна от Полша директно до офиса ни без никакви документи. Как да осчетоводим това плащане и тази стока. Релно на каква цена трябва да я продаваме като ДДС-то вече уж е платено.
 
Пействам коментара си по темата DDP, разискана във фейсбук наскоро.

"При внос в България от страна извън ЕС има задължителни документи, които трябва да са налице за да е законен вноса, един от които е митническа декларация. МД не се предоставя при DDP нито от изпращача, нито от когото и да било. Това е така, защото пратката се освобождава общо с много останали на много ниски декларирани цени в страна от ЕС различна от България. Все пак не си мислете, че китаеца ще плати реални ДДС и МИТО, които в много от случаите превишават цената на самия транспорт. На въпроса може ли пратка с DDP да бъде освободена в България и може ли да се издаде МД всички китайци еднозначно отговарят - НЕ. Дори и някой да ти каже да, ще те излъже както се е случвало и при мен.
Мнението на счетоводителите, с които съм разисквал темата също е единодушно и според тях не би било добра идея да се ползва такова условие за внос.
При евентуална проверка от НАП, първото нещо, което ще ви поискат е МД(за пратки внесени извън ЕС), която вие не можете да предоставите.
Ако китаеца ви предостави фактура с VAT на дружество, което е рег. в ЕС, тогава нещата се променят.
Но това реално не е внос от Китай въпреки, че китаеца може да я изпрати оттам.
Получава се така, че един вид той си я "самодоставя" от Китай в ЕС до негов си склад и оттам ви я препраща.
Това е възможно за китайски фирми с warehouse в ЕС, каквито се срещат в Gearbest, Bangood и други подобни сайтове.

За внос от Китай в USA, UK нещата стоят по различен начин."
 
Пействам коментара си по темата DDP, разискана във фейсбук наскоро.

"При внос в България от страна извън ЕС има задължителни документи, които трябва да са налице за да е законен вноса, един от които е митническа декларация. МД не се предоставя при DDP нито от изпращача, нито от когото и да било. Това е така, защото пратката се освобождава общо с много останали на много ниски декларирани цени в страна от ЕС различна от България. Все пак не си мислете, че китаеца ще плати реални ДДС и МИТО, които в много от случаите превишават цената на самия транспорт. На въпроса може ли пратка с DDP да бъде освободена в България и може ли да се издаде МД всички китайци еднозначно отговарят - НЕ. Дори и някой да ти каже да, ще те излъже както се е случвало и при мен.
Мнението на счетоводителите, с които съм разисквал темата също е единодушно и според тях не би било добра идея да се ползва такова условие за внос.
При евентуална проверка от НАП, първото нещо, което ще ви поискат е МД(за пратки внесени извън ЕС), която вие не можете да предоставите.
Ако китаеца ви предостави фактура с VAT на дружество, което е рег. в ЕС, тогава нещата се променят.
Но това реално не е внос от Китай въпреки, че китаеца може да я изпрати оттам.
Получава се така, че един вид той си я "самодоставя" от Китай в ЕС до негов си склад и оттам ви я препраща.
Това е възможно за китайски фирми с warehouse в ЕС, каквито се срещат в Gearbest, Bangood и други подобни сайтове.

За внос от Китай в USA, UK нещата стоят по различен начин."

Здравей,

Благодаря за полезната информация. В този случай да те попитам, как процедирахте с вече досатвената стока?
Какво направихте в тази ситуация, защото на няколко пъти тъговци от Китай се опитаха да приложат същата практика но успях да ги убедя да не го правят. Те плащат данък при износ и също е в тях интерес да патят пратката за по-ниска такса.

Поздрави,
Павел
 
Доставена стока по този начин не може да бъде осчетоводена. Вариантът е счетоводителят ти да я заведе на твой риск, без митническа декларация, но както споменах при проверка би било проблем.
Преценяваш си риска в общи линии.
По мое мнение ако е малко стоката и е единичен случай не е толкова фатално, все пак грешката е от страна на подателя. Проблемът е ако вкарваш регулярно по този начин стока и знаеш, че не получаваш необходимите документи, но не си преустановил тази практика на внос.
 
Доставена стока по този начин не може да бъде осчетоводена. Вариантът е счетоводителят ти да я заведе на твой риск, без митническа декларация, но както споменах при проверка би било проблем.
Преценяваш си риска в общи линии.
По мое мнение ако е малко стоката и е единичен случай не е толкова фатално, все пак грешката е от страна на подателя. Проблемът е ако вкарваш регулярно по този начин стока и знаеш, че не получаваш необходимите документи, но не си преустановил тази практика на внос.

Благодаря за подадената информация.
:)
 

Горе